Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ερχόταν η νεράιδα της αστροπαρατήρησης και έκλεβε όλο τον αστρονομικό εξοπλισμό σας' τηλεσκόπια, στηρίξεις, προσοφθάλμια, κυάλια τα πάντα ( ](*,) ](*,) )

και στην θέση τους άφηνε μια επιταγή 3000€ που λήγει σε 24 ώρες..

 

..τι εξοπλισμό θα αγοράζατε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι όσους ασχολούνται με την αστροφωτογραφία θα τους είχε βάλει πολύ μέσα. Οπότε θα αγόραζα ένα καλό δίκανο και καλό σκοπευτικό και θα την περίμενα να επιστρέψει. Α και πολλά φυσίγγια. :D
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι όσους ασχολούνται με την αστροφωτογραφία θα τους είχε βάλει πολύ μέσα. Οπότε θα αγόραζα ένα καλό δίκανο και καλό σκοπευτικό και θα την περίμενα να επιστρέψει. Α και πολλά φυσίγγια. :D

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δύσκολο.

Θα αγόραζα ένα καλό Γερμανικό κιάλι 8x32/42 (Leica ή Zeiss) για καθημερινή χρήση και με ό,τι περισσεύει ένα μικρό μονοκιάλι με κοντινή εστίαση (το Zeiss 6x18). Εάν διάλεγα τη μεσαία σειρά (1000 ευρώ έναντι 2500), θα αγόραζα και ένα μικρό ρεφράκτορα.

Για τα υπόλοιπα θα έβλεπα τις δωρεάν αστροφωτογραφίες που υπάρχουν παντού και σε καμμιά εξόρμηση θα έκανα βόλτες για να δω από τα τηλεσκόπια των άλλων.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι όσους ασχολούνται με την αστροφωτογραφία θα τους είχε βάλει πολύ μέσα. Οπότε θα αγόραζα ένα καλό δίκανο και καλό σκοπευτικό και θα την περίμενα να επιστρέψει. Α και πολλά φυσίγγια. :D

 

πνίγηκα λίγο όταν το διάβασα :lol:

 

 

 

 

 

Θα αγόραζα ένα καλό Γερμανικό κιάλι 8x32/42 (Leica ή Zeiss) για καθημερινή χρήση και με ό,τι περισσεύει ένα μικρό μονοκιάλι με κοντινή εστίαση (το Zeiss 6x18). Εάν διάλεγα τη μεσαία σειρά (1000 ευρώ έναντι 2500), θα αγόραζα και ένα μικρό ρεφράκτορα.

 

Χμμ ενδιαφέρον.. δεν έχω επενδύσει ακόμα σε κυάλια, μετά την αγορά τηλεσκοπίου άρχισα όντως να τα θεωρώ -πολύ- χρήσιμα, αλλά όταν είδα τα μοντέλα που ανέφερες λεω WOW πάνε τόσο;;!

 

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτό το thread το δημιούργησα πιο πολύ για να δω τι θα επέλεγε κάποιος ( κυρίως από άποψη τηλεσκοπίου ) που έχει λεφτά και εμπειρία χωρίς να τον δένουν συναισθηματικά ή και χρηματικά οι πρότερες επιλογές του.

 

 

Υ.Γ. @Kkokkilis το .txt στο signature σου είναι το τι έχεις ή έχεις μαγαζί και τα πουλάς; :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν δεν είχα προϊστορία, θα ήθελα και εγώ τηλεσκόπιο. Τώρα γνωρίζω πως το lifestyle μου μου επιτρέπει σπάνια χρήση των Dobson σε σκοτεινό ουρανό, ενώ συχνά θα βγάλω ένα Maksutov να δω τους πλανήτες και συχνότερα ένα μικρό διοπτρικό να δω σμήνη αλλά και πουλιά και τα καράβια. Τα δύο εντυπωσιακότερα πράγματα που έχω δει είναι η Ανδρομέδα και το αεροπλανοφόρο Enterprise, και τα δύο με διοπτρικό 66mm.

Όμως, αυτά που έχω δει με κιάλια είναι δεκαπλάσια, τόσο ψηλά, όσο και χαμηλά. Σήμερα ήταν μια κιτρινισουσουράδα που έκανε τσαμπουκά σε ένα σπουργίτι στην οδό Αβέρωφ στο κέντρο της Αθήνας.

Επειδή μου αρέσει και η τέχνη, ένα μονοκιάλι με shortfocus για πίνακες και βιτρίνες, ή τα Pentax Papillio. Και - ξέχασα πριν- επειδή μου αρέσει η γεωλογία (αλλά και άλλα μικροπράγματα) μια τριπλετα 10x, με πρώτη επιλογή τη Belomo. Με 3000 παίρνω τα πάντα, εάν έμενα στα Conquest ή τα Trinovid θα περίσευαν και για ένα semiapo 66-72mm, δεν θέλω παραπάνω. Ίσως να μην ήταν William Optics πια αλλά κάτι άλλο.

Αυτά που λέω δεν μπορείς να τα δεις με dob, είτε είναι 6", είτε είναι 26", αλλά εγώ θέλω να τα βλέπω.

IMG_20201111_150853.thumb.jpg.aa363ae5e714941880745e23f17bb8e6.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6759_Orion-SkyQuest-XX14g-14--f-4-6-GoTo-Truss-Tube-Dobsonian-Telescope.html γιατί διαλύεται η βάση του και χωράει στο αυτοκίνητο .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6759_Orion-SkyQuest-XX14g-14--f-4-6-GoTo-Truss-Tube-Dobsonian-Telescope.html γιατί διαλύεται η βάση του και χωράει στο αυτοκίνητο .

 

Έχω το 12'' και ένα Toyota Yaris. Πρέπει να σου πω οτι χωράει και ολόκληρη η βάση :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω θα έκλεινα εισιτήρια για Αυστραλία να δω τους νότιους αστερισμούς και ας μην εχω τπτ!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα... ίσως όχι Αυστραλία όμως γτ αν και έχει πολύ σκοτεινό ουρανό στο outback δεν έχει μεγάλο υψόμετρο.

 


  • 1. Εισιτήρια για Cape Town or Windhoek (Sutherland or Namib) για πιο κοντά ή Volparaiso or La Paz via (Atacama / Salar ή οποιοδήποτε άλλο μέρος στο Altiplano) για πιο μακριά ή Alice Springs (via Sydney/Perth/Darwin, για ακόμα πιο μακριά), κατά προτίμηση κοντά στη νέα Σελήνη του Μαρτίου (~1500-1700Ε μαζί με ground transport αν τα κλείσεις τώρα)
    2. Διαμονή ~10 μέρες εκεί σε μέτριο κατάλυμα (~800-1200Ε)
    3. Απλά κυάλια 7x50 ή καμία συμφωνία με κανέναν εκεί ερασιτέχνη να σου δανείσει τον εξοπλισμό του (τα υπόλοιπα). Επίσης παίζουν και φάσεις στυλ Hakos Astrofarm κλπ για όποιον ψήνεται φωτογραφία κλπ

 

Το θέαμα του Νότιου Ουρανού δε συγκρίνεται με τίποτε άλλο, όσες φορές και να το δεις

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι πολύ που βλέπω τόση ποικιλία στις απαντήσεις.

Με έχετε βάλει στο τριπάκι να ξαναψάξω πράγματα που ίσως δεν είχα δώσει την δέουσα σημασία.

Στο μεταξύ ήθελα να ρωτήσω και δυό πράγματα:

 

βλέπω ότι γενικά στο forum κάνετε αρκετές αναφορές στο teleskop-express. Πολλές φορές ψάχνω όμως πράγματα για σύγκριση τιμών και δεν τα βρίσκω σε σχέση με το οικονομικό και πλούσιο astroshop ή το έμπειρο και φιλικότατο πλην ακριβούτσικο planitario. Τι το κάνει τόσο γνωστό;

 

επίσης ψάχνοντας για κυάλια, μπήκα στο τριπάκι να ψάξω και τα spotting scopes που δεν γίνεται καθόλου λόγος και με κάνει να αναρωτιέμαι. Αν εξαιρέσεις την ταλαιπωρία για τρίποδο, ένα τέτοιο σκόπευτρο δεν είναι πιο ισχυρό από κυάλια/μονόκυαλο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι πολύ που βλέπω τόση ποικιλία στις απαντήσεις.

Με έχετε βάλει στο τριπάκι να ξαναψάξω πράγματα που ίσως δεν είχα δώσει την δέουσα σημασία.

Στο μεταξύ ήθελα να ρωτήσω και δυό πράγματα:

 

βλέπω ότι γενικά στο forum κάνετε αρκετές αναφορές στο teleskop-express. Πολλές φορές ψάχνω όμως πράγματα για σύγκριση τιμών και δεν τα βρίσκω σε σχέση με το οικονομικό και πλούσιο astroshop ή το έμπειρο και φιλικότατο πλην ακριβούτσικο planitario. Τι το κάνει τόσο γνωστό;

 

επίσης ψάχνοντας για κυάλια, μπήκα στο τριπάκι να ψάξω και τα spotting scopes που δεν γίνεται καθόλου λόγος και με κάνει να αναρωτιέμαι. Αν εξαιρέσεις την ταλαιπωρία για τρίποδο, ένα τέτοιο σκόπευτρο δεν είναι πιο ισχυρό από κυάλια/μονόκυαλο;

 

To Telescope Express κατά καιρούς έχει ευκαιρίες σε ορισμένα προϊόντα, καθώς και μερικά ΟΕΜ προϊόντα με ενδιαφέρον. Βέβαια η αγορά είναι ρευστή και τα πράγματα αλλάζουν, έχω να αγοράσω πολλά χρόνια από εκεί. Το τελευταίο που πήρα ήταν το Docter 8x21 νομίζω και μόνο εκεί βρήκα όλους τους φακούς που αλλάζουν τη μεγέθυνση, άλλοι είχαν 2-3 και άλλοι κανέναν.

 

Τα spotting scopes προορίζονται για επίγεια παρατήρηση. Τα οπτικά τους είναι ίδια με των αχρωματικών και αποχρωματικών διοπτρικών 50-80mm και συνήθως συνδέονται με έναν φακό zoom σχέσης 1,5-3x, με αεροστεγή τρόπο, ενώ έχουν και θωράκιση για χτυπήματα. Το μειονέκτημα είναι πως ο διαγώνιος είναι ενσωματωμένος και 45 μοιρών, είτε απλώς δεν υπάρχει. Οπότε η παρατήρηση του ουρανού είναι εξαιρετικά δύσκολη. Ο διαγώνιος μπορεί να προσθέτει και ένα ενοχλητικό spike στα λαμπρά άστρα. Ενώ εάν πάρεις ένα διοπτρικό 66-80mm (από τις παραλλαγές του Orion ST μέχρι Televue ή Takahashi) μπορείς να έχεις 2 διαγωνίους, έναν 45 μοιρών με πρίσμα Amici για επίγεια και έναν 90 μοιρών με κάτοπτρο για επουράνια παρατήρηση. Αυτό έχω κάνει με το δικό μου και δουλεύει άψογα, απλώς δεν είναι αδιάβροχο όπως οι διόπτρες για να παρατηρείς πχ υδρόβια πτηνά από απόσταση και υπό βροχή.

 

Ξέχασα να πω πως οι διόπτρες έχουν στενότερα περιθώρια προσαρμογής του προσιφθαλμίου της επιλογής σου, λόγω διαφορετικού format, ενώ δεν δέχονται και ερευνητή (μόνο ερευνητής κουκίδας έχει νόημα στα ευρέως πεδίου διοπτρικά) οπότε όλη η αναζήτηση θα πρέπει να γίνει με την μεγαλύτερης εστιακής ρύθμιση, συνήθως τα 24mm, σε μεγέθυνση 15-20x.

 

Στη φωτό μια ωραία διόπτρα Swarovski στη Στυμφαλία. Σκέψου πως θα έπρεπε να είναι το κεφάλι της γυναίκας μου εάν έβλεπε στο ζενίθ.

 

Και βλέπεις και ένα αστρονομικό διοπτρικό σε δύο διαμορφώσεις (για επίγεια προτιμάται φωτογραφικός τρίποδας, με κεφαλή video καλύτερα).

 

IMG_1391.thumb.JPG.18fa19b6a968478e1c9db3fd0899a5cc.JPG

Διαγώνιο 90

 

1014942050_WO66EDwithBaaderZoom.thumb.jpg.d5b99d5f34524941111df3c88d809545.jpg

Διαγώνιο 45

1988068184_2018-02-2414_39_26.thumb.jpg.93ae1542f7fd1907b6a7ef27275ee751.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης