AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Χριστουγεννιάτικη.. φωτορύπανση
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Χριστουγεννιάτικη.. φωτορύπανση

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Λοιπές Αστρονομικές Συζητήσεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
stellar82Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Μαϊ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 151
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/12/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 11:59    Θέμα δημοσίευσης: Χριστουγεννιάτικη.. φωτορύπανση Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα!
Μπορει να με χαρακτηρίσετε περίεργο/παράλογο/grinch, αλλά για μένα το παρακάτω θέμα με εκνευρίζει.
Δυστυχώς λόγω χρόνου, δεν μπορώ να φεύγω συχνά απ' την Αθήνα, οπότε οποιαδήποτε προσπάθεια αστρονομίας και αστροφωτογραφίας, γινεται κυρίως από το μπαλκόνι ή την ταράτσα του διαμερίσματος που μένω, στο Χαλάνδρι.
Έχοντας να παλέψω λοιπόν με την φωτορύπανση της πολης, την τζακίλα και την υγρασία, ένα πρόσθετο πρόβλημα εμφανίζεται την περίοδο των Χριστουγέννων.
Ο νυχτερινός ουρανός είναι κάπως έτσι (συννημενο αρχείο):
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, με αφορμή αυτήν την "χριστουγεννιάτικη" εικόνα, αν υπάρχει κάποιου είδους νομοθεσία όσον αφορά στο τι επιτρέπεται στα πλαίσια φωτιστικής διακόσμησης. Κι αν το πάμε κι ένα βήμα παραπέρα, τι παίζει όσον αφορά γενικά τη φωταγώγηση ενός κτιρίου. Υπάρχουν κανόνες, περιορισμοί, ή μπορεί ο καθένας να υλοποιήσει ότι θέλει;
Ευχαριστώ πολύ !

IMG_20201219_203015.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  1.41 MB
 Διαβάστηκε:  11 φορές

IMG_20201219_203015.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15534
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/12/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βλέπεις και εσύ τον Πύργο του Κάγκουρα στον Πειραιά;

Έψαξα για νοομοθεσία, αλλά δεν βρήκα τίποτε. Αντιθέτως βρήκα Υπουργικές Αποφάσεις και αποφάσεις Δημάρχων και Περιφερειαρχών ΓΙΑ φωταγώγηση. Κανονικά, εάν υπήρχε κάποιος νόμος, θα έπρεπε να αναφέρεται στα "λαμβάνοντας υπ' όψη", αλλά δεν είδα τέτοιο νόμο.

Βρήκα όμως μια τροπολογία και μια αναφορά στον νόμο 32/2000 της ΕΕ.

notification_draft_2017_369_I_EL (1).DOC
 Περιγραφή:

Download
 Ονομα αρχείου:  notification_draft_2017_369_I_EL (1).DOC
 Μέγεθος αρχείου:  133.5 KB
 Κατεβάστηκε:  12 φορές

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
stellar82Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/12/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ είμαι δέκτης αυτού του θεάματος:
https://vimeo.com/367806641

Που πραγματικά αν φαίνεται στα 5 χιλιόμετρα που είμαι εγώ, απορώ πως δεν λειτουργεί και προβλήματα στην εναέρια κυκλοφορία. Για να μη συζητήσω και το οικολογικό του θέματος, από την άσκοπη κατανάλωση.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
sevaxOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1265
Τόπος: Ελευσίνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/12/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 15:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγαπητοί μου μην το ψάχνετε, στην ζούγκλα (τα άγρια θηρία) έχουν νόμους που δουλεύουν, εδώ είναι... μπάχαλο.
Είναι του "ότι δηλώσεις", "ξέρεις ποιος είμαι εγώ;", και πολλά άλλα.

kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15534
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/12/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 15:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

sevax έγραψε:
Αγαπητοί μου μην το ψάχνετε, στην ζούγκλα (τα άγρια θηρία) έχουν νόμους που δουλεύουν, εδώ είναι... μπάχαλο.

13b5e0deaf19b06816d21e67ad4e211c.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  349.07 KB
 Διαβάστηκε:  23 φορές

13b5e0deaf19b06816d21e67ad4e211c.jpg

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
sevaxOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1265
Τόπος: Ελευσίνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/12/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 17:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kkokkolis έγραψε:
sevax έγραψε:

Πολύ καλό. Applause

CanopusOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Μάρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 330
Τόπος: Αθήνα-Νέα Μάκρη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/12/2020, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βρε παιδιά τι ψάχνετε, εδώ ακόμα εκλέγονται δήμαρχοι σε περιφέρειες με συνθήματα του στυλ "Γέμισε ο τόπος φως" κλπ κλπ.

Να μη μιλήσουμε για κοινοτικά, δήθεν οικολογικά (my *$$) προγράμματα αντικατάστασης φωτισμού δημοσίων χώρων με led που (για προφανεί$ $κοπούς) αντί να κάνουν απλή αντικατάσταση κατακλύζουν ΚΑΘΕ ΤΡΑΧΑΝΟΠΛΑΓΙΑ με φως λες και θα κάνουν εγχείριση ανοικτής καρδιάς από κάτω ή θα πηγαίνουν με 140 στο δρόμο το αυτοκίνητα
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5152
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/12/2020, ημέρα Παρασκευή και ώρα 11:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά το θέμα είναι χαμένο. Δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα και θα συνεχίζεται προς το χειρότερο. Βρήκαν τρόπο με την "πράσινη ενέργεια" να γεμίζουν τον τόπο φως με led με τα οποία δεν κάνουν καμία οικονομία απλά βάζουν περισσότερα και εκτός αυτού το φως τους δεν φιλτράρεται αποτελεσματικά με κανένα φίλτρο φωτορύπανσης. Κάθε βλαχοδήμαρχος (με πρώτον την Αθήνας) και κάθε τοπική βλαχοκοιωνία (χειρότερη αυτή των άξεστων βλαχοαθηναίων που ουρούν και πτύουν βαδίζοντες) θέλει φώτα. Μας κοιτάζουν σαν ούφο όταν μιλάμε για φωτορύπανση. Επίσης κάθε ένας στο εξοχικό του που πατάει 3 φορές το χρόνο θα βάζει ένα φωοτοβολταικό και ένα led που θα φωτίζει κάνοντας την νύχτα μέρα. Να μην πουμε για τα 5x5 και τα γήπεδα μπάσκετ στα χωριά που τα αφήνουν φωτισμένα όλη νύχτα. Δεν υπάρχει σωτηρία και δεν θα γίνει κανένας νόμος που ακομα και να γίνει δεν πρόκειται να εφαρμοστεί. Σε επόμενο στάδιο θα φωτιστούν και οι δρόμοι που οδηγούν στις ανεμογεννήτριες "που σωζουν τον πλανήτη" καθώς και άπλετος φωτισμός τους για να λέει ο κάθε "οικολόγος" το "τι όμορφες που είναι". Ο νυχτερινός ουρανός όπως και η ελληνική φύση έχουν τελειώσει. Δράσεις στο πλαίσιο της νομιμότητας που μπορούν να σταματήσουν την καταστροφή δεν υπάρχουν. ΥΓ σε τυχόν οπαδους του βλαμμένου "how dare you" εκ Σουηδίας, οικολόγους οπαδούς ΑΠΕ κλπ δεν θα απαντήσω απλώς θα τους στείλω στην λίστα αγνόησης.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την giorgosgr στις 31/12/2020, ημέρα Πέμπτη και ώρα 0:27, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
stellar82Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/12/2020, ημέρα Κυριακή και ώρα 18:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ πάντως θα την κάνω παιδιά την προσπάθειά μου.
Ήδη πήρα στο δήμο Αμαρουσίου, και με παρέπεμψαν στη νομαρχία , μιας και το κτιριο είναι επί της Κηφισιάς, οπότε η δικαιοδοσία είναι της Νομαρχίας Αθηνών (οποίος έχει δει τους 12 άθλους του Αστερίξ, ας θυμηθεί τον άθλο με τη γραφειοκρατία Razz).
Έστειλα κι ένα email στο darksky.gr, που υποτίθεται είναι το ελληνικό μέλος του international dark sky association, αλλά δεν έχω πάρει κάποια απάντηση, και δεν ξέρω αν όντως είναι δραστήριοι ή όχι.
Σε επόμενο βήμα σκέφτομαι να ταγκαρω την cosmote σε social, ρωτώντας τι επιτυγχάνεται από αυτή την ενέργεια.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MARINOSOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 05 Μάρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 519
Τόπος: Αρχαία Κόρινθος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/12/2020, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Υπάρχει η Ελληνική Επιτροπή Φωτισμού https://www.efe.gr/nea με πρόσφατη δραστηριότητα σχετικά με διεθνή πρότυπα & «παρασιτικό» φωτισμό.

Ουσιαστικά έχουμε να αντιμετωπίσουμε το φαντασιακό του νεοέλληνα όπως γράφει ο giorgosgr και όπως φαίνεται παρακάτω, στις φωτογραφίες του ίδιου υποκαταστήματος της Θεός ΑΕ.
Είναι 1 από τα 5-6 σε χωριό/αρχαιολογικό τόπο της Πελοπονήσου, «φύτρωσε» μετά το 2000 ανάμεσα σε χωράφια και λίγα σπίτια, με γηπεδο-προβολείς να φωτίζουν από ψηλά ψηφιδωτό δήθεν έργο τέχνης άγιας προσωπικότητας, όλες τις μέρες από τη δύση μέχρι την ανατολή, ίσως με απευθείας ηλεκτροδότηση από το δημόσιο δίκτυο φωτισμού, πρόσφατα δε φωτίστηκε και ο σταυρός –όλα εννοείται με φουλ μπλέ συνιστώσα. Επειδή πάντα υπάρχει ειρωνεία, το πιο κοντινό οίκημα χρησιμοποιείται από ικανότατο πεπειραμένο ερ.αστρονόμο…
Brick wall

IMG_20200410_214930_cropped_compressed.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  20.72 KB
 Διαβάστηκε:  7 φορές

IMG_20200410_214930_cropped_compressed.jpg

IMG_20200410_202646_cr_cmp.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  26.81 KB
 Διαβάστηκε:  8 φορές

IMG_20200410_202646_cr_cmp.jpg

ΜανούσοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2054
Τόπος: Ηράκλειο-Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/01/2021, ημέρα Παρασκευή και ώρα 22:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω ότι σιγά σιγά έχει αρχίσει να γίνεται αντιληπτό το μέγεθος της καταστροφής που έρχεται. Σήμερα διάβασα για μια ανάπλαση που επρόκειτο να γίνει στο πάρκο Γεωργιάδη στη Ηράκλειο με "ενίσχυση του φωτός προς το κοινό αίσθημα ασφάλειας" το οποίο μάλλον για να γίνει θα πρέπει να το εγκρίνει ορνιθολόγος λόγω του ότι επηρεάζει την πανίδα του πάρκου όπως τονίζει η τεχνική υπηρεσία. Ας ελπίσουμε να μην γίνει ή αν γίνει να είναι με το σωστό τρόπο και να ακολουθήσουν και άλλες τέτοιες παρεμβάσεις στο μέλλον.

https://www.cretalive.gr/eida-akoysa/o-epipleon-fotismos-sto-parko-georgiadi-kai-i-adeia-toy-ornithologoy

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17643
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19201
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Λοιπές Αστρονομικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης