Jump to content

Γίνεται αυτό που θέλω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλες και όλους!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες του φόρουμ αν υπάρχει η δυνατότητα από πλευράς εξοπλισμού να φτιάξω ένα μικρών διαστάσεων setup για παρατήρηση κυρίως πλανητών και λιγότερο deep space το οποίο να μπορώ να το τηλεχειρίζομαι πλήρως.

 

Θέλω πλήρη ρομποτική στήριξη (go to κτλ) αλλά ΚΑΙ να βλέπω ιδανικά στην οθόνη του iPad την εικόνα από τη CCD κάμερα.

 

Από τα λίγα που έχω δει ένα Schmidt Cassegrain ή Maksutοv προσφέρεται για πλανητική παρατήρηση λόγω μεγάλου εστιακού μήκους.

 

Ένα Celestron Astro Fi 102 φαίνεται πως μου κάνει και επιτρέπει χειρισμό από το iPad. Υπάρχουν CCD κάμερες που δίνουν ασύρματα εικόνα; Έχω εντοπίσει αυτή http:// https://www.bresser.de/en/Astronomy/Accessories/Astrophotography/BRESSER-HD-WIFI-Camera-1-25.html αλλά δε μου φάινεται ιδιαίτερα καλή από specs. Υπάρχει κάποια πρόταση;

 

Υποπτεύομαι ότι αποτελώ πιθανότατα ντροπή για το υπέροχο χόμπι της αστροπαρατήρησης, αλλά ιδανικά ψάχνω ένα setup που τα κάνει όλα μόνο του (όπως εδώ http:// https://vaonis.com/stellina), χωρίς όμως να κοστίζει τόσα χρήματα και να είμαι εγκλωβισμένος σε ένα οπτικό σωλήνα που δε μου κάνει. Θα ήθελα να μην ακουμπήσω το μάτι μου σε προσοφθάλμιο - αν είναι δυνατό.

 

Είχα στο παρελθόν ένα ETX-70 και ΠΟΤΕ δεν κατάφερα να κάνω σωστά το αρχικό calibration. Υπάρχει τρόπος να γίνεται αυτόματα;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.[/url]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

καλησπέρα . ναι γίνεται αυτό που θέλεις..

πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνεις είναι η βιντεοαστρονομια.

Δες τα σχετικά νήματα και πάρε ιδέες.

Το συνολικό κόστος ενός τέτοιου setup είναι σχεδόν 1/4 από την stellina.

Οι περισσότερες στηρίξεις μπορούν να κινηθούν ασύρματα.

Το ΑSI air μπορεί να στα φέρει όλα σε μια συσκευή αλλά είναι ακριβούτσικο.

Από Ιpad δεν ξέρω τίποτα .. εκτός ότι η ZWO έβγαλε το asi live που είναι συμβατό.

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα . ναι γίνεται αυτό που θέλεις..

πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνεις είναι η βιντεοαστρονομια.

Δες τα σχετικά νήματα και πάρε ιδέες.

Το συνολικό κόστος ενός τέτοιου setup είναι σχεδόν 1/4 από την stellina.

Οι περισσότερες στηρίξεις μπορούν να κινηθούν ασύρματα.

Το ΑSI air μπορεί να στα φέρει όλα σε μια συσκευή αλλά είναι ακριβούτσικο.

Από Ιpad δεν ξέρω τίποτα .. εκτός ότι η ZWO έβγαλε το asi live που είναι συμβατό.

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!

 

Αυτό το asi air τι ακριβώς κάνει; Συνεργάζεται με τηλεσκόπια τύπου Celestron AstroFi;

Την οδήγηση ποιος την κάνει; Η στήριξη του τηλεσκοπίου ή αυτό το asi sir (ένα raspberry pi βλέπω, παρεπιπτοντως). Σε ccd imager τι θα προτείνατε; Εννοείται πως θα κοιτάξω πιο διεξοδικά αλλά ήθελα μια πρώτη πληροφόρηση αν είναι εύκολο.

 

Το εντελώς αυτόνομο calibration ειναι εφικτό;

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που ζητάς, γίνεται "σχετικά" εύκολα και πιο οικονομικά από προϊόν που ανέφερες.

... Όμως αυτό απαιτεί μια εκμάθηση και να αφιερώσεις χρόνο, σίγουρα περισσότερα από αυτό που ήθελε η ευθυγράμμιση του etx, και το ίδιο ισχύει και για το προϊόν που ανέφερες. Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, ούτε να φανώ σκληρός, αλλά αν θεωρησες ότι η εκμάθηση της ευθυγράμμισης του etx δεν άξιζε περισσότερη προσπάθεια και χρόνο, τότε μάλλον το Google image search είναι ο καλύτερος και ευκολότερος χρόνος να απολαύσεις αστροφωτογραφίες.

Αν όμως αποφασίσεις να ασχοληθείς περισσότερο, τότε ναι αυτό που ζητάς γίνεται, και το alignment της στήριξης απλά θα είναι μια διαδικασία σαν να βγάζεις το καπάκι του τηλεσκοπίου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που ζητάς, γίνεται "σχετικά" εύκολα και πιο οικονομικά από προϊόν που ανέφερες.

... Όμως αυτό απαιτεί μια εκμάθηση και να αφιερώσεις χρόνο, σίγουρα περισσότερα από αυτό που ήθελε η ευθυγράμμιση του etx, και το ίδιο ισχύει και για το προϊόν που ανέφερες. Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, ούτε να φανώ σκληρός, αλλά αν θεωρησες ότι η εκμάθηση της ευθυγράμμισης του etx δεν άξιζε περισσότερη προσπάθεια και χρόνο, τότε μάλλον το Google image search είναι ο καλύτερος και ευκολότερος χρόνος να απολαύσεις αστροφωτογραφίες.

Αν όμως αποφασίσεις να ασχοληθείς περισσότερο, τότε ναι αυτό που ζητάς γίνεται, και το alignment της στήριξης απλά θα είναι μια διαδικασία σαν να βγάζεις το καπάκι του τηλεσκοπίου.

 

Δεκτή η κριτική. Διερευνώ το θέμα.

 

Έχω διάθεση να το ψάξω ως προς τον εξοπλισμό κ τυχόν παραμετροποίηση αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχω το χρόνο κι τη δυνατότητα να βγαίνω στο πεδίο. Η σκέψη μου είναι να έχω το τηλεσκόπιο στην ταράτσα και με την άνεση μου να παρατηρώ όταν θέλω, αυτά που θέλω. Η ευκολία είναι πάνω από όλα για εμένα. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα είναι χαμένος κόπος. Δε με πειράζει να ψάχνω το θέμα για μήνες αλλά θέλω αν αυτό το setup το φτιάξω, μετά η κάθε αστροπαρατηρηση να είναι "παιχνιδάκι".

 

Ήδη ανέφερα πως καταλαβαίνω ότι ίσως οι προδιαγραφές μου να ενοχλούν τους σοβαρούς χομπίστες. Αλλά αυτό είναι που με ενδιαφέρει.

 

Ευχαριστώ πολύ για το feedback και το εννοώ αυτό το ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που ζητάς, γίνεται "σχετικά" εύκολα και πιο οικονομικά από προϊόν που ανέφερες.

... Όμως αυτό απαιτεί μια εκμάθηση και να αφιερώσεις χρόνο, σίγουρα περισσότερα από αυτό που ήθελε η ευθυγράμμιση του etx, και το ίδιο ισχύει και για το προϊόν που ανέφερες. Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, ούτε να φανώ σκληρός, αλλά αν θεωρησες ότι η εκμάθηση της ευθυγράμμισης του etx δεν άξιζε περισσότερη προσπάθεια και χρόνο, τότε μάλλον το Google image search είναι ο καλύτερος και ευκολότερος χρόνος να απολαύσεις αστροφωτογραφίες.

Αν όμως αποφασίσεις να ασχοληθείς περισσότερο, τότε ναι αυτό που ζητάς γίνεται, και το alignment της στήριξης απλά θα είναι μια διαδικασία σαν να βγάζεις το καπάκι του τηλεσκοπίου.

 

Δεκτή η κριτική. Ήδη ανέφερα πως καταλαβαίνω ότι ίσως οι προδιαγραφές μου να ενοχλούν τους σοβαρούς χομπίστες. Αλλά αυτό είναι που με ενδιαφέρει.

 

Διερευνώ το θέμα.

 

Έχω διάθεση να το ψάξω ως προς τον εξοπλισμό κ τυχόν παραμετροποίηση αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχω το χρόνο κι τη δυνατότητα να βγαίνω στο πεδίο. Η σκέψη μου είναι να έχω το τηλεσκόπιο στην ταράτσα και με την άνεση μου να παρατηρώ όταν θέλω, αυτά που θέλω. Η ευκολία είναι πάνω από όλα για εμένα. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα είναι χαμένος κόπος. Δε με πειράζει να ψάχνω το θέμα για μήνες αλλά θέλω αν αυτό το setup το φτιάξω, μετά η κάθε αστροπαρατηρηση να είναι "παιχνιδάκι".

.

 

Ευχαριστώ πολύ για το feedback και το εννοώ αυτό το ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακριά από εμένα, η σοβαρότητα του χόμπιστα, έχουμε τη δουλειά και την οικογένειά για να είμαστε σοβαροί, τα χομπυ είναι για να κάνουμε την πλάκα μας. Απλά προσπαθώ να σου πω πως όσο πιο καλός είναι ο εξοπλισμός τόσο περισσότερη εκμάθηση χρειάζεται, ώστε η τελική παρατήρηση να είναι καλύτερη. Υπάρχουν εργαλεία όπως οι ρομποτικες στηρίξεις, το sharpcap για εύκολη πολική, το plate solve για ανεύρεση και του πιο αμυδρου στόχου σε ένα λεπτό και κάμερες που μας δείχνουν σε δευτερόλεπτα με stacking on the fly, πραγματα που δεν βλέπεις ούτε με 30" τηλεσκοπιο και προσοφθάλμιο, όμως για να χρησιμοποιήσεις όλα αυτά τα εργαλεία θες χρόνο και εκμάθηση. Το ίδιο ισχύει όπως σου επαναλαμβάνω και για το προϊόν που ανέφερες.

Αν έχεις ακόμα το etx, πολύ ευχαρίστως να σου δανείσω όσο χρειάζεσαι μία αναλογική κάμερα βιντεοαστρονομίας να πάρεις μια γεύση του 80-90% που προσφέρει το παραπάνω προϊόν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο αυτό που λες…

Το έχω κάνει και εγώ να παρατηρώ μέσα από το σπίτι αλλά για να το καταφέρω ξόδεψα πολλά βράδια έξω μαθαίνοντας τον εξοπλισμό. Και σε κάθε περίπτωση χρειάστηκε να βγω έστω και για λίγο έξω για μικροδιορθώσεις και για ελέγχους.

 

Αλλά μου πέρασε από το μυαλό μια λύση για να πάρεις αυτό που θες, με περίπου τους όρους που ζητάς.

Αν έψαχνες και έκανες μια συνδρομή σε κάποιο online τηλεσκόπιο;

Υπάρχει και ένα ελληνικό .. θα μπορούσες να επικοινωνήσεις με τα παιδία και να σου εξηγήσουν ακριβώς πως δουλεύει…

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=28020

 

 

 

 

Αυτό το asi air τι ακριβώς κάνει; Συνεργάζεται με τηλεσκόπια τύπου Celestron AstroFi;

Την οδήγηση ποιος την κάνει; Η στήριξη του τηλεσκοπίου ή αυτό το asi sir (ένα raspberry pi βλέπω, παρεπιπτοντως). Σε ccd imager τι θα προτείνατε; Εννοείται πως θα κοιτάξω πιο διεξοδικά αλλά ήθελα μια πρώτη πληροφόρηση αν είναι εύκολο.

 

Το εντελώς αυτόνομο calibration ειναι εφικτό;

 

Ότι ανέφερα από πάνω είναι από τα λίγα που ξέρω αλλά είμαι αρχάριος και δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ο ίδιος, δεν ξέρω να σου πω τίποτα περισσότερο από ότι γράφει η περιγραφή προϊόντος σε οποιοδήποτε site.

Ίσως να μπορέσει να βοηθήσει περισσότερο κάποιος πιο έμπειρος,

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ASI Air είναι ένα Raspberry pi, που τρέχει μια διανομή του Linux με προγράμματα για αστροφωτογραφία και έλεγχο του τηλεσκοπίου και των καμερών, εστιαστή, στήριξη κτλ. Μπορείς να το ελέγξεις μέσω Ethernet ή WiFi από το γραφείο σου.

 

Άλλη μέθοδος είναι ένα powered USB-C hub, ώστε όλες οι συσκευές στο τηλεσκόπιο και την βάση να ελέγχονται από το PC σου απευθείας.

 

Συνοπτικά, πρέπει να έχεις σύνδεση στις εξής συσκευές:

- ισημερινή βάση (αρκεί απλό USB 2)

- εστιαστή με μοτέρ (USB 2)

- κύρια κάμερα (USB 3)

- αν η κάμερα είναι μονοχρωματική, θες και motorized filter wheel (USB 2)

- κάμερα οδήγησης (USB 2).

 

Το τηλεσκόπιο είναι το μικρότερο κόστος από σχεδόν όλα αυτά τα εξαρτήματα.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα που το θυμήθηκα, τσέκαρε στο YouTube τον τύπο στο Chuck's Astrophotography.

 

Δείχνει σε πολλά βίντεο τον τρόπο με τον οποίο χειρίζεται τον εξοπλισμό του, από το γραφείο του ενώ τα τηλεσκόπια του είναι έξω στον κήπο του.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ όλους για τις πολύ σημαντικές πληροφορίες. Θα μελετήσω προσεκτικά όλα αυτά που γράψατε και θα επανέλθω. Ευχαριστώ πολύ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το asiair είναι εκπληκτικό και συνεχώς εξελίσσεται το software

 

Χειρίζεσαι πολλές dslr και όλες τις asi κάμερες καθώς κ το mount, wheels. Κτλ

Μπορείς να συνδεθείς κ απομακρυσμενα από το σπίτι είτε και εάν είσαι εκτός αυτού

 

Αυτή τη στιγμή κάνεις focus, polar alignment, live stacking

Οι ευκολίες plate solving kai goto είναι απίστευτες (έχει ενσωματωμένο database αλλά συνεργάζεται και με sky safari)

Ούτε 3 star alignment δεν χρειάζεται να κάνεις

Επιπλέον τρέχει και phd2 guiding

 

Στο τέλος κανονίζεις το autorun lights, darks, bias που θέλεις κ τα αποθηκεύει στην sd

 

Στο επόμενο release (αρχές Σεπτεμβρίου) προσθέτουν και δυνατότητα για video εάν σας ενδιαφέρει η πλανητική

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το asiair είναι εκπληκτικό και συνεχώς εξελίσσεται το software

 

Χειρίζεσαι πολλές dslr και όλες τις asi κάμερες καθώς κ το mount, wheels. Κτλ

Μπορείς να συνδεθείς κ απομακρυσμενα από το σπίτι είτε και εάν είσαι εκτός αυτού

 

Αυτή τη στιγμή κάνεις focus, polar alignment, live stacking

Οι ευκολίες plate solving kai goto είναι απίστευτες (έχει ενσωματωμένο database αλλά συνεργάζεται και με sky safari)

Ούτε 3 star alignment δεν χρειάζεται να κάνεις

Επιπλέον τρέχει και phd2 guiding

 

Στο τέλος κανονίζεις το autorun lights, darks, bias που θέλεις κ τα αποθηκεύει στην sd

 

Στο επόμενο release (αρχές Σεπτεμβρίου) προσθέτουν και δυνατότητα για video εάν σας ενδιαφέρει η πλανητική

 

Καλησπέρα,

 

Υπάρχει κάπου κάποιο image με το asi air για να το βάλουμε σε ένα raspberry ή πρέπει να το αγοράσει κανείς;

 

Αν καταλαβαίνω σωστά, αυτό μιλάει μόνο με ccd cams της zwo, σωστά; Πήρε το μάτι μου κάπου το stellar mate με 49 δολάρια που το φορτώνεις σε δικό σου raspberry και μάλλον είναι πιο "ανοικτό". Το έχεις υπόψη;

 

Επίσης, μπορεί να επικοινωνήσει με τη στήριξη ενός Meade etc / celestron astrofi τηλεσκοπίου; Πως θα γίνεται αυτό; Με ethernet; Μπορεί να κάνει το calibration του τηλεσκοπίου ώστε να αντιληφθεί τη θέση του και που κοιτάζει και να είναι έτοιμο για go to χωρίς alignment; Τι διαφορά έχει με το asi air pro;

 

Ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η έκδοση της ZWO είναι στημένη για να παίζει μόνο με.τα δικά τους περιφερειακά (κάμερες κτλ). Υπάρχουν και διανομές όπως το Astroberry κτλ.

Ο έλεγχος της βάσης γίνεται με USB ή σειριακό καλώδιο. Αν δεν έχεις καινούργια βάση, πιθανόν να χρειαστεί κάποιο ειδικό καλώδιο (πχ EQMOD).

 

Το επίσημο στάνταρ για επικοινωνία όλων αυτών των εξαρτημάτων είναι το ASCOM, λειτουργεί σαν μεσάζοντας ανάμεσα στα διάφορα οαραφερνάλια, και τα προγράμματα που ελέγχουν το τηλεσκόπιο (πχ SharpCat, APT, κτλ) μέσα από αυτό μιλάνε με τηλεσκόπια, βάσεις, focuser κτλ

 

Για ρίξε μια ματιά και σε άλλα φόρα:

https://www.cloudynights.com/forum/95-astronomy-software-computers/

 

https://stargazerslounge.com/forum/128-discussions-software/

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το asiair είναι εκπληκτικό και συνεχώς εξελίσσεται το software

 

Χειρίζεσαι πολλές dslr και όλες τις asi κάμερες καθώς κ το mount, wheels. Κτλ

Μπορείς να συνδεθείς κ απομακρυσμενα από το σπίτι είτε και εάν είσαι εκτός αυτού

 

Αυτή τη στιγμή κάνεις focus, polar alignment, live stacking

Οι ευκολίες plate solving kai goto είναι απίστευτες (έχει ενσωματωμένο database αλλά συνεργάζεται και με sky safari)

Ούτε 3 star alignment δεν χρειάζεται να κάνεις

Επιπλέον τρέχει και phd2 guiding

 

Στο τέλος κανονίζεις το autorun lights, darks, bias που θέλεις κ τα αποθηκεύει στην sd

 

Στο επόμενο release (αρχές Σεπτεμβρίου) προσθέτουν και δυνατότητα για video εάν σας ενδιαφέρει η πλανητική

 

Καλησπέρα,

 

Υπάρχει κάπου κάποιο image με το asi air για να το βάλουμε σε ένα raspberry ή πρέπει να το αγοράσει κανείς;

 

Αν καταλαβαίνω σωστά, αυτό μιλάει μόνο με ccd cams της zwo, σωστά; Πήρε το μάτι μου κάπου το stellar mate με 49 δολάρια που το φορτώνεις σε δικό σου raspberry και μάλλον είναι πιο "ανοικτό". Το έχεις υπόψη;

 

Επίσης, μπορεί να επικοινωνήσει με τη στήριξη ενός Meade etc / celestron astrofi τηλεσκοπίου; Πως θα γίνεται αυτό; Με ethernet; Μπορεί να κάνει το calibration του τηλεσκοπίου ώστε να αντιληφθεί τη θέση του και που κοιτάζει και να είναι έτοιμο για go to χωρίς alignment; Τι διαφορά έχει με το asi air pro;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Είναι κλειστό δεν υπάρχει image

Υποστηρίζει τις περισσότερες DSLRs και τις zwo κάμερες

 

Συνδέεται μέσω usb ή ethernet και υποστηρίζει σχεδόν όλα τα mounts

Μπορεί να κάνει plate solve και έχει ακριβές goto

Δεν χρειάζεται alignment όχι

Αυτή τη στιγμή εμπορικά διαθέσιμο είναι το Pro

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπλέξεις με εξοπλισμό, καλώδια, κάμερες υπολογιστές ευθυγραμμίσεις plate solving μια αλυσίδα πολλών πραγμάτων στην οποία πολλά μπορούν να πάνε στραβά... Θα καταλήξεις να ασχολείσαι με το troubleshooting και στο τέλος θα τα παρατήσεις... Αυτό φοβάμαι γι αυτο και η συμβουλή μου ειναι ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΛΑ! Ξεκίνα μάθε τον εξολπισμό, την συνδεση με υπολογιστή, τον χειρισμό την κάμερα και σιγά σιγά προχωράς στο ολα απομακρυσμένα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπλέξεις με εξοπλισμό, καλώδια, κάμερες υπολογιστές ευθυγραμμίσεις plate solving μια αλυσίδα πολλών πραγμάτων στην οποία πολλά μπορούν να πάνε στραβά... Θα καταλήξεις να ασχολείσαι με το troubleshooting και στο τέλος θα τα παρατήσεις... Αυτό φοβάμαι γι αυτο και η συμβουλή μου ειναι ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΛΑ! Ξεκίνα μάθε τον εξολπισμό, την συνδεση με υπολογιστή, τον χειρισμό την κάμερα και σιγά σιγά προχωράς στο ολα απομακρυσμένα.

 

Κατανοώ τι λες και σε ευχαριστώ για το feedback. Όμως είμαι πολύ εξοικειωμένος με sw και σεταρισματα και είναι ένα κομμάτι που γενικά δε με δυσκολεύει ούτε και με χαλάει να σπαταλήσω χρόνο. Αυτό που δεν αντέχω με τίποτα είναι μέσα στα σκοτάδια να ψάχνομαι και δεν έχω και τη δυνατότητα να το κάνω για μετά πλειάδα λόγων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως, σε πρώτη φάση εγώ θα πήγαινα με ένα laptop κι ένα USB hub και να κάνω αυτές τις δουλειές χωρίς να ξοδεύομαι σε ASIair/Raspberry κτλ.

Δίνει περισσότερη ευελιξία (δεν περιορίζεσαι μόνο στις κάμερες της ZWO), και (εφόσον το έχεις ήδη) δεν χρειάζεται να ξοδέψεις πολλά στο υπολογιστικό μέρος.

 

Ολες λίγο-πολύ οι ισημερινές βάσεις με GoTo υποστηρίζουν τον έλεγχο με υπολογιστή. Οι πιό τελευταίες της Skywatcher παίρνουν κατευθείαν ένα καλώδιο printer USB από τον υπολογιστή, άλλες θέλουν ειδικό καλώδιο (EQMOD cable) κτλ. Το ελάχιστο που θα πρότεινα είναι μια βάση HEQ5 Pro ή ανάλογη.

 

Τι τηλεσκόπιο και κάμερα έχεις στο μυαλό σου;

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως, σε πρώτη φάση εγώ θα πήγαινα με ένα laptop κι ένα USB hub και να κάνω αυτές τις δουλειές χωρίς να ξοδεύομαι σε ASIair/Raspberry κτλ.

Δίνει περισσότερη ευελιξία (δεν περιορίζεσαι μόνο στις κάμερες της ZWO), και (εφόσον το έχεις ήδη) δεν χρειάζεται να ξοδέψεις πολλά στο υπολογιστικό μέρος.

 

Ολες λίγο-πολύ οι ισημερινές βάσεις με GoTo υποστηρίζουν τον έλεγχο με υπολογιστή. Οι πιό τελευταίες της Skywatcher παίρνουν κατευθείαν ένα καλώδιο printer USB από τον υπολογιστή, άλλες θέλουν ειδικό καλώδιο (EQMOD cable) κτλ. Το ελάχιστο που θα πρότεινα είναι μια βάση HEQ5 Pro ή ανάλογη.

 

Τι τηλεσκόπιο και κάμερα έχεις στο μυαλό σου;

 

Ν.Φ.

 

Τηλεσκόπιο σκέφτομαι ενα schmidt cassegrain ή maskutov max 5ιντσο. Ενα Meade etx ή ενα Celestron astrofi. Πιο κοντά ειμαι στο astrofi 102. Για κάμερα δεν έχω ιδέα. Κατι για πλανητική παρατήρηση, οχι πανω απο 200 ευρω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τόσο σφιχτό προϋπολογισμό, ξέχνα τα ASIair κτλ.

 

Στο site της ZWO έχει διάφορα μοντέλα, όπως και της QHY.

Η γενική αίσθηση είναι ότι οι QHY τείνουν να είναι καλύτερες σαν κατασκευή, αλλά οι ZWO τείνουν να έχουν λιγότερα προβλήματα με το λογισμικό και προσπαθούν να φτιάξουν ένα οικοσύστημα (αξεσουάρ, OAG, adaptors, κτλ).

 

Για planetary, θες πολλή μεγέθυνση (δεν ξέρω αν την σηκώνει ο αέρας της περιοχής σου), αν θες να δεις λεπτομέρειες του δίσκου των πλανητών. Το Skymax 180 θεωρείται "planet killer", αλλά είναι πολϋ σκοτεινό (f/15) για θέματα όπως γαλαξίες χωρίς καλή οδήγηση και μεγάλους χρόνους έκθεσης.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θυμάμαι αν το ανέφερα, τσέκαρε με το field of view calculator του Astrotools διάφορους συνδυασμούς τηλεσκόπιο και κάμερα, για να ξέρεις τι κάδρο θα πάρεις με αυτούς.

 

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τόσο σφιχτό προϋπολογισμό, ξέχνα τα ASIair κτλ.

 

Στο site της ZWO έχει διάφορα μοντέλα, όπως και της QHY.

Η γενική αίσθηση είναι ότι οι QHY τείνουν να είναι καλύτερες σαν κατασκευή, αλλά οι ZWO τείνουν να έχουν λιγότερα προβλήματα με το λογισμικό και προσπαθούν να φτιάξουν ένα οικοσύστημα (αξεσουάρ, OAG, adaptors, κτλ).

 

Για planetary, θες πολλή μεγέθυνση (δεν ξέρω αν την σηκώνει ο αέρας της περιοχής σου), αν θες να δεις λεπτομέρειες του δίσκου των πλανητών. Το Skymax 180 θεωρείται "planet killer", αλλά είναι πολϋ σκοτεινό (f/15) για θέματα όπως γαλαξίες χωρίς καλή οδήγηση και μεγάλους χρόνους έκθεσης.

 

Ν.Φ.

 

To skymax ειναι ακριβό αλλά και πολύ βαρύ, δυστυχώς. Θα προτιμούσα ένα από αυτά που σου ανέφερα. Αλήθεια, γιατί μου είπες να ξεχάσω το ASIair; Δεν έιναι έξτρα αυτό; Το ότι θέλω να δώσω ως 200 ευρώ για CCD πώς συνδέεται με το ASIair;

 

Αθήνα κέντρο σε σχετικά σκοτεινό σημείο (ταράτσα) που την πιάνει ο βοριάς (και υποθέτω παίρνει την υγρασία) θα είναι το βασικό σημείο παρατήρησης.

 

Σε ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Εφόσον έχεις πρόχειρο ένα laptop και σφιχτό προϋπολογισμό, άσε το ASIair για αργότερα, εφόσον σκοπεύεις να περιοριστείς σε κάμερες της ZWO. Αν θέλεις να έχεις ανοιχτές επιλογές σε κάμερες κτλ έξω από το οικοσύστημα της ZWO, ξέχνα το.

 

Το Skymax 180 είναι το μεγαλύτερο και βαρύτερο μοντέλο στα Maksi6 της Sky-watcher. Μια βάση HEQ5 το σηκώνει για παρατήρηση και πλανητική φωτογραφία, και για πλανήτες η μεγάλη εστιακή απόσταση είναι αναγκαία. Φυσικά μπορείς να παίξεις με τα 127 και 150 της σειράς (δοκίμασε με το field of view calculator για να δεις τι ψάρια πιάνουν με τις κάμερες που σε ενδιαφέρουν).

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Εφόσον έχεις πρόχειρο ένα laptop και σφιχτό προϋπολογισμό, άσε το ASIair για αργότερα, εφόσον σκοπεύεις να περιοριστείς σε κάμερες της ZWO. Αν θέλεις να έχεις ανοιχτές επιλογές σε κάμερες κτλ έξω από το οικοσύστημα της ZWO, ξέχνα το.

 

Το Skymax 180 είναι το μεγαλύτερο και βαρύτερο μοντέλο στα Maksi6 της Sky-watcher. Μια βάση HEQ5 το σηκώνει για παρατήρηση και πλανητική φωτογραφία, και για πλανήτες η μεγάλη εστιακή απόσταση είναι αναγκαία. Φυσικά μπορείς να παίξεις με τα 127 και 150 της σειράς (δοκίμασε με το field of view calculator για να δεις τι ψάρια πιάνουν με τις κάμερες που σε ενδιαφέρουν).

 

Ν.Φ.

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ για το χρόνο που έχεις αφιερώσει ήδη στο θέμα. Θα παραθέσω μια λίστα με εξοπλισμό που σκέφτομαι να αγοράσω και να μου πεις αν στέκει ή αν γράφω βλακείες.

 

1) AstroFi 102

2) Κάποια κάμερα της ZWO για πλανητική φωτογράφιση (έως 250 ευρώ)

3) ASIair / pro

 

Με αυτά μπορώ να κάνω τη δουλεία που θέλω; Χρειάζονται κι άλλα πράγματα; Το automatic calibration ποιος το κάνει;

 

Αν δεν μπλέξω με ZWO (που δεν της έχω και καμιά υποχρέωση ως αντιλαμβάνεσαι :) ), τι εναλλακτικές του asi air έχω;

 

Συγνώμη που επανέρχομαι συνέχεια αλλά έχω μεγάλα κενά και έχω «χάσει τη μπάλα».

 

Για να προβλέψω τον φυσικό και αναμενόμενο αντίλογο, δε θέλω να ξεκινήσω παραδοσιακά και να προσθέσω εξοπλισμό στη συνέχεια. Θέλω μία συγκεκριμένη λειτουργικότητα εξαρχής.

 

Ευχαριστώ εκ νέου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει ένας και μοναδικός τρόπος να υλοποιηθεί αυτό που θέλεις.

 

Εφόσον είσαι ταγμένος στο Astro Fi (που σε δεσμεύει με ενα συγκεκριμένο τηλεσκόπιο και βάση), ελέγχεις με το κινητό σου το τηλεσκόπιο και την βάση μέσω WiFi. So far, so good. Αλλά η συγκεκριμένη λύση είναι για παρατήρηση.

 

Μένουν τα εστιαστής και κάμερα, και πιθανόν guider. Αν δεν θες χειροκίνητη εστίαση, θες μοτέρ πάνω στο τηλεσκόπιο, κάμερα και πιθανόν off axis guider.

Όλα αυτά προσθέτουν βάρος, το σηκώνει η βάση της Celestron και τα μοτέρ της; Υπολόγισε κάπου τρία κιλά επιπλέον βάρος που θα κρέμεται στην άκρη του σωλήνα. Αν τα σηκώνει η βάση, τότε βλέπεις πώς θα τα ελέγξεις, με ASIair, με Raspberry pi, με laptop, whatever.

 

Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα ένα μεταχειρισμένο Skymax 127 και μια βάση HEQ5 (βασικά, αυτό έχω κάνει), και πάνω σε αυτά θα έχτιζα το υπόλοιπο σύστημα.

 

Ν.Φ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης