Jump to content

Μετατροπή Νευτώνιου 6'' για χρήση EAA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

 

Χρειάζομαι την γνώμη/βοήθειά σας στο εξής:

 

Έχω στην κατοχή μου ένα αρκετά παλιό 6ιντσο κατοπτρικό νευτώνιο σε βάση dobsonian (Meade 6'' Starfinder Dobsonian) το οποίο ναι μεν έχει κάτοπτρα σε ιδιαίτερα καλή κατάσταση, αλλά έχω πλέον εξαντλήσει τις δυνατότητές του και πρακτικά δεν χρησιμοποιείται εδώ και αρκετά χρόνια. Δεν παύει βέβαια να έχει συναισθηματική αξία για μένα οπότε στεναχωριέμαι που το βλέπω να κάθεται....

 

Σκέφτομαι λοιπόν να το εκμεταλευτώ για χρήση EAA (electronical assisted astronomy). Συγγνώμη που δεν γνωρίζω τον αντίστοιχο Ελληνικό όρο αλλά είμαι σίγουρος πως ξέρετε τι εννοώ.

Με βασική πρϋπόθεση το να μην ξοδέψω ιδιαίτερα χρήματα (αλλιώς πάω σε καινούργιο και καταλληλότερο εξοπλισμό), αναρωτιέμαι αν το εν λόγω νευτώνιο σηκώνει "μετατροπές" ώστε να γίνει συμβατό για αξιοπρεπή αποτελέσματα, χρησιμοποιωντας είτε με μια υπάρχουσα κάμερα DSLR με αισθητήρα APS-C, είτε με αγορά μιας επαρκώς καλής έγχρωμης αστροκάμερας πχ ZWO ASI385MC.

Προφανώς καταλαβαίνετε πως δεν μιλάω για παραδοσιακή αστροφωτογράφιση με εκατοντάδες καρέ και μεγάλες εκθέσεις, καθώς με τέτοιο "αργό" τηλεσκόπιο και χωρίς ισημερινή στήριξη είναι ανέφικτο. Ωστόσο, για χρήση EAA που μιλάμε για μικρές χρονικά εκθέσεις (ίσως και με λίγο stacking μερικών καρέ), νομίζω πως ίσως κάτι γίνεται ώστε να χω ένα αξιοπρεπές "almost live" αποτέλεσμα εικόνας...

 

Οι σκέψεις-προβλήματα που μου ρχονται στο μυαλό για το παραπάνω εγχείρημα είναι οι εξής:

 

- πρώτον και κύριον, το τηλεσκόπιο κάθεται σε βάση dobsonian...που σημαίνει πως παρόλο που για χρήση EAA μιλάμε για μικρές και λίγες εκθέσεις μιας και δεν προσδοκάμε σε αποτελέσματα επιπέδου "αστροφωτογράφισης", οπωσδήποτε θα χρειαστώ μια επαρκή εστω στήριξη που να μπορεί να κάνει ακριβές tracking για κάποια λεπτά...εντομεταξύ πιστεύω πως για EAA και εκθέσεις κάτω του 1 λεπτού, ακόμα και μια Alt/Az στήριξη με tracking κάτι μπορεί να κάνει...αλλά φυσικά θα ταν ακόμα καλύτερα εάν υπήρχε φτηνή λύση για ισημερινή tracking στήριξη ώστε να λύσω και το θέμα της περιστροφής (χωρίς επιπλέον οδηγητικό θεωρώ, είναι υπερβολή).

 

- Ακόμα και αν υπάρχει οικονομική λύση για στήριξη με tracking, ο σωλήνας είναι ήδη αρκετά βαρύς οπότε σίγουρα θα χρειαστεί μετατροπές. Για όσους δεν γνωρίζουν το συγκεκριμνένο τηλεσκόπιο, μιλάμε για βάρος σωλήνα της τάξης των 8 κιλών. Ωστόσο, εφόσον θα "κάτσει" και θα ζυγιστεί σε καινούργια στήριξη με χρήση δαχτυλιδιών-σφικτήρων για το σωλήνα και dovetail (και όχι στην υπάρχουσα dobssonian), το βάρος του ίσως μπορεί να μειωθεί αισθητά με τους εξής τρόπους: 1) αφαιρώντας το ατσάλινο και ιδιαίτερα βαρύ αντίβαρο που είναι τοποθετημένο μέσα στο mirror cell πίσω απ το πρωτεύον κάτοπτρο (εφόσον θα χρησιμοποιήσω δαχτυλίδια σωλήνα, το ζύγισμα θα γίνει με αυτά άρα το αντίβαρο δεν χρειάζεται) 2) κατάργηση του view finder μιας και θα παίζω με το go-to και την "live" εικόνα της κάμερας καθώς θα φέρνει τα πρώτα δοκιμαστικά καρέ στον υπολογιστή 3) αντικατάσταση του σωλήνα με ελαφρύτερο πχ σωλήνα αλουμινίου αντί για τον υπάρχον που ναι από βαρύ συμπιεσμένο χαρτί...

 

- Επόμενο βασικό πρόβλημα που σκέφτομαι, είναι το ότι το τηλεσκόπιο είναι αρκετά "αργό" για χρήση EAA...μιλάμε για 1220mm εστιακό μήκος που σημαίνει f8....αλλά νομίζω πως με ένα focal reducer 0.5x μπροστά από την κάμερα, θα μπορέσω να το κατεβάσω σε ένα αξιοπρεπέστατο f5...

 

- Τέλος, είμαι σχεδόν βέβαιος πως θα χω θέμα backfocus και δεν θα επαρκεί η διαδρομή του focuser για να φτάνει να εστιάσει αρκετά μέσα η κάμερα, είτε χρησιμοποιήσω DSLR είτε μια ZWO...θα πρέπει λοιπόν είτε να χαμηλώσω το ύψος τους δευτερεύοντος κατόπτρου προς το πρωτεύον, είτε να ανεβάσω το πρωτεύον λίγα εκατοστά ψηλότερα, έτσι ώστε να "μετακινήσω" το σημείο εστίασης περισσότερο προς τα έξω στο focuser....η μετατροπή είναι πολύ απλή και μπορώ απλά να στηρίξω με νέες τρύπες το πρωτεύον πιο ψηλά για να το πετύχω, κάτι το οποίο θα μειώσει και το συνολικό μήκος του τηλεσκοπίου, αλλά δεν ξέρω αν μετά θα είναι αρεκτή η διάμετρος του δευτερέοντος κατόπτρου ή αν θα χρειαστώ ένα μεγαλύτερης διαμέτρου ώστε να μην χάνω οπτικό πεδίο...(το υπάρχον είναι 1,2 ινστες διάμετρο μικρού άξονα)..

 

 

Παιδιά τι λέτε, αξίζει τον κόπο? Είναι εφικτό ή λέω βλακείες και καλύτερα να τα "ακουμπίσω" σε ένα καινούργιο και πιο κατάλληλο γρήγορο και ελαφρύ τηλεσκόπιο για AP/EAA? Νομίζω το βασικό πρόβλημα είναι η στήριξη και το κόστος της...τα άλλα θέματα νομίζω λύνονται σχετικά εύκολα, αλλά χρειάζομαι την γνώμη και την εμπειρία σας....εάν πάω σε καινόυργο εξοπλισμό μπορώ να πάρω πχ ένα ικανοποιητικό ED80mm αποχρωματικό με 500-600€, το οποίο επειδή θα ναι και μικρό-ελαφρύ θα μπορώ να την "βγάλω" με μια μετρίου κόστους ισημερινή go-to στήριξη των 500€ τύπου ioptron smartEQ pro....δεν πάυει όμως να μιλάμε για συνολικό κόστος των καινούργιων άνω του χιλιάρικου......(χωρίς να υπολογίζω κάμερα μιας και δουλειά γίνεται και με την DSLR μου).

 

Τι θα κάνατε στη θέση μου?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

 

Φυσικά αν έχεις τη δυνατότητα να δώσεις χρήματα μπορείς να αγοράσεις ό,τι εξοπλισμό θέλεις. Αν όμως σου αρέσει να πειραματίζεσαι, γιατί όχι να το δοκιμάσεις. Έχω έναν ενδοιασμό για το focal reduser - νομίζω γενικά δεν δουλεύουν με τα νευτώνεια. Για το back focus, εφόσον αντικαταστήσεις το σωλήνα, μπορείς αντί να ανυψώσεις το πρωτεύον να κάνεις λίγο πιο κοντό το σωλήνα.

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

 

Σε ότι αφορά στο focal reducer, έχω την εντύπωση πως μπορεί να δουλέψει και με νευτώνεια αρκεί να πάρω τύπο που να το υποστηρίζει...έχω δει παραδείγματα φίλων στο cloudynights που έχουν φορέσει focal reducers σε newtonians με επιτυχία ακριβως για αυτό το λόγο.

 

Και όντως για το θέμα του backfocus, εάν κοντύνω τον σωλήνα του τηλεσκοπίου με όποιο τροπο, ουσιαστικά πετυχαίνω το ίδιο πράγμα καθώς φέρνω πρωτεύον με δευτερεύον πιο κοντά..το θέμα είναι να υπολογίσω το πόσο "κόντυμα" θα χρειαστεί, ώστε να μην μετακινήσω το focal point παραπάνω έξω απ όσο χρειάζεται...αλλά με δοκιμές νομίζω θα βρω άκρη.

 

Εντομεταξύ, για νέο σωλήνα τι υλικό θα προτείνατε ώστε να ναι οικονομικό, ελαφρύτερο και άκαμπτο? σκέφτηκα pvc στην αρχή αλλά νομίζω θα κάμπτεται και θα χάνω το καλιμπράρισμα εύκολα...πρέπει να βρω μεταλλικό σωστα?

 

Το βασικό πρόβλημα παραμένει....εάν καταφέρω όοολα τα παραπάνω, και επιπλέον μειώσω αισθητά το βάρος του τηλεσκοπίου πχ στα 4-5 κιλά....τι επιλογές έχω για στήριξη με tracking για αυτό το βάρος που να μην με ξετινάξει οικονομικά???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω αν η αντικατάσταση του σωλήνα είναι εύκολη και εφικτή τεχνικά και αν αξίζει τον κόπο. Αν μπορείς να επιλύσεις το θέμα του focal reducer και αφαιρέσεις τα αντίβαρα (χωρίς να επηρεαστεί το κάτοπτρο), θεωρώ ότι το βάρος του σωλήνα δεν είναι πρόβλημα. Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τι θα βάλεις, ώστε να υπολογίσεις το βάρος και μετά να ψάξεις για βάση. Μπορείς να βρεις βάσεις που το σηκώνουν άνετα ή καινούργια ή μεταχειρισμένη (παρακολούθησε τις αγγελίες στο astrovox).
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά τα θέματα για μια τέτοια μετατροπή. Το μόνο που με προβληματίζει εμένα είναι όταν θα κοντύνεις το τηλεσκόπιο πολύ μπορεί να χάνεις φως γιατί δεν θα "χωράει" το είδωλο του πρωτεύοντως να περάσει μέσα από το δευτερεύον.

 

Κάτι που θα έκανα εγώ θα ήταν να κόψω το σωλήνα σε τρία μέρη, upper cage, mirror box και να πετάξεις το ενδιάμεσο κομμάτι. Μετά ενώνεις τα δύο κομμάτια με 4 ράβδους αλουμινίου και το κάνεις αναδιπλούμενο. Με αυτό τον τρόπο μειώνεις το βάρος και αν κάνεις λίγο μεγάλύτερους τους ράβδους μπορείς να παίξεις με την απόσταση να δεις πού εστιάζεις με τον focal reducer και να δεις αν χάνεις φως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, η αληθεια ειναι πως σίγουρα χρειάζεται αρκετό πείραγμα και με αμφίβολο αποτέλεσμα...:/

 

Φίλε Μανούσο, για το θέμα του τύπου σωλήνα εξαιρετική η ιδέα να το μετατρέψω σε truss tube, δεν το χα σκεφτεί! Απλά μετά δεν ξερω αν θα μπορώ να το κουμπώσω σε στήριξη από τις ράβδους του truss (εκτός αν μπορεί να στηριχθεί από το mirror box)...αλλά σαν λύση θα βολέψει αφάνταστα όχι μόνο στο θέμα βάρους, αλλά και στο ότι όντως όπως λες θα μπορώ πολύ εύκολα να "παίξω" με την απόσταση mirror box - upper cage.

 

Πάντως, ότι κ αν αποφασίσω για το σωλήνα, είτε φτάξω truss είτε παίξω με τον απλό που έχω ήδη, συμφωνούμε πως η απόσταση που θα μειώσω μεταξύ των κατόπτρων θα πρέπει να ναι οριακά μέχρι εκεί που δεν θα χάνω καθόλου μέρος απ το είδωλο του πρωτεύοντως στο δευτερεύον, ελπίζοντας μετά αυτή η μείωση να μεταφερει την εστιαση προς τα έξω τόσο ώστε να φτάνει να εστιάσει η κάμερα...φαντάζομαι πως θα μιλάμε για μια μείωση max 10 εκατοστά για να φερω την εστίαση αντίστοιχα προς τα έξω...το δευτερεύον οβαλ κάτοπτρο έχει διάμετρο μικρού άξονα 30mm....αν χάνει είδωλο τότε θα χρειαστεί μεγαλύτερο δευτερεόν αν καταλαβαίνω σωστά...άρα όλα εξαρτώνται απ΄αυτό...

 

Πφφφ...καλός ο ενθουσιασμός αλλά έχετε δίκιο...δυσκολη άσκηση...:/

 

Ps #1, ΑΑΑΑΝ τα καταφέρω και το θέμα της εστίασης δουλέψει μαζί με focal reducer κάμερα κλπ... για στήριξη με tracking που να σηκώνει άνετα το τελικό βάρος που θα προκύψει (μαζί με κάμερα κλπ υπολογίζω 5-6 κιλά μαξ)...για τι κόστος μιλάμε?

 

Ps #2: όταν χρησιμοποιούμε focal reducer...το focal point έρχεται περισσότερο προς τα μέσα ή προς τα έξω οεο? φαντάζομαι έρχεται ακόμα πιο μεσα οπότε ζόρικα τα πράγματα.......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες μια ιδιοκατασκευή που βρήκα τυχαία στο internet για να πάρεις ιδέες. Βάζεις 3 ενδιάμεσους δακτύλιους και τους ενώνεις με 2-3 κομμάτια ξύλο. Μετά πάνω στο ξύλο βιδώνεις το παπουτσάκι για τη στήριξη και είσαι έτοιμος να το φορτώσεις σε ισημερινή. Επίσης μπορείς με βίδες να ρυθμίζεις τη θέση των ενδιάμεσων δακτυλίων έτσι ώστε να το ζυγίσεις. Το ντύσεις μετά με ένα μαύρο φωτοχιτόνιο και είσαι έτοιμος.

 

Νομίζω με μια eq5 είσαι καλυμένος μέχρι 5-6 κιλά.

83c2038e3c1b4c12ff2759ed0c3f4454.jpg.3d38a452fda826806cd105abdbd63dd9.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου έχεις δώσει πολύ καλή ιδέα...!

 

Εάν σιγουρευτώ πως μπορώ να χρησιμοποιήσω focal reducer για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο/εστιακό μήκος (αλλιώς το πείραμα δεν αξίζει καν), τότε νομίζω θα ακολουθήσω την ιδέα σου..:)

 

Μετά η όλη ιστορία θα ναι ένα καλό mount....ωστόσο μια ισημερινή κατηγορίας EQ5 με Tracking νομίζω πως καινούργια πάει πάνω από 700-800€...θα πρέπει να ψαχτώ πολύ είτε σε καλή μεταχειρισμένη, είτε να σκεφτώ άλλη λύση.

 

Προς το παρόν, ασκήσεις επι χάρτου να δω αν το όλο consept είναι εφικτό...

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης