Jump to content

Ιδανικά μέρη για παρατήρηση στη Θεσσαλονίκη


Andreas94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι της αστρονομίας!

 

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας, μιας και σκοπεύω μέσα στην εβδομάδα να κάνω κάποια εξόρμηση με το 8'' dob μου. Μένω Θεσσαλονίκη και ψάχνω σκοτεινό ουρανό με καθαρό νότο, καθώς θέλω να κυνηγήσω γαλαξίες και νεφελώματα. Έχω ακούσει για την Περιστερά ότι είναι ιδανική τοποθεσία και για Επανωμή. Εντωμεταξύ Επανωμή που πήγα, δεν βρήκα το τέλειο μέρος, γιατί παντού είχε κολώνες της ΔΕΗ παρόλο που τριγύρω είχε σκοτεινιά. Μπορεί κάποιος από Θεσ/νίκη να βοηθήσει σας παρακαλώ;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι φίλε μου κι εγώ πριν λίγο καιρό το ίδιο πρόβλημα είχα. Έψαχνα κοντινές περιοχές στην Θεσσαλονίκη για παρατήρηση με το ίδιο τηλεσκόπιο αλλά δεν τα είχα καταφέρει. Οπότε η κοντινότερη περιοχή στην Θεσσαλονίκη που κάνω παρατηρήσεις είναι... Το χωριό μου στην Κοζάνη 😊

Έχει σκοτεινό ουράνο λιγότερη φωτορυπανση και βέβαια την άνεση του σπιτιού. Ούτε τσομπανοσκυλα ούτε φασαρία...

Αν σκεφτείς ότι από Εύοσμο είναι ίσως και πιο κοντά από τι ή Επανωμη ή η Περιστέρα. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και καλή αρχή.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης