Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου


Victorix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούργιος εδώ και βρήκα πρόσφατα ότι υπάρχει Ελληνικό φόρουμ που έχει να κάνει με την αστρονομία. Θα ήθελα μια βοήθεια. Θέλω να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο 🔭 ( απ' όσο έχω διαβάσει προτείνουν κατοπτρικό). Μπορώ να διαθέσω έως και 200€. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό; Σκοπός μου είναι να μπορώ να βλέπω στον ουρανό όσα περισσότερα αντικείμενα μπορώ όσο καλύτερα γίνεται.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

Με αυτά τα χρήματα καλύτερο θα ήταν να πάρεις ένα καλό ζευγάρι κυάλια παρά τηλεσκόπιο (ειδικά καινούριο) που το πιθανότερο είναι να σε απογοητεύσει, ενώ με τα κυάλια θα μάθεις και τον ουρανό καλύτερα και θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και για επίγειες παρατηρήσεις. Αν πάλι το τηλεσκόπιο είναι για σένα μονόδρομος, καλύτερα να κάνεις υπομονή και να μαζέψεις λίγα επιπλέον χρήματα να πάρεις ένα Dobsonian 6 ιντσών μαζί με ένα αξιόλογο προσοφθάλμιο zoom (όλο το σετ γύρω στα 600 ευρώ). Αυτή είναι η δικιά μου απόψη, αλλά πάρε και από άλλους γνώμη καλύτερα γιατί και εγώ πέρισυ ξεκίνησα την ενασχόληση.

Φιλικά Βαγγέλης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθέτοντας ότι είσαι νέος στο χώρο και με τα χρήματα που διαθέτεις προτείνω να αγοράσεις ένα διοπτρικό τηλεσκόπιο 70-90mm το οποίο δεν χρειάζεται καθόλου συντήρηση ή ιδιαίτερη προσοχή και στήνετε και ξεστήνετε πολύ γρήγορα σε 2-3 λεπτά το οποίο θα σου επιτρέψει να το χρησιμοποιείς και να το απολαμβάνεις συχνότερα και σιγά σιγά να αποκτήσεις γνώσεις. Γιατί ειδικά για κάποιον αρχάριο είναι προτιμότερο να πάρεις ένα χρηστικό και εύκολο στη χρήση τηλεσκόπιο που θα το χρησιμοποιείς συχνά και ας είναι μικρότερων δυνατοτήτων παρά κάποιο που θα το χρησιμοποιείς μια φορά το μήνα ή το 6μηνο.

Έτσι ξεκίνησα κι εγώ και δεν το μετάνιωσα. Φιλικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης