Jump to content

Σπάσιμο βιδας ra φρένου σε EQ3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έβαλα λίγη περισσότερη δύναμη .Οι φωτογραφίες μιλάνε από μόνες τους .Τι μπορώ να κάνω?. Το μεταλο είναι αλουμίνιο. Σκέφτομαι να το ηλεκτροσυγκολλήσω σε αλουμινα .

116310743_710511913071972_7204974222699859837_n.thumb.jpg.6e46e7e471dd872457a9f42899a2104d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό τώρα πως το έκανες; Εννοείται ότι μέχρι να φτιάξεις και να το δοκιμάσεις μην πάρεις άλλο εξάρτημα γι’ αυτήν την βάση.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρώτα και σε τορναδορο/φρεζαδορο αν μπορεί να γίνει μεγαλύτερη οπή και μετά εσωτερικά σπειρωματα.
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν εποξικές κόλλες 2 συστατικών για μέταλλα. Θα τις βρεις σε καταστήματα με χρώματα-σιδηρικά. Δοκίμασε πρώτα να κολλήσεις το κομμάτι και αν δεις ότι δεν πιάνει τότε πας σε μηχανουργείο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με το φίλο Μανούσο.Πρώτα δοκίμασε κόλλα 2 συστατικών για μέταλλα.Προσοχή μη στάξει μέσα ή στο σπείρωμα.βάλε και μπόλικη απ έξω και άστο να στεγώσει.Μετά δοκιμάζεις.Το να το κολλήσεις δεν είναι απλό λόγω θερμοκρασιών(η κόλληση του αλουμινίου γίνεται με οξυγόνο)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τρομερη ζημια!

Θα συμφωνησω με τους προλαλλησαντες με εποξικη μεταλλων αν την κολλησεις σωστα ισως να καταφερεις να την αναστήσεις.

Σε μηχανουργειο για να σου ανοίξουν σπειρωματα παιζει να σε χρεωσιυν πιο πολλα και απο το κοστος μιας eq5.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τη δουλεύω σχεδόν 10 χρονιά ....είναι ταλαιπωρημένη άλλα βολική και λειτουργική .Έβαλα λίγη δύναμη παραπάνω.....Με κόλλα δεν πέτυχε....Θα πάω σε έναν αλουμινα μήπως το κολλήσει διαφορετικά σπείρωμα με ροδέλες και είναι κομπλέ...Ευκαιρία την έλυσα έπλυνα τα μέρη με βενζίνη να φύγει το παλιό γράσο και τη γρασωσα με ακριβό γράσο ....Όλα ρολαρουν άψογα.....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να την πας λυμένη για σπείρωμα να μη πέσουν γρέζια μέσα.Αν και βλεπω πολύ μεγάλη τη τρύπα και με όχι αρκετό πάχος το μέταλλο.Εγώ θα δοκίμαζα πάλι με λυμένα τα πάντα να την κολλήσω...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, προσπάθησε να βρεις την εποξικη μετάλλων 2 συστατικών που επισυνάπτω στην φώτο. Δεν υπάρχει καλύτερη. Έχω φτιάξει κελί πρωτεύοντος κατόπτρου με αυτή. Καθάρισε καλά με οινόπνευμα τις επιφάνειες πριν εφαρμόσεις. Και τα υπολείμματα από την κόλλα που έβαλες. Και μην βάλεις την βίδα κατά την κόλληση. Σφιξε ελαφρώς με ένα σφικτηρα

epoxiki-kolla-metallon-permatex-pmx-14600_2346803_600x600-1-800x600.jpg.2f042e348741ac077ea9b1403f224df7.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισκευαστική 100% σε μάστορα μερακλή . Φυσικά και δεν θα πάρω το ακριβό μοτερακι θα κάνω τη πατέντα με το μοτερακι των 30 €. Ροδέλα από μέσα σπείρωμα με βίδα και κόλλα μεταλων όταν σφίγγεις πιέζει από μέσα προς τα έξω η ροδέλα και φρενάρει σωστά .

3.thumb.jpg.24ef62bd8217088e02be3ae137768ba7.jpg

2.thumb.jpg.8ae8f9d566bdaedec9a92b9858aa8c65.jpg

1.thumb.jpg.d244984299b7484ce143212d9af88a9d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή δουλειά φαίνεται να έγινε με την βίδα. Κωνσταντίνε πρόσεχε. Μην την ξανά σφίξεις πολύ. Αυτά δεν θέλουν δύναμη. Το μυστικό είναι στο ζύγισμα. Αν είναι σωστά ζυγισμένα δουλεύουν σωστά.

Πάντως δεν σου κρύβω ότι μόλις την είδα σπασμένη λαχτάρισα και είπα στον εαυτόν μου. Τι ήθελες και του είπες για την EQ2 και δεν τον άφησες να πάρει το trackter.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην συνέχεια της κατασκευής.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και κόλλα μεταλων .

 

Να ρωτήσω η κόλα είναι αυτή που λέγαμε στο παλιά στο μηχανουργείο "plastik metal" ;

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή δουλειά φαίνεται να έγινε με την βίδα. Κωνσταντίνε πρόσεχε. Μην την ξανά σφίξεις πολύ. Αυτά δεν θέλουν δύναμη. Το μυστικό είναι στο ζύγισμα. Αν είναι σωστά ζυγισμένα δουλεύουν σωστά.

Πάντως δεν σου κρύβω ότι μόλις την είδα σπασμένη λαχτάρισα και είπα στον εαυτόν μου. Τι ήθελες και του είπες για την EQ2 και δεν τον άφησες να πάρει το trackter.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην συνέχεια της κατασκευής.

 

Ναι όντως είναι καλύτερα και από πριν δεν τζογαρει καθόλου μιας και είχε μερικά κενά από προηγούμενες χρήσεις ...Είναι ο εξοπλισμός μου κάποιας ηλικίας αλλά 100% λειτουργικός και έχω κάποιο δέσιμο.Μόλις πάρω το μοτερακι με τα 30 και τη πατέντα θα βάλω φωτογραφίες προς το παρόν εχτές δοκίμασα δια κρονο φεγγάρι ανδρομεδα και ήμουν οκ σήμερα δεν ξέρω αν θα βγω πολύ θερμός αέρας περιμένω ολόγιομο.Τώρα είμαι πιο προσεκτικός

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και κόλλα μεταλων .

 

Να ρωτήσω η κόλα είναι αυτή που λέγαμε στο παλιά στο μηχανουργείο "plastik metal" ;

 

Δεν ξέρω θα ρωτήσω όμως τον μηχανικό για τη κόλα . Είναι αλουμινας γνωστός μου ηλικίας και πολύ έμπειρος .Αν του πω να φτιάξει ισημερινή πιστεύω θα τη φτιάξει από το 0!! Δεν μου πήρε χρήματα να φανταστείς .Το υλικό πάντως της κόλας που το έπιασα με το χέρι νομίζω πως είναι πιο σκληρό από το ίδιο το μέταλλο .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ' αυτές τις περιπτώσεις δεν "κολλάς" το σπασμένο κομμάτι. Θα βρεις δυο ή τρία παξιμάδια που να ταιριάζουν στο σπείρωμα και θα τα συγκολλήσεις το ένα πάνω στο άλλο και στη βάση. Η συγκόλληση μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους, τόξο βολφραμίου, με φλόγα και ηλεκτρόδιο, κλπ. Στην Αθήνα υπάρχει ένας αλουμινάς στη Σπυρου Πατση ο "Μαστροβασιλης" (Μεταξυ Ιερας Οδου και Καβαλλας, στο δεξι μας χερι οπως πηγαινουμε απο την Ιερα Οδο στην Λεωφορο Καβαλλας) που κάνει τέτοια. Εγώ κατάφερα να τσακίσω το ποδήλατο (κούρσα) σε πολύ λεπτό σημείο (στο νύχι) και η δουλειά που μου έκανε έχει κρατήσει ένα χρόνο και 4000 χιλιόμετρα.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης