Jump to content

Προσοφθαλμιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!Σήμερα ,που για πρώτη φορα είδα με το τηλεσκόπιο (celestron 130/900)μου την Σελήνη ,τον Κρόνο και τον Δια διαπίστωσα ότι δεν εστιάζει σωστά και υποθέτω ότι εχω προσοφθαλμιο και Barlow χαμηλής ποιοτητας(φαίνονται στην παρακάτω φωτό) είναι μαθητής ακόμα οπότε το μπάτζετ μου είναι περιορισμενο. Ακούω προτάσεις.

1596008125147..thumb.jpg.6087b002a5578a1ffcbeb6d0d931dee0.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο φακός από ότι βλέπω είναι ο στάνταρ 25mm που συνοδεύει τα τηλεσκόπια αυτής της κατηγορίας, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά δεν είναι και τελείως μάπα, στο κέντρο το είδωλο είναι μια χαρά. Ο barlow είναι ο πλέον απλός που υπάρχει, ίσως εκεί να οφείλεται περισσότερο το πρόβλημά σου. Με σκέτο το φακό η ποιότητα είναι καλή; Το δεν εστιάζει είναι λιγάκι αόριστο. Νομίζω πως χρειάζεσαι καλύτερο barlow και έναν ποιοτικό 10mm.

Ας προτείνουν κάτι οι εμπειρότεροι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα.Ευχαριστω πολύ για την απάντηση σας.Το πρόβλημα μου είναι ότι όσο και αν παίζω με την εστίαση ,η εικόνα δεν καθαρίζει ούτε στον Δια ,ούτε στον Κρόνο,ενώ με την Σελήνη δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό σημαίνει ότι φταίνε οι συνθήκες και όχι τόσο οι φακοί. Η Σελήνη σαν ποιο φωτεινή που είναι εστιάζεται ευκολότερα, αν όμως η ατμόσφαιρα έχει αναταράξεις από τα θερμικά ρεύματα και σε συνδυασμό με το σκοτεινό είδωλο των πλανητών, τότε η εστίαση είναι δύσκολη. Στην πραγματικότητα το είδωλο των πλανητών δεν παρουσιάζεται ποτέ με απόλυτη οξύτητα, απλά ψάχνεις να βρεις το σημείο που θα είναι λιγότερα θολό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα οπότε καταλαβαίνω τι λες. Εννοεί ότι ενώ στον δια με το 10αρι μόνο του βλέπω 2-3 ζώνες περιμένω με τον Barlow να δω περισσότερες αλλά το είδωλο που μου δίνει ο barlow είναι ένας θολός δίσκος του δια. Εστιάζει αλλά πάντα το είδωλο είναι θολό και δεν καθαρίζει στο άπειρο. Εγώ θα πάρω έναν 8mm televue plossl 8mm κορυφαίας ποιότητας plossl φακός και τον 2,25 Barlow της baader που δεν ξέρω από ποιότητα αλλά είναι σίγουρα καλύτερος από αυτόν που έχεις. Είναι μια πολύ καλή λύση στα 209 ευρώ που θα σου δώσει έναν εξαιρετικό φακό plossl και με τον Barlow 257 μεγεθύνεις σχεδόν το μέγιστο του τηλεσκοπίου που είναι 260χ. Να ξέρεις ότι τέτοια μεγέθυνση θα πιάσεις σε μια νύχτα με πολύ καλές συνθήκες και μόνο στους πλανήτες και την σελήνη.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι διαφορές μεταξύ φακών δεν είναι τόσο δραματικές όσο τις παρουσιάζουν, εκτός κι αν μιλάμε για φακό τελείως χώμα - κινεζούρα σε σχέση με έναν κορυφαίο. Να δώσει 200 ευρώ για ένα προσοφθάλμιο σε σχέση με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο τα θεωρώ πεταμένα λεφτά. Το είδωλο, ακόμα και έτσι, θα είναι αυτό που οι περισσότεροι περιγράφουν ως θολό. Το πρόβλημα που σπάει την οξύτητα είναι η ατμόσφαιρα από ένα σημείο και ύστερα.

Αν δεν ξέρουμε τι θέλει ή τι εντύπωση ή γνώσεις έχει ο άνθρωπος, δεν μπορούμε να δώσουμε γνώμη.

Μερικοί νομίζουν πως θα δουν από το τηλεσκόπιό τους εικόνες παρόμοιες με αυτές που βλέπουν σε ντοκιμαντέρ ή στο διαδίκτυο. Η πραγματικότητα είναι διαφορετική.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα.Ευχαριστω πολύ για την απάντηση σας.Το πρόβλημα μου είναι ότι όσο και αν παίζω με την εστίαση ,η εικόνα δεν καθαρίζει ούτε στον Δια ,ούτε στον Κρόνο,ενώ με την Σελήνη δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

Φίλε μου πέρα απο την μέτρια έως κακή ποιότητα των φακών που χρησιμοποιείς,το πρόβλημα στο να δείς καθαρά τον Δία και τον Κρόνο έχει να κάνει και με την θέση στην οποία βρίσκονταν την ώρα παρατήρησής τους!

Δηλ.όταν είναι χαμηλά,κοντά στον ορίζοντα δεν θα δεις ποτέ καθαρό είδωλο!

Περίμενε να ανέβουν πάνω απο τις 28ο (μετά τις 00:00 τα μεσάνυχτα),και αν έχεις καλές συνθήκες διαύγειας και seeing,τότε λογικά θα δεις πιο καθαρά είδωλα.

Επειδή όμως βλέπω οτι μένεις στην Αθήνα που έχει μόνιμα μέτριο έως κακό seeing,και καλούς φακούς να πάρεις,ΜΗΝ καλλιεργείς προσδοκίες για μεγεθύνσεις άνω των 200x,με το 130mm τηλεσκόπιό σου...

Δες εδώ κάποια πρακτικά σχετικά με την ατμόσφαιρα:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707&highlight=%D0%E1%F1%E1%F4%DE%F1%E7%F3%E7+%B6%F1%E7

 

Ειδικά αυτές τις μέρες με τον καύσωνα,υπάρχουν πολλά θερμικά ρεύματα οπότε δεν μπορούμε να δούμε καθαρά είδωλα,ακόμα και σε μικρές μεγεθύνσεις!

Σε τέτοιες συνθήκες η μεγέθυνση κολλάει ακόμα και στα 50x...

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα!Σήμερα ,που για πρώτη φορα είδα με το τηλεσκόπιο (celestron 130/900)μου την Σελήνη ,τον Κρόνο και τον Δια διαπίστωσα ότι δεν εστιάζει σωστά και υποθέτω ότι εχω προσοφθαλμιο και Barlow χαμηλής ποιοτητας(φαίνονται στην παρακάτω φωτό) είναι μαθητής ακόμα οπότε το μπάτζετ μου είναι περιορισμενο. Ακούω προτάσεις.

 

Καλησπέρα αν θες κάτι καλύτερο από αυτά που έχεις με λίγα χρήματα θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα zoom eyepiece δηλαδή ένα eyepiece το οποίο στην ουσία είναι πολλά σε ένα. δες εδώ της celestron.Επίσης άπειρα rewies με εικονες στο youtube. Και το καλύτερο ? βγαίνει το λαστιχάκι για το μάτι αν θες και το βιδώνεις σε τ mount οποιαδήποτε dslr για αστροφωτο με τη μέθοδο του eyepiece projection.

 

https://www.aliexpress.com/item/32221818203.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.6cc94c4dYnSG16

 

Δες εδώ και το λίγο καλύτερο barlow * 2 της celeston πάλι αν και δεν το θεωρώ απαραίτητο.

 

https://www.aliexpress.com/item/33018723937.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.24284c4dzaX8ck

 

Όλα τα παραπάνω είναι 1.25 που σημαίνει πως αν θες να αλλάξεις τηλεσκόπιο και πας σε καλύτερο θα έχεις και προίκα .

 

Τέλος όπως σου είπαν και οι εμπειρότεροι ποιο πάνω παίζει τεράστιο ρόλο η ατμόσφαιρα και η φωτορρυπανση !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης