Jump to content

Προσοφθάλμια για 8" dob


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,ως νέος στην αστρονομία θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για τα προσοφθάλμια.

Καταρχήν έχω το skywatcher 8" dob καθώς και τα 2 προσοφθάλμια που ήρθαν μαζί με το τηλεσκόπιο (25mm και 10mm).Επίσης έχω ακόμα 3,έναν 9mm ultrawide , τον skywatcher 7mm UWA-58° και έναν x2 barlow.Παρατηρώ και DSO(άλλοτε με επιτυχία και άλλοτε όχι) αλλά και πλανήτες.

 

1.Τα προσοφθάλμια που έχω είναι καλά ή κακά;

2.Τι χρειάζομαι ακόμα;

 

Πολύ χρήμα δεν παίζει αυτή τη στιγμή, οπότε αν έχετε να προτείνετε κάτι θα προτιμούσα κάτι οικονομικό.

 

Ευχαριστώ πολύ,

Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ το ίδιο τηλεσκόποιο έχω, με όμοιους φακούς.

 

Η μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση είναι 400x. Ίσως να έπαιρνες έναν 4mm για να φτάσεις τις 300x.

 

Σίγουρα πάντως για αρχή δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι άλλο.

Είσαι υπερκαλυμένος απο φακούς κατά την γνώμη μου. Εγώ αν αγόραζα κάτι στην θέση σου θα ήταν φίλτρα.

Shooow me what you got :shock: :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον φιλε αποψη μου ειναι οτι το 25 που εχεις κατι κανει αλλα το 10αρι πετα το απο το μπαλκονι. Επειδη παρατηρεις και dso τοτε παρε ενα καλο 15αρι ενα wa και ενα καλο 30-40 για εντοπισμο. Απο φιλτρα γιατι πιστευω οτι χωρις φωτορυπανση θα κανουν δουλεια παρε ενα o iii για του ωριονα και αλλα εκπομπης και αν εχεις χρηματα ενα Ha αν και δεν θα το χρησιμοποιησεις πολυ. Αν παλι εχεις πολυ φωτορυπανση τοτε παρε το baader moon and skyglow αλλα μονο αν η φωτορυπανση ειναι κιτρινο πορτοκαλοκοκκινες αποχρωσεις αλλιως δεν δουλευει. Παντως στον αρη ανεβαζει αντιθεση και λειτουργει παντα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε,

εγώ πιστεύω ότι και τα 2 είναι καλά και με έχουν καταβολέψει επίσης άμα θές καλά και φθηνά ψάξε με αύξουσα τιμή στο πλανητάριο και στο skyandweather.gr

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πιο χρήσιμο από αυτά που έχεις είναι το 7μμ και ο μπαρλοου ... σε πρώτη φάση δεν χρειάζεσαι κανένα φίλτρο!Πρώτα επένδυσε σε ερευνητικό προσοφθαλμιο όπως το τίμιο baader hyperion 24 mm η τον 31mm.Τα υπόλοιπα μπορείς να τα πουλήσεις για να σε βοηθήσουν σε νέες αγορές..Σαφως είχα και έχω καλύτερα προσοφθαλμια από αυτά που αναφέρω άλλα τα διατηρώ ακόμα ως τα πιο τίμια φθηνά που καλύπτουν τις βασικές μεγενθυσεις !Γι αυτό και στα προτείνω . Πολλά χρόνια τα βασικά μου ήταν BAADER HYPERION 24MM 13MM + BARLOW X2. Τώρα βασικά μου είναι BAADER HYPERION 31MM KAI BAADER HYPERION ZOOM 8-24MM,με το τελευταίο μου SET UP ,άν τυχών το ασπαστείς,κρατάς μόνο τον BARLOW,τα υπόλοιπα δεν τα χρειάζεσαι πλέον... εύχομαι κάνεις επιλογές όπως και να έχει:)

 

Υγ.πρωτεινω να τα βρεις και μεταχειρισμένα αν υπάρχουν.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ για τη απάντησή σου! Έχω ακούσει καλά λόγια για τον BAADER HYPERION ZOOM 8-24MM και στο μέλλον λέω να τον πάρω και εγώ ,γιατί βολεύει να μην αλλάζεις συνεχεία προσοφθάλμια.

 

 

Υ.Γ.Αυτόν εδώ δεν εννοείς;

https://www.planitario.gr/baader-hyperion-universal-zoom-mark-iv-8-24mm-eyepiece-1-2.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης