Jump to content

Προσαρμογέας Bluetooth για στήριξη Nexstar


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά σε όλους.

Έχει κανείς σας εμπειρία από χρήση προσαρμογέα Bluetooth σε RS232 για στήριξη Nexstar?

Έχω καλώδιο RS232 προς USB που χρησιμοποιούσα με επιτυχία με ένα Netbook και Cartes du Ciel, καθώς και καλώδιο Skywire προς iPhone 4 που χρησιμοποιούσα με Skysafari. Έχω και το iPhone αφόρτιστο επί έτη, αλλά πλέον χρησιμοποιώ Android και θέλω να το συνδέσω μέσω Bluetooth για να μην ξαναγοράζω Skyfi 3.

Και με άλλη στήριξη εάν έχετε εμπειρία, χρήσιμη θα είναι.

Ευχαριστώ.

 

IMG_20210101_211142.thumb.jpg.5312eae5a0eb8a96c76faaf5fee0aca0.jpg

Αυτά έχω. Το καλώδιο Phone Jack to RS232 μπορεί να συνδεθεί με αντάπτορα Bluetooth to RS232, υποθέτω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλησπέρα και καλή χρονιά, δεν το έχω δουλέψει ακόμα γιατί δεν έχω προλάβει αλλά είναι στα to do, ίσως με wifi όμως με arduino που το έχω φτιάξει στο παρελθόν. Απλά το wiring θα θέλει αλλαγή. Οπότε ξεκινάμε

από εδώ https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=269297&sid=f852b348c9113ace86069aee0a853c18

και σίγουρα και εδώ

https://www.nexstarsite.com[/img]

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου, αυτό σκεφτόμουν, τις έχασα τις αναρτήσεις αυτές. Έχω κολλητήρι αλλά υπάρχει λόγος που δεν έγινα χειρουργός και δεν φοβάμαι καθόλου το αίμα, ο λόγος είναι τα αδέξια χέρια. Είναι απαραίτητες οι τροποποιήσεις; Plug n play δεν παίζει;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάχνοντας επειδή με ενδιαφέρει και εμενα βρήκα αυτό:

 

https://astro-gadget.net/gadgets/bluetooth-adapters/starbt

 

https://www.ebay.com/itm/StarBT-Celestron-Bluetooth-Adapter-for-NexStar-GoTo-mounts/312663712430?hash=item48cc35a2ae:g:mVsAAOSwsxFeKGgN

 

Δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο όμως....

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα δουλεύουν ρολόι μετά από όλα αυτά τα χρόνια!

 

Θα δοκιμάσω μια νυκτερινή συνεδρία πριν προχωρήσω με το Android.

IMG_20210102_094754.thumb.jpg.9a8c2bf99d355275e8f5607e2139e16f.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάχνοντας επειδή με ενδιαφέρει και εμενα βρήκα αυτό:

 

https://astro-gadget.net/gadgets/bluetooth-adapters/starbt

 

https://www.ebay.com/itm/StarBT-Celestron-Bluetooth-Adapter-for-NexStar-GoTo-mounts/312663712430?hash=item48cc35a2ae:g:mVsAAOSwsxFeKGgN

 

Δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο όμως....

 

Καλό εύρημα!

Οι απλοί γυμνοί προσαρμογείς κάνουν 6-10€

 

Αλλά και αυτό δεν είναι ακριβό σε σύγκριση με το Skyfi III. Και παίρνει ρεύμα από την AUX κατευθείαν.

 

Έχουν και WiFi

 

https://astro-gadget.net/gadgets/wifi-adapters/starfi

 

 

https://astro-gadget.net/gadgets/wifi-adapters/auxfi-celestron-aux-port-wifi-adapter

 

Ποιό είναι προτιμητέο; Το BT νομίζω είναι απλούστερο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εγώ το BT πιστεύω είναι προτιμότερο από το wifi που όπως λέει και ο φίλος μου ο Κορώνης ότι σου δεσμεύει το δίκτυο στο κινητό. Αλλά γενικά νομίζω πως αυτό που έχεις εσυ με το καλώδιο είναι καλύτερο απο όλα. Εχω ακούσει τουλάχιστον για τα wifi οτι κολλάνε καμιά φορά ή οτι είναι αργά στην απόκριση κλπ. Με laptop και καλώδιο πάντως το nextaraki δουλέυει μια χαρα!!!

119239813_3602102003154549_1570859060826938225_n.jpg.b2467f23b66bdef7c559563b70aca2d9.jpg

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι μου θυμίζει αυτό το πρόγραμμα. Ποιο είναι; Με laptop έχω να το δουλέψω πολλά χρόνια, μου χαλούσε την όραση. Το iPhone σε night mode ήταν καλύτερο, αλλά η πρεσβυωπία το δυσκόλεψε και αυτό. Τα εγκατέλειψα από τότε που πήρα τα Dob και ακόμη και στο σπίτι άρχισα να προτιμώ την Porta Mount για λόγους ταχύτητας στο στήσιμο. Αλλά το tracking είναι χρήσιμο, με την Porta και ορθοσκοπικό δεν μπορείς να χαλαρώσεις.

 

ΥΓ: Νομίζω πως θυμήθηκα. Το Nexremote είναι;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το nexremote είναι και δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ, πάντα με λαπτοπ χρησιμοποιούσα το stellarioum αλλα το stellarium δεν ειναι τόσο βολικό στις λίστες και στην κίνηση του τηλεσκοπίου να κεντράρεις το στοχο.

Έβγαζα φωτογραφίες μικρής έκθεσης με dslr και reducer με ικανοποιητικά αποτελέσματα για τελείως ερασιτέχνη στην αστροφωτογραφία. Σαν ενα είδος βιντεο αστρονομίας οπου χειρίζεσαι το τηλεσκόπιο και την dslr με τον υπολογιστή και βγάζεις φωτο με μικρές εκθέσεις και τις μοιράζεσαι με τους γύρω σου. Ευχάριστη πτυχή και αυτη!!! Χωρίς παραπάνω έξοδα και με ότι είχα ηδη στην κατοχή μου.

Με το Nexremote είναι σαν να έχεις το χειριστήριο στον υπολογιστή!!!

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πλάκα είναι όταν συνδέεις gamepad. Το rumplepad που έχω στη φωτογραφία ας πούμε. Αλλά όλα αυτά αποσπούν τελικά την προσοχή από τα φαινόμενα. Εάν τα είχα μόνιμα στημένα θα ήταν αλλιώς.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατέβασα το Nexremote. Ποιό πρόγραμμα ψηφιακού πλανηταρίου που να οδηγεί τη Nexstar είναι το προτιμητέο σήμερα; Ποιό δουλεύεις εσύ; Το Stellarium?

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είτε το ένα θα έχεις, είτε το άλλο. Το stellarium λειτουργεί σαν το skysafari και σε πάει όπου του λες μέσω του χάρτη ενω το nexremote με τις δικές του ιδιες λιστες που έχει όπως σαν να χρησιμοποιείς το χειριστήριο σου. Εγώ βρήκα το nexremote πιο βολικό όταν βγάζω φωτογραφίες γιατι σου δινει τη δυνατότητα μικροκινήσεων και κεντραρίσματος του στόχου και ταυτόχρονα με το πρόγραμμα της dslr έβγαζα φώτο και το μετακινούσα να κεντράρω το στόχο με το χειριστήριο του nexremote.

IMG_20161009_210205.thumb.jpg.7767af5f842e95b6429e1d076e7cd714.jpg

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που θα ήθελα να καταφέρω και δεν ξέρω αν γίνεται με τις σημερινές dslr και τις mirrorless που έχουν wifi ειναι ελεγχος του nexstar μέσω κινητού με skysafari με BT και έλεγχος dslr ή εστω μεταφορά της φωτο άμεσα στο κινητό ή tablet κι έτσι το nextaraki να μετατραπεί σαν αυτά τα πανάκριβα αυτοματοποιημένα με ενσωματωμένη κάμερα τυπου stellina. Ετσι για το χαβαλέ όταν έχω παρέα ή κόσμο και χωρίς υπολογιστές και αλλα συμπράγκαλα για 2-3 - 4 φωτεινά και εντυπωσιακά αντικείμενα.

αυτή εδώ πχ την έχω βγάλει με μια nikon d3100 παλιά με 25 δευτερόλεπτα έκθεση nextaraki και reducer

125480512_412076193481336_8806318494659070692_o.thumb.jpg.2a4c61bcb1a79a393be59a80a50cbf3f.jpg

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης ο Γιώργος ο Κορώνης μου έδειξε και το RTGUI

 

http://www.debunker.com/astro/rtguipage.html

 

Το δοκίμασα και δουλεύει και αυτό στο nexstar!!!

αλλά με βόλεψε περισσότερο το nexremote με την dslr για κεντράρισμα του στοχου!!

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ.

Τώρα έχω laptop που γίνεται και Tablet. Θα το δοκιμάσω και αυτό. Το Stellarium δεν με βολεύει. Το Skysafari προτιμώ, αλλά και τα Palm OS Planetarium και Astromist. Το δεύτερο δουλεύει στο iPhone, το οποίο, όσο και αν το σιχαίνομαι, είναι καλύτερο αστρονομικά από το Android. Αν πάρω το Star BT θα αγοράσω το Skysafari 6 Plus. Είμαι στο 5 plus τώρα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To skysafari είναι φοβερό, είχα το 5plus και πηγα στο 6pro όταν το έβγαλε προσφορά!!! πιό βαρυ το 6 και με λιγο διαφορετικοτερο μενου αλλα το διαμορφωσα και το συνήθισα .Τα αλλα δεν τα γνωρίζω και εγω τα σιχαινομαι τα iphone και το skysafari οντως φτιαχτηκε για αυτα και δουλευει καλύτερα σε αυτά.

Με βλέπω και εμενα να το παραγγελνω το bt, η τιμή του είναι δελεαστική και μετατρέπει το γερασμένο nexstar σε evo σχεδον!!!

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω κάτι για το Skysafari. Στο 4 και στο 5 μπορούσα να το εγκαταστήσω τόσο στο κινητό, όσο και στο tablet.

Μόλις αγόρασα το 6Plus μέσω του Tablet. Πάω να εγκαταστήσω και στο κινητό και ζητά πάλι τα 7€. Όχι ότι είναι πολλά, αλλά πρέπει να αγορασθεί χωριστά για κάθε συσκευή;

Παρήγγειλα και το STARBT, 25 Μαρτίου λέει θα έρθει #-o

 

ΥΓ: Ούτε να το ξαναγοράσω με αφήνει. Λέει πως το έχω ήδη αγοράσει αλλά δεν το εγκαθιστά.

Screenshot_20210106_201253.thumb.jpg.95ae921195d1a8431765a8513e48a570.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εγω έτσι ξερω οτι μπορεις να το εγκαταστησεις σε οσες συσκευές θέλεις και μαλιστα τωρα ξανα εγκατεστησα το 5plus σε κινητό που είχα αλλαξει.

Μήπως αλλαξες λογαριασμο google?

Δοκίμασε να πας στο ιστορικο απο το google app στη βιβλιοθήκη και εγκατεστησε το απο εκει.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα το ειδα οτι πας απο τη βιβλιοθήκη και σου λέει οτι το εχεις ηδη...

Ισως χρειάζται καποια επανεκίνηση της συσκευής ή καποιο χρόνο δεν γνωρίζω...αλλα μου φαινεται περιεργο γιατι το έιχα το 6pro και σε tablet και σε κινητο χωρις extra χρεωση.

Το bt το παρηγγειλα και γω!!!

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το bt το παρηγγειλα και γω!!!

 

Έχεις νεότερα; Φαίνεται να μην το έστειλαν ακόμη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το bt το παρηγγειλα και γω!!!

 

Έχεις νεότερα; Φαίνεται να μην το έστειλαν ακόμη.

 

Ναι, εχθές το έστειλαν στο ταχυδρομείο τους !!!

Το είχα παραγγείλει στις 04/01/21.

Φαντάζομαι θα αργήσει, έναν προσοφθάλμιο από classic telescopes (Γερμανία με ebay) το είχα παραγγείλει 26/11/20 και έφτασε 11/01/21 βέβαια έμεινε ΚΔ Αθηνών σχεδόν το μισό διαστημα... Υπομονή ειναι όλα υπερφορτωμένα λόγω κατάστασης γιαυτο πλέον βαζουν μεγάλο διάστημα παράδοσης ωστε να είναι καλυμμένοι. Αν το πήρες απο ebay δεν έχεις φόβο να χάσεις τα χρήματα.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδία για να μην αρχίσω καινούριο θέμα ξέρετε πότε θα έρθει η παράδοση με τα τηλεσκόπια της skywatcher στην ελλάδα??
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης