Jump to content

Ερώτηση πάνω στον M33 και στην επεξεργασία του


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι καλησπέρα,

 

θα ήθελα τη συμβουλή σας στο παρακάτω. Τώρα έχω ξεκινήσει να προσπαθώ την φωτογραφία. Επισυνάπτω λοιπόν τον Μ33 που επιχείρησα χτες βράδυ με 8'' σωλήνα, Dslr Nikon D5600, φίλτρο optolong L-pro και λήψεις 30 * 180 sec με ISO 800. Έκανα και για πρώτη μου φορά dithering. Η φωτογραφία αποτελείται λοιπόν μόνο από light frames. Βγάζοντας με τα Curves την πληροφορία προς τα έξω στο gimp ,φαίνεται αν προσέξετε στο αριστερό μισό η φωτογραφία να είναι κόκκινη και στο άλλο μισό βιολετί-μπλε. Φυσικά βινιετάρει κιόλας. Γιατί βγαίνει τόσο έντονα αυτή η διχρωμία και πως γίνεται να μην την έχω εξαρχής σαν πληροφορία, γιατί αν προσπαθήσω να την βγάλω αφαιρώ πληροφορία από τον γαλαξία. Τι είναι αυτή η τόσο έντονη διχρωμία ; Δεν έχω πουσάρει και τόσο τα curves για να πεις ότι βγαίνει ότι να ναι προς τα έξω...

 

Έιναι τόσο πολύ o αισθητήρας ; Φεύγουν αυτα με τα flats ; Ευχαριστώ

Autosave1.thumb.jpg.cd3cb57535f991cbc7b2ce09e9e15b1a.jpg

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, γνωρίζω πως να διορθώσω το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά στο pixinsight χρησιμοποιώντας το DBE. Δεν είμαι ο κατάλληλος να σε βοηθήσω γιατί μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει μόνο διοπτρικά και ΜΑΚ για αστροφωτογράφιση. Aυτό που βλέπω είναι ότι μάλλον χρειάζεσαι collimation γιατί τα άστρα σου κάτω αριστερά είναι μια χαρά, ενώ πάνω δεξιά παρουσιάζουν κόμη. Αυτό πιθανότατα δημιουργεί και το πρόβλημα με τον ανομοιόμορφο φωτισμό του πεδίου σου. Τα flats θα διορθώσουν πιστεύω το πρόβλημα μερικώς. Δηλαδή θα έχεις ομοιόμορφα φωτισμένο πεδίο αλλά τα άστρα θα συνεχίσουν να είναι προβληματικά. Κάποιος φίλος που χρησιμοποιεί νευτώνιο θα επιβεβαιώσει ή απορρίψει την σκέψη μου.
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, γνωρίζω πως να διορθώσω το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά στο pixinsight χρησιμοποιώντας το DBE. Δεν είμαι ο κατάλληλος να σε βοηθήσω γιατί μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει μόνο διοπτρικά και ΜΑΚ για αστροφωτογράφιση. Aυτό που βλέπω είναι ότι μάλλον χρειάζεσαι collimation γιατί τα άστρα σου κάτω αριστερά είναι μια χαρά, ενώ πάνω δεξιά παρουσιάζουν κόμη. Αυτό πιθανότατα δημιουργεί και το πρόβλημα με τον ανομοιόμορφο φωτισμό του πεδίου σου. Τα flats θα διορθώσουν πιστεύω το πρόβλημα μερικώς. Δηλαδή θα έχεις ομοιόμορφα φωτισμένο πεδίο αλλά τα άστρα θα συνεχίσουν να είναι προβληματικά. Κάποιος φίλος που χρησιμοποιεί νευτώνιο θα επιβεβαιώσει ή απορρίψει την σκέψη μου.

 

Καλησπέρα Γιώργο. Διόλου απίθανο αυτό που λες δεν το είχα σκεφτεί. Βέβαια πριν τη φωτογράφιση έκανα ένα ακριβές φαινομενικά collimation. Ίσως το δευτερεύον να έχει περιστραφεί, δεν ξέρω. Ας δούμε αν γράψει και κάποιος άλλος..

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε Μάνο

 

Εγώ πιστεύω το πρόβλημα σου έχει να κάνει με τη φωτορύπανση και το φίλτρο που χρησιμοποιείς αλλά κυρίως με τη φωτορύπανση...Έχεις δοκιμάσει με το ίδιο setup από σκοτεινό ουρανό; αν ναι σου βγάζει χρωματικά gradients στο υπόβαθρο; Επίσης δοκίμασε και με / χωρίς το φίλτρο να βεβαιωθείς αν όντως είναι θέμα φίλτρου.

Σίγουρα πάντως θες και καλά flats να πάρεις για να εξαλήψεις το βινιετάρισμα.

 

Επισυνάπτω τη διορθωμένη έκδοση της φώτο σου παίζοντας λίγο στο pixinsight.

Autosave1-corrected.thumb.jpg.1004a1963a4c28e02c43aad62833adc4.jpg

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Το πρόβλημά σου πιστεύω θα λυθεί με gradients removal. Υπαρχει plugin για το photoshop ή μπορείς να το κάνεις χειροκίνητα. Υπάρχουν βίντεο στο YouTube οπως αυτό :
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε Μάνο

 

Εγώ πιστεύω το πρόβλημα σου έχει να κάνει με τη φωτορύπανση και το φίλτρο που χρησιμοποιείς αλλά κυρίως με τη φωτορύπανση...Έχεις δοκιμάσει με το ίδιο setup από σκοτεινό ουρανό; αν ναι σου βγάζει χρωματικά gradients στο υπόβαθρο; Επίσης δοκίμασε και με / χωρίς το φίλτρο να βεβαιωθείς αν όντως είναι θέμα φίλτρου.

Σίγουρα πάντως θες και καλά flats να πάρεις για να εξαλήψεις το βινιετάρισμα.

 

Επισυνάπτω τη διορθωμένη έκδοση της φώτο σου παίζοντας λίγο στο pixinsight.

 

Καλησπέρα φίλε Κώστα και ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διέθεσες, μακράν καλύτερη η φωτογραφία τώρα. Όχι, δεν έχω δοκιμάσει σε σκοτεινούς ουρανούς. Αυτο με το φίλτρο το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά μου φαινόταν λίγο ακραίο, είναι και 2'', είχα σκεφτεί πως δεν θα έφταιγε αυτό. Αφου όμως μου το επισημαίνεις τώρα και συ θα το δοκιμάσω αύριο στον ίδιο στόχο να δω...

 

Απ'οτι βλέπω πάντως το pixinsight ελυσε αρκετα το πρόβλημα, μάλλον πως πρέπει να πηγαίνω προς τα κει σιγά σιγα. Ακολουθούν και τα flats που πρέπει να βρω τρόπο να τα βγάζω....πππφφφ ατελείωτη η αστροφωτογραφία !!!

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολύ σημαντικό με το φίλτρο επάνω να δοκιμάσεις να πάρεις calibration frames (bias/darks/flats).

Και με τα master frames που θα παραχθούν απο αυτά δοκίμασε μετά να κάνεις callibrate ένα raw light frame να δούμε τι γίνετε μετά με τα gradients.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Το πρόβλημά σου πιστεύω θα λυθεί με gradients removal. Υπαρχει plugin για το photoshop ή μπορείς να το κάνεις χειροκίνητα. Υπάρχουν βίντεο στο YouTube οπως αυτό :

 

Καλησπέρα Γιώργο. Το είδα το βίντεο, κατάλαβα περίπου τι κάνει στο photoshop, θα δω και γω αυριο αν μπορώ να το κάνω με το Gimp, αφου αυτό διαθέτω τώρα, ευχαριστώ.

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολύ σημαντικό με το φίλτρο επάνω να δοκιμάσεις να πάρεις calibration frames (bias/darks/flats).

Και με τα master frames που θα παραχθούν απο αυτά δοκίμασε μετά να κάνεις callibrate ένα raw light frame να δούμε τι γίνετε μετά με τα gradients.

 

Μμμμ, το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω flatόκουτο και πρέπει να δω τι θα κάνω μ'αυτο το θέμα, να φτιάξω ή να αγοράσω. Όσον αφορά όμως τα darks, απ'ότι ξερω δεν χρειάζονται αν κάνεις dithering, γιαυτό δεν τράβηξα και γω χτες...

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολύ σημαντικό με το φίλτρο επάνω να δοκιμάσεις να πάρεις calibration frames (bias/darks/flats).

Και με τα master frames που θα παραχθούν απο αυτά δοκίμασε μετά να κάνεις callibrate ένα raw light frame να δούμε τι γίνετε μετά με τα gradients.

 

Μμμμ, το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω flatόκουτο και πρέπει να δω τι θα κάνω μ'αυτο το θέμα, να φτιάξω ή να αγοράσω. Όσον αφορά όμως τα darks, απ'ότι ξερω δεν χρειάζονται αν κάνεις dithering, γιαυτό δεν τράβηξα και γω χτες...

 

Παρε το λσπτοπ σου ανοιξε μια λευκη διαφανεια powerpoint σε fullscreen και βαλε το λαπτοπ σου μπροστα στο τηλεσκοπιο.

Εμενα μου δουλευει μια χαρα ετσι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν βλέποντας κανα δυο tutorials για gradients removal κατόρθωσα στο gimp με απλά βήματα να βελτιώσω αρκετά την εικόνα, αν και έχει ακόμα gradient, ενώ του φίλου KC παραπάνω είναι ανώτερη αφού είναι ομοιόμορφη. Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Θα τραβήξω τον ίδιο στόχο ξανά χωρίς φίλτρο αυτή τη φορά και με περισσότερη έκθεση γιατί δεν έχει γραψει επαρκώς...

364645919_Gradientremoval.thumb.jpg.e6af66588c86fabe8724a33cb80a4a53.jpg

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν την επεξεργασία δεν φαίνεται σιγουρα; έχεις δοκιμάσει να περιστρέψεις τη καμερα; Αν ναι το πρόβλημα μένει στην ίδια μεριά του αισθητηρα; Αν έχεις ανεβασε ενα dark frame
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης