Jump to content

102/500sw προς πώληση έφυγε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας ξεκινήσω από 200 με την βάση τιμή συζητήσιμη προτιμώ Αθήνα χέρι με χέρι έχει κάποιες γρατσουνιές που έγιναν που έβαζα από πάνω την κάμερα έφυγε η az 3 150 € το τηλεσκόπιο ενωειτε τα 2 προσοφθάλμια και διαγονιος 45 ° και δακτυλίδια

IMG_20210213_125903.thumb.jpg.6ee1195498e16e8a2ec11ea81e39461c.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα κάποια στιγμή και αν μπορέσεις να δώσεις εντυπώσεις απο το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο.

Με ενδιαφέρει και εμένα εδώ και αρκετό καιρό για πολύ φορητή λύση και μεγάλο πεδίο με χαμηλό κόστος.

Δεν πρόλαβα να γράψω στην αγγελία παρόλο που είχε προτίμηση Αθήνα.

Εχω παρατηρήσει για λίγο μέσα απο ενα τέτοιο ενός φίλου σε σκοτεινό ουρανό στη Λούτσα ( είχε αλλαχτεί επίσης ο εστιαστής του σε 2 ταχυτήτων και του έδινε εικόνα πιο στιβαρού και ποιοτικού τηλεσκοπίου ) με έναν 32 plossl? vintage δε θυμάμαι μάρκα αλλά ήταν πολύ καλος και μου έπεσε το κατωσάγονο.

Βοηθάει βέβαια πολύ ο σκοτεινός ουρανός γιατί κρύβει τις ατέλειες του χρωματικού σφάλματος και τότε δεν είχα εντοπίσει καμία με τόσο χαμηλή μεγέθυνση ενώ μου είχε κανει εντύπωση η ευκρίνεια της εικόνας που έδινε.

Θα μου πεις βέβαια ''ότι και να είναι αξίζει σχεδόν όσο ενας μέτριος προσοφθάλμιος'' αλλα θα ήθελα να μάθω και πως τα πηγαίνει στην επίγεια μιας και έχεις μεγάλη εμπειρία σε αυτό το κομμάτι.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλές παρατηρήσεις Κωνσταντίνε . Δημήτρη Εύχομαι να βρεις αυτό που θέλεις
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σας πω. Έχω βέβαια το 80ρι (από Orion) και αυτό έχει τα ίδια χαρακτηριστικά σε μεγαλύτερο μέγεθος. Πρέπει να λύσω το θέμα του διαγωνίου, όλοι οι διαγώνιοι που έχω είναι SCT. 1.25" έχω μόνο Amici για επίγεια. Επίσης χρειάζομαι dovetail, έχω αλλά είναι δεσμευμένη αλλού.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης