Jump to content

Αγορά Dob


Santorini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

 

Έχω ένα σχετικά παλιό και μικρό Dob. Έχει έρθει η ώρα για update. Σκεφτόμουν για αυτό http://skywatcher.com/product/bk-dob-12-collapsible/ μάλιστα το έχω βρει σε αρκετά sites που στέλνουν και Ελλάδα όπως πχ για αυτό https://www.rothervalleyoptics.co.uk/skywatcher-skyliner-300p-flex-tube-dobsonian-telescope.html Θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το Skywatcher 12" Τruss. Είναι πολύ καλό αν το ματσάρεις με τα κατάλληλα προσοφθάλμια. Το μεγαλύτερο του πρόβλημα, παρά την πτυσσόμενη φύση του, είναι η μεταφορά. Πρόκειται για ένα βαρύ σύνολο που χρειάζεται αρκετό χώρο στο αμάξι και γερή μέση. Αν πιστεύεις ότι είσαι ok με αυτά τα δύο, τότε προχώρα το, δεν θα απογοητευτείς!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτοχός του από τον Ιανουάριο του 2009.

 

Είναι ένα κινέζικο σκυλί, έχω πάει μαζί του άπειρες φορές σε πάμπολλες εξορμήσεις και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μπορούμε να πούμε πολλά, έχουμε γράψει και πολλά, πάρα πολλά στο astrovox τα περασμένα χρόνια. Μου έχει δώσει καταπληκτικές εικόνες σε συνδυασμό βέβαια με κάποια κορυφαία προσοφθάλμια.

 

Το θέμα με την μεταφορά είναι υπαρκτό, 20 κιλά ο σωλήνας, 20 η βάση η οποία έχει 64 cm διάμετρο και όγκο γενικά. Μέτρα το πορτ μπαγκάζ να δεις αν χωράει. Μπορώ να σου πω άπειρα πράγματα γιατί το έχω εξαντλήσει το θέμα αλλά μάλλον πρέπει να τα πούμε τηλεφωνικά κάποια στιγμή, που να τα ξαναγράφω όλα αυτά. Μπορείς βέβαια να ξεκινήσεις να ψάχνεις στα παλιά θέματα. Πολλές λεπτομέρειες.

 

Αν το βρεις από εξωτερικό και σε συμφέρει η τιμή...ΠΑΡΤΟ και μην σκεφτείς να το πάρεις από Ελλάδα για κάποιο λόγο άλλο, δεν έχει καμία σημασία. Κι εγώ που το πήρα από το Πλανητάριο το μετάνιωσα να σου πω την αλήθεια, δεν ωφελήθηκα σε κάτι από αυτό και σκέψου, τότε το έβρισκα 850 με τα μεταφορικά μέσα από Αγγλία! Τώρα έχει 1249 στο Πλανητάριο (το 2009 το πήρα 1049 από εκεί εγώ), αν σου βγαίνει πάνω από 100 ευρώ λιγότερα η διαφορά για να έρθει από έξω με τα μεταφορικά μαζί, μην το σκεφτείς καν. Σώσε τα χρήματά σου για κανένα αξεσουάρ ή φακό που χρειαστείς σίγουρα!

 

Υπάρχουν και άλλες επιλογές σε 12άρια, GSO (πολύ καλά επίσης), Orion Optics (άριστα αλλά πιο ακριβά), Orion USA (δεν έχω άποψη αλλά έχω ακούσει καλά λόγια).

 

ΟΜΩΣ δες και αυτή την λύση που έχω ακούσει επίσης πολύ καλά πράγματα, μπορεί αν άλλαζα τηλεσκόπιο να έπαιρνα από εκεί ένα 16άρι προσωπικά..

https://www.taurustelescopes.com/en/product/t300-f5-classic/

ΠΟΛΥ πιο μεταφέρσιμο και κλασσικό dobsonian! Κοστίζει σίγουρα πιο πολλά..

 

Μετά υπάρχει και το https://www.rothervalleyoptics.co.uk/explore-scientific-ultra-light-12-dobsonian-telescope.html

Υπάρχει καλός μας φίλος, που έχει το 16άρι αυτό και είναι ευχαριστημένος.

 

Βάλτα κάτω και αν θες μιλάμε και στο τηλ. Ας καταθέσουν γνώμες και οι υπόλοιποι συμπαρατηρητές φυσικά πρώτα.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για πιο lightweight λύση υπάρχουν και τα Sumerian που μαζεύουν σαν βαλιτσάκι. Είναι λίγο τσιμπημένα στην τιμή αλλά σου λύνουν κάπως το πρόβλημα της μεταφοράς τους.

 

https://www.sumerianoptics.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτοχός του από τον Ιανουάριο του 2009.

 

Είναι ένα κινέζικο σκυλί, έχω πάει μαζί του άπειρες φορές σε πάμπολλες εξορμήσεις και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μπορούμε να πούμε πολλά, έχουμε γράψει και πολλά, πάρα πολλά στο astrovox τα περασμένα χρόνια. Μου έχει δώσει καταπληκτικές εικόνες σε συνδυασμό βέβαια με κάποια κορυφαία προσοφθάλμια.

 

Το θέμα με την μεταφορά είναι υπαρκτό, 20 κιλά ο σωλήνας, 20 η βάση η οποία έχει 64 cm διάμετρο και όγκο γενικά. Μέτρα το πορτ μπαγκάζ να δεις αν χωράει. Μπορώ να σου πω άπειρα πράγματα γιατί το έχω εξαντλήσει το θέμα αλλά μάλλον πρέπει να τα πούμε τηλεφωνικά κάποια στιγμή, που να τα ξαναγράφω όλα αυτά. Μπορείς βέβαια να ξεκινήσεις να ψάχνεις στα παλιά θέματα. Πολλές λεπτομέρειες.

 

Αν το βρεις από εξωτερικό και σε συμφέρει η τιμή...ΠΑΡΤΟ και μην σκεφτείς να το πάρεις από Ελλάδα για κάποιο λόγο άλλο, δεν έχει καμία σημασία. Κι εγώ που το πήρα από το Πλανητάριο το μετάνιωσα να σου πω την αλήθεια, δεν ωφελήθηκα σε κάτι από αυτό και σκέψου, τότε το έβρισκα 850 με τα μεταφορικά μέσα από Αγγλία! Τώρα έχει 1249 στο Πλανητάριο (το 2009 το πήρα 1049 από εκεί εγώ), αν σου βγαίνει πάνω από 100 ευρώ λιγότερα η διαφορά για να έρθει από έξω με τα μεταφορικά μαζί, μην το σκεφτείς καν. Σώσε τα χρήματά σου για κανένα αξεσουάρ ή φακό που χρειαστείς σίγουρα!

 

Υπάρχουν και άλλες επιλογές σε 12άρια, GSO (πολύ καλά επίσης), Orion Optics (άριστα αλλά πιο ακριβά), Orion USA (δεν έχω άποψη αλλά έχω ακούσει καλά λόγια).

 

ΟΜΩΣ δες και αυτή την λύση που έχω ακούσει επίσης πολύ καλά πράγματα, μπορεί αν άλλαζα τηλεσκόπιο να έπαιρνα από εκεί ένα 16άρι προσωπικά..

https://www.taurustelescopes.com/en/product/t300-f5-classic/

ΠΟΛΥ πιο μεταφέρσιμο και κλασσικό dobsonian! Κοστίζει σίγουρα πιο πολλά..

 

Μετά υπάρχει και το https://www.rothervalleyoptics.co.uk/explore-scientific-ultra-light-12-dobsonian-telescope.html

Υπάρχει καλός μας φίλος, που έχει το 16άρι αυτό και είναι ευχαριστημένος.

 

Βάλτα κάτω και αν θες μιλάμε και στο τηλ. Ας καταθέσουν γνώμες και οι υπόλοιποι συμπαρατηρητές φυσικά πρώτα.

 

Τάσο σε ευχαριστώ πολύ και για τις συμβουλές και για την διαθεση για βοήθεια. Θα ήταν χαρά μου να μιλήσουμε. Προς το παρόν έχω μια μεγάλη απορία. Αφορά την ευθυγράμμιση. Το είχα πολύ άγχος βλέποντας τα βίντεο του πως μαζεύει και πως ανοίγει. Θέλει λοιπόν ευθυγράμμιση κάθε φορά που ανοιγοκλέινει;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δεν χρειάζεται, δεν το κάνω κάθε φορά που ανοιγοκλείνει παρά μόνο όταν το μεταφέρω με το αυτοκίνητο. Μόνο τότε χρειάζεται, δεν είχε ποτέ θέμα να ανοιγοκλείσει και να χρειαστεί ευθυγράμμιση, είναι πολύ στιβαρό το σύστημα το πτυσσόμενο. Εννοώ δηλαδή πως αν το σφίξεις σωστά στα 3 σημεία και δεν έχει κάποιο άλλο τράνταγμα στο μεσοδιάστημα, βλέπε μεταφορά με αυτοκίνητο, δεν χρειάζεται.

 

Η ευθυγράμμιση μη σου γίνει εφιάλτης, έχει μια φιλοσοφία, αν την κατανοήσεις είναι τυπική διαδικασία. Θέλει κάποια καλά εργαλεία, γνώμη μου, τα οποία δεν είναι πάντα φθηνά, για μεγαλύτερη ευκολία, λιγότερο εκνευρισμό αλλά και ιδανικό αποτέλεσμα.

 

Αποφάσισε ποιο τηλεσκόπιο θα πάρεις και όλα αυτά εκεί θα είναι για να τα ανακαλύψεις και να τα κάνεις κτήμα σου έπειτα.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης