Jump to content

Συμβουλές και Αγορά πρώτου τηλεσκοπίου


thanosbats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

 

Παρακολουθώ εδώ και καιρό την ομάδα του astrovox και δεν σας κρύβω ότι μου βάλατε το "σαράκι", παίρνοντας και κάποια προτεινόμενα βιβλία για αρχή. Μετά δε τον κομήτη το καλοκαίρι και τη σύνοδο Δία Κρόνου προ μηνός ο κύβος ερρίφθη.

Στο δια ταύτα, σκοπεύω να προβώ σε αγορά τηλεσκοπίου και θα ήθελα τη βοήθειά σας και τις συμβουλές σας.

Αρχικά να σας πω ότι με ενδιαφέρει κυρίως η πλανητική παρατήρηση, π.χ. να διακρίνω εύκολα τους δακτυλίους του κρόνου. Για κάτι παραπάνω, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν έχω παραπάνω απαιτήσεις.

 

Το budget κυμαίνεται περί των 300-400 ευρώ συνολικά, και λέω συνολικά μήπως χρειαστεί να συμπληρώσω με κάποιον επιπλέον εξοπλισμό, π.χ. προσοφθάλμιο. (αν και δεν είμαι εξοικειωμένος με τον επιπρόσθετο εξοπλισμό)

Μένω επαρχία, έξω από πόλη, χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα φωτορύπανσης.

Θα με ενδιέφερε η εύκολη μεταφορά του, χωρίς ωστόσο να είναι απαραίτητη προϋπόθεση.

 

Επίσης, κάτι που με προβληματίζει είναι το πόσο εύκολα θα μπορώ να ρυθμίζω το τηλεσκόπιο και να "στοχεύω" τους στόχους και θα ήθελα και τη γνώμη σας για τα ρομποτικά (θα κάνουν πιο "εύκολη" τη διαδικασία;), αν για παράδειγμα έκανα παραπάνω οικονομίες και το καθυστερούσα λίγο ώστε να φτάσω γύρω στο 600άρι που ξεκινάνε.

 

Τι προτάσεις και συμβουλές έχετε;

 

Αυτά και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν σε ενδιαφέρουν μόνο οι πλανήτες και το φεγγάρι, δεν θα χρειαστείς τηλεσκόπιο με goto. Είσαι σίγουρος πως δεν θα βαρεθείς με 4-5 μόνο στόχους;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, δεν είμαι σίγουρος ότι δεν θα βαρεθώ. Ίσα ίσα.

Τρώγοντας έρχεται η όρεξη. Απλά έθεσα μια βάση προαπαιτούμενων,

προφανώς και θα με ενδιέφεραν και παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε thanosbats καλώς όρισες κι από εμένα.

Το να έχεις κάποιους φόβους μήπως δυσκολεύεσαι να βρεις στόχους έως και να μην μπορείς, αυτό είναι κάτι που το είχαμε όλοι όταν ξεκινούσαμε. Στην πορεία όμως ανακαλύψαμε ότι κακώς τους είχαμε. Διότι το πράγμα αποδεικνύεται αν όχι πάρα πολύ εύκολο, πέρα για πέρα κατορθωτό απ’ όλους μας. Μάλιστα είναι κάτι το οποίο σου προσφέρει ικανοποίηση επειδή το κατάφερες. Σαν να μην φτάνει αυτό, αφού περάσει κάποιος χρόνος, όχι απλά θα μάθεις τον ουρανό σε επίπεδο αστερισμών, αλλά θα γνωρίζεις και ένα - ένα τ’ αστέρια και θα λες. «Βλέπεις αυτά τ’ αστέρια του τάδε αστερισμού; Ε… εκεί ανάμεσα σε αυτά βρίσκεται το Μ ή NGC τάδε, κι ας μην φαίνεται με το μάτι.»

Ξεκινώντας όμως το χόμπι με κάποιο goto, θα στερήσεις από τον εαυτόν σου τις παραπάνω ικανοποιήσεις τις οποίες μας προσφέρει το άθλημα. Και όχι μόνο αυτές. Αυτές είναι για το παράδειγμα. Διότι για να εντοπίσεις ένα στόχο όταν βρεθείς στο πεδίο, το πράγμα γίνεται απλούστατο, αλλά και παράλληλα απαιτείτε, να έχει γίνει κάποια προετοιμασία από το σπίτι. Γι’ αυτά έχουν γραφτεί τόμοι. Και εδώ, αλλά και σε βιβλία. Εν ολίγοις αυτή η «φιλοσοφία» αυξάνει τα πράγματα με τα οποία μπορεί κάποιος να ασχοληθεί. Έτσι λοιπόν αντί να διαθέσεις τα χρήματα σου, πληρώνοντας

goto, τα οποία είναι και ακριβά, δίνεις τα χρήματα στα οπτικά, διότι εκεί ναι, μετράει, κι αξίζει τον κόπο σαν επένδυση και το τελευταίο Ευρώ.

 

Έτσι λοιπόν στην πράξη δεν θα σου λείψει το goto επειδή δεν βρίσκεις στόχους. Αυτό το οποίο στην πράξη θα σου λείψει είναι ότι αν μία στήριξη είναι απλή, όπως μία Dob, είναι η αδυναμία της στο να μείνει ο στόχος κεντραρισμένος στο προσοφθάλμιο. Μάλιστα τόσο πιο κουραστικό γίνεται το πράγμα, όσο πιο πολύ αυξάνεται η μεγέθυνση. Πολλοί όμως από εμάς δεν πτοούνται και δεν ενοχλούνται. Εγώ δεν ανήκω σε αυτούς. Έτσι λοιπόν κατέβασα από τον προϋπολογισμό μου για τα έξοδα του οπτικού μέρους, και επένδυσα σε μία ακριβότερη στήριξη η οποία με απελάσει από το επάνω πρόβλημα. Σε μία ισημερινή, απλή χωρίς goto, στήριξη. Αντιθέτως αν έπαιρνα dob, αυτήν θα μου την έδιναν δωρεάν με το τηλεσκόπιο. Αν δηλαδή αγοράσεις μόνο έναν οπτικό σωλήνα ή τον ίδιο σε dob βάση, θα πληρώσεις τα ίδια χρήματα.

Νομίζω ότι εδώ βρίσκεσαι και αυτό θα πρέπει να ψάξεις λήγω πριν κάνεις κάποια κίνηση.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα καλώς ήρθες στο αστροβόξ ως πιστός των dobsonian θα σου πρότεινα το 6ιντσο ή το 8ιντσο θα χαρεις τον ουρανό!! :D
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες!

Μιας και εγώ πολύ φρέσκος!

Έχω ένα νευτωνια 8"

Πραγματικα κάθε φορά που βγαίνω έξω το χαίρομαι με το παραπάνω! Έχω ρίξει αρκετό προσωπικό χρονο πάνω του βεβαια για να το μάθω (καθάρισμα καθρεπτων, ευθυγράμμιση κλπ)

Δεν το έχω goto! Και ειμαι σε σκέψεις αν όντως θέλω η όχι!

Είναι ωραίο να μαθαίνεις τον ουρανό να ψάχνεις τον στόχο σου... Να προσπαθείς να βρεις dec και ra για να το εντοπίσεις κλπ!

Βέβαια να ξέρεις (αν και νομίζω θα το έχεις δει) αυτά που βλέπεις από το τηλεσκόπιο δεν έχουν καμία σχέση με τις φωτογραφίες στο ίντερνετ!

Για μένα πάρε ένα τηλεσκόπιο που να μπορεί να σου δείξει πολλά!

Πάρε καλά προσοφθαλμια γιατί μέσα από αυτά απολαμβάνεις τον ουρανό! Και στο μέλλον κάνεις την βάση σου goto!

Βέβαια ένα νευτωνιο 8" δε ξέρω πόσο εύκολο είναι να το μεταφέρεις σε βουνά κλπ για να έχεις σκοτεινούς ουρανούς..

Αλλά πιστευω αν το θες πραγματικά το παίρνεις στην πλάτη και πας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές.

 

Αμέσως αμέσως η προοπτική του goto απομακρύνεται και χαίρομαι εν μέρη με αυτό καθ' ότι όπως ανέφερε σωστά ο φίλος giannis60 η ουσία είναι στο να το ανακαλύπτεις μόνος σου. Και για οικονομικούς λόγους επίσης.

Θα ήθελα την άποψή σας για τα παρακάτω:

 

1) Στα dob, το 6 για παράδειγμα, οι βάσεις τους είναι οκ; Τι θετικά και τι αρνητικά έχουν εσείς που τα έχετε χρησιμοποιήσει;

Και επίσης τι extra (π.χ. επιπλέον προσοφθάλμιο; ) θα χρειαζόταν μια τέτοια επιλογή;

 

2) Η επιλογή του SkyWatcher 130/900 eq2 που έχει ισημερινή φαντάζει καλύτερη επιλογή;

Και σε αυτό επίσης τι άλλο θα χρειαζόταν για να υποστηριχτεί η επιλογή αυτού του τηλεσκοπίου;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε thanosbats δυστυχώς η ΕQ2 είναι μία από τις χειρότερες ισημερινές στηρίξεις, διότι είναι ανεπαρκής για το Νευτώνειο 130/900. Βέβαια εγώ ξεκίνησα με αυτήν και το 114/900. Τότε δεν υπήρχε το 130/900. (Μάλλον θα το έχεις καταλάβει ότι το πρώτο νούμερο μας λέει την διάμετρο του τηλεσκοπίου και το δεύτερο την εστιακή του απόσταση, αλλά το γράφω για είμαι σίγουρος ότι καταλαβαινόμαστε). Τι σημαίνει ανεπαρκής. Ότι σαν κατασκευή δεν έχει την απαραίτητη σταθερότητα με αποτέλεσμα το τηλεσκόπιο να παρουσιάζει ενοχλητικές δονήσεις και να δυσκολεύει την παρατήρηση.

Γενικά ισημερινές ηπίου κόστους χωρίς goto, είναι δύο, και κυκλοφορούν σε διάφορες μάρκες. Της SW είναι η EQ3-4, και η EQ5. Εγώ έχω την EQ5. Από εκεί και πέρα το πράγμα ξεφεύγει, όσο αφορά το κόστος πάρα πολύ, και σαν να μην φτάνει αυτό όλες είναι με goto.

Αυτό σημαίνει ότι το ανώτατο μέγεθος νευτώνειου που μπορείς να έχεις με ισημερινές ήπιου κόστους είναι 200mm.

Από εκεί και πάνω το dob είναι πλέον η μοναδική λύση.

Από την άλλη η δυνατότητα παρακολούθησης του στόχου που δίνει, ακόμα κι EQ2, είναι προνόμιο καθόλου ευκαταφρόνητο. Να φανταστείς αν σε κάποια εκδήλωση πάω με την EQ2, και επάνω της έχω το

μικρό EQ80, (με αυτό το τηλεσκόπιο συμπεριφέρεται αρκετά ικανοποιητικά), τότε παρόλο που δίπλα μου υπάρχουν τεράστια dob, μετά την πρώτη ματιά ο κόσμος που έχει έρθει, προτιμά το μικρό, διότι αμέσως καταλαβαίνει τι πρέπει να κάνει για να παραμείνει ο στόχος στο προσοφθάλμιο. Ακόμα και ηλικιωμένοι άνθρωποι και μικρά παιδιά. Γυρίζουν απλώς την ντίζα της μικρομετρικής κίνησης της στήριξης. Διότι η διαφορά ανάμεσα σε μία αλταζιμουθιακή και μία ισημερινή στήριξη, είναι ότι στην ισημερινή η παρακολούθηση ενός αντικειμένου, γίνεται σε έναν άξονα γυρίζοντας μία ντίζα μικρομετρικής κίνησης, ενώ στα απλά δίχως goto Dob, και στους δύο, σπρώχνοντας διαρκώς με μικροσκοπικές κινήσεις με το χέρι του ο χρήστης το τηλεσκόπιο. Και αυτό, πίστεψε με, αυτομάτως αποκλείει τις περισσότερες φορές από την παρατήρηση, παιδιά και συζύγους.

Γενικώς αν σκέφτεσαι για ισημερινή στήριξη η επιλογές δεν είναι πολλές κι άφθονες, και πρέπει (όσο κι αν αυτό είναι οδυνηρό) να δώσεις λήγω ακόμα χρόνο στον εαυτόν σου και να το ψάξεις καλύτερα.

Επίσης στην Λέσβο είναι σίγουρα δύο φίλοι που έχουν τηλεσκόπια κι ασχολούνται. Οι καιροί βεβαίως είναι δύσκολοι,

αλλά αν τους έβρισκες και γινόταν να συναντηθείτε σε κάποια αστροπαρατήρηση, το όφελος για σένα θα ήταν μέγα.

Θα έβλεπες από κοντά και θα χρησιμοποιούσες με τα χέρια σου κάποια πράγματα από τον εξοπλισμό, με αποτέλεσμα κάποια πράγματα να ξεκαθάριζαν.

Αυτό πάντα είναι το πιο θετικό που μπορεί να κάνει κάποιος όταν ξεκινά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλιστα... άρα και η στήριξη λοιπόν παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Ομολογώ πως την είχα υποτιμημένη την αξία της.

Φαντάζομαι οι ισημερινές θα έχουν μια παραπάνω δυσκολία και στη μετακίνησή τους, παρά την ευκολία που σου παρέχουν στον στόχο.

Θα το ψάξω πάντως και θα τα ζυγίσω.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι. Το θέμα μεταφοράς είναι ένα ακόμα συν για τις ισημερινές στηρίξεις. Διότι τις βγάζεις από το τρίποδο, το δε τρίποδο διπλώνει κλπ. Έτσι και στο αυτοκίνητο, αλλά και στο σπίτι πιάνει λιγότερο χώρο. Αντίθετα με τις dob από νοβοπάν, που είναι ογκώδης και βαριές. Δεν γίνεται κάθε φορά να τις αποσυναρμολογείς για να τις μεταφέρεις ή να τις αποθηκεύσεις. Άλλωστε όπως βλέπεις, στα μεγάλα νευτώνεια οι βάσεις δεν είναι από νοβοπάν αλλά ξύλινες οι οποίες μπορούν να αποσυναρμολογούνται όσες φορές θέλεις, χωρίς να χαλάνε κι έτσι και λιγότερο χώρο πιάνουν και μεταφέρονται πολύ πιο εύκολα. Γενικώς το θέμα δεν είναι ποια βάση είναι καλύτερη. Ισημερινή ή ΑΖ. Το θέμα είναι, το πόσο είναι σημαντικό για τον χρήστη, το αν μπορεί ή όχι η βάση να παρακολουθεί τα ουράνια αντικείμενα, και με πιο κόστος. Για νευτώνεια μέχρι και 8 ίντσες, η ισημερινές χωρίς goto, είναι καλύτερη λύση. Από εκεί και πάνω (σίγουρα από τις και 12 και επάνω)

Οι σχεδιάσεις dob, είναι μονόδρομος με ή χωρίς goto.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hello.

 

Δυστυχώς είναι αρκετά περίεργη η εποχή, γιατί διαφορετικά το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να πας σε κάποια παρατήρηση με άλλους, να δεις τον εξοπλισμό και να προσπαθήσεις να καταλάβεις τι είναι το καλύτερο για σένα.

 

Δεν υπάρχει η απόλυτη λύση για να προτείνουμε κάτι και να είναι σωστό για όλους.

Συνεπώς προσπάθησε να φανταστείς ποια θα είναι η ρουτίνα παρατήρησης σου.

Πόσo χρόνο έχεις στη διάθεση σου και ποσο συχνά θες να παρατήρεις. Και πόσο κουβαλημα πρέπει να κάνεις για να παρατηρήσεις.

 

Το παραπάνω είναι πολύ σημαντικό γιατί ακόμη και τον καλύτερο εξοπλισμό να έχεις στην διάθεση σου, αν είναι δύσκολο/ χρονοβόρο/ εξαντλητικό το να τον χρησιμοποιήσεις, στο τέλος, θα μείνει ανεκμετάλλευτος. Άρα λοιπόν, προσπάθησε να καταλάβεις (δυστυχώς μέσω internet) τι απαιτήσεις έχει ο εξοπλισμός που κοιτάς. Υπάρχουν αρκετά βίντεο που δείχνουν πως στήνεται ο εξοπλισμός και τι χρειάζεστε να κουβαλήσεις.

 

Η προσωπική μου πρόταση για πρώτο τηλεσκόπιο είναι το 8αρι dob. Καλώς η κακώς η μεγαλύτερη διάμετρος σημαίνει περισσότερο φως. Έτσι θα μπορέσεις να εκμεταλλευτείς αρκετά το πλεονέκτημα του σκοτεινού ουρανού που έχεις και να παρατηρήσεις πολλά εντυπωσιακά αντικείμενα βαθέως ουρανού. Το στήσιμο είναι σούπερ απλό, το σύστημα στόχευσης είναι intuitive και δεν θα χρειαστεί να «σκεφτείς» τι θα κάνεις.

 

Καλό ξεκίνημα :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κάτι από εμένα, συμφωνώ με ότι σου έγραψαν οι προηγούμενοι φίλοι.

Η δική μου συμβουλή είναι Ισημερινή στήριξη EQ3 - 2, είναι ποιο οικονομική, μεταφέρετε εύκολα,, και αργότερα γίνεται με αυτόματη οδήγηση.

 

Τηλεσκόπιο διοπτρικό, 102/500, που μπορείς να δεις πάρα πολλά αντικείμενα, κάνει και για επίγεια παρατήρηση,

και όταν θελήσεις αργότερα μεγαλύτερες μεγεθύνσεις το πουλάς και αγοράζεις κάτι μεγαλύτερο.

Με 500 ευρώ περίπου ξεκινάς θα τα έχεις αρκετό χρόνο και θα μάθεις πολλά για τον ουρανό.

 

Και στην Μυτιλήνη υπάρχει και ο φίλος μας ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ ΛΕΩΝ, www.astrotheory.gr

προσπάθησε να έλθεις σε επαφή να σε βοηθήσει από κοντά.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα στην ομαδα και καλώς σας βρήκα και γω με την σειρα μου!

Ειμαι καινούργιος και γω στον χώρο και ερευνώ την αγορά για το πρωτο μου τηλεσκόπιο! Διαβασα τις παραπάνω προτάσεις σας και σχόλια και νομίζω εχω κατατοπιστει σε ενα μεγάλο βαθμό σε τι αγορα θα προβω.

Εχω σκεφτεί dobsonian 6''η 8'' και dobonian 130mm truss heritage(αποσπώμενο)

Επισης ειδα και celestron starsense 130dz (αν δεν κανω λαθος) .

Το τελευταίο λειτουργει με λογισμικό της celestron στο κινητο για περιήγηση στον ουρανό.

Δεν ξερω ποσο αξιόπιστο ειναι και αν στο μελλον δεχεται κάποια αναβαθμιση στο λογισμικό η για περεταίρω εξερεύνηση, ή οχι.

Γενικα θα ηθελα λιγο την γνωμη σας χωρις να σας κουράζω!

Το τηλεσκόπιο το θελω για πλανητική, σεληνιακή εξερεύνηση και αν είναι δυνατον και νεφελώματα.

Δεν ξερω αν ειμαι πολυ απαιτητικός απο αυτα τα συγκεκριμένα ειδη!

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Gregory.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα στην ομαδα και καλώς σας βρήκα και γω με την σειρα μου!

Ειμαι καινούργιος και γω στον χώρο και ερευνώ την αγορά για το πρωτο μου τηλεσκόπιο! Διαβασα τις παραπάνω προτάσεις σας και σχόλια και νομίζω εχω κατατοπιστει σε ενα μεγάλο βαθμό σε τι αγορα θα προβω.

Εχω σκεφτεί dobsonian 6''η 8'' και dobonian 130mm truss heritage(αποσπώμενο)

Επισης ειδα και celestron starsense 130dz (αν δεν κανω λαθος) .

Το τελευταίο λειτουργει με λογισμικό της celestron στο κινητο για περιήγηση στον ουρανό.

Δεν ξερω ποσο αξιόπιστο ειναι και αν στο μελλον δεχεται κάποια αναβαθμιση στο λογισμικό η για περεταίρω εξερεύνηση, ή οχι.

Γενικα θα ηθελα λιγο την γνωμη σας χωρις να σας κουράζω!

Το τηλεσκόπιο το θελω για πλανητική, σεληνιακή εξερεύνηση και αν είναι δυνατον και νεφελώματα.

Δεν ξερω αν ειμαι πολυ απαιτητικός απο αυτα τα συγκεκριμένα ειδη!

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

Gregory.

 

γεια σας και απο μενα

θα ηθελα να προσθεσω και εγω την ερωτηση μου,αν δεν πειραζει,ωστε αν καποιος θελει να απαντησει να μη χρειαστει να το κανει δευτερη φορα. αν δεν επρεπε , συγνωμη. η διαδικασια της πολικης ευθυγραμμισης, μπορει να αποθαρρυνει εναν πρωταρη και τελικα να αποδειχτει κακη επιλογη η αγορα τηλεσκοπιου με ισημερινη στηριξη?

με ενδιαφερει το Skywatcher Explorer 130 EQ2 που βρισκω σε καλες τιμες στο εξωτερικο ευχαριστω Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Gregory: Καταρχας απο τα τρια που ειπες θα σου ελεγα να βγαλεις το heritage. Το μονο πλεονεκτημα του ειναι η ευκολη μεταφορα. Απο τα αλλα δυο το 6 ειναι εξαιρετικο οπως και το 8. Αν μπορεις να παρεις και τα δυο προτιμησε το 8 επειδη θα σου δειξει περισσοτερα και θα το κρατησεις περισσοτερο. Το celestron αστο επειδη εχει μικρη διαμετρο και τα ρομποτικα για αρχη δεν κανουν.

 

 

amanitav: Οντως η ισημερινη αποθαρρυνει καπως τους καταναλωτες αλλα οπως και εγω ξεκινησα με ισημερινη δεν ειναι προβλημα. Η πολικη ευθυγραμμιση ειναι πανευκολη και αν διαβασεις τις οδηγιες δεν θα εχεις θεμα. Εγω εικαζω οτι θελεις να παρεις το sw eq2 130/900 που ηταν το πρωτο μου τηλεσκοπιο. Θα σου ελεγα ομως να μην το παρεις πρωτον γιατι εχει σφαιρικο κατοπτρο και δευτερον επειδη η eq2 δεν ειναι αρκετη για το τηλεσκοπιο. Αυτο σημαινει οτι με τον καιρο η στηριξη οσο και να την προσεχεις θα χαλασει καποτε. Οποτε αν παρεις αυτο παρε και την eq3 που ειναι αρκετα στιβαρη και εχει και θεση για πολικη διοπτρα (εργαλειο που κανει την πολικη ευθυγραμμιση πολυ πιο ευκολη). Θα σου προτεινα το dob 6 που εξαρχης ακουγεται πιο ακριβο αλλα αξιζει τα λεφτα του και δεν θες ουτε στηριξη ουτε τιποτα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Quantum σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου! Εξαρχής έτεινα σε αυτά τα 2 τηλεσκόπια dob 6 η 8 αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα μεταφέρονται και στήνονται.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω, θα ήταν καλύτερο να προβώ σε αγορά ξεχωριστών πρόσθετων προσοφθάλμιων φακών(ανά κομμάτι ), ή να αγοράσω έναν τύπου baader mark zoom που περιλαμβάνει πολλούς φακούς σε έναν;

Και στις 2 περιπτώσεις χρειάζομαι barlow ή oχι;Γνωρίζω ότι μεγεθύνει αλλά δεν ξέρω αν στη δεύτερη περίπτωση αγοράς φακού, τύπου baader, χρειάζεται μιας και έχει zoom ο φακός.

θα το εκτιμούσα αν προτείνεις έξτρα παρελκόμενα ή όχι τύπου κιτ τηλεσκοπίου ή φίλτρα

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!!

Gregory.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Gregory άποψη μου είναι ότι σε ποιότητα ο ζουμ δεν φτάνει τα ξεχωριστά. Παρόλα αυτά είναι ένας πολύ καλός φακός που αξίζει τα λεφτά του. Αν πάρεις αυτό πάρε και τον ταιριαστό του Barlow. Barlow θέλεις σίγουρα. Πολύ καλή επιλογή ο celestron x cel 2x η ο televue 2Χ αν και ο δεύτερος μπορεί να μην εστιάζει λόγω μήκους. Προσοφθαλμια με τον καιρό θα δεις ότι θέλεις 3 και ένα barlow. Ένα για πλανητική με μεγάλη μεγέθυνση, ενα για βασικό με μέτρια μεγέθυνση και ένα εντοπισμού μικρής μεγέθυνσης. Το 8αρι αν δεν κάνω λάθος είναι 200/1200 άρα έχει f6. Οπότε για βασικό πάρε ένα 12μμ που θα κάνει 100 μεγεθυνσεις. Για πλανητική θα σου πρότεινα κανένα ορθοσκοπικο από την baader από 6 έως 8μμ η τον πολύ καλό televue plossl 8mm. Σε αυτά μάλλον δεν θα βάζεις barlow γιατί θέλει πολύ καθαρό και σταθερό ουρανό για να σηκώσει τέτοια μεγέθυνση. Αλλά πάλι το 6 μόνο του κάνει 200χ οπότε με barlow πάει 400 που είναι θεωρητικά το μαξ του 8. Ο άλλος κάνει 150χ με barlow 300 που είναι λίγο πιο εύκολο να το πετύχεις. Για σκοπευτικο πάρε ένα 30-40 με μεγάλο πεδίο. Έτσι αν πάρεις τα 40μμ, 12μμ και 8μμ και τον Barlow 2x τότε θα έχεις 40μμ, 20μμ, 12μμ, 8μμ, 6μμ και 4μμ μεγεθυνσεις που πραγματικά θα σε καλύψουν παντού. Όλα τα παραπάνω προσοφθαλμια πωλούνται στο πλανητάριο Θεσσαλονίκης. Όσο αναφορά την φορητοτητα το 6 είναι μια χαρά για μεταφορά ακόμα και με πόδια αν είστε 2 άτομα. Το 8 θέλει αμάξι αλλά χωράει στα πίσω καθίσματα (ποτέ στο πορτ μπαγαζ) άνετα με την βάση στο μπροστινό του συνοδηγού. Αλλά απαραίτητα εξαρτήματα είναι το telrad ένας ερευνητής 1χ χρήσιμος για εύρεση στόχων καθώς και ένα προσοφθαλμιο ευθυγράμμιση γιατί μες το αμάξι απευθυγραμμιζονται εύκολα τα κάτοπτρα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Quantum φιλε μου τι να πω! Πιστευω με καλυψες πληρως και δεν νομιζω να εχω απορια εκτος του αν ειναι καλυτερο να αγορασω καποια αλλη στιριξη για τον οπτικο σωληνα.Δεν γνωριζω αν μπορω να αγορασω μονο τον οπτικο σωληνα του dob και μετα να τον ενσωματωσω σε αλλη στηριξη.

Οσο για τους φακους και τα παρελκομενα απο οτι καταλαβα πρεπει να χεις γερο budget!

Ισως να αγοραζα ενα μικρο dob και να το αναβαθμισω με φακους που να ερθει πιο φτηνα απο οτι ενα μεγαλυτερο dob.

Αν αγορασω τετοιου ειδος φακων ,θα μπορεσω να τους χρησιμοποιησω σε μεγαλυτερο τηλεσκοπιο στο μελλον η οχι;

Οσο για το πλανηταριο το γνωριζω αφου απο κει κανω την ερευνα για τα παντα.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου!!

 

Gregory.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Quantum και κατι ακομα. Αν αγορασω dob 6αρι οι παραπανω φακοι που προτεινες θα ειναι συμβατοι η θα ειναι καλυτεροι αν ενσωματωθουν σε 8αρι dob;

 

Ευχαριστω πολυ Gregory!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε από ότι ξέρω και το 6 και το 8 έχουν βιδωμα 2'' ενώ όλοι οι φακοί που σου είπα είναι 1,25'' αλλά έχουν τα τηλεσκόπια μέσα στο σετ και ανταπτορασ άρα θα μπορείς να τα βάλεις σε όποιο τηλεσκόπιο και αν πάρεις. Το 6 θα είναι πιο εύκολο να το βάλεις σε στήριξη αργότερα γιατι μπορεί να μπει στην Eq5 που είναι σχετικά φθηνή σε σχέση με άλλες. Το 8 νομίζω μπορεί και αυτό να μπει στην Eq5 αλλά μόνο για παρατήρηση και όχι για φωτογραφία. Προσωπικη μου γνώμη είναι να πάρεις το 8αρι και μην σκέφτεσαι σε πόσο καιρό θα πάρεις τους φακούς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πορευτω δηλαδη με τους φακους που ερχονται με το τηλεσκοπιο 25 μμ και 10 μμ και στην συνεχεια να αγορασω αλλους στο μελλον;

 

Ευχαριστω και παλι φιλε Quantum!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστω πολυ φιλε quantum για την βοηθεια σου και τον χρονο σου!Αν ξαναεχω καποια απορια θα εμφανιστω παλι!!χαχαχαχ!

Και παλι ευχαριστω και καθαρους ουρανους να χεις φιλε!

 

Με εκτιμηση Gregory!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Quantum να σε απασχολησω;

Το τηλεσκοπιο πρεπει παντα να το ευθυγραμμιζω πριν την χρηση του ή οχι ;Τα dob εχουν red dot finder;

Μου προτεινες πιο πανω καποιους φακους και και για σκοπευτικο στα 30 με 40μμ με μεγαλο πεδιο,ειναι σημαντικο και στους αλλους προσοφθαλιους το πεδιο να ειναι μεγαλοΑποτι ειδα οσο πιο μεγαλο το πεδιο τοσο πιο ακριβοι και οι φακοι.

 

Ευχαριστω Gregory!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα dob νομιζω οτι δεν εχουν red dot αλλα εχουν ενα ερευνητη 9Χ50. Δεν χρειαζεται ευθυγραμμηση καθε φορα αν ηταν σπιτι και το ξανα στο μπαλκονι. Αν ομως κανεις ενα ταξιδι με αυτοκινητο καλο θα ηταν να το τσεκαρεις. Το σκοπευτικο σου δινει πλεονεκτημα να εχει μεγαλο πεδιο για να βλεπεις μεγαλυτερη περιοχη και να βρεις τον στοχο σου πιο ευκολα. Τα πλανητικα για παραδειγμα δεν θα σε βοηθησει το μεγαλυτερο πεδιο στην εικονα. Θα σε βοηθησει στο γεγονος οτι θα μενει παραπανω στο πεδιο οποτε δεν θα χρειαζεται να το κουνας συνεχεια. Παντως ενα πλανητικο με μεγαλο πεδιο οπως ο ethos που εχω ειναι πολυ ακριβο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης