Jump to content

Πρόβλημα φυσικής


KatL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας!

Θέλω να κάνω μια ερωτηση

Πόση πίεση (μικρότερη της ατμόσφαιρας, ίσως να μπορούσαμε να την ονομάσουμε και αναρρόφηση... Συγγνώμη αν δεν χρησιμοποιώ σωστούς ορους) χρειάζεται για να ρουφηξουμε 1λιτρο νερού σε μηδενική βαρύτητα; Και πως μπορώ να το υπολογίσω;

Ευχαριστω πολυ👍

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας!

Θέλω να κάνω μια ερωτηση

Πόση πίεση (μικρότερη της ατμόσφαιρας, ίσως να μπορούσαμε να την ονομάσουμε και αναρρόφηση... Συγγνώμη αν δεν χρησιμοποιώ σωστούς ορους) χρειάζεται για να ρουφηξουμε 1λιτρο νερού σε μηδενική βαρύτητα; Και πως μπορώ να το υπολογίσω;

Ευχαριστω πολυ👍

 

Δεν ξερω αν εχω καταλαβει καλα τι θες να πεις. Μοιαζει με υδροστατικη αν καταλαβα καλα και θεωρει τα ρευστα σε ηρεμια. Πρεπει να χρησιμοποιησεις την εξισωση bernoulli.

Οι οριακες σου συνθηκες δεν ειναι καλως προσδιορισμενες (το 1 λιτρο νερο βρισκεται σε δοχειο? ελευθερο στο χωρο? σε καποιου τυπου εμβολο πχ σωληναριο? ). Αν θεωρησουμε οτι ειναι περιορισμενο σε καποιο δοχειο και αγνοησουμε τις δυναμεις του συσσωματωματος τοτε οποιαδηποτε πιεση χρησιμοποιησεις θα δημιουργησει ροη που ισουται με την πιεση που ασκεις δια το χαρακτηρηστικο μηκος του ρευστου (του δοχειου που το περιεχει στην συγκεκριμενη περιπτωση) Τωρα αν υπαρχουν διατομες διαφορετικης διαμετρου στο δοχειο θα πρεπει να ληφθουν υποψιν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είσαι σε ένα διαστημόπλοιο που έχει αέρα και πίεση ατμόσφαιρας τότε το νερό σε όποιο δοχείο και να βρίσκεται, δέχεται πίεση μίας ατμόσφαιρας. Για να το αναρροφήσεις θα πρέπει να ασκήσεις πίεση μεγαλύτερη της μίας ατμόσφαιρας. Προφανώς αγνοούμε επιφανειακές τάσεις κτλ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης