Jump to content

Βοηθεια για αγορα τηλεσκοπιου για αστροφωτογραφιση!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φιλοι και χαιρομαι πολυ που ειμαι στην παρεα σας!

Λεγομαι Αρης και θα ηθελα καποιες συμβουλες, διοτι αρχαριος, ωστε να με βοηθησετε στην αγορα του πρωτου μου τηλεσκοπιου. Εχω παει προσφατα σε βραδιες αστροπαρατηρησης και ενω ηθελα εξ αρχης να παρατηρω μονο , τραβωντας τις πρωτες μου φωτογραφιες ομως κολλησα και θα ηθελα να ασχοληθω περισσοτερο με την αστροφωτογραφια. Το τηλεσκοπιο που μου ειχαν προτεινει φιλοι που ασχολουνται χρονια και απο αυτους κολλησα κι εγω το μικροβιο ειναι το Dobsonian 8" pyrex! Απλα δεν ξερω αν θα εναι και το καταλληλο για φωτογραφιες!

Οποιος μπορει και θελει ας με κοθοδηγησει στα πρωτα μου βηματα.

Σας ευχαριστω πολυ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλως όρισες στη παρέα.

 

Για αστροφωτογράφιση χρειάζεσαι ισημερινή στήριξη, ειδικά για φωτογραφίες μακράς έκθεσης. Όσον αφορά το τηλεσκόπιο, οι πιο έμπειροι θα σε κατατοπίσουν μιας και εγώ δεν ασχολούμαι προσωπικά με αστροφωτογράφιση.

 

Αν θες να ενημερωθείς για την αστροφωτογράφιση πιο ενδελεχώς, υπάρχουν νήματα στο φόρουμ που δε θα σου αφήσουν πολλές απορίες. Πρίν όμως αποφασίσεις οτιδήποτε, η ταπεινή μου άποψη είναι να διαβάσεις τόσο το νήμα που έχει το φόρουμ, όσο και βιβλία που αναφέρονται σε αυτό.

 

Όπως και να έχει, οι πιο έμπειροι θα σε κατατοπίσουν καλύτερα.

 

Καλη συνέχεια!!

Με εκτίμηση,

Κ.Β.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Η αστροφωτογραφία προϋποθέτει ένα υψηλό budget και διάθεση για αρκετό διάβασμα - ενασχόληση για να μάθεις την επεξεργασία των εικόνων που θα τραβάς. Είναι καλό να ξεκινήσεις με μικρά βήματα, γιατί είναι πολύ εύκολο να απογοητευτείς λόγω της δυσκολίας του εγχειρήματος και να έχεις ξοδέψει ένα σεβαστό ποσό. Δεν ξέρω αν αυτή την στιγμή έχεις κάποια κάμερα. Ένας σκετικά φθηνός τρόπος να ξεκινήσεις είναι να αγοράσεις μια DSLR, αν δεν έχεις ήδη μία, και έναν αστροστάτη όπως ο SW star adventurer. Έτσι ακόμα και με τον φακό 18-55 που συνήθως συνοδεύει τις μηχανές θα μπορείς να έχεις κάποια πρώτα ικανοποιητικά αποτελέσματα και σιγά-σιγά να αποφασίσεις αν θα προχωρήσεις πιο βαθιά. Αν δεν σου αρέσει και τα δύο μπορούν να πωληθούν σχετικά εύκολα χωρίς μεγάλη απώλεια της αρχικής του τιμής. Αν πάλι κολλήσεις θα έχεις ένα μικρό φορητό setup το οποίο θα παίρνεις μαζί σου στις διακοπές και θα προχωρήσεις μετά σε αγορά ισημερινής στήριξης, τηλεσκοπίου, αστρονομικής κάμερας, οδηγητικού τηλεσκοπίου, οδηγητικής κάμερας, φίλτρων κτλ ώστε να έχεις ένα προχωρημένο setup για βαθύ ουρανό.

Άρα συνοψίζοντας χρειάζεσαι μια dslr με τον στοκ φακό, ένα τρίποδο και ένα ιντερβαλόμετρο για να κάνεις λήψεις χωρίς να ακουμπάς την κάμερα. Αρκετά από τα παραπάνω μπορείς να τα βρεις και στις αγγελίες με μεταχειρισμένο εξοπλισμό του Astrovox.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν σας ευχαριστω πολυ για τις άμεσες απαντήσεις σας και οφείλω να σας πω οτι έχετε δικιο γιατι νομιζα οτι θα ηταν πιο απλα τα πραγματα! Επισης το οικονομικό ειναι ενα μεγαλο θέμα γιατι απο οτι ειδα οι ισημερινές στηρίξεις κοστίζουν! Dslr εχω και εχω τραβήξει καλές λήψεις για αυτο και ηθελα κατι παραπανω! Οποτε ας αρκεστώ για αρχή μονο στην παρατήρηση! Ετσι απλα θα ηθελα να μου πειτε αν τελικα το dobsonian 8 Pyrex ειναι μια καλη αρχή για μένα που ουσιαστικά ειμαι άπειρος ! Επισης θα ηθελα να μου πειτε αν μου προτείνετε κάποιο αλλο για απλή παρατήρηση και αν γίνεται σε αυτα τα τηλεσκόπια να προσαρμοσω την φωτογραφική μου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν σας ευχαριστω πολυ για τις άμεσες απαντήσεις σας και οφείλω να σας πω οτι έχετε δικιο γιατι νομιζα οτι θα ηταν πιο απλα τα πραγματα! Επισης το οικονομικό ειναι ενα μεγαλο θέμα γιατι απο οτι ειδα οι ισημερινές στηρίξεις κοστίζουν! Dslr εχω και εχω τραβήξει καλές λήψεις για αυτο και ηθελα κατι παραπανω! Οποτε ας αρκεστώ για αρχή μονο στην παρατήρηση! Ετσι απλα θα ηθελα να μου πειτε αν τελικα το dobsonian 8 Pyrex ειναι μια καλη αρχή για μένα που ουσιαστικά ειμαι άπειρος ! Επισης θα ηθελα να μου πειτε αν μου προτείνετε κάποιο αλλο για απλή παρατήρηση και αν γίνεται σε αυτα τα τηλεσκόπια να προσαρμοσω την φωτογραφική μου

 

Σε όλα τα τηλεσκόπια υπάρχει η δυνατότητα να προσαρμοστεί φωτογραφική, με τον κατάλληλο αντάπτορα. Ωστόσο το αποτέλεσμα λήψης από την θέση του προσοφθάλμιου χωρίς tracking, μην περιμένεις να είναι καλό. Η αστροφωτογραφία θέλει κατά κανόνα μεγάλους χρόνους έκθεσης και χωρίς μηχανικό σύστημα που να εξισώνει την περιστροφή της Γης, είναι αδύνατο να βγάλεις φωτογραφίες χωρίς να είναι κουνημένες. Ίσως κάποιο snapshot πλανητών, και Σελήνης αλλά μην έχεις μεγάλες προσδοκίες για το αποτέλεσμα.

 

Αν θες να εξοικιεωθείς σιγά - σιγά με την αστροφωτογραφία, κάνε λήψεις με τρίποδο, βρες τους κατάλληλους χρόνους έκθεσης για την εστιακή του φακού σου και του format της μηχανής σου, μπες στην διαδικασία του stacking και επένδυσε πολύ χρόνο για να μάθεις καλή επεξεργασία σε κάποιο software.

 

Ακόμα και με το πιο απλό set σώματος και φακού, οι δυνατότητες είναι μεγάλες αρκεί να μάθεις τις τεχνικές και να εξασκηθείς σε αυτές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ για τις πολύτιμες συμβουλές!

Θα συνεχίσω λοιπον με την dslr μου και την απλή παρατήρηση με το τηλεσκόπιο και ελπίζω οτι θα τα καταφέρω! Ευτυχως εδω στο νησί η νύχτες ειναι σκοτεινές και θα αξιοποίησω στο μέγιστο τις οδηγίες σας!

Θα σας επισυνάψω και κια φωτο μου απο προχθές για να μου πειτε αν θελετε τυχόν διορθώσεις !

89A50741-0FDA-4DAC-B415-C377ADD37761.thumb.jpeg.2a465b3de3876c49a1131abf93136b92.jpeg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ για τις πολύτιμες συμβουλές!

Θα συνεχίσω λοιπον με την dslr μου και την απλή παρατήρηση με το τηλεσκόπιο και ελπίζω οτι θα τα καταφέρω! Ευτυχως εδω στο νησί η νύχτες ειναι σκοτεινές και θα αξιοποίησω στο μέγιστο τις οδηγίες σας!

Θα σας επισυνάψω και κια φωτο μου απο προχθές για να μου πειτε αν θελετε τυχόν διορθώσεις !

89A50741-0FDA-4DAC-B415-C377ADD37761.thumb.jpeg.e6a987169842621f5f989f52fa29c8b9.jpeg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά είναι η φωτογραφία, αν μη τι άλλο δεν έχεις trail και έχεις εκθέσει σωστά. Ψάξε σχετικά με την τεχνική stacking και κατέβασε το Sequator, είναι δωρέαν και απολό πρόγραμμα στην χρήση του.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσόρισες,

 

τα Dobsonian δεν βολεύουν και τόσο για αστροφωτογραφία.

 

Για λήψεις μεγάλης διάρκειας (σε λεπτά), μια ισημερινή στήριξη είναι μονόδρομος.

Από την άλλη, μια βάση σαν το Sky Adventurer της Skywatcher είναι επαρκής για φωτογραφικές κάμρες και φακούς έως 2.5 κιλά περίπου. Έχω δει εκπληκτικά αποτελέσματα με φακούς όπως ο Samyang 135mm/2 (manual focus), απλά θέλει μια καλή βάση και τεχνική.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οι πληροφοριες ηταν ακρως κατατοπιστηκες, ετσι καταλαβαινω οτι ας ξεκινησω με τα απλα ως παρατηρηση μονο και να βγαζω φωτοφραφιες χψρις τηλεσκοπιο και αργοτερα συνεχιζω! Σας ευχαριστω παρα πολυ και ελπιζω να τα καταφερω με το τηλέσκοπιο! ουτως η αλλος κοντευω να διαβασω ολο το astrovox για να μπω και εγω στο παιχνιδι του ουρανου :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης