Jump to content

Phd2 και σύνδεση με mount, βοήθεια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα

 

Μέχρι πρόσφατα, και για λίγους μήνες έκανα φωτογράφηση χωρίς οδήγηση με την az-eq6 που έχω και την dslr και τα κατάφερνα μια χαρά, όσο αυτό γίνεται για μικρές εκθέσεις. Αποφάσισα λοιπόν να πάω σε οδήγηση, οπότε πήρα λαπτοπ και οδηγητική (Zwo asi 120mm-s) στο 9x50 finder scope τους σωλήνα.

 

Θα κάνω πολική ευθυγράμμιση με το sharpcap και όσον αφορά την οδήγηση εγκατέστησα το phd2. Έχω όμως πελαγώσει...συγκεκριμένα:

 

1) στην αρχή, στο phd2 πρέπει να επιλέξεις κάμερα και mount για να συνδεθούν. Επέλεξα την κάμερα αλλά στο mount τι επιλέγω ; Δεν καταλαβαίνω τις επιλογές που έχει, ποια είναι η κατάλληλη ? Σε κάποια Tutorials βλέπω ότι υπάρχει στις επιλογές το mount που έχουν και το επιλέγουν. Πως θα εμφανίσω το δικό μου στις επιλογές ; Ή μήπως δεν είναι απαραίτητο. Σε άλλα πάλι Tutorials δεν επιλέγουν το mount τους αλλά κάτι άλλο...

 

2) Βλέπω επίσης ότι έχουν εγκαταστήσει το ascom. Εγκατέστησα και γω την πλατφόρμα αυτή καθώς και τους drivers της κάμερας για ascom. Γενικότερα τι ακριβώς είναι το ascom ?

 

3) Μετά που θα συνδέσω οδηγητική και mount, και πω στο phd2 το pixel size της κάμερας, είναι κάτι άλλο που θα πρέπει να ρυθμίσω ή να προσέξω ; Σκέφτομαι να έχω Phd2 + APT ...

 

4) Με τα καλώδια τι γίνεται ; Χρειάζεται κάτι άλλο ; Δηλαδή έχω το τηλεφωνικό καλώδιο που θα συνδέσει οδηγητική και mount

 

Αυτά για αρχή...Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δε βγάζω και πολύ άκρη.

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο τον υπολογιστη χωρις να παρεις κατι αλλο μπορεις να εχεις ελεγχο της οδηγησης και της φωτογραφικης dslr με τα καλωδια που εχουν και τα αντιστοιχα προγραμματα.

Για το phd θα βαλεις το on camera στο mount και θα συνδεσεις την καμερα με το καλωδιο st4, αυτο που μοιαζει με τηλεφωνου, στη στηριξη και την καμερα με το usb στον υπολογιστη. Γενικα με τις ρυθμισεις θα πρεπει να παιξεις λιγο.

Ascom ειναι μια πλατφορμα που κανει εφικτη την επικοινωνια διαφορων αστρονομικων εξαρτηματων, στηριξεις, καμερες, αστεροσκοπεια. Για να δουλεψεις ομως τη βαση μεσω ascom πρεπει να τη συνδεσεις μεσω eqmod. Η βαση σου εχει θυρα usb διπλα στην τροφοδοσια;

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Παναγιώτη και ευχαριστώ. A ok, στο on camera λοιπόν. Όχι δεν έχει usb θύρα η βάση. Οπότε δηλαδή στην ουσία δεν χρειάζεται η ascom.. Το APT θα βλέπει μετά το phd 2 ?

 

Επίσης όταν λες θα πρέπει να παίξω με τις ρυθμίσεις. Είναι κάποιες συγκεκριμένες που πρέπει να δω; Γιατί τις περισσότερες τις αφήνουν στα tutorial default

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφου η στηριξη δεν εχει usb αν θες να τη χειριστεις και αυτη απο τον υπολογιστη θα χρειαστεις εναν ανταπτορα eqmod.

https://www.planitario.gr/eqdir-antaptoras-gia-eqmod-usb-stick.html

Οι ρυθμισεις εχουν να κανουν με το ποσο αποτομα θα γινονται οι διορθωτικες κινησεις, τα aggressiveness δηλαδη. Μη τα εχεις στο 10, χαμηλωσε τα, πχ 70. Τα steps για το callibration ας τα υπολογισει μονο του.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο τον υπολογιστη χωρις να παρεις κατι αλλο μπορεις να εχεις ελεγχο της οδηγησης και της φωτογραφικης dslr με τα καλωδια που εχουν και τα αντιστοιχα προγραμματα.

 

Φίλε Παναγιώτη ευχαριστώ πολύ, ξεκαθάρισε αρκετά το τοπίο. Κάτι τελευταίο αν ξέρεις. Πως θα έχω τον έλεγχο της dslr ; Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα ντεγκλασερ, όπου έβαζα εκεί τον αριθμό των λήψεων και τη διάρκεια τους και στη συνέχεια κοίταζα τις τραβηγμένες φωτογραφίες στο screen της μηχανής. Πως γίνεται τώρα η σύνδεση με τα καλώδια για να ορίζω τις λήψεις από τον υπολογιστή και να βλέπω και τις λήψεις στην οθόνη και όχι στη μηχανή; Πάει καλώδιο usb από το λάπτοπ στη θέση του ντεγκλασέρ στη μηχανή; Υπάρχει τέτοιο καλώδιο; Και όλο αυτό γίνεται μέσα από το APT ?

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω που εχω μια canon απλα συνεδεσα το usb καλωδιο στην υποδοχη της καμερας και το δουλεψα απο το eos utility. Νομιζω ετσι θα δουλεψει σε ολα τα προγραμματα.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού έχεις το APT θα συνδέσεις την κάμερα με usb και με το προγραμμα ολα γινονται , είνια εύκολο να κάνεις λήψεις, Για λήψεις πάνω από 30 δευτερόλεπτα με την dslr χρειάζεσαι καλώδιο .

Η θα το αγοράσεις κοντα 80 ευρώ ή θα το φτιάξεις κοντά 40 ευρώ.

Αντε μάθε το Phd2 γιατί πρέπει να το μάθω και γω.

Εγώ βάζω την κάμερα που κάνω οδήγηση ( qhy5iicolor ) με τα στοιχεία της και mount βάζω τα drives της ascom αλλα δεν κάνω καλή οδήγηση , Θα δοκιμάσω τώρα on camera και με σύνδεσή της στη βάση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού έχεις το APT θα συνδέσεις την κάμερα με usb και με το προγραμμα ολα γινονται , είνια εύκολο να κάνεις λήψεις, Για λήψεις πάνω από 30 δευτερόλεπτα με την dslr χρειάζεσαι καλώδιο .

Η θα το αγοράσεις κοντα 80 ευρώ ή θα το φτιάξεις κοντά 40 ευρώ.

Αντε μάθε το Phd2 γιατί πρέπει να το μάθω και γω.

Εγώ βάζω την κάμερα που κάνω οδήγηση ( qhy5iicolor ) με τα στοιχεία της και mount βάζω τα drives της ascom αλλα δεν κάνω καλή οδήγηση , Θα δοκιμάσω τώρα on camera και με σύνδεσή της στη βάση.

 

Καλησπέρα Κώστα !! Καλώδιο ;;;;;;; Τι καλώδιο είναι πάλι αυτό; πππππφφφφφφφ. Ναι θα είναι σίγουρα πάνω από τριάντα δευτερόλεπτα. Τώρα κατεβάζω το APT για να το δω γενικότερα. Εκτός από το APT βέβαια υπάρχει και αυτό το software που αναφέρεται στο παρακάτω βίντεο. Εκεί κάνει λήψεις όσο χρόνο θές. Το software αυτό κάνει γύρω στα 30 ευρώ.

 

Εκεί στο phd2 επίσης ρωτάει για Aux mount, τι βάζετε εκεί ρε παιδιά; Σίγουρα πάντως για να γίνεται και καλή οδήγηση θα πρέπει να έχει γίνει και καλή πολική ευθυγράμμιση :) Μπλέξαμε Κώστα

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω την nikon d7000 και χρησιμοποιώ και τα δύο προγράμματα, μονο με καλώδιο πάνω από 30 δευτερόλεπτα εκτός και η κάμερα σου κάνει τέτοια λήψη. Είναι και τα δύο μια χαρά . υπάρχουν πολλά video στο youtube που τα εξηγούν.

Έκανα το καλώδιο για πάνω από 30 δευτερόλεπτα πρίν κανένα μήνα, μια χαρά δουλευει

κοντα 40 ευρώ για σιγουριά. έχει οδηγίες μεσα το APT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω την nikon d7000 και χρησιμοποιώ και τα δύο προγράμματα, μονο με καλώδιο πάνω από 30 δευτερόλεπτα εκτός και η κάμερα σου κάνει τέτοια λήψη. Είναι και τα δύο μια χαρά . υπάρχουν πολλά video στο youtube που τα εξηγούν.

Έκανα το καλώδιο για πάνω από 30 δευτερόλεπτα πρίν κανένα μήνα, μια χαρά δουλευει

κοντα 40 ευρώ για σιγουριά. έχει οδηγίες μεσα το APT

 

Έχεις κάποιο λινκ για αυτό το καλωδιο για να καταλάβω τι είναι;

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης