Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου για παιδι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, ευχαριστώ για την αποδοχή.

Με σκοπό να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο, δώρο Χριστουγέννων που μου ζήτησε ο εγγονός μου μαθητής Γ τάξης Δημοτικού, τις προηγούμενες ημέρες μελέτησα ό,τι σχετικό έχετε αναρτήσει στον φιλόξενο χώρο σας και με κριτήρια: α) την ευκολία στο στήσιμο-ευθυγράμμιση, β) το μικρό βάρος, γ) την εύκολη στόχευση δ) την επάρκειά του τηλεσκοπίου για την παρατήρηση και μετά την φάση του αρχαρίου δ) κόστος έως 600-650€, ε) επιθυμητή η συνεργασία με pc/smartphone και η αστροφωτογράφιση, κατέληξα στα ρομποτικά τηλεσκόπια με διάμετρο > 100mm.

Επειδή είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με το πεδίο της αστρονομίας, παρακαλώ για την βοήθειά σας στα εξής:

1. Είναι σωστό το συμπέρασμά μου για αγορά ρομποτικού τηλεσκοπίου ή υπάρχουν και άλλα που πληρούν τα παραπάνω 5 κριτήρια;

2. Έχω βρει τα εξής:

ι. Skywatcher Telescope N 114-500 SkyHawk 1145PS AZ-GTe GoTo WiFi €460.00

ιι.SKYWATCHER STAR DISCOVERY 150 GOTO €639.00

ιιι. Skywatcher Maksutov telescope MC 127-1500 SkyMax BD AZ-S GoTo €699.00

Ποιό από αυτά μου συστήνετε, ως γνώστες, να πάρω;

3. Υπάρχει κάποιο άλλο καταλληλότερο, από την γνώση και την εμπειρία σας, που πρέπει να ερευνήσω/αγοράσω;

Και μία γενικότερης φύσης ερώτηση: με αυτών των δυνατοτήτων τα τηλεσκόπια μπορεί κανείς να κάνει παρατηρήσεις σχετικές με την ηλικία και την εξέλιξη του σύμπαντος ή μόνο με τα γνωστά μεγάλα τηλεσκόπια των πλανηταρίων και τα διαστημικά;

Με την κατανόησή σας, αν οι ερωτήσεις μου δεν είναι εύστοχες, σας ευχαριστώ για την βοήθεια

Γιώργος Αραμπατζής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης