Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

από την εμπειρία σας, χρειάζεται η λήψη των dark frames αν κάνεις dithering ; Δεν μπορώ να βρω μια ξεκάθαρη απάντηση. Η κάμερα μου είναι μια nikon D5600... Έχει σημασία αν είναι dslr ή ψυχόμενη ;

 

ευχαριστώ

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Τα darks τα χρειάζεσαι γενικά για να κάνεις σωστό calibration, και θα πρέπει να είναι με την ίδια διάρκεια-θερμοκρασία-gain/iso με τα lights αλλιώς μπορεί να σου δημιουργήσουν περισσότερο θόρυβο στην τελική εικόνα. Με την dslr δεν μπορείς να πάρεις την ίδια θερμοκρασία ( ακόμα και αν βλέπεις από τα exif την θερμοκρασία του αισθητήρα, αυτή είναι κατά προσέγγιση και δεν είναι σταθερή καθ'όλη τη διάρκεια μιας έκθεσης 3-5-10 λεπτών). Αυτή ακριβώς είναι και η σημασία του set point cooling.

Άρα μένεις στο dither και kappa-sigma στο dss και ελπίζεις στο καλύτερο....

Οι dslr θέλουν αρκετά μεγάλο dither για καλά αποτελέσματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρα μένεις στο dither και kappa-sigma στο dss και ελπίζεις στο καλύτερο....

Οι dslr θέλουν αρκετά μεγάλο dither για καλά αποτελέσματα.

 

Ευχαριστώ φίλε diorip. Οπότε να μην ασχοληθώ με darks, μόνο με dither. Αν είχα δηλαδή μια ψυχόμενη όπου θα είχα σταθερή θερμοκρασία θα έπρεπε να βγάλω και darks ?

Επίσης λέγοντας ότι οι dslr θέλουν μεγάλο dither τι εννοείς ; Το dithering distance ?

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είχα δηλαδή μια ψυχόμενη όπου θα είχα σταθερή θερμοκρασία θα έπρεπε να βγάλω και darks ?

Ναι, σε μια ψυχώμενη με σταθερή θερμοκρασία, θα έκανες καλύτερο Calibration με darks που θα έπιανε και άλλα θέματα όπως το amp glow.

Μεγάλο dither distance εννοούσα, σωστά. Εγώ έχω ρυθμίσει το Phd2 στο 3 και το apt στο 4 ή5.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω ρυθμίσει το Phd2 στο 3 και το apt στο 4 ή5.

 

Σόρρυ και πάλι, στο phd2 που έχεις ρυθμίσει το 3, τι είναι αυτό που έχεις ρυθμίσει στο 3 ; Για να ξέρω να πειραματιστώ και γω δηλαδή ;) Ευχαριστώ για το χρόνο όπως και να χει

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας γενικός "κανόνας" λέει για dslr dither 12 pixel minimum!

Καθαρούς ουρανούς!

 

Στο distance ε ; Πάντως δεν εξαρτάται και από τον χρόνο έκθεσης που θα κάνεις ; Δηλαδή για να μετακινείται πχ 20 πίξελ, θα πρέπει να υπάρχει και ο χρόνος της έκθεσης ο κατάλληλος για να προλάβει να μετακινηθεί, έτσι δεν είναι ;

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνήθως το phd το χρησιμοποιείς μαζί με πρόγραμμα acquisition, όπως το APT. Στο τέλος της λήψης το APT (για αυτό έχει και το apt ρύθμιση dither distance) δίνει εντολή στο phd2 να κάνει το dither. Όταν το phd2 κάνει το dither και έχει "ηρεμίσει" και η οδήγηση , ενημερώνει το apt για να προχωρήσει τότε στην λήψη του επόμενου καρέ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης