Jump to content

8'' Dobsonian, προσοφθάλμια και DSO


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι της Αστρονομίας.

 

Είμαι καινούργιος στο φόρουμ, καθώς πριν από μια εβδομάδα αγόρασα το πρώτο μου τηλεσκόπιο (8ιντσο SkyWatcher Dob). Ασχολούμαι από 6 χρονών με την αστρονομία και ήθελα πολύ να πάρω επιτέλους ένα καλό τηλεσκόπιο. Βρήκα χτες μια καλή νύχτα για παρατήρηση χωρίς σύννεφα και σχετικά καλό seeing.

 

Είδα λοιπόν, τις 2 καφέ-κόκκινες ζώνες του Δία με τους δορυφόρους του, τον Κρόνο και πολύ αμυδρά δίπλα στο τελείωμα των δαχτυλιδιών του τον Τιτάνα (δεν είμαι τόσο έμπειρος ακόμα στην παρατήρηση αλλά πρέπει να ήταν αυτός). Πιο αργά είδα τον Άρη σαν μικρή λαμπρή κόκκινη σφαίρα αλλά χωρίς κάποια λεπτομέρεια επιφανείας, και στο τέλος γύρω στις 4.00 τον Γαλαξία της Ανδρομέδας.

 

Όσον αφορά τις εντυπώσεις μου, ο Δίας ήταν μαγευτικός, τον χάζευα 20 λεπτά... Ποτέ δεν είχα δει τόση λεπτομέρεια με το bresser διοπτρικό που είχα από το LIDL όταν ήμουν μικρός. Ο Κρόνος δεν με εξέπληξε τόσο γιατί είχα ξαναδεί τα δαχτυλίδια του και πιστεύω αυτά είναι που μας εντυπωσιάζουν τόσο πρώτη φορά σε αυτόν. Αλλά το ότι έβλεπα τον Τιτάνα μου άρεσε πολύ. Ο Άρης με απογοήτευσε λίγο να πω την αλήθεια, γιατί τον περίμενα με λεπτομέρεια επιφάνειας. Όμως αποζημιώθηκα στο τέλος, όταν κοίταξα την Ανδρομέδα... Παιδιά η ανατριχίλα που ένιωσα όταν είδα τον γαλαξία ακόμα και μέσα από τον ερευνητή, δεν περιγράφεται! Ήταν ένα θάμπωμα που διέφερε τόσο πολύ από σύννεφο και μια λάμψη στο κέντρο του πυρήνα που καταλάβαινες ότι αυτό το αντικείμενο σίγουρα είναι μια τεράστιας κλίμακας δομή πολύ πολύ μακρυά. Πρώτη φορά στα 26 μου μπόρεσα να δω την Ανδρομέδα, φοβερό! Το μέρος παρατήρησης ήταν στο μπαλκόνι μου, στο Ρετζίκι Θεσσαλονίκης, σχετικά μακρυά από τη μεγάλη φωτορύπανση της πόλης, αλλά καταλάβαινες ότι υπήρχε ένα θάμπωμα περιμετρικά στον ορίζοντα. Πόσο διαφορετικά θα φαίνονταν όλα αυτά αν παρατηρούσα από το ύπαιθρο με σκοτεινό εντελώς ουρανό;

 

Ωστόσο, ξέρω ότι το τηλεσκόπιο μου μπορεί να αποδώσει 50% παραπάνω από αυτά που είδα. Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι πρέπει να αγοράσω από προσοφθάλμια ή barlow για να δω καλύτερα όσα είδα παραπάνω; Να τονίσω ότι προς το παρόν παρατηρώ με τον 25αρι & 10αρι που είχε μέσα το dobsonian μου. Με ενδιαφέρει πρώτα από όλα να κυνηγήσω γαλαξίες & νεφελώματα και μετά να δω την κόκκινη κηλίδα του Δία, λεπτομέρεια στα δαχτυλίδια του Κρόνου και λεπτομέρεια στον Άρη. Δεν περιορίζομαι τόσο στο budget αλλά δεν θα ήθελα να δώσω και 100€ μόνο για έναν φακό.

 

Έχω να πω πάντως, ότι τα dobsonian είναι πολύ εύχρηστα, και για όποιον ξέρει να προσανατολίζεται στον ουρανό κεντράρει σε 2 λεπτά όποιο αντικείμενο θέλει να παρατηρήσει.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων γιατί και διαβάζοντας τα σχόλια σας παλαιότερα με βοηθήσατε πολύ για την αγορά τηλεσκοπίου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντρέα καλώς όρισες.

Σαν πρώτον καλό προσοφθάλμιο φακό να πάρεις ένα με εστιακή 12mm. Γενικώς οι εστιακές προσοφθάλμιων φακών που θα χρειαστείς για να απόλαυσης το θέαμα κυρίως γαλαξιών είναι 12 , 10, 8mm. Και για φακό εντοπίζου τους, και γενικώς για εντοπισμό dso αντικειμένων, 15mm.

Απόφυγε να αγοράσεις φακούς με μεγαλύτερο βάρος από 200 γραμμάρια. Αρχίζουν τα προβλήματα ισορροπίας στο τηλεσκόπιο. Σε αυτές τις εστιακές υπάρχουν πολλοί ploslle, που αποδίδουν τέλεια και είναι φτηνοί.

Τέλος για Barlow στα νευτώνεια παίζουν σημαντικό ρόλο οι επιστρώσεις. Πρέπει να είναι κορυφαίες. Διότι οι αντανακλάσεις ταξιδεύουν προς το κάτοπτρο και στην συνέχεια αυτό τις ξαναστέλνει στο προσοφθάλμιο, με αποτέλεσμα να παίρνεις μία φωτεινή άχλη γύρω από τον στόχο, η οποία υποβαθμίζει πολύ το κοντράστ και την οξύτητα του ειδώλου.

Αντιθέτως ο ίδιος barlow, σε ένα διαθλαστικό, αποδίδει πολύ καλύτερα, διότι οι αντανακλάσεις από το προσοφθάλμιο προς τον αντικειμενικό φακό, δεν επιστρέφουν πίσω αλλά διαχέονται στο διάστημα.

Οι barlow ενώ στα νευτώνεια είναι σχεδόν απαραίτητοι λόγο μικρού λόγου, χρειάζονται πολύ μελέτη του πριν καταλήξουμε κάπου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ κ. Γιάννη! Θα κοιτάξω άμεσα να αγοράσω έναν 12αρι ploslle και θα ψαχτώ πολύ εντατικά για την αγορά ενός ποιοτικού barlow. Ένας x2 barlow είναι ιδανικός για DSO, ή να προτιμήσω x3 μεγενθύσεις;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ανδρέα καλώς όρισες και απο εμένα!

Εκτός απο τον 12mm που σου είπε ο Γιάννης,θα σου χρειαστεί και ένας 8mm για πλανητική παρατήρηση μαζί με έναν barlow 2x.

Αν και η μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση του τηλεσκοπίου σου είναι 2x200=400x,δύσκολα θα την πιάσεις ειδικά σε ουρανό πόλης!

Πιο πιθανό είναι να πιάσεις τα 300x (=> 8mm+barlow 2x),αν οι ατμοσφαιρικές συνθήκες είναι πολύ καλές (διαύγεια και seeing).

Στον Άρη θα δείς αξιόλογες λεπτομέρειες πάνω απο τα 200x,εφ'όσον πάντα στο επιτρέπει η ατμόσφαιρα...

Στην φάση που είναι τώρα,θα τον δείς πιο καθαρά όταν ανέβει ψηλότερα στον νυχτερινό ουρανό,περίπου στις 30ο,μετά τις 04:00!

Δες εδώ σχετικά με τις ατμοσφαιρικές συνθήκες:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707&highlight=%D0%E1%F1%E1%F4%DE%F1%E7%F3%E7+%B6%F1%E7

Και σχετικά με την παρατήρηση του Άρη και μεγεθύνσεις:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=270509#270509

Ένας barlow 2x θα μπορέσει να συνδυαστεί με περισσότερους προσοφθάλμιους απο ό,τι ένας 3x.

Στην πλανητική παρατήρηση μια μικρή αύξηση στην μεγέθυνση,πχ.+25x έως +75x μπορεί να κάνει την διαφορά και να αποκαλύψει λεπτομέρειες που δεν φαίνονταν πριν!

Οπότε στο μέλλον καλό θα είναι να πάρεις και έναν plossl ή ortho 6.5mm.Σε αυτή τη μεγέθυνση 370x (=> 6.5mm+barlow 2x) θα δείς καλύτερα το Μεγάλο Ρήγμα στην επιφάνεια του Άρη,αν βέβαια πετύχεις τόσο καθαρή και σταθερή ατμόσφαιρα το φθινόπωρο...

Με ένα αστρονομικό πρόγραμμα μπορείς να δείς τις θέσεις των ουρανίων σωμάτων.Εκτός απο το εύχρηστο Stellarium,στο Cartes du Ciel (windows) μπορείς να ακινητοποιήσεις τον κάθε πλανήτη και σε μεγέθυνση να δείς τρέχοντας τον χρόνο,τις διάφορες φάσεις του και όψεις της επιφάνειάς του,τις θέσεις των δορυφόρων του κλπ!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ κ. Κώστα! Κατατοπιστικότατη ενημέρωση και χαίρομαι που μπορώ να δω τόση λεπτομέρεια με τα κατάλληλα προσοφθάλμια. Θα αναβαθμιστώ λίαν συντόμως. Είχα διαβάσει το thread σας για το seeing & παρατηρηση, πολύ ενημερωτικό! Το Stellarium, το χρησιμοποιώ χρόνια είναι όντως τέλειο πρόγραμμα. Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, καθαρούς ουρανούς να έχουμε!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης