AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Σπάσιμο βιδας ra φρένου σε EQ3
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Σπάσιμο βιδας ra φρένου σε EQ3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
AnoubisOffline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Φεβ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 18
Τόπος: Σπάρτη
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/07/2020, ημέρα Δευτέρα και ώρα 23:12    Θέμα δημοσίευσης: Σπάσιμο βιδας ra φρένου σε EQ3 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα έβαλα λίγη περισσότερη δύναμη .Οι φωτογραφίες μιλάνε από μόνες τους .Τι μπορώ να κάνω?. Το μεταλο είναι αλουμίνιο. Σκέφτομαι να το ηλεκτροσυγκολλήσω σε αλουμινα .

116310743_710511913071972_7204974222699859837_n.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  87.91 KB
 Διαβάστηκε:  39 φορές

116310743_710511913071972_7204974222699859837_n.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1312
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/07/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 9:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό τώρα πως το έκανες; Εννοείται ότι μέχρι να φτιάξεις και να το δοκιμάσεις μην πάρεις άλλο εξάρτημα γι’ αυτήν την βάση.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
βολιωτηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Αύγ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 3341
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/07/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 12:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρώτα και σε τορναδορο/φρεζαδορο αν μπορεί να γίνει μεγαλύτερη οπή και μετά εσωτερικά σπειρωματα.
ΜανούσοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2023
Τόπος: Ηράκλειο-Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/07/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 13:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχουν εποξικές κόλλες 2 συστατικών για μέταλλα. Θα τις βρεις σε καταστήματα με χρώματα-σιδηρικά. Δοκίμασε πρώτα να κολλήσεις το κομμάτι και αν δεις ότι δεν πιάνει τότε πας σε μηχανουργείο.
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17643
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19201
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
ΙάκωβοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 304
Τόπος: Αθήνα-Νάξος-Λήμνος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/07/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 13:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ με το φίλο Μανούσο.Πρώτα δοκίμασε κόλλα 2 συστατικών για μέταλλα.Προσοχή μη στάξει μέσα ή στο σπείρωμα.βάλε και μπόλικη απ έξω και άστο να στεγώσει.Μετά δοκιμάζεις.Το να το κολλήσεις δεν είναι απλό λόγω θερμοκρασιών(η κόλληση του αλουμινίου γίνεται με οξυγόνο)
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
coreosOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 06 Σεπ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 90
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/07/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τρομερη ζημια!
Θα συμφωνησω με τους προλαλλησαντες με εποξικη μεταλλων αν την κολλησεις σωστα ισως να καταφερεις να την αναστήσεις.
Σε μηχανουργειο για να σου ανοίξουν σπειρωματα παιζει να σε χρεωσιυν πιο πολλα και απο το κοστος μιας eq5.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
AnoubisOffline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/07/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τη δουλεύω σχεδόν 10 χρονιά ....είναι ταλαιπωρημένη άλλα βολική και λειτουργική .Έβαλα λίγη δύναμη παραπάνω.....Με κόλλα δεν πέτυχε....Θα πάω σε έναν αλουμινα μήπως το κολλήσει διαφορετικά σπείρωμα με ροδέλες και είναι κομπλέ...Ευκαιρία την έλυσα έπλυνα τα μέρη με βενζίνη να φύγει το παλιό γράσο και τη γρασωσα με ακριβό γράσο ....Όλα ρολαρουν άψογα.....
Επιστροφή στην κορυφή
ΙάκωβοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/07/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να την πας λυμένη για σπείρωμα να μη πέσουν γρέζια μέσα.Αν και βλεπω πολύ μεγάλη τη τρύπα και με όχι αρκετό πάχος το μέταλλο.Εγώ θα δοκίμαζα πάλι με λυμένα τα πάντα να την κολλήσω...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
irapanOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 08 Δεκ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 143
Τόπος: Αθήνα-Λαγονήσι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/07/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα, προσπάθησε να βρεις την εποξικη μετάλλων 2 συστατικών που επισυνάπτω στην φώτο. Δεν υπάρχει καλύτερη. Έχω φτιάξει κελί πρωτεύοντος κατόπτρου με αυτή. Καθάρισε καλά με οινόπνευμα τις επιφάνειες πριν εφαρμόσεις. Και τα υπολείμματα από την κόλλα που έβαλες. Και μην βάλεις την βίδα κατά την κόλληση. Σφιξε ελαφρώς με ένα σφικτηρα

epoxiki-kolla-metallon-permatex-pmx-14600_2346803_600x600-1-800x600.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  62.91 KB
 Διαβάστηκε:  22 φορές

epoxiki-kolla-metallon-permatex-pmx-14600_2346803_600x600-1-800x600.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
AnoubisOffline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/07/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 0:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επισκευαστική 100% σε μάστορα μερακλή . Φυσικά και δεν θα πάρω το ακριβό μοτερακι θα κάνω τη πατέντα με το μοτερακι των 30 €. Ροδέλα από μέσα σπείρωμα με βίδα και κόλλα μεταλων όταν σφίγγεις πιέζει από μέσα προς τα έξω η ροδέλα και φρενάρει σωστά .

1.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  317.14 KB
 Διαβάστηκε:  10 φορές

1.jpg

2.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  266.53 KB
 Διαβάστηκε:  9 φορές

2.jpg

3.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  251.81 KB
 Διαβάστηκε:  8 φορές

3.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
ΙάκωβοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/07/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 9:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άψογος.αα έχει πολύ χώρο μέσα να κάνεις ότι θέλεις...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1312
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/07/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 16:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλή δουλειά φαίνεται να έγινε με την βίδα. Κωνσταντίνε πρόσεχε. Μην την ξανά σφίξεις πολύ. Αυτά δεν θέλουν δύναμη. Το μυστικό είναι στο ζύγισμα. Αν είναι σωστά ζυγισμένα δουλεύουν σωστά.
Πάντως δεν σου κρύβω ότι μόλις την είδα σπασμένη λαχτάρισα και είπα στον εαυτόν μου. Τι ήθελες και του είπες για την EQ2 και δεν τον άφησες να πάρει το trackter.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην συνέχεια της κατασκευής.
Επιστροφή στην κορυφή
sevaxOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1203
Τόπος: Ελευσίνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/07/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Anoubis έγραψε:
και κόλλα μεταλων .

Να ρωτήσω η κόλα είναι αυτή που λέγαμε στο παλιά στο μηχανουργείο "plastik metal" ;

AnoubisOffline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/07/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 23:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

giannis60 έγραψε:
Καλή δουλειά φαίνεται να έγινε με την βίδα. Κωνσταντίνε πρόσεχε. Μην την ξανά σφίξεις πολύ. Αυτά δεν θέλουν δύναμη. Το μυστικό είναι στο ζύγισμα. Αν είναι σωστά ζυγισμένα δουλεύουν σωστά.
Πάντως δεν σου κρύβω ότι μόλις την είδα σπασμένη λαχτάρισα και είπα στον εαυτόν μου. Τι ήθελες και του είπες για την EQ2 και δεν τον άφησες να πάρει το trackter.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην συνέχεια της κατασκευής.

Ναι όντως είναι καλύτερα και από πριν δεν τζογαρει καθόλου μιας και είχε μερικά κενά από προηγούμενες χρήσεις ...Είναι ο εξοπλισμός μου κάποιας ηλικίας αλλά 100% λειτουργικός και έχω κάποιο δέσιμο.Μόλις πάρω το μοτερακι με τα 30 και τη πατέντα θα βάλω φωτογραφίες προς το παρόν εχτές δοκίμασα δια κρονο φεγγάρι ανδρομεδα και ήμουν οκ σήμερα δεν ξέρω αν θα βγω πολύ θερμός αέρας περιμένω ολόγιομο.Τώρα είμαι πιο προσεκτικός

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
AnoubisOffline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/07/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 23:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sevax έγραψε:
Anoubis έγραψε:
και κόλλα μεταλων .

Να ρωτήσω η κόλα είναι αυτή που λέγαμε στο παλιά στο μηχανουργείο "plastik metal" ;

Δεν ξέρω θα ρωτήσω όμως τον μηχανικό για τη κόλα . Είναι αλουμινας γνωστός μου ηλικίας και πολύ έμπειρος .Αν του πω να φτιάξει ισημερινή πιστεύω θα τη φτιάξει από το 0!! Δεν μου πήρε χρήματα να φανταστείς .Το υλικό πάντως της κόλας που το έπιασα με το χέρι νομίζω πως είναι πιο σκληρό από το ίδιο το μέταλλο .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης