Jump to content

Βάση EQ5 με celestron SC C8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.

 

Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει τον συνδιασμό "Skywatcher Mount EQ5 Pro" (max add. weight: 10kg)

με το "Celestron Schmidt-Cassegrain telescope SC 203/2032 C8" (5.7 kg) για χρήση Imaging.

Αυτή τη στιγμή έχω ένα Skywatcher 130/900 με ένα οδηγητικό τηλεσκόπιο 500mm (1.3 kg) και έχω ήδη παραγγείλει την EQ5. Θέλω να ξέρω αν μπορώ να αναβαθμίσω το Newtonian με το SC8 στο μέλλον χωρίς προβλήματα στο tracking.

(γνωρίζω ότι η HEQ5 ή η Advanced VX AVX θα ήταν καλύτερη επιλογή…)

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε προσωπική μου άποψη και εμπειρία ότι το μαξ βάρος για φωτογράφιση είναι 2 μείον. Άρα 8 κιλά. Αν 6 κιλά είναι το τηλεσκόπιο τότε 2κιλα φωτογραφικές οδηγιτικα κτλ με τίποτα. Πάνε σε μεγαλύτερη στήριξη η μικρότερο τηλεσκόπιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω φωτογραφίσει στο παρελθόν με eq5, c8 sct και dslr με μέτρια αποτελέσματα. Γίνεται, αλλά καλύτερα να το αποφύγεις αν θες σίγουρα αποδοτικά αποτελέσματα. Ή θα πας σε heq5 ή σε μικρότερη εστιακή τηλεσκόπιο. Για παρατήρηση πάντως τα πάει μια χαρά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ kkoutr και (Quantum).

 

Κρίμα.. πίστευα ότι με καλή ισορρόπηση και ακριβές tracking (βασικά για αυτό πήρα οδηγητικό των 500mm) μπορούσα να έχω την εστιακή απόσταση των 2032 mm που δίνει το C8, ή έστω να πάω στα 1300mm με τον αντίστοιχο reducer.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και ανοίξατε το θεμα

Μπαίνω και γω στην συζήτηση

Έχω και γω μια eq5 με ένα 8" νευτωνιο πάνω!

Το έχω ζυγίσει και μόνο του είναι 11.5 κιλά!

Αυτή η βάση λένε αντέχει 10 σωστά;

Αν βάλω και dslr και προσοφθαλμιο θα φτάσω τα 12 με 13 κιλά σωστά;

Επειδή ήδη έχω μπει στον κόπο να το κάνω goto... Με την ιδέα να βγάζω καμία φωτογραφία με αυτό... (δε ζητάω τρελά αποτέλεσματα) είναι τσαμπα κόπος; να πάω σε καλύτερη βάση η να μείνω εδώ; μου κάνει εντύπωση αν το τηλεσκόπιο είναι 11.5κιλα να το δίνουν από το εργοστάσιο με μια βάση που αντέχει 10!

Ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε δεν πρέπει να βάλεις φωτογραφικές ούτε τίποτα. Το σετ ήδη είναι πολύ για παρατήρηση. Πιο σετ είναι πες λίγο γιατί δύσκολα πουλάνε ανεπαρκείς στηρίξεις σε μεγάλα τηλεσκόπια άνω των 4 ιντσων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Bresser messier nt203 F900

Δύσκολα το βρίσκεις στο ίντερνετ δυστυχώς

 

 

http://allmarkt.at/39/bresser-messier-n-203-8-203/900mm-teleskop-neu

 

 

Πάντως σελήνη έχω βγάλει πολύ καλα

Να μου πεις εκεί δε θες και τίποτα το ιδιαίτερο...

Αλλά και Μ42 που προσπαθησα

Και το κουνουσα με το χέρι για να το κρατήσω στο κέντρο (ναι είναι αστείο... Χαχαχαχα) το αποτέλεσμα μου αρκούσε! Για 3sec λήψης!

Βέβαια η bresser αυτη την βάση (eq mon2) την δίνει μέχρι 13 κιλα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχας 11,5 κιλα για ενα 8ιντσο ειναι πολλα. Δευτερον το καθε βαριδι ξεχωριστα ποσο ζυγιζει. Επισης εισαι σιγουρος οτι το μαξ βαρος της στηριξης ειναι 10 κιλα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως έγραψα πιο πάνω η bresser την βάση αυτή την δίνει για 13! Ξέρω ότι η eq mon2 που έχω είναι ίδια με την eq5! Γι αυτό είπα 10kg

Νέος είμαι στον χώρο και μαθαίνω ακόμα και γι αυτό ρωτάω πολλά!

Να ξανά ζυγίσω το νευτωνιο 8" αλλά όταν το είχα ζυγίσει ήταν 11.5 μαζί με τον ερευνητή επάνω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχας ζυγισε ενα βαριδιο ξεχωριστα. Αν λεει οτι ειναι για 13 μπορει και να ειναι. Μην επειδη φαινεται ιδια με την eq5 βγαζεις συμπερασματα. Μπορει να ειναι πιο στιβαρη ακομα και αν δεν φαινεται.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν καθε βαριδι ειναι 4,5 κιλα και εχεις δυο τοτε το μαξ βαρος του τηλεσκοπιου θα επρεπε να ηταν 9 κιλα για να μπορει να ισσοροπει σωστα στο ζυγισμα. Απο την αλλη θα μπορουσες να τα βγαλεις πιο εξω. Αλλα και παλι θα ειχε προβλημα με το tracking αρα μην πας σε φωτογραφια αν δεν παρεις πιο μεγαλη στιριξη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ένα είναι σχεδόν τέρμα εξω

Και το άλλο σχεδόν στην μεση

Και ισορροπεί μια χαρά! Τώρα που προσπαθώ να το κάνω goto

Ελπίζω να μην έχω θέματα λόγω βάρους... Και να δουλέψει σωστά!

Όσο για φωτογραφία... Έτσι και αλλιώς δεν ήθελα να το πάω επαγγελματικα... Μόνο και μόνο για την εμπειρία μιας και έχω dslr! Tιποτα παραπάνω!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου πάντως!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακολουθώντας και την περίπτωση του φίλου John.. λέω να μείνω αρχικά στο Skywatcher 130/900. Τον Μάιο λογικά θα έχω πάρει και την βάση και θα δω πόσο καλό tracking και Autoguiding μπορώ να κάνω. Έπειτα σκέφτομαι να προσθέσω επιπλέον βάρος (να πάω στο σύνολο 8kg) και να βάλω έναν barlow που έχω για να δω αν χειροτερεύει το tracking. Αν το πείραμα πετύχει θα πάω για C8, αλλιώς για C6. John.. αν έχεις νέα για το σύστημα σου πριν από εμένα γράψε τα αποτελέσματα σου στο thread.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα γραψω

Αν και τα υλικά από Κίνα αργούν ακόμα να έρθουν!

Έχει δουλειά πολύ μπροστά! Και προγραμματισμό μετά! Ακολουθώ τα βήματα του coreos!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Επιτέλους έφτασε η EQ5 και τον προηγούμενο μήνα φωτογράφισα αρκετούς γαλαξίες.

Γραφώ τις εντυπώσεις μου για μελλοντικούς αγοραστές της EQ5.

Η βάση είναι στιβαρή και αρκετά ελαφριά. Κουνάει το Skywatcher N130/900 και ένα διοπτρικό ενός κιλού χωρίς δυσκολία.

Το πρώτο πράγμα που παρατήρησα είναι ότι ο Dec άξονας είναι σκληρός. Εννοώ γυρίζει δύσκολα και με το χέρι. Το Sync scan είναι αρκετά καλό αλλά χάνει πολύ στο πρώτο αστέρι. Αν έχετε καλό ερευνητή και κεντράρετε το 1ο αστέρι, όλοι οι στόχοι θα είναι μετά εντός πεδίου.

Η βάση έχει δυο προβλήματα τα οποία ακόμα δεν έχω λύσει και τα οποία νομίζω συνδέονται:

Α) κάποια κουμπιά κατεύθυνσης κολλάνε. Δηλαδή πατάς το πάνω και η βάση κουνιέται. Μετά πατάς το κάτω και η βάση είναι νεκρή (καμία σχέση με backlash). Αυτό που κάνω είναι να αλλάζω ρυθμό και ξεκολλάει.

Β) Το autoguiding είναι χαλαρά στο συν πλην 2 arcseconds (τέλειο για τα 900mm focal length) μέχρι που ο Dec φεύγει και γυρνάει μετά από μισό λεπτό περίπου. Αυτό γίνεται και προς τις 2 κατευθύνσεις

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης