Jump to content

Eq5 ρύθμιση για πολικό αστέρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

 

Έκανα μια αναζήτηση γενικά στο φόρουμ και δεν βρήκα κάποιο ποστ ανάλογο! (αν κάνω λάθος ας διαγραφεί το θέμα μου και ας μου δωθει το θέμα)

 

Έχω μια βάση eq5 (για την ακρίβεια μια eq mon2 της bresser αλλά είναι ίδιες από όσο ξέρω)

 

Θέλω να μάθω να την ευθυγραμμισω με τον πολικό αστέρα!

Μεχρι τώρα δεν έκανα κάτι τέτοιο στις παρατηρήσεις μου!

Απλα θέλω να το κάνω και για να μάθω και μετά να μπορώ να βρίσκω πιο εύκολα τους στόχους μου. (με τις μοίρες τις ώρες κλπ που έχει πάνω ή βάση και με τις πληροφορίες που θα παίρνω από κάποια εφαρμογή να μπορώ να το εντοπίσω!)

 

Έχω διαβάσει διαφορά θέματα στο ίντερνετ και έχω δει και διάφορα βίντεο κι εκεί που πάω να το βρω το χάνω!

 

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με απλά λόγια το τι πρέπει να κάνουμε σαν ρύθμιση;

Διαβάζω ότι ο πολικός θα πρέπει να είναι στο ανώτατο σημείο του, την εξής ώρα για την περιοχή μας και την τάδε ημερομηνία.

(γίνεται νομίζω και μέσω εφαρμογής)

Και με αυτές τις πληροφορίες να ρυθμισουμε σωστά το τηλεσκόπιο μας! Να μηδενισουμε να μαρκάρουμε ημερομηνία ώρες πάνω στην βάση, να δώσουμε σωστές κλίσεις κλπ!

Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες

Ξέρω ότι η κλίση για τον πολικό πρέπει να είναι περίπου 38°

Τα άλλα στεφανια/δακτυλίδια (η όπως λέγονται) στους άξονες Ra και Dec πως ρυθμίζονται; αυτά αλλάζουν συχνά η το κάνεις μια φορά και τέλος!

 

Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε!

Και συγνώμη αν σας κούρασα!

IMG_20201228_063726.thumb.jpg.0634a3baff558f278dd90c5346b4f40d.jpg

IMG_20201228_063707.thumb.jpg.d46d09e4d8df59ea2eec90e5b4cce542.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Γράφω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θεμα

Μία ερώτηση

Επειδή η βάση μου είναι παλιά και το σχέδιο που έχει μέσα για την πολικη ευθυγράμμιση είναι και αυτό παλιό εννοείται! Άρα πλέον ο πολικός αστέρας λόγω του ότι με τα χρόνια αλλάζει θέση και δεν αντιστοιχεί στην θέση του σχεδίου που πρέπει... Υπάρχει η πιθανότητα μόνο αλλαγής του σχεδίου; με πιο νέο;

Και αν ναι πόσο δύσκολη είναι η αλλαγή και η σωστή τοποθέτηση της;

Έχω βρει κάτι αλλά δε ξέρω αν είναι ίδιο για όλες τις βάσεις!

Πλέον όταν κάνω ευθυγράμμιση τον πολικό τον βάζω κοντά στο. 40 και λίγο πιο αριστερά! (1η φωτογραφία) Δεν έχω θέματα μετά βέβαια με τους στόχους μου! Τους βρίσκω εύκολα με dec και ra αφού έχω κάνει πολική ευθυγράμμιση!

Απλα με ένα καινούριο σχέδιο στην πολική διόπτρα θεωρώ ότι θα μου ήταν λίγο ακόμα πιο εύκολη και σωστή η όλη διαδικασία

Βάζω και κάποιες φωτογραφίες με το τι έχω τώρα και τι έχω βρει!

Ευχαριστω

Screenshot_20210221_223250_com.alibaba.aliexpresshd.thumb.jpg.558a269c25dc98dfdec66429e7c11aeb.jpg

Screenshot_20210221_223254_com.alibaba.aliexpresshd.thumb.jpg.cd20093e4b5949e6f51e9995bb7d8873.jpg

Screenshot_20210221_223325_com.android.gallery3d.thumb.jpg.634fea57468089a6620b787be0843652.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε να σου πω οτι ο πολικος θελει χιλιαδες χρονια για να κουνηθει αισθητα οποτε το σχεδιο μαλλον δουλεβει σωστα. Η μονη κινηση που ειναι αντιληπτη ειναι η κινηση που κανει ως προς τον βορειο πολο. Οποτε παντα θελιε μια αποκλιση αναμεσα στο πανω κατω και δεξια αριστερα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρα ποια η γνώμη σου; σε ποιο σημείο πρέπει να βάζω τον πολικό ώστε να είμαι πιο σωστός;

Πλέον τον βάζω στην πρώτη παύλα που έχει!

Βλέπω στο άλλο σχέδιο ότι σχεδόν κάθε 5 χρόνια μετακινείται προς το εσωτερικό θα έλεγα! Γι αυτό σκέφτομαι για αλλαγή γιατί μετά θα είναι εκτός γραμμών!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δευτερο σχεδιο αρχικα ειναι για τον νοτιο πολο. Το τραπεζιο στο πρωτο πρεπει να αντιστοιχει στην μεγαλη αρκτο στο τραπεζιο της στον ουρανο. Απο εκει και περα μπορεις να διαβασεις προς τα που παρεκλινει ο πολικος αναλογα με την εποχη και το ετος απο το ιντερνετ η απο το stellarium που το βλεπω και εγω. Επισης διαβασε τις οδηγιες αν ειχε η πολικη διοπτρα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω διαβάσει διαφορά γι αυτό και δεν έχω κάποιο θέμα με το τελικό αποτέλεσμα της πολικής ευθυγράμμιση.

Απλά αναρωτιόμουν αν μπορούσα να το βελτιώσω λίγο ακόμα για την μελλοντική και πιο σωστή χρήση της βάσης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης