Jump to content

Αγορά Entry Τηλεσκοπίου (Super Beginner)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα του Άστροβοξ!

 

Νέος εδώ,και περιπλανώμενος στον κόσμο των άστρων.

Ήρθε και η στιγμή μου να κάνω το πρώτο ταπεινό βήμα αγοράς τηλεσκοπίου και θα ήθελα την βοήθεια σας!

 

Έχω βάλει στο μάτι δυο τηλεσκοπία:

1) heritage 130p

2) AstroMaster 130EQ

 

Θα ήθελα σαν πρώτο βήμα να κάνω πλανητική παρατήρηση(Φεγγάρι-Κρόνο-Δία) για να εξοικειωθώ με την χρήση του τηλεσκοπίου,και μετέπειτα να κάνω μια entry αστροφωτογράφιση(Φεγγάρι για αρχή) μιας και διαθέτω και μια DSLR (NikonD3300) την οποία να μπορώ να κουμπώσω πάνω στο τηλεσκόπιο.

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο τηλεσκόπιο με παρόμοια χρήματα που να ειναι καλυτερο για entry αστροφωτογράφιση και παρατήρηση από αυτά παραπάνω?

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλώς ήλθες στο astrovox ! :)

Το SW Heritage 130/650 είναι ένα δοκιμασμένο τηλεσκόπιο,με πολύ καλή οπτική συμπεριφορά!Είναι και φθηνότερο.

Το Celestron Astromaster το οποίο έχει και αυτό παραβολικό κάτοπτρο,είναι πάνω σε μια βάση για την οποία διαβάζω αρνητικές κριτικές για την σταθερότητά της...

Βέβαια για αστροφωτογραφία εισαγωγική θα εξυπηρετήσει η ισημερινή στήριξη.

Υπάρχει μια καλύτερη αλλά αρκετά ακριβότερη πρόταση: το SW 130p/650 PDS πάνω σε μια καλή ισημερινή βάση EQ5.Ιδανικά στην HEQ5.Με αυτό το σετ θα κάνεις αστροφωτογραφία.Ο εστιαστής του είναι πολύ καλύτερος και 2".

Μπορείς να ψάξεις και στα μεταχειρισμένα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάει στο χιλιάρικο η τιμή με αυτά τα δύο.

Πολλά για entry :?

 

Αυτό που έχει και μοτέρ μήπως θα βοηθήσει?

 

SKYWATCHER

114/1000 EQ1 Compact -MOTOR

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι αυτό,το 114/1000 έχει σφαιρικό κάτοπτρο και μικρότερη διάμετρο!

Οι στηρίξεις EQ1 συνήθως είναι κακής ποιότητας και ασταθείς.

Για το σετ που σου είπα,μπορείς να το ψάξεις στα μεταχειρισμένα.

Αν δεν μπορείς να περιμένεις,το SW Heritage 130/650 σαν καινούργιο,είναι η καλύτερη λύση value for money!

Εναλλακτικά υπάρχει το SW 130/900 + EQ2 με επιφύλαξη για την βάση.

Το έχει πάρει αρκετός κόσμος...Έχει σφαιρικό κάτοπτρο και θα φαίνεται στα άκρα του πεδίου μια περιοχή σε σχήμα δακτυλίου,περίπου 10-15% του συνολικού οπτικού πεδίου,θολή...

Αυτό είναι το θέμα με τα σφαιρικά κάτοπτρα.

Υπάρχουν διάφορα τηλεσκόπια με διαμέτρους 114,130,150mm και εκτός των σφαιρικών κατόπτρων τους,έχουν ισημερινές προβληματικές βάσεις...

Αν επιμένεις στην αγορά καινούργιου με ισημερινή βάση,κάτω των 300€, το SW 130/900+EQ2 είναι ίσως ο καλύτερος συμβιβασμός...

Ο εστιαστής του όμως είναι 1.25" και δεν είμαι βέβαιος για το πόσο καλά θα σηκώσει μια dSLR φωτογραφική μηχανή...

Γι'αυτό σου είπα για το SW 130p/650 PDS!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για φωτογράφιση Σελήνης και πλανητών δεν είναι αναγκαία η ισημερινή στήριξη. Για αρχή θα είναι τέλεια. Αν θες να ασχοληθείς αργότερα με την αστροφωτογραφια η ισημερινή είναι μονόδρομος. Ξεκινά σιγά σιγά μην βιάζεσαι δες αν σου αρέσει. Μάζεψε χρήματα και αξιοποίησε τα κατάλληλα όσο θα αποκτάς περισσότερη εμπειρία.

Καθαρούς ουρανούς!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω και την δυνατότητα για (μεταχειρισμένο ίσως) Skymax 127;

 

Πριν λίγο τράβηξα μια πρόχειρη φωτογραφία το φεγγάρι με αυτό, σε ένα φωτογραφικό τρίποδο της κακιάς ώρας που λένε (ούτε καν βάση):

 

https://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=22229

 

Με μια APS-C κάμερα γεμίζει τελείως το κάδρο (έκοψα μόνο τα πλαϊνά περιθώρια στην αποπάνω φωτογραφία).

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που με προβλημάτισε είναι οτι ο φίλος μας θέλει να προσαρμόσει μια dSLR-που έχει κάποιο υπολογίσιμο βάρος-πάνω σε εστιαστή κρεμαγιέρας 1.25",που έχουν τα εισαγωγικά ελαφριά τηλεσκόπια 130mm...

Το θέμα δεν είναι αν φωτογραφίζεις εύκολα την Σελήνη και τους πλανήτες με απλό τηλεσκόπιο σε απλή βάση,αλλά

τί ποιότητας φωτογραφία θέλεις να βγάλεις.

Διότι με αυτόν τον τρόπο βγαίνουν ελαφρά θολές φωτογραφίες της Σελήνης και ακόμα πιο θολές των φωτεινών πλανητών...

Χειρότερες δηλ.εικόνες απο αυτές που βλέπεις με το μάτι σε κανονική παρατήρηση!

Τέτοιες εικόνες θέλει ο φίλος μας,ή κάτι καλύτερο για αρχή?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που με προβλημάτισε είναι οτι ο φίλος μας θέλει να προσαρμόσει μια dSLR-που έχει κάποιο υπολογίσιμο βάρος-πάνω σε εστιαστή κρεμαγιέρας 1.25",που έχουν τα εισαγωγικά ελαφριά τηλεσκόπια 130mm...

Το θέμα δεν είναι αν φωτογραφίζεις εύκολα την Σελήνη και τους πλανήτες με απλό τηλεσκόπιο σε απλή βάση,αλλά

τί ποιότητας φωτογραφία θέλεις να βγάλεις.

Διότι με αυτόν τον τρόπο βγαίνουν ελαφρά θολές φωτογραφίες της Σελήνης και ακόμα πιο θολές των φωτεινών πλανητών...

Χειρότερες δηλ.εικόνες απο αυτές που βλέπεις με το μάτι σε κανονική παρατήρηση!

Τέτοιες εικόνες θέλει ο φίλος μας,ή κάτι καλύτερο για αρχή?

Φιλικά-Κώστας

 

 

Ε να έχει και μια καλή ποιότητα! :D

Δεν αναζητώ την τέλεια βέβαια,αλλά ικανοποιήσιμη μέσα στο περιθώριο του budget!

Αν πήγαινα σε Skywatcher Dobsonian 6" ? Με καλά προσοφθάλμια?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω και την δυνατότητα για (μεταχειρισμένο ίσως) Skymax 127;

 

Πριν λίγο τράβηξα μια πρόχειρη φωτογραφία το φεγγάρι με αυτό, σε ένα φωτογραφικό τρίποδο της κακιάς ώρας που λένε (ούτε καν βάση):

 

https://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=22229

 

Με μια APS-C κάμερα γεμίζει τελείως το κάδρο (έκοψα μόνο τα πλαϊνά περιθώρια στην αποπάνω φωτογραφία).

 

Ν.Φ.

 

Ωραία φώτο!

Σε τέτοια ποιότητα θέλω πάνω κάτω για αρχή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έ,ναι το SW Dob 6" 150/1200 είναι πολύ καλύτερο τηλεσκόπιο απο τα προαναφερθέντα!

Έχει εξαιρετική ποιότητα εικόνας σε μεγαλύτερη διάμετρο,και δεν θα σε απογοητεύσει!

Το θέμα είναι οτι στην τιμή του καινούργιου και παρακάτω,βρίσκεις μεταχειρισμένο το SW Dob 8" 200/1200,οπότε σκέψου το.

Η αστροφωτογραφία είναι πιο απαιτητική υπόθεση πάντως,συνήθως ξεκινάς με παρατήρηση και ωριμάζοντας αποφασίζεις πώς θα συνεχίσεις.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έ,ναι το SW Dob 6" 150/1200 είναι πολύ καλύτερο τηλεσκόπιο απο τα προαναφερθέντα!

Έχει εξαιρετική ποιότητα εικόνας σε μεγαλύτερη διάμετρο,και δεν θα σε απογοητεύσει!

Το θέμα είναι οτι στην τιμή του καινούργιου και παρακάτω,βρίσκεις μεταχειρισμένο το SW Dob 8" 200/1200,οπότε σκέψου το.

Η αστροφωτογραφία είναι πιο απαιτητική υπόθεση πάντως,συνήθως ξεκινάς με παρατήρηση και ωριμάζοντας αποφασίζεις πώς θα συνεχίσεις.

Φιλικά-Κώστας

 

 

θα το σκεφτώ,αν και πάντα αγοράζω του κουτιού πράγματα.

 

Για αστροφωτογραφία θέλω πολύ αρχικά βήματα,δηλαδή μόνον φεγγάρι,με το Dob 6" και την dslr θα μπορέσω να τραβήξω καμιά ικανοποιητική?

Εννοείται με καλύτερα προσοφθάλμια που θα αγοράσω μαζί με αυτό.

Η δεν επαρκεί το setup αυτό?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία φώτο!

Σε τέτοια ποιότητα θέλω πάνω κάτω για αρχή.

 

Το κόστος ήταν για μένα 260 Ευρώ (μεταχειρισμένο Skymax 127 από τις αγγελίες εδώ μέσα, με σωλήνα για σύνδεση off axis guider κι ένα αντάπτορα Τ2->Canon EF).

 

Αν έχεις φωτογραφική και τρίποδο, κάνεις δουλειά (το Skymax 127 δίνει εστιακή απόσταση 1500mm, f/12).

Σε πιό προχωρημένο στάδιο, το Skymax 150 δίνει 1800mm εστιακή απόσταση (εκεί θέλεις full frame για να τραβήξεις όλο τον δίσκο του φεγγαριού/ήλιο).

 

Για να δεις τι παίζει με μεγεθύνσεις, παίξε με την σελίδα:

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

 

Τόσο σε imaging όσο και σε παρατήρηση, τα Maksutov προσφέρουν πολλή μεγέθυνση και εύλογο βάρος, και δεν χάνουν εύκολα την ευθυγράμμιση. Ειδικά το Skymax 180 αποκαλείται "planetary killer" με την εστιακή απόσταση 2700mm που δίνει.

 

Φυσικά, με τόσο στενό πεδίο, δεν είναι κατάλληλα για νεφελώματα κτλ. Αλλά στην Αθήνα, είναι σχεδόν αδύνατο να τα δεις έτσι και αλλιώς.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία φώτο!

Σε τέτοια ποιότητα θέλω πάνω κάτω για αρχή.

 

Το κόστος ήταν για μένα 260 Ευρώ (μεταχειρισμένο Skymax 127 από τις αγγελίες εδώ μέσα, με σωλήνα για σύνδεση off axis guider κι ένα αντάπτορα Τ2->Canon EF).

 

Αν έχεις φωτογραφική και τρίποδο, κάνεις δουλειά (το Skymax 127 δίνει εστιακή απόσταση 1500mm, f/12).

Σε πιό προχωρημένο στάδιο, το Skymax 150 δίνει 1800mm εστιακή απόσταση (εκεί θέλεις full frame για να τραβήξεις όλο τον δίσκο του φεγγαριού/ήλιο).

 

Για να δεις τι παίζει με μεγεθύνσεις, παίξε με την σελίδα:

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

 

Τόσο σε imaging όσο και σε παρατήρηση, τα Maksutov προσφέρουν πολλή μεγέθυνση και εύλογο βάρος, και δεν χάνουν εύκολα την ευθυγράμμιση. Ειδικά το Skymax 180 αποκαλείται "planetary killer" με την εστιακή απόσταση 2700mm που δίνει.

 

Φυσικά, με τόσο στενό πεδίο, δεν είναι κατάλληλα για νεφελώματα κτλ. Αλλά στην Αθήνα, είναι σχεδόν αδύνατο να τα δεις έτσι και αλλιώς.

 

Ν.Φ.

 

 

1500 ε? Σούπερ δηλαδή!

 

Άρα να πάω στο Dob 6" με τα 1200mm που έχει.

Να πάρω και ένα t-ring για την Nikon να την κουμπώσω πάνω και να προσπαθήσω να βγάλω το φεγγάρι αν είναι εφικτό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω μια επιφύλαξη για το αν μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει Dobsonian για φωτογράφηση (είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν διαθέτει βάση με μοτέρ το συγκεκριμένο). Τα Dobsonian είναι ένας μεγάλος 'κουβάς' για φωτόνια και παρατήρηση με γυμνό μάτι κατά κύριο λόγο.

 

Αν θες να 'κυνηγήσεις' πλανήτες και λεπτομέρειες από την Σελήνη και να τραβάς φωτογραφίες, τα καταδιοπτρικά (Maksutov, Schmidt-Cassegrain) προσφέρουν μεγάλη μεγέθυνση σε μαζεμένο πακέτο.

Τα Mak βρίσκω ότι είναι πολύ βολικά για ερασιτέχνες, αν και πιό 'σκοτεινα' (με f/12 και βάλε) συγκρινόμενα με τα SCT. Για εστιακές αποστάσεις 1500+ mm νομίζω ότι είναι πολύ φτηνή περίπτωση.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έ,ναι το SW Dob 6" 150/1200 είναι πολύ καλύτερο τηλεσκόπιο απο τα προαναφερθέντα!

Έχει εξαιρετική ποιότητα εικόνας σε μεγαλύτερη διάμετρο,και δεν θα σε απογοητεύσει!

Το θέμα είναι οτι στην τιμή του καινούργιου και παρακάτω,βρίσκεις μεταχειρισμένο το SW Dob 8" 200/1200,οπότε σκέψου το.

Η αστροφωτογραφία είναι πιο απαιτητική υπόθεση πάντως,συνήθως ξεκινάς με παρατήρηση και ωριμάζοντας αποφασίζεις πώς θα συνεχίσεις.

Φιλικά-Κώστας

 

 

θα το σκεφτώ,αν και πάντα αγοράζω του κουτιού πράγματα.

 

Για αστροφωτογραφία θέλω πολύ αρχικά βήματα,δηλαδή μόνον φεγγάρι,με το Dob 6" και την dslr θα μπορέσω να τραβήξω καμιά ικανοποιητική?

Εννοείται με καλύτερα προσοφθάλμια που θα αγοράσω μαζί με αυτό.

Η δεν επαρκεί το setup αυτό?

 

Με αυτο που σου λεει ο Κωστας, SW Dob 8" 200/1200,οπότε σκέψου το.

Και για του λογου το αληθες, μια φωτο μου απο τα "παλια" με την D100.

https://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=4467

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αστροφωτογραφία θέλω πολύ αρχικά βήματα,δηλαδή μόνον φεγγάρι,με το Dob 6" και την dslr θα μπορέσω να τραβήξω καμιά ικανοποιητική?

Εννοείται με καλύτερα προσοφθάλμια που θα αγοράσω μαζί με αυτό.

Η δεν επαρκεί το setup αυτό?

 

Θα μπορείς ναι! Και δεν χρειάζεσαι προσοφθάλμιο. Στη θέση του προσοφθάλμιου θα μπει η dslr σου με τον κατάλληλο αντάπτορα. Φυσικά μπορείς και μέσο του προσοφθάλμιου... Επίσης υπάρχει και η μέθοδος που τραβάς video με την κάμερα καθώς ο στόχος θα περνάει από το οπτικό πεδίο του τηλεσκοπίου σου. (drift method)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έ,ναι το SW Dob 6" 150/1200 είναι πολύ καλύτερο τηλεσκόπιο απο τα προαναφερθέντα!

Έχει εξαιρετική ποιότητα εικόνας σε μεγαλύτερη διάμετρο,και δεν θα σε απογοητεύσει!

Το θέμα είναι οτι στην τιμή του καινούργιου και παρακάτω,βρίσκεις μεταχειρισμένο το SW Dob 8" 200/1200,οπότε σκέψου το.

Η αστροφωτογραφία είναι πιο απαιτητική υπόθεση πάντως,συνήθως ξεκινάς με παρατήρηση και ωριμάζοντας αποφασίζεις πώς θα συνεχίσεις.

Φιλικά-Κώστας

 

 

θα το σκεφτώ,αν και πάντα αγοράζω του κουτιού πράγματα.

 

Για αστροφωτογραφία θέλω πολύ αρχικά βήματα,δηλαδή μόνον φεγγάρι,με το Dob 6" και την dslr θα μπορέσω να τραβήξω καμιά ικανοποιητική?

Εννοείται με καλύτερα προσοφθάλμια που θα αγοράσω μαζί με αυτό.

Η δεν επαρκεί το setup αυτό?

 

Με αυτο που σου λεει ο Κωστας, SW Dob 8" 200/1200,οπότε σκέψου το.

Και για του λογου το αληθες, μια φωτο μου απο τα "παλια" με την D100.

https://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=4467

 

Θα ψάξω αυτόν τον μήνα τότε για αυτό που με προτείνετε αλλιώς θα πάω σε 6".

Είδα αρκετά βίντεο youtube με το 8" και έπαθα πλάκα. :shock:

 

Επίσης έχετε να μου προτείνετε προσοφθάλμια κατάλληλα για παρατήρηση φεγγαριού?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα χρειαστείς προσοφθάλμια και barlow,ώστε με συνδυασμούς να παίρνεις πληθώρα μεγεθύνσεων.

Μια φθηνή και αξιοπρεπής σειρά είναι οι SW (SkyWatcher) SP, Super Plossl.

Υπάρχουν και οι SW Plossl WA με λίγο μεγαλύτερο πεδίο 58ο.

Φυσικά και άλλοι φακοί που είναι ακριβότεροι.

Καλύτερα να κατασταλάξεις πρώτα στο τηλεσκόπιο 8" ή 6",και μετά ανάλογα με τα χρήματα που θα διαθέσεις να μιλήσουμε για φακούς.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα χρειαστείς προσοφθάλμια και barlow,ώστε με συνδυασμούς να παίρνεις πληθώρα μεγεθύνσεων.

Μια φθηνή και αξιοπρεπής σειρά είναι οι SW (SkyWatcher) SP, Super Plossl.

Υπάρχουν και οι SW Plossl WA με λίγο μεγαλύτερο πεδίο 58ο.

Φυσικά και άλλοι φακοί που είναι ακριβότεροι.

Καλύτερα να κατασταλάξεις πρώτα στο τηλεσκόπιο 8" ή 6",και μετά ανάλογα με τα χρήματα που θα διαθέσεις να μιλήσουμε για φακούς.

Φιλικά-Κώστας

 

 

 

Ελπίζω το συντομότερων δυνατόν να έχω στην κατοχή μου ένα από τα δυο αυτά,και ευχαρίστως να ακούσω τις συμβουλές σας για την σωστή καθοδήγηση αγοράς φακών.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν super beginner κ εγω, αυτό που θα σου προτείνω είναι να μην πας να φτιάξεις rig για αστροφωτογραφία, αλλά να πάρεις ένα τηλεσκόπιο θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εύκολα (plug and play), να σε βοηθήσει να μάθεις τον ουρανό και να σου προτείνει αντικείμενα για παρατήρηση, να δεις αυτά τα αντικείμενα και γιατί όχι και να τα φωτογραφίσεις αν θες, χωρίς όμως να περιμένεις να πάρεις το βραβείο της καλύτερη αστροφωτογραφίας.

 

Εγώ αγόρασα πρόσφατα το Celestron StarSense Explorer 130AZ, το οποίο με βοηθάει στο να βρίσκω αντικείμενα στον ουρανό χρησιμοποιώντας plate solving τεχνικές μέσω το smartphone. Εννοειται μπορώ να βάλω κάμερα πάνω ή ακόμα και κινητό, αλλά ο στόχος μου δεν είναι αυτός.

 

πχ δες ενα βιντεο που τραβηξα προχθες:

πχ δες μια φωτο που τράβηξα με το κινητο attached στο τηλεσκόπιο με 25mm προσοφθάλμιο: https://www.instagram.com/p/CCPPJzll_U5/

πχ δες τωρα την ιδια και με DSLR (550D Canon) με 10mm προσοθφάλμιο: https://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=22230

πχ δες μια φώτο του Κρόνου: https://www.instagram.com/p/CCNGu2TF-Aq/

 

Το "θόλωμα" στις φωτο οφειλεται στην ατμόσφαιρα που είχε την νύχτα που τράβηξα, αλλά κυρίως οφείλεται στο "κούνημα" της βάσης του τηλεσκοπίου. Το "φυσάς" και κουνιέται αρκετά, και προφανώς όλα τα φθηνά για αρχάριους έχουν το ίδιο πρόβλημα. Φαντάζομαι μπορείς να το λύσεις αν μπορείς να χειριστείς την κάμερα ασύρματα και να πάρεις έναν αυτόματο focuser για το τηλεσκόπιο ώστε να μην χρειάζεται να το ακουμπάς καθόλου, παραπάνω για tracking -- το οποίο δεν νομίζω να μπορείς να το γλυτώσεις.

 

τα παραπάνω είναι τραβηγμένα με τον εξοπλισμό που έρχεται μαζί με το τηλεσκόπιο + 2x barlow που αγόρασα εξτρά. Τώρα ψάχνομαι να αγοράσω καλύτερα eyepieces και μεγαλύτερο barlow για περισσότερη μεγέθυνση. Ο στόχος μου είναι η παρατήρηση, όχι η αστροφωτογραφία. Απλά ήθελα να σου γράψω ότι αυτό δεν με εμποδίζει από το να βγάλω καμία φωτο έτσι να έχω να λέω ότι είδα το τάδε αντικείμενο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί το δικό μου rig με ένα επαγγελματικό. Ο μόνος λόγος που στο προτείνω είναι γιατί πιστεύω ότι θα είναι βουνό να προσθέσεις την πολυπλοκότητα της αστροφωτογραφίας αν είσαι αρχάριος.

 

Οπως και να χει,

clear skies και καλές αγορές :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Πάνο (drpaneas) καλορίζικο το νέο σου τηλεσκόπιο,εύχομαι να το χαρείς και να έχεις μια καλή μακροχρόνια σχέση με την αστρονομία! :)

Επειδή προτείνεις αυτό το τηλεσκόπιο στον νέο φίλο μας,έχω μια μεγάλη απορία: γιατί να δώσει σχεδόν 500€ για τηλεσκόπιο 130/650 δηλ.μικρής διαμέτρου-μόλις 5"- πάνω σε μια κακή και ασταθή βάση,με την οποία ποτέ δεν θα μπορέσει να κάνει παρατήρηση και φωτογράφιση της προκοπής...

Δεν έχουν όλα τα εισαγωγικά τηλεσκόπια κακές βάσεις.

Τα SW Dob 6",8",10" μια χαρά στιβαρές βάσεις έχουν.Και πρόβλημα να παρουσιάσουν,επισκευάζεται με κάποιο μαστόρεμα.

Με τα ίδια χρήματα και ελάχιστα παραπάνω παίρνει κανείς το εξαιρετικό SW Dob 10",254/1200 με διπλάσια διάμετρο που σημαίνει 4πλάσια φωτοσυλλεκτικότητα και διπλάσια διακριτική ικανότητα!

https://www.firstlightoptics.com/dobsonians/skywatcher-skyliner-250px-dobsonian.html

Ακόμα και το μικρότερο 6" τηλεσκόπιο SW Dob 6,150/1200 είναι ασυγκρίτως καλύτερο σαν οπτικό όργανο,σε στιβαρή και σταθερή βάση απο το Celestron StarSense,αν είναι αναγκαία η μεγαλύτερη φορητότητα.Και σε πολύ μικρότερο κόστος.Και έχει και στιβαρότερο εστιαστή 2"...Για ακόμα μεγαλύτερη φορητότητα υπάρχει το SW Heritage 130/650.

 

Όσο για τον ηλεκτρονική υποβοήθηση στην ανεύρεση στόχων που παρέχει,στην ουσία είναι ....περιττή!Διότι με δωρεάν αστρονομικά προγράμματα στο smartphone ή tablet έχεις πολύ καλούς αστρικούς χάρτες και υπάρχουν και δυνατότητες προσανατολισμού του χρήστη στον έναστρο ουρανό.

Δηλ.όλη η ιστορία με την πατέντα του Celestron είναι οτι το τοποθετείς πάνω στο τηλεσκόπιο,αντί να το κρατάς στο χέρι...Να είχε στιβαρή και σταθερή βάση αυτόματης οδήγησης με go-to,να το καταλάβω το υπέρογκο κόστος.

Ένας αρχάριος θα εντυπωσιαστεί απο αυτό,αλλά ένας λίγο έμπειρος θα απορήσει...γιατί να πληρώσει τόσα παραπάνω χρήματα για κάτι που στην ΟΥΣΙΑ ήδη το έχει δωρεάν!

Μια χαρά μαθαίνεις τον ουρανό και βρίσκεις στόχους με τα αστρονομικά προγράμματα που κυκλοφορούν!Και έχουν και αστρικούς χάρτες εξαιρετικής ακρίβειας.Πχ.SkySafari ,Hallo Nothern Sky,Cartes du Ciel κλπ.

Να σας υπενθυμίσω επειδή είστε τελείως αρχάριοι προς το παρόν,οτι όταν αυξάνει η διάμετρος του τηλεσκοπίου,αυξάνει η φωτοσυλλεκτικότητα και η διακριτική ικανότητα,δηλ.βλέπεις όχι μόνο πιο αμυδρά αντικείμενα,αλλά και περισσότερες λεπτομέρειες σε όλα!

Και φυσικά και στη Σελήνη και στους πλανήτες.

Και χρειάζονται μικρότεροι χρόνοι έκθεσης για το ίδιο περίπου f (εστιακό λόγο) σε Σελήνη και πλανήτες,που είναι καίριας σημασίας σε φωτογράφιση απο χειροκίνητη βάση.

Αν θέλετε να βγάλετε Σελήνη και πλανήτες με σχετική οξύτητα...

Μόνο να παρατηρήσετε Σελήνη και πλανήτες με ένα 8" ,10" κλπ.θα δείτε σε κατάλληλη μεγέθυνση-αν το επιτρέψει η ατμόσφαιρα-λεπτομέρειες που δεν συγκρίνονται με μικρότερα τηλεσκόπια ακόμα και αν είναι SCT,Maksutov κλπ.

Οι συγκρίσεις στην ποιότητα της εικόνας μεταξύ τηλεσκοπίων,γίνονται μεταξύ ίσων ή πολύ κοντινών διαμέτρων.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν super beginner κ εγω, αυτό που θα σου προτείνω είναι να μην πας να φτιάξεις rig για αστροφωτογραφία, αλλά να πάρεις ένα τηλεσκόπιο θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις εύκολα (plug and play), να σε βοηθήσει να μάθεις τον ουρανό και να σου προτείνει αντικείμενα για παρατήρηση, να δεις αυτά τα αντικείμενα και γιατί όχι και να τα φωτογραφίσεις αν θες, χωρίς όμως να περιμένεις να πάρεις το βραβείο της καλύτερη αστροφωτογραφίας.

 

Εγώ αγόρασα πρόσφατα το Celestron StarSense Explorer 130AZ, το οποίο με βοηθάει στο να βρίσκω αντικείμενα στον ουρανό χρησιμοποιώντας plate solving τεχνικές μέσω το smartphone. Εννοειται μπορώ να βάλω κάμερα πάνω ή ακόμα και κινητό, αλλά ο στόχος μου δεν είναι αυτός.

 

πχ δες ενα βιντεο που τραβηξα προχθες:

πχ δες μια φωτο που τράβηξα με το κινητο attached στο τηλεσκόπιο με 25mm προσοφθάλμιο: https://www.instagram.com/p/CCPPJzll_U5/

πχ δες τωρα την ιδια και με DSLR (550D Canon) με 10mm προσοθφάλμιο: https://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=22230

πχ δες μια φώτο του Κρόνου: https://www.instagram.com/p/CCNGu2TF-Aq/

 

Το "θόλωμα" στις φωτο οφειλεται στην ατμόσφαιρα που είχε την νύχτα που τράβηξα, αλλά κυρίως οφείλεται στο "κούνημα" της βάσης του τηλεσκοπίου. Το "φυσάς" και κουνιέται αρκετά, και προφανώς όλα τα φθηνά για αρχάριους έχουν το ίδιο πρόβλημα. Φαντάζομαι μπορείς να το λύσεις αν μπορείς να χειριστείς την κάμερα ασύρματα και να πάρεις έναν αυτόματο focuser για το τηλεσκόπιο ώστε να μην χρειάζεται να το ακουμπάς καθόλου, παραπάνω για tracking -- το οποίο δεν νομίζω να μπορείς να το γλυτώσεις.

 

τα παραπάνω είναι τραβηγμένα με τον εξοπλισμό που έρχεται μαζί με το τηλεσκόπιο + 2x barlow που αγόρασα εξτρά. Τώρα ψάχνομαι να αγοράσω καλύτερα eyepieces και μεγαλύτερο barlow για περισσότερη μεγέθυνση. Ο στόχος μου είναι η παρατήρηση, όχι η αστροφωτογραφία. Απλά ήθελα να σου γράψω ότι αυτό δεν με εμποδίζει από το να βγάλω καμία φωτο έτσι να έχω να λέω ότι είδα το τάδε αντικείμενο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί το δικό μου rig με ένα επαγγελματικό. Ο μόνος λόγος που στο προτείνω είναι γιατί πιστεύω ότι θα είναι βουνό να προσθέσεις την πολυπλοκότητα της αστροφωτογραφίας αν είσαι αρχάριος.

 

Οπως και να χει,

clear skies και καλές αγορές :)

 

 

Ωραία η φωτογραφία με την dslr,πάνω κάτω σε τέτοιο επίπεδο θέλω να κινηθώ.

Αλλά για αρχή θέλω να μάθω με παρατήρηση,να μπορω ξεχωριζω πότε έχει κάλο seeing και πότε όχι με την καθημερινή βραδινή χρήση(αν το επιτρέπει ο καιρός βέβαια).

Το ελάχιστο που ψάχνω είναι 6" και πάνω,και νομίζω θα καταλήξω στο dob 6".

Γιατί υπολόγιζα να μην ξεπεράσω τα 400ε,και αυτό κάνει 334ε (+ τ-ring και κάνα εξτρά προσοφθάλμιο καλύτερο,θα πάει γύρο στα 400 δηλαδή),οπότε μου έκατσε σαν πακετάκι πολύ καλά έτσι όπως τα υπολογίζω!

Αλλά θα συνεχίσω το ψάξιμο αν βρω ή εμφανιστεί καμιά καλύτερη ευκαιρία.

 

Καλορίζικο και καλές παρατηρήσεις να έχεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πανω απ όλα σε εναν αρχαριο θεωρω ειναι να μαθει πρωτα να βλέπει τα αντικειμενα με το μάτι.. Χωρις καμερα χωρις φωτο χωρις τιποτα.. Αστρονομία στην πιο αγνη της μορφή.. Οποτε περνούμε ενα τηλεσκοπιο με τις οσο δυνατόν πολλές ίντσες σε συναρτηση με την τιμή και την φορητότητα που θέλουμε... Εχει πολλα να μαθει καποιος με το μάτι απλα χωρις κάμερες και τα συναφή.. Η εκμάθηση του ουρανου δεν ειναι δυσκολη καθώς αν μπει καποιος στη διαδικασία να βρίσκει μονος του τα αντικειμενα θα καταλάβει οτι ειναι μεγάλη χαρα κι οτι το να πανε τα λεφτα του σε διάφορες εμπορικές πατέντες της celestron με ασταθείς στηρίξει και μικρές διαμέτρους είναι ουσιαστικά τζάμπα λεφτα.. Ενω ενα πιο απλό όργανο οπως τα dob που ανέφερε ο Κώστα παραπανω ειναι τηλεσκόπια που με μικρο κοστος κερδιζεις σε σταθερότητα σταθερότητα φωτοσυλλεκτικοτητα και αλλα πολλα.. Ενα εξαιντσο dob φιλε μου ειναι καλη επιλογή και θα σε βοηθούσαν πολυ και τα κυαλια.. Τα κυαλια ειναι ο καλύτερος δάσκαλος στην εκμάθηση του ουρανου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Πάνο (drpaneas) καλορίζικο το νέο σου τηλεσκόπιο,εύχομαι να το χαρείς και να έχεις μια καλή μακροχρόνια σχέση με την αστρονομία! :)

Επειδή προτείνεις αυτό το τηλεσκόπιο στον νέο φίλο μας,έχω μια μεγάλη απορία

 

Ευχαριστώ πολύ :D

 

Προφανώς γύρω στο 500αρικο μπορεί να βρει καλύτερα τηλεσκόπια, δεν διαφωνώ καθόλου με αυτό. Μάλιστα το 10άρι dob που ανάφερες είναι μία από τις επιλογές μου για 2ο τηλεσκόπιο μελλοντικά -- δεν με ενδιαφέρει τοσο η εικόνα αλλά η ανάλυση του φάσματος του φωτός. Απλά εμένα, σαν αρχάριο, με βόλεψε το γκατζετάκι [1] που έχει με το κινητό γιατι με βοηθάει πάρα πολύ στο να μαθαίνω τον ουρανο στην φάση που βρίσκομαι τώρα.

 

πχ το να βρω ένα συγκεκριμένο αστρικό σμήνος με το stellarium μου πήρε περίπου 3-4 λεπτά. Με την εφαρμογή της Celestron μου πήρε 10-15 δευτερόλεπτα. Αυτό μου επιτρέπει να μεταπηδάω από αντικείμενο σε αντικείμενο πολύ πιο γρήγορα. Οταν βρίσκω το αντικείμενο που με ενδιαφέρει, κάνω "βόλτες" με το τηλεσκόπιο γύρω από αυτό, όπου με την εφαρμογή (που γνωρίζει που κοιτάει το τηλεσκόπιο) μου λέει το πληροφορίες χωρίς καν να χρειαστεί να τις ψάξω. πχ εχθές είχε καθαρό ουρανό και έκανα live video στο Facebook με διάφορους φίλους που έδειξαν ενδιαφέρον, και μέσα σε ~10 λεπτά είδαμε ένα σωρό αντικείμενα.

 

 

Μετά από 2 εβδομάδες που έχω το τηλεσκόπιο μπορώ να πω οτι χρησιμοποιώ πλέον περισσότερο το red dot finder παρά το gadget με το κινητό, καθώς έχω ήδη αρχίσει να μαθαίνω τον ουρανό και αρχίζω να βρίσκω αντικείμενα χωρίς την βοήθεια κάποιου προγράμματος εκτός κι αν αυτά είναι αρκετά δύσκολα. Συνεπώς, ίσως μια αγορά του 114AZ που κάνει ~120-150 Ευρώ να ήταν σαφέστατα πιο οικονομική από το 130ΑΖ που πήρα.

 

Οπως και να χει, σαν αρχάριος, είμαι υπερ-ευχαριστημένος μαζί του, γι αυτό και το πρότεινα άλλωστε. Τώρα το θέμα της τιμής είναι σχετικό με την τσέπη του καθενός.

 

[1] Διαβασα πως η εφαρμογή χρησιμοποιεί live plate-solving, αντί για GPS. Δηλαδή φωτογραφίζει τον ουρανό κάθε περίπου 4 δευτερόλεπτα, και συγκρίνει την εικόνα με μία βάση δεδομένων. Υποστηρίζει μόνο συγκεκριμένα κινητά, και μέσω των αλγορίθμων επεξεργασίας εικόνας μπορεί και βρίσκει με μεγάλη ακρίβεια το οπου κοιτάει το τηλεσκόπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Πάνο το είδες και εσύ οτι άρχισες να βρίσκεις χωρίς την βοήθεια του ηλεκτρονικού συστήματος,τα διάφορα αντικείμενα στον ουρανό!

Αυτό είναι το θέμα στην ερασιτεχνική αστρονομία!Να μάθουμε τον ουρανό με τη βοήθεια μεν προγραμμάτων και χαρτών,αλλά χωρίς την αυτόματη υποβοήθηση...είτε λέγεται go-to,είτε πατέντα της Celestron κλπ.

Αλλιώς ο ουρανός δεν θα γίνει ποτέ οικείος...Αυτό είναι πολύ σημαντικό,να μην αισθάνεται κανείς άβολα σαν ξένος κάτω απο το άγνωστο χάος!

Με την προσωπική "χειροκίνητη" ανεύρεση στόχων,αποκτάμε σημαντικές δεξιότητες καθώς οξύνονται πολύ η προσοχή,η παρατηρητικότητα,η υπομονή και επιμονή,η μνήμη,η οπτική αντίληψη κλπ.

Και η χαρά της ανεύρεσης μετά απο κόπο,χρόνο και με σύστημα,είναι πολύ μεγαλύτερη απο το να σου βρεί "έτοιμο στο πιάτο" το αυτόματο σύστημα τον στόχο...

Αυτό είναι κάτι που το έχουμε βιώσει όλοι όσοι προσπαθήσαμε και κοπιάσαμε να μάθουμε με συστηματικό τρόπο τον ουρανό!Η μισή χαρά της παρατήρησης είναι η προσωπική και χειροκίνητη ανεύρεση του αντικειμένου!

Με όλα τα άλλα οφέλη που ανέφερα!

Μέρες πριν την παρατήρηση,στην άνεση του σπιτιού γίνονται πλάνα παρατήρησης με συνδυασμό αστρονομικών προγραμμάτων.Το κάθε πρόγραμμα έχει αρετές και αδυναμίες,οπότε ο συνδυασμός είναι η καλύτερη επιλογή.

Έτσι μπορούμε να μάθουμε αρκετά για τον ουρανό και πλήρεις πληροφορίες για τα αντικείμενα.

Ο χρόνος που θα ξοδέψει κανείς παραπάνω σε σχέση με την αυτόματη ανεύρεση,επιστρέφεται ως ανταμοιβή με τα πολλαπλά οφέλη που προανέφερα!

Η χαρά πχ.του να βρίσκεις χειροκίνητα έναν κομήτη μέσα απο πόλη,χρησιμοποιώντας αναγκαστικά τηλεσκόπιο διάμετρου ανω των 8",μαθαίνοντας την διαδρομή του μέσα απο τα "μονοπάτια των άστρων" με επιμονή και υπομονή,καταναλώνοντας χρόνο και κόπο,είναι βαθύτατη και διαρκεί μέρες!!

Όλη η διαδικασία της ανεύρεσης είναι που μετράει...και το εισπράτεις πολλαπλά αυτό σαν όφελος!

Αλλιώς με το αυτόματο σύστημα εύκολα θα δεις απλώς ένα σημαδάκι...Θα το βαρεθείς και θα προχωρήσεις στο επόμενο "σημαδάκι" του ουρανού...

Χάνει έτσι η παρατήρηση την αξία της,γίνεται απλή και εύκολη θέαση και όχι Παρατήρηση!

Νομίζω οτι αξίζει να το δοκιμάσεις και να βιώσεις τα υπέροχα συναισθήματα που γεννάει αυτή η μέθοδος,όπου ο άνθρωπος προσπαθεί προσωπικά να κατακτήσει την κορυφή του βουνού,και όχι να τον μεταφέρει ελικόπτερο εκεί...

Όπως λέει και ο ποιητής: "Σαν βγείς στον πηγαιμό για την Ιθάκη,να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος..." (Κ.Καβάφης).

Η "διαδρομή" λοιπόν έχει να σε μάθει πολλά,και να σου προσφέρει πολλαπλάσια ευχαρίστηση,όχι απλώς η εύκολη μετάβαση στον "προορισμό".

Ο στόχος μας δεν είναι απλά ο προορισμός,αλλά και όλη η διαδρομή του να φτάσεις στον προορισμό και ο πλούτος εμπειριών,γνώσεων και ικανοτήτων που θα αποκτήσεις!

Εύχομαι Πάνο και όλοι οι νεοεισερχόμενοι να δείτε την αστρονομία με αυτήν την προοπτική!Θα ανταμειφθείτε πλουσιοπάροχα και με βαθύτατη χαρά που διαρκεί,και δεν θα βαρεθείτε ποτέ την παρατήρηση του έναστρου ουρανού!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης