Jump to content

Παρατηρησεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους έχω καθαρό ουρανό και παρατήρησα πολλά πράγματα με το νέο φακό 8mm televue plossl. Ειδα την αντίθεση του Άρη αλλά το μόνο χαρακτηριστικό που είδα ήταν μια μαύρη σχετικά γραμμή λίγο πάνω από τον ισημερινό. Πριν παρατηρήσω το νεφέλωμα του ωριονα χθες είδα ότι ο 8μμ έχει την γνωστή στρώση από λάδι του ματιού κάτι τέτοιο τον καθαρήσα με πανάκι από γυαλιά χωρίς χνουδι και ειδικό καθαριστικό γυαλιών. Δεν καθαρήσε πλήρως αλλά ήταν πιο καλά. Πείτε μου τι πρέπει να αγοράσω για σωστό καθαρισμό. Το νεφέλωμα του ωριονα με τον 8αρι το είδα πολύ πιο καλά από ότι με το 10super. Ήταν πιο εμφανές και με μεγαλύτερη έκταση. Ήταν όμως χαμηλά στον ουρανό με πανσέληνο οπότε υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Σήμερα είδα το m57 για πρώτη φορά με πλάγια διοπτευση όπου το έκανε πολύ εμφανές. Ειδα τον ε λυρας με τον 8 και 2χ Barlow αλλά πάλι δεν είδα 4 αλλα 2 αστέρια αν και κάπως φαινόταν χωρισμένα.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Παιδια εχει κανεις καμια ιδεα γιατι δεν μπορουσα να διαχωρισω το ε λυρας στους 4 αστερες αλλα μονο σε δυο. Επισης εχει νοημα να παρω φιλτρο νεφελωματων η οχι επειδη το τηλεσκοπιο μου ειναι μικρο και θα κανει περισσοτερο κακο παρα καλο.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης