Jump to content

Meade LX90 8-inch ACF


Ozzy21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Έχει κανείς άποψη για το Meade LX90 8-inch ACF? Έχω βρει ένα μεταχειρισμένο (δειχνει σε καλή κατάσταση) και το δίνει 950 λίρες (1750 καινούργιο στην τοπική αγορά). Αξίζει τον κόπο πιστεύετε? Δεν είχα ποτέ Meade και πάντα τα θεωρούσα υπερεκτιμημένα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναλόγως για ποια χρήση το θες. Μπορείς να κάνεις παρατήρηση , βιντεοαστρονομία και πλανητικη φωτογράφιση. Δεν κάνει για φωτογραφία ευρέως πεδίου και βαθέως ουρανού .

 

Γενικά είναι ένα κλασσικό schmitt cassegrain τηλεσκόπιο με μεγάλο εστιακό λόγο που βολεύει σε φωτορυπασμένες περιοχές.

 

Τα μειονεκτήματα του είναι ότι ο σωλήνας είναι βαρύς και η βάση διχάλα με τον ρομποτικό μηχανισμό έχει παρουσιάσει κάποια προβλήματα σε αρκετούς χρήστες. Η τιμή του στα 1000 ευρώ κρίνεται αποδεκτή.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Δεν κάνει για φωτογραφία ευρέως πεδίου και βαθέως ουρανού .

 

Εξαιτίας του f/10 ή είναι και κάτι άλλο? Μπορεί να χρησιμοποιηθει Focal reducer, όμως σωστά; Δεν έχω ασχοληθεί με την αστροφωτογραφία, ωστόσο για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα να κάνω μια αρχή. Σκεφτόμουν οτι θα μπορούσα να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο (μεχρι τώρα είχα αποκλειστικά dob) και αργότερα να το αντικαταστήσω με κάποιο Astrograph και ενα καλό Mount, εφόσον ακόμη με ενδιαφέρει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Δεν κάνει για φωτογραφία ευρέως πεδίου και βαθέως ουρανού .

 

Εξαιτίας του f/10 ή είναι και κάτι άλλο? Μπορεί να χρησιμοποιηθει Focal reducer, όμως σωστά;.......

 

Ναι αλλά και το ότι είναι πάνω σε αλταζιμουθιακή και όχι ισημερινή βάση που σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις λήψεις με μεγάλες εκθέσεις ακόμη κι αν χρησιμοποιήσεις Focal reducer.

Γενικά αν θέλεις ένα τηλεσκόπιο που θα ασχολείσαι περιστασιακά τότε είναι καλό. Αν θέλεις να εμβαθύνεις τότε μην το πάρεις.

Πάντως αφού είσαι Αγγλία η FLO έχει πολύ καλές προτάσεις σε αυτή τη τιμή που σου πουλάει το meade.

 

https://www.firstlightoptics.com/dobsonians/skywatcher-skyliner-250px-flextube-goto.html

 

https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-explorer-200p-heq5-pro.html

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το 350P απλώς το έχω Ελλάδα. Είναι πολλά τα χρήματα να το φέρω εδώ. Γιαυτό και έψαχνα μεταχειρισμένα αφού πιστεύω το πολύ 1,2 χρόνια ακόμη θα είμαι εκτός.

 

Οσον αφορά το Alt/Z της Meade το είχα ξεχάσει.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης