Jump to content

που μπορώ να βρω 1/4' βίδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι καλησπέρα,

 

η βίδα που έχει μπροστά το SW 72ED είναι 1/4" 3 εκατοστά

 

γνωρίζετε που μπορώ να βρω μια αντίστοιχη;

 

ευχαριστώ

Ματίνα

72ed.jpg.8b96321e4e018815ef9d5bf13470a942.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

Δεν ειναι δυσεύρετη βιδα, απλα ειναι το "αμερικανικο" UTS σταντανρ αντι του ευρωπαϊκου που χρησιμοποιουμε εμεις συνηθως για να βιδωνουμε. Σε οποιοδηποτε μαγαζι με σηδιρικα βιδες εργαλεια κλπ θα την βρεις,

Αν απελπιστείς και δεν βρίσκεις με τίποτα μπορείς να πας στα αντίστοιχα μαγαζιά σηδιρικων αλλα που επικεντρονωνται σε ναυτιλία (εκεί παίζουν πολύ τέτοιου είδους σπειρώματα)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κι εγώ έτσι πίστευα

 

πήγα στο πράκτικερ και με κοιτούσε σαν να ήμουν UFO μόλις του είπα για τέτοια βίδα

δεν βρίσκω και Online ούτε στο skroutz ούτε τίποτα ](*,)

 

το πλήρες πρότυπο είναι 1/4 inch UC;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκίμασε σε κάποιο χρώματοπωλειο. Θα εχουν... Αν όχι που μενεις; Μηπως εχει πουθενά κοντά σου κανένα μαγαζί μόνο με βιδες
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα δοκιμάσω σε χρώματοπωλειο ή μαγαζί με σιδηρικά

 

ρώτησα μήπως έχουμε κκάποιο σιγουράκι μην τραβιέμαι άδικα..

 

μένω Νότια, Αργυρούπολη :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κι εγώ έτσι πίστευα

 

πήγα στο πράκτικερ και με κοιτούσε σαν να ήμουν UFO μόλις του είπα για τέτοια βίδα

δεν βρίσκω και Online ούτε στο skroutz ούτε τίποτα ](*,)

 

το πλήρες πρότυπο είναι 1/4 inch UC;

 

Στο πρακτικερ πας να παρεις καμια καρεκλα και καμια σκουπα. Σε σοβαρο μαγαζι που πουλαει εργαλεια θα βρεις. Αν οχι, τοτε σε μαγαζι με ανταλακτικα σκαφων θα βρεις σιγουρα. Αν παλι οχι, τοτε πες μου να σου στειλω μια. Εχω μερικες αλλα ειναι πιο μακριες. Μπορεις να τις κοψεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κι εγώ έτσι πίστευα

 

πήγα στο πράκτικερ και με κοιτούσε σαν να ήμουν UFO μόλις του είπα για τέτοια βίδα

δεν βρίσκω και Online ούτε στο skroutz ούτε τίποτα ](*,)

 

το πλήρες πρότυπο είναι 1/4 inch UC;

 

Στο πρακτικερ πας να παρεις καμια καρεκλα και καμια σκουπα. Σε σοβαρο μαγαζι που πουλαει εργαλεια θα βρεις. Αν οχι, τοτε σε μαγαζι με ανταλακτικα σκαφων θα βρεις σιγουρα. Αν παλι οχι, τοτε πες μου να σου στειλω μια. Εχω μερικες αλλα ειναι πιο μακριες. Μπορεις να τις κοψεις.

 

xaaxaxxa καλά ντε μην βαράτε :cheesy:

πήγα εκεί γιατί ήταν σχετικά κοντά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δε βρεις σου στέλνω ένα μαγαζί είναι πολύ κοντά σου (ηλιουπολη) θα βρεις σίγουρα. Στο στέλνω σε πμ μη θεωρηθεί διαφήμιση
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δε βρεις σου στέλνω ένα μαγαζί είναι πολύ κοντά σου (ηλιουπολη) θα βρεις σίγουρα. Στο στέλνω σε πμ μη θεωρηθεί διαφήμιση

 

thank u =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δυσκολο να βρεις σε απλο χρωματοπωλειο...δοκιμασε στον Δαμιγο ή σε αλλο εξειδικευμενο πωλητη βιδών....αν εχεις προσβαση σε τετοιο καταστημα, τοτε θα βρεις...οσες θελεις.

Μιλαμε παντα για βιδα με αρσενικο δεξιο σπειρωμα 1/4'' στα 20TPI (threads per inch)... στο γραφω για να μην πεσεις σε περιπτωση που εχουν αυτη τη διαμετρο (1/4'') και σε διαφορετική ελικωση (υπαρχει και σε ποιο λεπτο βημα).

Επισης δοκιμασε σε καταστηματα με φωτογραφικά ειδη....αυτη η βιδα ειναι η κλασσικη βιδα συγκρατησης μικρης βιντεοκαμερας, φωτογραφικης μηχανης, και διαφορων αξεσουαρ σε φωτογραφικο τριποδο)

καλη ερευνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ είχα βρεί εύκολα παλαιότερα σε κατάστημα για βίδες και εργαλεία. Δεν είναι τόσο σπάνιες, αλλά όπως έγραψαν και οι υπόλοιποι, θα τις βρεις σε εξειδικευμένα καταστήματα.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατα συμπτωση και εγω τις τελευταιες μερες εψαχνα ιδια διαμετρου και σπειρωματος βιδα (1/4-20) για να στερεωσω φωτογραφικη μηχανη πανω στο dovetail του ερευνητη τηλεσκοπιου για φωτογραφηση piggyback και σε οποιο οτι σχετικο μαζαγι πηγα (στην Σητεια) μου ειπαν οτι αυτο ηταν το αμερικανικο συστημα (sic) και δεν εχουν. Παντως και καποιες μετρικές βιδες που δοκιμασα -παρομοιας διαμετρου κ ελικωσης φυσικα- φαινεται να "πιανουν" χωρις να ζοριζουν τα σπειρωματα της μηχανης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

 

βλέπω ότι ο καθένας με κάποιο τρόπο έχει βρει, είναι λίγο 'περίεργο' το αμερικάνικο standard προφανώς για φωτογραφικά είδη.

 

Θα κάνω την αναζήτησή μου και θα σας πω :)

 

καλημέρααα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

συμφωνα με την φωτο που εχεις ανεβασει, η βιδα που θες εχει περιγραφη:

"δεξιοστροφη χαλυβδινη βιδα 1/4'' με βημα 20 TPI, φρεζωτη (ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ, ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΤΟ ΣΩΛΗΝΑ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ) , μηκος 32μμ, και δεν σε νοιαζει αν θα ειναι αλλεν, σταυροβιδα, ισια κλπ κλπ...

Αν βρεις μεγαλυτερη (σε μηκος) αγορασε την διοτι μπορει να κοπει.Δεν ξερω τι θες να κανεις, αλλα μπορεις να παρεις και ενα αντιστοιχο παξιμαδι, για να το χρησιμοποιησεις σαν "κοντρα"(οπως το μαυρο περιστρεφομενο επι της βίδας που εχεις στη φωτο)...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου καλησπέρα,

 

πήγα χτες και ρώτησα σε εξειδικευμένο μαγαζί με βίδες στην Λ. Βουλιαγμένης (λίγο μετά το μετρό Ηλιούπολης στο ρεύμα προς Αθήνα) που μου είπε ο φίλος Ιάκωβος και είχεεε :)

αν θέλει κάποιος να το πω ποιο είναι.

 

Κωνσταντίνε,

ωραία και η ιδέα για το αντίστοιχο παξιμάδι αλλά άντε να βρίσκεις και αυτό τώρα χεχε \:D/

 

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι οι βίδες που έχουν οι τρίποδες ψάξε καμία τέτοια αλλά μεγαλη
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει στην Αγίων Πάντων αν περασεις τον ΟΣΕ στο φανάρι της εκκλησίας στρίβεις αριστερά. Τα πάντα σε ίντσες.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης