Jump to content

Skywatcher black diamond 100 ed pro vs 80ed pro


emnik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Πριν από λίγες μέρες ζήτησα τη συμβουλή σας για νέο τηλεσκόπιο με απότερο σκοπό την αστροφωτογράφιση. Μου προτείνατε το skywatcher black diamond 80ed pro για το οποίο διάβασα πολλά και είχα αποφασίσει να κινηθώ προς τα εκεί.

Παρόλα αυτά πριν δυο μέρες βρήκα σε άριστη κατάσταση μεταχειρισμένο (πρακτικά αχρησιμοποίητο) το ed100 σε πολύ καλή τιμή.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν πρέπει να το προτιμήσω...

Έχω λίγο ενδοιασμούς εξαιτίας των διαφορών στο εστιακό μήκος (900 vs 600) και την ταχύτητα (f/9 vs f/7.5).

Δεν μπορώ να βρω πολλά βιντεάκια στο you tube με το 100ed εν βρίσκω παρά πολλά με το 80ed!

Παρόλα αυτά σε κάποια φόρουμ διάβασα καλά λόγια για το 100ed...

 

Θα ήθελα λοιπόν τη δική σας γνώμη. Το 100ed το βρίσκω στα 500€ (999€ στο πλανητάριο καινούργιο) ενώ για το 80ed δεν το έχω βρει μεταχειρισμένο, ενώ καινούριο η τιμή του ξεπέρνά αρκετά τα 500€ (674€ στο πλανητάριο και λίγο φθηνότερο στο flo)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα τηλεσκόπια που αναφέρεις ανήκουν σε μια άλλη εποχή που πέρασε.Ήταν καλά για την εποχή τους αλλά όχι και τώρα.

Και εξηγούμαι.

 

1. Τα δαχτυλίδια τους είναι χυτό αλουμίνιο που αυτό σημαίνει ότι scrap είχαν το πέταξαν μέσα οπότε και σπάνε εύκολα.

2. Ο εστιαστής είναι μεταξύ μετρίου και κακού.

3. Ο εστιαστής δεν περιστρέφεται σε περίπτωση που θέλεις να αλλάξεις κάδρο.

4. Το γενικό φινίρισμα είναι παλιακό.

5. Το σκιάδι δεν μαζεύει.

6. Θα χρειαστείς επιπλέον flattener για να διορθώσεις την καμπυλότητα του πεδίου.

7. Έχουν διπλό οπτικό στοιχείο οπότε και μεγαλύτερη χρωματική εκτροπή.

8. Μεγάλο f οπότε μεγαλύτερες εκθέσεις.

 

Για όλα τα παραπάνω θεωρώ υψηλές τις τιμές που ακόμη πουλάνε αυτά τα τηλεσκόπια στα μαγαζιά.

Προσωπική μου άποψη θα έπρεπε να καταργηθούν σαν κωδικοί αφού ήδη υπάρχουν αρκετά καλύτερα με όλες τις βελτιώσεις που ανέφερα.

Ένα παράδειγμα από ένα σύγχρονο τηλεσκόπιο https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11846_TS-Optics-76EDPH---6-element-Flatfield-Apo-76-mm-aperture-F-4-5.html

 

Η επιλογή του τηλεσκοπίου σηκώνει μεγάλη κουβέντα και είναι πραγματικά δύσκολο να καταφέρεις να βρεις κάτι που να κάνει ότι υπόσχεται.

 

Δεν ξέρω πόσα διαθέτεις αλλά προσωπικά θα επέλεγα το esprit 100 της Skywatcher.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θες κυρίως οπτική παρατήρηση πάρε το ED100. Αν θες κυρίως φωτογράφιση πάρε το ED80.

Σκέψου τα σαν τα dob των ed διοπτρικών, πληρώνεις τα οπτικά (πάρα πολύ καλά, FPL53, καλός οπτικός σχεδιασμός), με το υπόλοιπο σύνολο (φινίρισμα-εστιαστής-κτλ) απλώς να κάνει την δουλειά του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατήρηση με ed100 στα 500 ευρώ το θεωρώ hyper waste of money.

Με 500 ευρώ παίρνεις Νευτώνειο 8-10" και παρατηρείς σαν άνθρωπος.

Για το ed80 επειδή είχα 2 στα 13 χρόνια που ασχολούμαι και έχω δει τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει θα σου πρότεινα να μην πάρεις καινούργιο. Αν μιλάμε για μεταχειρισμένο (όχι παραπάνω από 200 ευρώ) τότε οκ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

Όπως έχεις διαπιστώσει η αγορά αστρονομικού εξοπλισμού είναι υπερτιμημένη. Και όπως γράφει ο Άγγελος πολλές φορές δίνεις πολλά χρήματα αλλά αυτό που παραλαμβάνεις δεν ανταποκρίνετε στην τιμή που σου ζητάνε. Για αυτό δεν χάνεις τίποτα αν κινηθείς στη διερεύνηση αγοράς μεταχειρισμένου εξοπλισμού.

Αν ασχοληθείς σοβαρά με την αστροφωτογραφία θα διαπιστώσεις στην πορεία ότι θα μπορείς να διορθώνεις πολλά σφάλματα που οφείλοντε στον εξοπλισμό σου με την κατάλληλη software επεξεργασία...

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης