Jump to content

Πουλήθηκε οδηγητική lodestar X2C


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως η καλύτερη οδηγητικη, ειδικά για oag λόγω των τεραστίων pixel και ευαισθησίας.

Εξακολουθεί να είναι και μια από τις καλύτερες κάμερες για βιντεοαστρονομία.

Πωλείται στα 330€ ή ανταλλάσεται με zwo asi 120 + 200€.

https://www.firstlightoptics.com/starlight-xpress-cameras/starlight-xpress-lodestar-x2-autoguider.html

Image_2019.7.19_22_56_59.png.7a1b94c755b5e8ad50123d73e66d7877.png

IMG_20200826_153942.thumb.jpg.aad0492b8a48ff54f96ffe975b27a3b2.jpg

IMG_20200826_154011.thumb.jpg.5d45d85c12ca7722f02ed30b293e9cd9.jpg

IMG_20200826_154030.thumb.jpg.7283d509379354e65c963251c4560c2b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για την κάμερα. σε πρώτη φάση μπορεί να την χρησιμοποιήσω για αστροφωτογραφία χωρίς οδηγητικό τηλεσκόπιο. Με σκοπό βέβαια στο σύντομο μέλλον να προσθέσω οδηγητικό τηλεσκόπιο κλπ. Η άποψή σας βάσει της εμπειρίας σας; με ένα κατοπτρικό D130 F900 και βάση eq6goto

 

Ζέτα

:cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Ζέτα.

Κατ'αρχήν θα σου πω πως από τεχνική άποψη μπορείς.

Δηλαδή λόγω του σχήματος της μπορεί να μπεί αρκετά μέσα στον 1.25 εστιαστή του 130/900, άρα δεν έχεις θέμα με το backfocus όπως θα είχες με μια dslr. Επίσης ο αισθητήρας είναι σχετικά μικρός άρα θα έχεις πιο ομοιογενές πεδίο χωρίς πολλή σφαιρική εκτροπή, όπως θα είχες με μία dslr. Σαφώς και έχει την δυνατότητα μακράς έκθεσης, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να πάς σε μεγαλύτερη έκθεση απο 1-2min λόγω της ευαισθησίας της.

Με το δωρεάν πρόγραμμα starlight live, μπορείς να στακάρεις σε πραγματικό χρόνο τις εικόνες που παίρνεις (eaa/βιντεοαστρονομία) και να τις αποθηκεύεις ταυτόχρονα για επεξεργασία με το dss και PS/Gimp/PI, αν και νομίζω οτι το γρήγορο αποτέλεσμα που βγάζει το starlight live είναι αρκετά ικανοποιητικό (δες την εικόνα από το m16, μόλις 15 λήψεις των 15sec).

Στα αρνητικά, είναι το σχετικά μικρό πεδίο και η σχετικά μικρή ανάλυση (752 x 580 pixels) λόγω των τέράστιων pixel.

Υπάρχει όμως αντάπτορας που μπορείς να συνδέσεις φακό canon για μεγαλύτερο πεδίο.

Αν έχεις περισσότερες απορίες, σου στέλνω στοιχεία επικοινωνίας με pm.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε χιλιοευχαριστώ για τις πληροφορίες, νομίζω πως με κάλυψες σε αυτά που ήθελα να ρωτήσω. Πώς θα μπορούσα να την πάρω? Είμαι Παρανέστι Δράμας. Βέβαια με προσβάσεις και Δράμα και Θεσσαλονίκη καθώς μέχρι πρότεινως ζούσα Θεσσαλονίκη. Μάλλον με κούριερ και fragile για να μην ταλαιπωρηθεί.... Κούριερ και αντικαταβολή;
:cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης