Jump to content

ΑΡΧΑΡΙΟΣ:ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι αρχάρια και πήρα ένα κατοπτρικό τηλεσκόπιο με ισημερινή στήριξη - συγκεκριμένα το Skyline PLUS 80S της LEVENHUK - που όμως δεν έχω καταφέρει ακόμα να χειριστώ.

 

Δυσκολεύομαι να καταλάβω πως πρέπει να ρυθμιστεί. Έκανα κάποιες απόπειρες που όμως απέτυχαν.

 

Δεν μπορώ να δω τίποτα (και ναι έχω βγάλει το καπακι..)

 

Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η σειρά των βημάτων που πρέπει να ακολουθήσω? οι οδηγίες του τηλεσκοπίου με μπερδευουν.. :-k

 

Σας ευχαριστώ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ηρθες στο φορουμ και στο χόμπι της αστρονομίας. Επίσης καλορίζικο το τηλεσκόπιο και καλές παρατηρήσεις.

 

Για να πω την αλήθεια θα δυσκολευτείς αρκετά με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο . Δυστυχώς τα πολύ φθηνά τηλεσκόπια έχουν κάποιο τίμημα.

Το τηλεσκόπιο συνοδευεται από 2 προσοφθάλμιους. Τον 25αρη θα τον χρησιμοποιείς τις περισσότερες φορές ενώ ο 10αρης θα σου χρειαστεί μόνο σε πλανήτες.

 

Φαντάζομαι θα δυσκολευεσαι να στοχεύσεις οπότε το πρώτο βήμα είναι η ευθυγράμμιση του ερευνητη με το τηλεσκόπιο ωστε να στοχεύεις με τον ερευνητή και να βλέπει τον ίδιο στόχο το τηλεσκόπιο.

 

Αρχικά στόχευσε με τον ερευνητή ένα σταθερό φως , μια λάμπα φωτισμού , μια κολώνα της ΔΕΗ ή ένα πολύ φωτεινό αστέρι. Στη συνέχεια κοιτώντας μέσα από το τηλεσκόπιο και έχοντας τον 25αρη φακό προσπάθησε με μικρές κινήσεις να το δεις και μέσα από αυτό. Κλειδώνεις τότε τη βάση και το φωτεινό αντικείμενο το βάζεις στο κέντρο του φακού του τηλεσκοπίου. Τότε χρησιμοποιώντας τις μικρές βιδούλες που συγκρατούν τον ερευνητή φέρνεις το φωτεινό αντικείμενο στο κέντρο του σταυρονήματος. Αν όλα πάνε καλά η ευθυγράμμιση πέτυχε οπότε στοχεύεις όπου θέλεις. Βέβαια φρόντισε να προμηθευτείς και έναν ερευνητή κόκκινης κουκίδας που θα σε βοηθήσει απίστευτα στην στόχευση.

 

Μην απογοητεύεσαι !! :D :D

Άλλη απορία;;

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς σε βρήκα Σκύλε των Άστρων! σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις ευχές.

 

Ήδη νιώθω ότι σύντομα θα καταφέρω να δω έστω το φεγγάρι

 

Όλα αυτά που περιγράφεις τα προσπάθησα σήμερα κιόλας αλλά χωρίς επιτυχία.

 

"Κλειδώνεις τότε τη βάση και το φωτεινό αντικείμενο το βάζεις στο κέντρο του φακού του τηλεσκοπίου" εννοείς στο κέντρο του προσοφθάλμιου...?

 

Πρέπει δλδ να στοχεύσω ένα αντικείμενο με τον προσοφθάλμιο και τον ερευνητή (όπου θα το έχω τοποθετήσει στο κέντρο του σταυρονήματος) και μετά βάζω τις συντεταγμένες..? ή το κάνω απο πριν αυτό..?

 

(ντρέπομαι για τις ερωτήσεις μου αλλά θέλω να καταλάβω λίγο τι μου γίνεται..)

 

 

Σε ευχαριστώ και πάλι.. :-)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ντρέπεσαι καθόλου. Όλοι εδω μέσα ρωτήσαμε για να μάθουμε. Αυτός άλλωστε είναι ο σκοπός του φόρουμ.

 

Δες το παρακάτω βιντεάκι που μας εξηγεί με απλοικό τρόπο ο συγκεκριμένος κύριος.

 

 

στο 0:33 εκεί που λέει μικρό φακό εννοεί μικρή μεγέθυνση δλδ εσύ θα τοποθετήσεις τον 25αρη.

 

Επίσης ξέχνα τις συντεταγμένες. Δε θα σου χρειαστούν στην ανευρεση στόχων .

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία, επομένως στρέφω πρώτα το τηλεσκόπιο προς το αντικείμενο που θέλω και μετά το συγχρονίζω με ερευνητη και προσοφθάλμιο..

 

*Και όλα αυτά περι ζυγίσματος ως προς τον άξονα αποκλισης, ορθης αναφορας, ευθυγράμμισης με πολικό αστέρα..? αυτά με μπέρδεψαν και έχασα τη μπάλα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία, επομένως στρέφω πρώτα το τηλεσκόπιο προς το αντικείμενο που θέλω και μετά το συγχρονίζω με ερευνητη και προσοφθάλμιο..

 

Ναι σωστά. Αυτή τη διαδικασία θα την κάνεις κάθε φορά που θα στήνεις το τηλεσκόπιο, εκτός κι αν δεν το αποσυναρμολογείς μετά την παρατήρηση. Γενικά ακόμη κι έτσι ένα τσεκάρισμα θα το κάνεις.

 

 

Σχετικά με το ζύγισμα δες εδώ

 

 

βέβαια εδώ ο Παναγιώτης δείχνει πως κάνουμε πολική ευθυγράμμιση σε μια βάση που έχει πολική διόπτρα. Η δική σου βάση δεν έχει οπότε απλά το στρέφεις να κοιτάει προς το βορά .

Γενικά μη σε απασχολεί το ζύγισμα, αρκεί φυσικά το τηλεσκόπιο να ισορροπεί στους άξονες της ορθης αναφοράς και απόκλισης.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης