Jump to content

Τηλεσκόπιο Ρωσικής κατασκευής TAL Με ισημερινή στήριξη


Sagitarius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Γνωρίζει κανείς τίποτε για το τηλεσκόπιο αυτό. Βρέθηκε ένα που πωλείται. Εχει ισημερινή βαριάς κατασκευής στήριξη. Πόσο αξίζει να δώσει κανείς?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι το Tal 2M; Νευτωνειο 6";

Είναι εξαιρετικές κατασκευές, με οπτικά πολύ καλά ( αν και σφαιρικό το κάτοπτρο), αλλά λίγο ξεπερασμένο. Δεν θα έλεγα ότι είναι μόνο για συλλέκτες σαν ιστορικό κομμάτι - σίγουρα κάνεις παρατήρηση σοβαρή -, αλλά είναι για δεύτερο τηλεσκόπιο κάποιου που θέλει ένα ιστορικό κομμάτι.

150-200 € κομπλέ με την στήριξη 2Μ, νομίζω ότι είναι η τρέχουσα αξία ενός κομματιού σε καλή κατάσταση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το tal alcor 65

Τοσο απλό στην κατασκευή του! Και τόσο εύχρηστο! Ήταν το μικρό της σειράς και με εντυπωσίασε για αυτά που μπορούσα να δω για ένα τόσο μικρό τηλεσκοπιο και τόσο αρχαιο προσοφθαλμιο!

Θεωρώ ότι αυτό που έχεις βρει αξίζει μια χαρά για αγορά!

Μιας και είναι μεγαλύτερο! Και όντως για τα οπτικά τους λέγανε πολύ καλά λόγια!

Γνώμη μου πάντα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Νομίζω ότι ναι έχει 6" κάτοπτρο και εκείνη την ίσια κολώνα με τα τρια πόδια χαμηλά. Ειναι μόνο για επίπεδες επιφάνειες. Εγω θέλω έτσι λιγο να ασχοληθώ να μάθω αρκετά πράγματα σιγά σιγά διότι τα τηλεσκόπια που μου αρέσουν κάνουν αρκετά λεφτά. Τώρα βέβαια αυτό δε έχει πολική διόπτρα ενσωματωμένη αλλά φαντάζομαι ότι τετοια ακρίβεια χρειάζεται μόνο για φωτογραφία με αυτόματες στηρίξεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βάλε φωτογαφία να μας διαφωτίσεις. Υπάρχουν διάφορα TAL.
καλημέρα. Με το που έβαλα την ερώτηση και αναγράφηκαν τιμές 150-200 € το έβαλε από 300 στα 200. Νομιζω παρακολουθεί τα πάντα και προσπαθεί να πουλήσει όσο πιο ακριβά. Αν βάλω το λινκ πάω στοίχημα ότι θα αγοραστεί αμέσως.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε χρειάζεται να βάλεις link

Αν φοβάσαι ότι θα πουληθεί και θα το χάσεις!

Απλα μια φωτογραφία από το ίντερνετ να δούμε ποιο μοντέλο ειναι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι το Tal1

Γενικά τα Tal τα θεωρώ καλής ποιότητας.

Το κακό είναι ότι εξωτερικό πραγματικά τα δίνουν στις μισές τιμές από ότι εδώ στην Ελλάδα και δε ξέρω γιατί!

Εγώ πιστεύω ότι αν το πάρεις θα το χαρείς φουλ!

Όπως εγώ το tal 65! Το οποίο εννοείται ότι δεν πρόκειται να το πουλήσω ποτέ! Μιας και είναι vintage κομμάτι για μενα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι το Tal1

Γενικά τα Tal τα θεωρώ καλής ποιότητας.

Το κακό είναι ότι εξωτερικό πραγματικά τα δίνουν στις μισές τιμές από ότι εδώ στην Ελλάδα και δε ξέρω γιατί!

Εγώ πιστεύω ότι αν το πάρεις θα το χαρείς φουλ!

Όπως εγώ το tal 65! Το οποίο εννοείται ότι δεν πρόκειται να το πουλήσω ποτέ! Μιας και είναι vintage κομμάτι για μενα!

Ισως επειδή στην Αγγλία για παράδειγμα είναι πολύ αναπτυγμένη η ερασιτεχνική αστρονομία και υπάρχουν πολλά καλά όργανα μεταχειρισμένα οι τιμές είναι χαμηλές. Καθε υποανάπτυκτος και η μοίρα του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καπάκι με το φακουδάκι, ανάμεσα στα φίλτρα προορίζεται για ευθυγράμμιση κατόπτρων;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δείχνει πως είναι το Tal 1. Διάμετρος 110 / F7. 3

Ωραίο κομμάτι αλλά πιο κοντά στο alcor πάρα στο 2M.

Και ένας οδηγός restoration :

http://www.astro-baby.com/TAL%20Telescope%20Rebuild/TAL%20Telescope%20Restoration.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δείχνει πως είναι το Tal 1. Διάμετρος 110 / F7. 3

Ωραίο κομμάτι αλλά πιο κοντά στο alcor πάρα στο 2M.

Και ένας οδηγός restoration :

http://www.astro-baby.com/TAL%20Telescope%20Rebuild/TAL%20Telescope%20Restoration.htm

Τέλειο, τέτοια θέλω, χρόνια στα ρώσικα οπτικά κάνω επισκευές. Αυτά ειναι η χαρά του παιδιού. Ευχαριστώ πάρα πολύ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλειο, τέτοια θέλω, χρόνια στα ρώσικα οπτικά κάνω επισκευές. Αυτά ειναι η χαρά του παιδιού. Ευχαριστώ πάρα πολύ

Δε φαντάζομαι να έχεις σε καμία γωνία παρατημένο κανα αντικενικο φακό της LZOS?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλειο, τέτοια θέλω, χρόνια στα ρώσικα οπτικά κάνω επισκευές. Αυτά ειναι η χαρά του παιδιού. Ευχαριστώ πάρα πολύ

Δε φαντάζομαι να έχεις σε καμία γωνία παρατημένο κανα αντικενικο φακό της LZOS?

 

Χααααχαχα μη λες τέτοια είναι μυστικά 😁. Για αστρονομία όχι, δεν είχα σχέση. Φωτογραφικό μήπως εννοείς?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λίγο ὅψιμα ἂς βάλω καὶ ἐγῶ τὸ λιθαράκι μου, ὣς χρήστης TAL τὴν τελευταία 20ετία. Τὸ συγκεκριμμένο μοῦ φαίνεται νὰ εἶναι τὸ ἴδιο μοντέλο μὲ τὸ δικὀ μου (ἐπίσης τοῦ 1999), δηλαδὴ τὸ TAL-120 μὲ τὸ σφαιρικὸ κὰτοπτρο καὶ τὸ field compensator/reducer. Νομίζω τὸ TAL-1 (παραβολικὸ κάτοπτρο χωρὶς reducer) εἶναι λίγο πιὸ μακρύ. Γενικῶς εἶναι πολὺ καλὰ τηλεσκόπια, ἐξ'οὗ καὶ ἡ φράση τί TAL τί TAK :cheesy:

 

Πιὸ σοβαρὰ, τὰ δικά μου ὑπὲρ καὶ κατὰ. Τὰ (*) ἀφοροῦν μόνο στὴν περίπτωση ποὺ τὸ λεγάμενο εἶναι τὸ 120 μὲ τὸν reducer

 

(+) Πολὺ καλὴ ποιότητα κατασκευῆς Σωλήνας/στήριξη ὅλο μέταλλο μὲ ἐλάχιστο πλαστικὸ. Πολὐ καλή βαφή ἐσωτερικὰ καὶ ἐξωτερικὰ Καμία σχέση μὲ πλαστικοῦρες/κινεζιές ποὺ κυκλοφοροῦν. Πολὺ καλὺτερο ἀπὸ ἀντίστοιχα (σὲ τιμή) Meade, Celestron, Sky-Watcher

 

(+) Σκυλὶ σὲ ἀντοχἠ Τὸ δικό μου τὸ ἔχω κακομεταχειριστεῖ ὑπερβολικὰ πολὺ καὶ ὅμως (παρὰ τὰ γδαρσίματα κλπ) συνεχἰζει καὶ ἀποδίδει. Τὸ κορυφαῖο: μιὰ φορὰ μοὺ ἔφυγε τὸ cell τοῦ κυρίως κατόπτρου (μὲ τὸ κάτοπτρο) καὶ ἔσκασε μὲ τὸ κάτοπτρο πρὸς τὰ κὰτω άπὸ ὕψος 0.7m σὲ μάρμαρο. Παρὰ τὴ συγκοπὴ ποὺ ἔπαθα, δὲν κατάλαβε τίποτα (don't try at home!)΄

 

(+) Ἀρκετὰ καλὰ ὀπτικὰ γενικῶς είδικὰ τὸ τηλεσκόπιο ἀν τὸ προσέχεις. Βλέπεις διάκενο Cassini στὸν Κρὀνο, (μὲ προσπάθεια) σκιὲς δορυφόρων στὸν Δία, σπᾶς τὸ Μ13/Μ22 κλπ.

 

(+) Εὔκολο στὴ μεταφορὰ/στήσιμο Τὸ στὴνεις καὶ παρατηρεῖς σὲ <60sec. Ἄμεσο cooldown

 

(?) ΟΚ στἠριξη Ἀρκετὰ στιβαρὴ νὰ μὴ κουνιέται ὅταν φυσἀει (ἔχω δεῖ πολὺ χειρότερα μὲ "ἐπαγγελματικὲς" στηρίξεις σὲ πανελλήνιες κλπ) ἡ δικιά μου ὡστόσο βγάζει "τζόγους" σὲ διάφορα σημεία... ἴσως νὰ ἔχω κάνει λάθος ρυθμίσεις (ἔχω αὐτὴν μὲ τὸν ἀστροστὰτη)

 

(-) Ἔτσι κι ἔτσι προσοφθάλμια Ὁ plossl εἶναι ΟΚ, ὁ kellner OK-ish, ὁ barlow σὲ κὰνα πλανήτη μόνο καὶ ἄν. Μὲ κάτι after market ποὺ τοῦ ἔβαλα (thanks Litourg Floyd!) πετάει (γιὰ τὰ λεφτά του πάντα)

 

(-*) Περίεργο collimation μόνο ἀπὸ τὸ δευτερεῦον καὶ χωρὶς ὁδηγίες... τὸ πρωτεύον εἶναι κολλημένο (κυριολεκτικά) στὸ cell χωρὶς βίδες κλπ.

 

(-) focuser R&P, πλαστικὲς τροχαλίες (οῦπς), χωρὶς κάποιο κλείδωμα. Τὸ δικό μου, μετὰ ἀπὸ κάποια κακομεταχείριση, ἄρχισε νὰ "παίζει" καὶ τώρα εἶναι σχεδὸν ἄχρηστο.

 

(-*) Το field compensator πέραν ἀπὸ κὰποιο ἐλάχιστο χρωματικὸ σφάλμα σὲ πολὺ λαμπερὰ ἀντικείμενα, εἶναι cemented καὶ εὐπρόσβλητο στὴν ὑγρασία. Τὸ δικό μου ἔχει κάνει πλήρως delaminate τὴν κόλλα, μὲ ἐλάχιστη ὁπτικὴ έπίπτωση ὡστὸσο

 

Γενικῶς ἐγῶ εἶμαι ἀρκετὰ χαρούμενος, είδικὰ σὲ σχέση μὲ τὰ λεφτά του. Τὰ "-" τὰ ἔβαλα κυρίως γὶα νὰ εἶμαι ἀντικειμενικός. Ὁπότε ἀπὸ ἐμένα εἶναι ΝΑΙ (ἀφοὐ πρώτα τὸ ἐλέγξεις ὅτι εἶναι έντάξει κλπ προφανῶς), ρώτα τους ἄν ἔχουν καὶ τὸ original ξύλινο κουτί του!

 

ΥΓ: καμία σχέση μὲ LZOS, τὰ ΤAΛ τὰ φτιάχνουν (φτιάχναν?) στὸ ἐργοστὰσιο ὀπτικῶν τοῦ Novosibirsk (NPZ)

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λίγο ὅψιμα ἂς βάλω καὶ ἐγῶ τὸ λιθαράκι μου, ὣς χρήστης TAL τὴν τελευταία 20ετία. Τὸ συγκεκριμμένο μοῦ φαίνεται νὰ εἶναι τὸ ἴδιο μοντέλο μὲ τὸ δικὀ μου (ἐπίσης τοῦ 1999), δηλαδὴ τὸ TAL-120 μὲ τὸ σφαιρικὸ κὰτοπτρο καὶ τὸ field compensator/reducer. Νομίζω τὸ TAL-1 (παραβολικὸ κάτοπτρο χωρὶς reducer) εἶναι λίγο πιὸ μακρύ. Γενικῶς εἶναι πολὺ καλὰ τηλεσκόπια, ἐξ'οὗ καὶ ἡ φράση τί TAL τί TAK :cheesy:

 

Πιὸ σοβαρὰ, τὰ δικά μου ὑπὲρ καὶ κατὰ. Τὰ (*) ἀφοροῦν μόνο στὴν περίπτωση ποὺ τὸ λεγάμενο εἶναι τὸ 120 μὲ τὸν reducer

 

(+) Πολὺ καλὴ ποιότητα κατασκευῆς Σωλήνας/στήριξη ὅλο μέταλλο μὲ ἐλάχιστο πλαστικὸ. Πολὐ καλή βαφή ἐσωτερικὰ καὶ ἐξωτερικὰ Καμία σχέση μὲ πλαστικοῦρες/κινεζιές ποὺ κυκλοφοροῦν. Πολὺ καλὺτερο ἀπὸ ἀντίστοιχα (σὲ τιμή) Meade, Celestron, Sky-Watcher

 

(+) Σκυλὶ σὲ ἀντοχἠ Τὸ δικό μου τὸ ἔχω κακομεταχειριστεῖ ὑπερβολικὰ πολὺ καὶ ὅμως (παρὰ τὰ γδαρσίματα κλπ) συνεχἰζει καὶ ἀποδίδει. Τὸ κορυφαῖο: μιὰ φορὰ μοὺ ἔφυγε τὸ cell τοῦ κυρίως κατόπτρου (μὲ τὸ κάτοπτρο) καὶ ἔσκασε μὲ τὸ κάτοπτρο πρὸς τὰ κὰτω άπὸ ὕψος 0.7m σὲ μάρμαρο. Παρὰ τὴ συγκοπὴ ποὺ ἔπαθα, δὲν κατάλαβε τίποτα (don't try at home!)΄

 

(+) Ἀρκετὰ καλὰ ὀπτικὰ γενικῶς είδικὰ τὸ τηλεσκόπιο ἀν τὸ προσέχεις. Βλέπεις διάκενο Cassini στὸν Κρὀνο, (μὲ προσπάθεια) σκιὲς δορυφόρων στὸν Δία, σπᾶς τὸ Μ13/Μ22 κλπ.

 

(+) Εὔκολο στὴ μεταφορὰ/στήσιμο Τὸ στὴνεις καὶ παρατηρεῖς σὲ <60sec. Ἄμεσο cooldown

 

(?) ΟΚ στἠριξη Ἀρκετὰ στιβαρὴ νὰ μὴ κουνιέται ὅταν φυσἀει (ἔχω δεῖ πολὺ χειρότερα μὲ "ἐπαγγελματικὲς" στηρίξεις σὲ πανελλήνιες κλπ) ἡ δικιά μου ὡστόσο βγάζει "τζόγους" σὲ διάφορα σημεία... ἴσως νὰ ἔχω κάνει λάθος ρυθμίσεις (ἔχω αὐτὴν μὲ τὸν ἀστροστὰτη)

 

(-) Ἔτσι κι ἔτσι προσοφθάλμια Ὁ plossl εἶναι ΟΚ, ὁ kellner OK-ish, ὁ barlow σὲ κὰνα πλανήτη μόνο καὶ ἄν. Μὲ κάτι after market ποὺ τοῦ ἔβαλα (thanks Litourg Floyd!) πετάει (γιὰ τὰ λεφτά του πάντα)

 

(-*) Περίεργο collimation μόνο ἀπὸ τὸ δευτερεῦον καὶ χωρὶς ὁδηγίες... τὸ πρωτεύον εἶναι κολλημένο (κυριολεκτικά) στὸ cell χωρὶς βίδες κλπ.

 

(-) focuser R&P, πλαστικὲς τροχαλίες (οῦπς), χωρὶς κάποιο κλείδωμα. Τὸ δικό μου, μετὰ ἀπὸ κάποια κακομεταχείριση, ἄρχισε νὰ "παίζει" καὶ τώρα εἶναι σχεδὸν ἄχρηστο.

 

(-*) Το field compensator πέραν ἀπὸ κὰποιο ἐλάχιστο χρωματικὸ σφάλμα σὲ πολὺ λαμπερὰ ἀντικείμενα, εἶναι cemented καὶ εὐπρόσβλητο στὴν ὑγρασία. Τὸ δικό μου ἔχει κάνει πλήρως delaminate τὴν κόλλα, μὲ ἐλάχιστη ὁπτικὴ έπίπτωση ὡστὸσο

 

Γενικῶς ἐγῶ εἶμαι ἀρκετὰ χαρούμενος, είδικὰ σὲ σχέση μὲ τὰ λεφτά του. Τὰ "-" τὰ ἔβαλα κυρίως γὶα νὰ εἶμαι ἀντικειμενικός. Ὁπότε ἀπὸ ἐμένα εἶναι ΝΑΙ (ἀφοὐ πρώτα τὸ ἐλέγξεις ὅτι εἶναι έντάξει κλπ προφανῶς), ρώτα τους ἄν ἔχουν καὶ τὸ original ξύλινο κουτί του!

 

ΥΓ: καμία σχέση μὲ LZOS, τὰ ΤAΛ τὰ φτιάχνουν (φτιάχναν?) στὸ ἐργοστὰσιο ὀπτικῶν τοῦ Novosibirsk (NPZ)

Παιδιά η κυρία το'χει στη Κινετα, πως να το ελέγξω από κοντά. Και εγω δεν εχω καταλάβει ποιο TAL είναι ακριβώς. Οποιος μένει εκεί κοντά 😁😁😁😁 γιατι εγώ ειμαι Λευκάδα. Προσπαθώ να της πω πως να το συσκευασει. Παίζω με τη τυχη μου. Heeeeeeeeelp 😃😑😑
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λίγο ὅψιμα ἂς βάλω καὶ ἐγῶ τὸ λιθαράκι μου, ὣς χρήστης TAL τὴν τελευταία 20ετία. Τὸ συγκεκριμμένο μοῦ φαίνεται νὰ εἶναι τὸ ἴδιο μοντέλο μὲ τὸ δικὀ μου (ἐπίσης τοῦ 1999), δηλαδὴ τὸ TAL-120 μὲ τὸ σφαιρικὸ κὰτοπτρο καὶ τὸ field compensator/reducer. Νομίζω τὸ TAL-1 (παραβολικὸ κάτοπτρο χωρὶς reducer) εἶναι λίγο πιὸ μακρύ. Γενικῶς εἶναι πολὺ καλὰ τηλεσκόπια, ἐξ'οὗ καὶ ἡ φράση τί TAL τί TAK :cheesy:

 

Πιὸ σοβαρὰ, τὰ δικά μου ὑπὲρ καὶ κατὰ. Τὰ (*) ἀφοροῦν μόνο στὴν περίπτωση ποὺ τὸ λεγάμενο εἶναι τὸ 120 μὲ τὸν reducer

 

(+) Πολὺ καλὴ ποιότητα κατασκευῆς Σωλήνας/στήριξη ὅλο μέταλλο μὲ ἐλάχιστο πλαστικὸ. Πολὐ καλή βαφή ἐσωτερικὰ καὶ ἐξωτερικὰ Καμία σχέση μὲ πλαστικοῦρες/κινεζιές ποὺ κυκλοφοροῦν. Πολὺ καλὺτερο ἀπὸ ἀντίστοιχα (σὲ τιμή) Meade, Celestron, Sky-Watcher

 

(+) Σκυλὶ σὲ ἀντοχἠ Τὸ δικό μου τὸ ἔχω κακομεταχειριστεῖ ὑπερβολικὰ πολὺ καὶ ὅμως (παρὰ τὰ γδαρσίματα κλπ) συνεχἰζει καὶ ἀποδίδει. Τὸ κορυφαῖο: μιὰ φορὰ μοὺ ἔφυγε τὸ cell τοῦ κυρίως κατόπτρου (μὲ τὸ κάτοπτρο) καὶ ἔσκασε μὲ τὸ κάτοπτρο πρὸς τὰ κὰτω άπὸ ὕψος 0.7m σὲ μάρμαρο. Παρὰ τὴ συγκοπὴ ποὺ ἔπαθα, δὲν κατάλαβε τίποτα (don't try at home!)΄

 

(+) Ἀρκετὰ καλὰ ὀπτικὰ γενικῶς είδικὰ τὸ τηλεσκόπιο ἀν τὸ προσέχεις. Βλέπεις διάκενο Cassini στὸν Κρὀνο, (μὲ προσπάθεια) σκιὲς δορυφόρων στὸν Δία, σπᾶς τὸ Μ13/Μ22 κλπ.

 

(+) Εὔκολο στὴ μεταφορὰ/στήσιμο Τὸ στὴνεις καὶ παρατηρεῖς σὲ <60sec. Ἄμεσο cooldown

 

(?) ΟΚ στἠριξη Ἀρκετὰ στιβαρὴ νὰ μὴ κουνιέται ὅταν φυσἀει (ἔχω δεῖ πολὺ χειρότερα μὲ "ἐπαγγελματικὲς" στηρίξεις σὲ πανελλήνιες κλπ) ἡ δικιά μου ὡστόσο βγάζει "τζόγους" σὲ διάφορα σημεία... ἴσως νὰ ἔχω κάνει λάθος ρυθμίσεις (ἔχω αὐτὴν μὲ τὸν ἀστροστὰτη)

 

(-) Ἔτσι κι ἔτσι προσοφθάλμια Ὁ plossl εἶναι ΟΚ, ὁ kellner OK-ish, ὁ barlow σὲ κὰνα πλανήτη μόνο καὶ ἄν. Μὲ κάτι after market ποὺ τοῦ ἔβαλα (thanks Litourg Floyd!) πετάει (γιὰ τὰ λεφτά του πάντα)

 

(-*) Περίεργο collimation μόνο ἀπὸ τὸ δευτερεῦον καὶ χωρὶς ὁδηγίες... τὸ πρωτεύον εἶναι κολλημένο (κυριολεκτικά) στὸ cell χωρὶς βίδες κλπ.

 

(-) focuser R&P, πλαστικὲς τροχαλίες (οῦπς), χωρὶς κάποιο κλείδωμα. Τὸ δικό μου, μετὰ ἀπὸ κάποια κακομεταχείριση, ἄρχισε νὰ "παίζει" καὶ τώρα εἶναι σχεδὸν ἄχρηστο.

 

(-*) Το field compensator πέραν ἀπὸ κὰποιο ἐλάχιστο χρωματικὸ σφάλμα σὲ πολὺ λαμπερὰ ἀντικείμενα, εἶναι cemented καὶ εὐπρόσβλητο στὴν ὑγρασία. Τὸ δικό μου ἔχει κάνει πλήρως delaminate τὴν κόλλα, μὲ ἐλάχιστη ὁπτικὴ έπίπτωση ὡστὸσο

 

Γενικῶς ἐγῶ εἶμαι ἀρκετὰ χαρούμενος, είδικὰ σὲ σχέση μὲ τὰ λεφτά του. Τὰ "-" τὰ ἔβαλα κυρίως γὶα νὰ εἶμαι ἀντικειμενικός. Ὁπότε ἀπὸ ἐμένα εἶναι ΝΑΙ (ἀφοὐ πρώτα τὸ ἐλέγξεις ὅτι εἶναι έντάξει κλπ προφανῶς), ρώτα τους ἄν ἔχουν καὶ τὸ original ξύλινο κουτί του!

 

ΥΓ: καμία σχέση μὲ LZOS, τὰ ΤAΛ τὰ φτιάχνουν (φτιάχναν?) στὸ ἐργοστὰσιο ὀπτικῶν τοῦ Novosibirsk (NPZ)

Παιδιά η κυρία το'χει στη Κινετα, πως να το ελέγξω από κοντά. Και εγω δεν εχω καταλάβει ποιο TAL είναι ακριβώς. Οποιος μένει εκεί κοντά 😁😁😁😁 γιατι εγώ ειμαι Λευκάδα. Προσπαθώ να της πω πως να το συσκευασει. Παίζω με τη τυχη μου. Heeeeeeeeelp 😃😑😑
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σωστό είναι να το δεις από κοντα

Αλλά Λευκάδα Κινέττα δύσκολο και με την κατάσταση!

Δεν ξερω αν όντως έχει κουτί! Μακάρι να έχει κουτί και να το έχει και η κυρία! Πες της αν μπορεί να σου βγάλει μερικές έξτρα φωτογραφίες! Πχ τα κάτοπτρα μέσα αν μπορεί...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σωστό είναι να το δεις από κοντα

Αλλά Λευκάδα Κινέττα δύσκολο και με την κατάσταση!

Δεν ξερω αν όντως έχει κουτί! Μακάρι να έχει κουτί και να το έχει και η κυρία! Πες της αν μπορεί να σου βγάλει μερικές έξτρα φωτογραφίες! Πχ τα κάτοπτρα μέσα αν μπορεί...

Δεν έχει το κουτί. Το κάτοπτρο φαινεται οκ αλλά αυτά πρέπει να ξέρεις να τα φωτογραφιζεις κιόλας. Δε ξερω αν αυτό στο προσοφθάλμιο ειναι ο reducer ή το barlow. Πάντως ενας τύπος στο you tube έβαλε πιο μακριές βίδες δε ενα ΤΑΛ γιατί με το Barlow ειχε πρόβλημα. Μείωσε την εστιακή απόσταση δηλαδή, αλλά σε ποιό ΤΑΛ όμως 🤔
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πὲς τῆς νὰ σοῦ βγάλει μερικές φωτογραφίες ἀκόμα:

 

1. Τὸ σωλἠνα ἀπὸ μπροστά, χωρὶς τὸ καπάκι

 

2. Μέσα ἀπὸ τὸν ἐστιαστή, χωρίς προσοφθάλμια κλπ πάνω, καὶ μὲ τὸ καπάκι τοῦ σωλήνα ἐκτός (νὰ μπαίνει φῶς ἀπὸ μπροστὰ δηλαδή)

 

3. Τὀν ἴδιο τὸν ἐστιαστὴ ἀπὸ κοντά, ἀπὸ τὴν πλευρὰ τῆς "διαδρομῆς" (pinion), καὶ τὸν ἐστιαστὴ στὴν πιὸ "πάνω" / "ἔξω" θέση ποὺ πάει

 

4. Φωτογραφίες ὅλων τῶν προσοφθαλμίων / barlow ποὺ σοῦ δίνει καὶ ἀπὸ τὶς δύο μεριὲς (πάνω/κάτω) χωρὶς καπάκια κλπ προφανῶς καὶ μὲ τὸ φῶς νὰ τὰ διατρέχει

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Το πήρα τελικά. Εκανα την απαραίτητη λίπανση αφου έλυσα όλη τη στήριξη. Τωρα είναι δεμένο αν και η στήριξη δε βγαίνει από τη κολώνα στο μοντέλο 1999. Ο κύριος καθρέπτης δε ξέρω αν ρυθμίζεται ενώ ο δευτερεύων διαγώνιος ειναι ενσωματωμένος στον εστιαστή με δυο παράλληλες λάμες. Καπως μαλακωσα τη λίπανση στον εστιαστή με νεο λάδι σιλικόνης 500Κ. Το χειρότερο όλων είναι η πολική ρύθμιση που δεν έχει μικροκινηση όπως στα αλλα μοντέλα. Θα δουμε κιόλας, θα δω αν ειναι ήδη καλιμπραρισμενοι οι καθρέπτες( που μάλλον είναι). [code:1][/code:1]
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανέβασε κάμια φωτογραφία με καθρέπτες κτλ!

Εύχομαι να το ευχαριστηθείς και να μην σε ταλαιπωρήσει να το φέρεις στην καλύτερη κατάσταση του!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανέβασε κάμια φωτογραφία με καθρέπτες κτλ!

Εύχομαι να το ευχαριστηθείς και να μην σε ταλαιπωρήσει να το φέρεις στην καλύτερη κατάσταση του!

Will do😊🤗 thanks

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης