Jump to content

Phd 2 guiding


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το εξής πρόβλημα.

Όταν προσπαθώ να κάνω calibration με το phd 2 φτάνει μέχρι τα 61 steps και μετά λέει calibration failed και εμφανίζει πάνω ra calibration failed: star dont move enough. Προσπάθησα να το διορθώσω αλλά τίποτα. Κάποια στιγμή μπήκα στις χειροκίνητες ρυθμίσεις στις οποίες είδα ότι το ra degree ήταν στο 0 και το άλλαξα σε 90 όπως ήταν και το dec. Τότε πέτυχα οδήγηση αλλά οι εικόνες που τραβούσα με την dslr έδειχναν μερική μετατόπιση από εικόνα σε εικόνα. Άρα τίποτα...

 

Έχετε να προτείνετε κάτι;

 

Ευχαριστώ Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πηγαινε στις ρυθμισεις στο guiding και βαλε στο ψαλιβρατιον την εστιακη του τηλεσκοπιου σου μετα πατα το advanced διπαλ απο το calibration step και βαλε τα στοιχεια του εξοπλισμου σου, στο guide speed για αρχη βαλε ενα και μετα πατα ΟΚ. λογικα το προβλημα σου ειναι αυτο

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω κάνει αυτό. Βέβαια στο guide speed έχω 0.5.

 

Σκέφτηκα μήπως τοπρόβλημα λύνετε με tool->manual guide και απο εκεί να κάνω το αστέρι να κινηθεί όπως φαίνετε στο παρακάτω βίντεο στο σημείο 1.58

 

Όπως είπα και πιο πάνω μου βγάζει το πρόβλημα ra calibration failed: star dont move enough. Γι αυτό και σκέφτηκα την παραπάνω λύση. Δεν ξέρω όμως αν τελικα φταίει αυτό...

 

Οποιαδήποτε άλλη βοήθεια ευρόσδεκτη.

Ευχαριστώ kookoo_gr για την απάντηση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι τηλεσκόπιο έχεις όπως επίσης τι στήριξη και σε ποιό κομμάτι του ουρανού προσπαθείς να κάνεις το calibration ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στήριξη: azeq6

τηλεσκόπιο: celestron ed80

καμερα: dslr 550d

οδηγητική: zwo 120mono

οδηγητικό: ερευνητής απο dob 8

 

προσπάθησα να κάνω calibration κυρίως στον ορίονα. Αλλά προσπάθησα και κοντά στις πλιάδες με τα ίδια αποτελέσματα.

_Viber_2021-02-03_23-09-12.thumb.jpg.bd0eeeaf978c06dadd9319b1260a8873.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είσαι εντελώς ανεστίαστος οποτε μάλλον δεν έχεις βγάλεις το compression ring μπροστά στο οπτικό στοιχείο του ερευνητή. Καλύτερα εστίασε πρώτα και μας λες πάλι πως πήγε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νομίζω οτι είναι εστιασμένο.

Επειδή αυξησα τη φωτεινότητα φαίνετε έτσι. Αν κατεβάσω την φωτεινότητα θα γίνουν τα αστέρια σαν τελείες περιπου.

 

Δεν είμαι και σίγουρος αλλα έτσι νομίζω

 

Ευχαριστώ Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφαίρεσε το δαχτυλίδι σύσφιξης και βίδωσε το οπτικό στοιχείο ώστε να εστιάσεις.

Την ώρα που το κάνεις δες στην οθόνη σου μέχρι να φτάσει το άστρο γίνει σημειακό.

Δοκίμασε πάλι να κάνεις calibration σε ένα σημείο του ουρανού ανατολικά και πες μας τα αποτελέσματα.

finder.thumb.jpg.52b1a770f2e950af66f9a71e314c2474.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας , να κάνω κάποιες ερωτήσεις για το phd2

 

1. Πρέπει να κάνουμε συχνά calibration η κάθε φορά? ( παίζει ρόλο σε ποια περιοχή φωτογραφίζουμε? )

 

2. Όταν κάνουμε calibration πρέπει η κάμερα να μπει σε τέτοια θέση ώστε όταν κινείται το πράσινο τετραγωνάκι οριζόντια και δεξιά να κινείται έτσι και πάνω στον πράσινο άξονα ? αντίστοιχα πάνω κάτω αριστερά ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάνε calibration όταν και αν περιστρέψεις την κάμερα για να καδράρεις.

Αν αλλάζεις σημείο του ουρανού δεν χρειάζεται να ξανακάνεις recalibration.

Όχι δεν χρειάζεται να έχεις το orientation της οδηγητικης ώστε το αστέρι να κουνιέται επάνω στις γραμμές, δεν παίζει ρόλο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κάμερα πρέπει πάντα να μπαίνει σε σταθερή θέση στον εστιαστή ώστε να μην χρειάζομαι calibration ?

( δηλαδή όταν έκανα την πρώτη φορά calibration όπως είχα μέσα την κάμερα να την έχω πάντα έτσι ? )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν για κάποιο λόγο την τοποθετήσεις αλλιώς θα πρέπει να κάνεις πάλι calibration (μιλάω για την οδηγητικη κάμερα, συγνώμη αν σε μπέρδεψα).

Αυτό έχει λογική σε κάποιον που αφαιρεί τον εξοπλισμό και τον στήνει άλλη βραδιά οπότε και εχει τοποθετήσει την οδηγητική αλλιώς.

Αν έχεις μόνιμο τον εξοπλισμό σου χωρίς να πειράξεις την οδηγητική τότε συνεχίζεις όπως ήσουν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την οδηγητική λέω Άγγελε. Αν την αφαιρώ και την τοποθετώ πάλι αλλά στη θέση που έκανα calibration πριν , δεν γίνεται? ( βάζοντας σημάδια σε ερευνητικό και κάμερα )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι πέτυχα οδήγηση αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή

 

Δεν εχει ra dec κατι γίνεται!! δεν ειναι οδήγηση το γράφημα. Δες τα pm σου

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως γραφει και ο θεμης δεν κανεις καθολου οδηγηση. Αν μπορεις μπες στον καταλογο C:\users\xxx\documents\phd2 (οπου χχχ το username που εχεις) και ανεβασε το τελευαταιο log του phd2

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καποια βηματα τα οποια μπορει να τα εχεις κανει, ισως και οχι αλλα καλο ειναι να τα (ξανα)πουμε σαν sanity check

 

1. Κανε οσο το δυνατον καλη πολικη μπορεις, σε μερικα logs στην αρχη δειχνει πολυ κακη πολικη. Το phd2 εχει και δικο του εργαλειο για να σε βοηθησει στην πολικη στο μενου tools -> Drift Align. Το phd2 εχει ενα καλο οδηγο στην βοηθεια για να κανεις αυτη την διαδικασια.

 

2. Σιγουρεψου οτι η βαση σου στο eqmod ειναι στο sidereal

 

3. εφοσον στηνεις και ξεστηνεις το τηλεσκοπιο σου ακομα και αν εχεις βαλει σημαδια στο μπαλκονι/ταρατσα/κηπο κτλ. πρεπει να κανεις ΚΑΘΕ φορα calibration στο phd2. δεν εχει σημασια πως ειναι τοποθετημενη η οδηγητικη καμερα στην βαση της αλλα να ξερεις οτι αν περιστρεψεις την οδηγητικη καμερα θα πρεπει να ξανακανεις calibration.

 

4. Σιγουρεψου οτι εχεις καλη εστιαση στο οδηγιτικο τηλεσκοπιο. Αν και στην τελευαται φωτο που ανεβασες τα αστερια φαινοντα εστιασμενα το Phd2 εχει ενα εργαλειο στο μενου view -> star profile. Διαλεξε ενα αστερι και παιξε με την εστιαση μεχρι ο αριθμος FWHM που δειχνε να ειναι οσο το δυνατο μικροτερος. Θα βοηθηει αν απο τον ερευνητη βγαλεις το δαχτυλιδι που δειχνει ο Αγγελος.

 

5. Αν το calibration δεν γινεται πηγαινε στο μενου Tools -> Manual Guide και παιξε με τις κατευθυνσεις της βασης σου για να δεις αν η βαση παιρνει παλμους κινησης

 

6. Αν πετυχει το calibration πηγαινε μετα και κανε απο το μενου Tools -> Guiding Assistant και αστο να τρεξει τουλαχιστον για 2 λεπτα και τσεκαρε και measure dec backlash. Οι τιμες που θα δειξει οταν κανεις apply θα βοηθησουν στην οδηγηση.

 

7. βαζε χρονο εκθεσης γυρω στα 2 sec για να μειωσεις το παιξιμο του αστεριου απο το seeing

 

8. Δες και αυτη τη σελιδα https://openphdguiding.org/manual/?section=Trouble_shooting.htm με πιθανα προβληματα και λυσεις

 

EDIT ειδα οτι εχεις συνδεδεμενο καλωδιο st4 δες αυτο

 

Any of the guide cameras which have an ST-4 compatible "on-camera" guider interface. Use the 'on camera' mount choice for these setups.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης