Jump to content

Που θα βρω τέτοια "παξιμάδια"- άγκυρες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς πως λέγονται στην ελληνική "πιάτσα" τα "threaded star tube inserts" περίπου σαν αυτά της φωτογραφίας; Μπαίνουν μέσα σε μεταλλικούς σωλήνες για να σφίξεις ό,τι θέλεις στην άκρη τους. Ψάχνω με ποικίλα ονόματα στο google και δε βρίσκω τίποτα...

Είναι για το truss dob που σχεδιάζω.

SR1430_P_3_1.jpg.4223165f825bc4afe66c4857f0c07038.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δείξε τα στους Δαμίγους. Εάν δεν γνωρίζουν εκείνοι, ποιος άλλος θα γνωρίζει;

 

http://www.damigosbros.gr/

 

Anchor είναι η εταιρεία;

 

https://www.anchorinserts.co.uk/?gclid=Cj0KCQjwsuP5BRCoARIsAPtX_wFSsDYV6WLwdTTKUizpTHxxvlzKvfC_v_LaX14zAPnX5WctsbGIrN0aAqXDEALw_wcB

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ, Κωνσταντίνε.

Θα τα δείξω έτσι κι αλλιώς αύριο σε καταστήματα εδώ στη Λάρισα. Δεν ψάχνω συγκεκριμένη εταιρεία, απλά θέλω να μάθω το όνομά τους για να ψάξω σήμερα στην ελληνική αγορά για διαθέσιμα μεγέθη και τύπους.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα παξιμάδια αυτά λέγονται "κουκουνάρες" και θα τα βρεις σε μαγαζιά με ανταλλακτικά ποδηλάτων. Μπαίνουν στη σωλήνα του τιμονιού στα ποδήλατα μπροστά.

 

Κυκλοφορούν σε 2 μεγέθη (δεν θυμάμαι ακριβώς αυτή τη στιγμή). Το μεγαλύτερο μέγεθος εφαρμόζει σε 30mm σωλήνα αλουμινίου. Πρόσεξε στις σωλήνες αλουμινίου το τοίχωμα τους να είναι το λεπτό και όχι το παχύ γιατί δεν θα μπαίνουν και θα σου βγουν πολύ βαριές οι σωλήνες μετά. Μέτρησε την εσωτερική διάμετρο της σωλήνας σου και πάρε κουκουνάρες λίγο πιο μεγάλες.

 

Επίσης θέλουν λίγο προσοχή στην τοποθέτησή τους να μπουν ίσια μέσα στη σωλήνα. Χρησιμοποίησε μια βίδα για οδηγό και καλού κακού πάρε 2-3 επιπλέον.

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση υπάρχουν εδώ:

 

https://www.podilatis.gr/antallaktika-podilatou/koykoynares-piroynioy.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανούσο, ευχαριστώ πολύ! Αυτό έψαχνα, αλλά την ονομασία "κουκουνάρα" δεν την ήξερα.

Μου κάνει εντύπωση τώρα πόσο περιορισμένο είδος είναι στην ελληνική αγορά. Σκεφτόμουν σωλήνα 33mm με τοίχωμα 1,6 mm

https://www.zalonis.eu/profil-fylla/profil-alouminiou/swlhnes-alouminiou/round-tube-alum-profile-33x1.6-anodised

αλλά αν δεν βρώ ανάλογες κουκουνάρες θα αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω για τα truss poles σωλήνα μικρότερης διαμέτρου με παχύτερο τοίχωμα (και δεν το θέλω).

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κατέβεις Αθήνα ή αν έχεις κάποιον, δοκίμασε Σπύρου Πάτση. Έχει όλο μαγαζιά εξειδικευμένα σε βίδες, εξαρτήματα, βιομηχανικά είδη κτλ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανούσο, ευχαριστώ πολύ! Αυτό έψαχνα, αλλά την ονομασία "κουκουνάρα" δεν την ήξερα.

Μου κάνει εντύπωση τώρα πόσο περιορισμένο είδος είναι στην ελληνική αγορά. Σκεφτόμουν σωλήνα 33mm με τοίχωμα 1,6 mm

https://www.zalonis.eu/profil-fylla/profil-alouminiou/swlhnes-alouminiou/round-tube-alum-profile-33x1.6-anodised

αλλά αν δεν βρώ ανάλογες κουκουνάρες θα αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω για τα truss poles σωλήνα μικρότερης διαμέτρου με παχύτερο τοίχωμα (και δεν το θέλω).

 

Οι κουκουνάρες που υπάρχουν για τα ποδήλατα βγαίνουν σε 1" (25,4mm) και 1-1/8" (28,6mm). Η μοναδική σωλήνα που βρίσκω στα τοπικά καταστήματα στο Ηράκλειο και που ταιριάζει με την 1-1/8" είναι η 30Χ26mm (2 χιλιοστά πάχος). Δεν έχω βρει άλλο συνδιασμό που να ταιριάζει καλύτερα.

 

Επίσης για να γλυτώσεις κόστος μην πάρεις ανοδιωμένες σωλήνες γιατί έτσι κι αλλιώς αργότερα θα τις καλύψεις με μαύρο μονωτικό υλικό που τις προστατεύει και από χτυπήματα όταν θα τις μεταφέρεις.

 

Καλό ψάξιμο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά, παρήγγειλα και έλαβα τις κουκουνάρες από κατάστημα με ανταλλακτικά ποδηλάτων (podilatis.gr - όπως πρότεινε ο Μανούσος). Προηγουμένως φρόντισα να βρώ μία σε τοπικό ποδηλατάδικο για να τη μετρήσω. Πράγματι, το μεγαλύτερο από τα δύο μεγέθη έχει διάμετρο 26,0 mm και ονομάζεται <<1+1/8 ίντσας>> διότι, λέει, μπαίνει σε σωλήνες με αυτή την εξωτερική διάμετρο (παρότι η εσωτερική διάμετρος όπου εφαρμόζουν είναι 1 ίντσα!).

 

Το καλύτερο είναι ότι ταιριάζουν απόλυτα με τους σωλήνες αλουμινίου (για truss) που παρήγγειλα αρχικά για δείγμα και μόλις εξασφάλισα τις κουκουνάρες, παρήγγειλα όλη την ποσότητα. Έχουν εξωτερική διάμετρο 28mm και εσωτερική 25,5mm.

Κατά καλή τύχη, ενώ στους προμηθευτές σωλήνων αλουμνίου δεν έβρισκα τα ακριβή πάχη που ήθελα, βρήκα τους ιδανικούς σωλήνες, εδώ:

 

https://www.homepraktika.gr/solinas-ntoulapas-f28-6057862?gclid=Cj0KCQjwhb36BRCfARIsAKcXh6ET3P7kHnqwkVD3FQtxc1lpqbivwT3J8qZyTHLXipX8eEdSB5fIoH4aAuNuEALw_wcB

 

και μάλιστα σε δύο φινιρίσματα, το ένα τέλειο ματ στο φυσικό χρώμα του αλουμινίου και το άλλο ημιμάτ mocha (σκούρο καφετί). Παρήγγειλα ένα μήκος από το καθένα, βεβαιώθηκα ότι ταιριάζουν σωστά οι κουκουνάρες κι ότι πρόκειται για ακριβές προφίλ αλουμινίου και διάλεξα τελικά το φινίρισμα ματ αλουμίνιο. Αυτός ο σωλήνας έχει πάχος τοιχώματος περ. 1,3 mm ενώ η βερσιόν σε mocha 1,2 mm. Τα βάρη τους και η ακαμψία τους αντιστοιχούν ακριβώς σ' αυτή τη διαφορά πάχους τοιχώματος. Θεωρώ ότι για το υπό κατασκευή 18ιντσο είναι σημαντικό εύρημα οι συγκεκριμένοι σωλήνες, αφού οι άλλες επιλογές ήταν Φ30 με πάχος 2mm ή Φ33 με πάχος 1,6mm, δηλ. βαρύτεροι μάλλον απ' ό,τι απαιτείται.

Επιπλέον, αν έψαξα σωστά, τα τυχόν μελλοντικά μονωτικά καλύμματά τους κυκλοφορούν σε στάνταρ εσωτερικές διαμέτρους Φ28 και Φ35 χωρίς άλλο ενδιάμεσο μέγεθος.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης