Jump to content

Αγορα τηλεσκοπιου, αποριες


Steliosgikas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους. Θα ηθελα μια πρόταση για το πρωτο τηλεσκόπιο. Περισσότερο θα με ενδιέφερε η παρατηρηση αστρικων σμηνών, νεφελωματων και γενικά βαθύ διάστημα. Δεν θελω αρχικα κατι ακριβο και υπερ λουξ. Απλα θέλω να ξερω αν κάποιο μοντέλο ειναι επεκτασιμο δηλαδη αν αργότερα προχωροντας μπορω να προσθεσω φακους μηχανισμο goto, ανταπτορες για φωτό κλπ. Προσανατολιζομαι αρχικα σε καταδιοπτρικο η κατοπτρικο. Αν υπάρχουν προτασεις ευχαριστω εκ των προτέρων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε. Μια πολυ καλη επιλογη με μεγαλη διαμετρο αλλα φθηνα ειναι το dobsonian 8 η 10 της skywatcher. Το πρωτο λιγο πανω απο 300 νομιζω και το δευτερο λιγο πανω απο 600. Και τα δυο εχουν διαμετρο που δειχνουν πολλα αντικειμενα βαθυουρανου(DSO) και με φακους μπορουν να γινουν δυνατα οργανα. Παιρνουν επισης goto αλλα θα ειναι πιο φθηνο να τα παρεις απο πριν με goto. Επισης αν αργοτερα θες να ασχοληθεις με φωτογραφια μπορεις να παρεις την eq6 και να τα βαλεις εκει. Φυσικα η eq6 ερχεται με goto.
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε. Μια πολυ καλη επιλογη με μεγαλη διαμετρο αλλα φθηνα ειναι το dobsonian 8 η 10 της skywatcher. Το πρωτο λιγο πανω απο 300 νομιζω και το δευτερο λιγο πανω απο 600. Και τα δυο εχουν διαμετρο που δειχνουν πολλα αντικειμενα βαθυουρανου(DSO) και με φακους μπορουν να γινουν δυνατα οργανα. Παιρνουν επισης goto αλλα θα ειναι πιο φθηνο να τα παρεις απο πριν με goto. Επισης αν αργοτερα θες να ασχοληθεις με φωτογραφια μπορεις να παρεις την eq6 και να τα βαλεις εκει. Φυσικα η eq6 ερχεται με goto.

Αααχχ.. δεν παίζουν αυτές οι τιμές τώρα. Για 10" πχ βλέπω ότι χρειάζονται πάνω από 750€.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε. Μια πολυ καλη επιλογη με μεγαλη διαμετρο αλλα φθηνα ειναι το dobsonian 8 η 10 της skywatcher. Το πρωτο λιγο πανω απο 300 νομιζω και το δευτερο λιγο πανω απο 600. Και τα δυο εχουν διαμετρο που δειχνουν πολλα αντικειμενα βαθυουρανου(DSO) και με φακους μπορουν να γινουν δυνατα οργανα. Παιρνουν επισης goto αλλα θα ειναι πιο φθηνο να τα παρεις απο πριν με goto. Επισης αν αργοτερα θες να ασχοληθεις με φωτογραφια μπορεις να παρεις την eq6 και να τα βαλεις εκει. Φυσικα η eq6 ερχεται με goto.

Αααχχ.. δεν παίζουν αυτές οι τιμές τώρα. Για 10" πχ βλέπω ότι χρειάζονται πάνω από 750€.

 

Φιλε εγω βλεπω αυτο https://www.planitario.gr/dobsonian-10.html που ειναι στα 650 οποτε μιλησα για αυτο. Το 8 https://www.planitario.gr/dobsonian-8-pyrex.html στα 450 εκει επεσα εξω. Πες μου ομως απο που το ειδες στα 750.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε. Μια πολυ καλη επιλογη με μεγαλη διαμετρο αλλα φθηνα ειναι το dobsonian 8 η 10 της skywatcher. Το πρωτο λιγο πανω απο 300 νομιζω και το δευτερο λιγο πανω απο 600. Και τα δυο εχουν διαμετρο που δειχνουν πολλα αντικειμενα βαθυουρανου(DSO) και με φακους μπορουν να γινουν δυνατα οργανα. Παιρνουν επισης goto αλλα θα ειναι πιο φθηνο να τα παρεις απο πριν με goto. Επισης αν αργοτερα θες να ασχοληθεις με φωτογραφια μπορεις να παρεις την eq6 και να τα βαλεις εκει. Φυσικα η eq6 ερχεται με goto.

Αααχχ.. δεν παίζουν αυτές οι τιμές τώρα. Για 10" πχ βλέπω ότι χρειάζονται πάνω από 750€.

 

Φιλε εγω βλεπω αυτο https://www.planitario.gr/dobsonian-10.html που ειναι στα 650 οποτε μιλησα για αυτο. Το 8 https://www.planitario.gr/dobsonian-8-pyrex.html στα 450 εκει επεσα εξω. Πες μου ομως απο που το ειδες στα 750.

Βρε καλά τα λες. Αλλά έλα μου ντε που είναι εξαντλημένα σχεδόν όλα. Ό,τι παίζει, παίζει ακριβά τώρα. Το λέω με παράπονο γιατί ψάχνομαι για αγορά αλλά απ' ό,τι φαίνεται είναι η χειρότερη περίοδος για αγορά.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης