Jump to content

Dobsonian Pyrex 8


Aeschylus7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι ''φρέσκος'' στην παρέα, ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Έχω ένα κατοπτρικό Dobsonian Pyrex 8 εδώ και 4,5 χρόνια. Απ' όσο έχω διαβάσει αυτού του είδους τα τηλεσκόπια, για επίγεια παρατήρηση δείχνουν τα είδωλα αντεστραμμένα, προφανώς κατά 180 μοίρες. Για να ''διορθωθεί'' παίρνεις αναστροφέα ειδώλου. Το δικό μου όμως τα δείχνει μεν αντεστραμμένα, όχι 180 μοίρες αλλά 225. Το ανέφερα στον τεχνικό του καταστήματος από όπου και το αγόρασα και μου είπε ότι έτσι τα δείχνουν και πως με τον αναστροφέα θα έρθει στα ίσια του. Παραξενεύτηκα, πήρα τον αναστροφέα και φυσικά έκανε αναστροφή κατά 180, δηλαδή το πήγε στις 45 μοίρες! Ξαναπαίρνω τον τεχνικό το δοκιμάζει(υποτίθεται) στο δικό του και μου λέει πως όντως έτσι τα δείχνει, με κλίση 45 και πως δεν το γνώριζε.Είπε πως έχει να κάνει με τον σωλήνα και είναι έτσι όλα τα τηλεσκόπια αυτού του τύπου και δεν έχει να κάνει με την τοποθέτηση των καθρεπτών. Μπορεί λοιπόν κάποιος,κατά προτίμηση που έχει αντίστοιχο τηλεσκόπιο, να μου πει αν αληθεύει τούτο? Εμένα πάντως μου φαίνεται άκρως παράξενο, τηλεσκόπιο να τα δείχνει μεν αντεστραμμένα, αλλά αντί για 180, 225...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Αλέξανδρος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι τηλεσκόπιο για deep sky! Γιατί μπλέκεις με επίγεια παρατήρηση; Δεν είναι φτιαγμένο για κάτι τέτοιο και στο deep sky δεν σε νοιάζει πως θα τα δείχνει..μάλλον έχεις πάρει λάθος τηλεσκόπιο αν και αν το έχεις 4,5 χρόνια πρέπει να γνωρίζεις τι δυνατότητες έχει ήδη, υπάρχουν άλλα για επίγεια που έχουν λυμένα τα "προβλήματα" που περιγράφεις και είναι πιο βελτιστοποιημένα για κάτι τέτοιο.

 

Το θρυλικό 8ίντσο είναι το εναρκτήριο τηλεσκόπιο για deep sky παρατήρηση.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ακριβώς επειδή δεν γνωρίζω πολλά κι ας το έχω 4,5 χρόνια είπα να ρωτήσω μπας και μάθω,φαντάζομαι δεν είναι κακό. Γνώριζα εξαρχής ότι είναι για αστρονομική παρατήρηση,γι' αυτό το πήρα, εκεί που είμαι όμως προσφέρεται και για επίγεια. Οι προβληματισμοί μου που αναφέρθηκαν παραπάνω, έχουν να κάνουν με την λογική και με το κατά πόσο ο ειδικός είναι ειδικός ή απλά βαριόταν να ασχοληθεί με κάποιο πιθανό ελάττωμα του τηλεσκόπιου. Αν είχες την καλοσύνη,μιας κι εσύ βλέπω έχεις dobsonian, να μου πεις αν τα βλέπεις αντεστραμμένα κατά 180 ή όχι, θα με βοηθούσες.

Ευχαριστώ,

Αλέξανδρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης