Jump to content

βοήθεια με οπτικά σφάλματα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα …

Τον τελευταίο καιρό προσπαθώ και εγώ να κάνω μερικά βήματα στην πλανητική φωτογράφηση.

Εξοπλισμός

Skywatcher stardiscovery 150 (νευτώνειο 150/750)

Στήριξη stardiscovery alt az goto

Zwo asi 224

Barlow x3

 

Υπάρχουν σφάλματα στις φωτογραφίες μου αλλά δεν ξέρω την πηγή τους για να τα διορθώσω.

 

Όλες οι φωτογραφίες είναι χθεσινές από 2λεπτα βίντεο επεξεργασμένα στο autostakert2.6.8 έχω ανεβάσει φωτογραφίες όπως τις έβγαλε το πρόγραμμα με noise robust 5 και 24% από τα συνολικά frames. Τέλος το sharpening έγινε αυτόματα στο autostakert ( για να έχουμε λιγότερα πιθανά προβλήματα. )

 

 

 

Τέλος το τηλεσκόπιο μου δεν έχει την δυνατότητα να κάνει collimation πρωτεύοντος κατόπτρου

 

Ευχαριστώ

 

Ενδεικτικά το txt με τις ρυθμίσεις της κάμερας.

 

 

[ZWO ASI224MC]

Debayer Preview=On

Pan=534

Tilt=158

Output Format=AVI files (*.avi)

Binning=1

Capture Area=232x232

Colour Space=RAW8

Temperature=30,1

Hardware Binning=Off

High Speed Mode=Off

Turbo USB=80(Auto)

Flip=None

Frame Rate Limit=Maximum

Gain=369

Exposure=0,002626

Timestamp Frames=Off

White Bal (B)=99(Auto)

White Bal ®=49(Auto)

Brightness=12

Auto Exp Max Gain=300

Auto Exp Max Exp M S=30000

Auto Exp Target Brightness=100

Mono Bin=Off

Banding Threshold=35

Banding Suppression=0

Apply Flat=None

Subtract Dark=None

#Black Point

Display Black Point=0

#MidTone Point

Display MidTone Point=0,5

#White Point

Display White Point=1

TimeStamp=2020-10-11T17:03:48.8672412Z

SharpCapVersion=3.2.6137.0

2020-10-11-1727_9_g6_ap14_conv.tif

2020-10-11-1727_9_g6_ap14.tif

2020-10-11-1714_7_g6_ap14_conv.tif

2020-10-11-1714_7_g6_ap14.tif

2020-10-11-1754_6_g6_ap18_conv.tif

2020-10-11-1754_6_g6_ap18.tif

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

Και εγω που εχω δοκιμασει με παρομοιο setup με το δικο σου (εκτος της καμερας που χρησιμοποιησα μια webcam) και τις λιγες αποπειρες που εχω κανει ειχα παρομοια αποτελεσματα.

Εχεις χρωματικο σφαλμα λογω Barlow και λειπει η οξυτητα απο την εικονα που μπορει να ειναι ή διαμετρος ή seeing ή Barlow, ή ολα μαζι.

Αλλα σε γενικες γραμμες ειναι καλα τα αποτελεσματα αυτα για το συγκεκριμενο setup.

Με ποσα fps εγραφες βιντεο? Μπορεις να παρεις καλυτερα αποτελεσματα (περισσοτερες καλες εικονες μεσω lucky imaging) με το να τα πας στο μαξιμουμ περιοριζοντας το ROI μονο πανω στον πλανητη αλλα φανταομαι θα το ξερεις ηδη αυτο.. Ειδικα για τον Δια μετραει πολυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βίντεο είναι στα 240fps , 2λεπτων. Το ιστογραμμα περίπου στο 70%. Μοιάζει με χρωματικό σφάλμα αλλα δεν ήμουν σίγουρος γιατί ο σωλήνας είναι νευτωνιος. Ο barlow είναι Ed 3 επί της ts. Τέλος η εστίαση έγινε με μάσκα και το αντίστοιχο εργαλείο του sharpcap σε κάποιο κοντινό αστέρι.

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βίντεο είναι στα 240fps , 2λεπτων. Το ιστογραμμα περίπου στο 70%. Μοιάζει με χρωματικό σφάλμα αλλα δεν ήμουν σίγουρος γιατί ο σωλήνας είναι νευτωνιος. Ο barlow είναι Ed 3 επί της ts. Τέλος η εστίαση έγινε με μάσκα και το αντίστοιχο εργαλείο του sharpcap σε κάποιο κοντινό αστέρι.

 

Στον Δια τα 2 λεπτα ειναι οριακα αφου η περιοδος περιστροφης του ειναι αρκετα γρηγορη και θα χασεις σε λεπτομερια. Ενα λεπτο ειναι πολυ καλυτερα.

Το χρωματικο σφαλμα ερχεται απο τον barlow και δεν μπορεις να κανεις πολλα γι αυτο. Μπορεις να χρησιμοποιησεις εναν καθαρα αποχρωματικο (ο δικος σου εχει απλα διπλο στοιχειο για την χρωματικη διορθωση οπως οι περισσοτεροι φακοι) που ειναι ομως ακριβοτερος .

Επισης μεγαλο ρολο παιζει η ατμοσφαιρα και το υψος του πλανητη απο τον οριζοντα περιμενε να σηκωθει ψηλα και η ατμοσφαιρα να ειναι οσο το δυνατον πιο καθαρη και στρωτη (laminar).

Στα της καμερας τωρα... αν βρεις webcam 4κ με οσο το δυνατον μικροτερο pixel (1.2, 1.4 um) βαλτην πανω και θα πιασεις καλυτερη λεπτομερια (τωρα εχεις pixel 3.75μm αν θυμαμαι καλα). Παντως οι εικονες σου ειναι καλες για τον εξοπλισμο που εχεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης