Jump to content

Αγόρα κάμερας DSLR για αστροφωτογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να κάνω την πρώτη μου αγορά στο κομμάτι της αστροφωτογραφίας και σκεφτόμουν να ξεκινήσω με μια dslr. Θα μπορούσατε να με καθοδηγήσετε σε μια σχετικά οικονομική λύση με τις καλύτερες δυνατές αποδόσεις; Έχω διαβάσει οτι οι Canon γενικά προτιμούνται σε αυτό το κομμάτι αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις ως προς και την επιλογή συγκεκριμένου μοντέλου.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα επίσης!

Αν επιθυμείς να πάρεις μια DSLR κυρίως για φωτογραφικη χρήση , και περιστασιακά για αστροφωτογραφική χρήση, νομίζω πως σκεπτεσαι σωστά...

Αν ομως οι απαιτήσεις σου ειναι αυξημένες, ισως πρεπει να ψαχτείς σε μια αμιγως αστρονομικη καμερα...

Στην περιπτωση που θα μπεις στην διαδικασία του στησίματος της υποδομής, (σωστη βαση, καταλληλος σωλήνας, οδηγητική καμερα, προγραμματα, περιφεριακα κλπ κλπ) ειναι κρίμα να δεσμευεσαι απο τους περιορισμούς μιας DSLR...

καλη ερευνα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε πολυ απλα θα σου πω οτι αν παρεις dslr δεν θα μπορεις να βγαζεις τοσο καλες φωτογραφιες νεφελωματων και γαλαξιων οσο με ccd η cmos. Γενικα ομως μπορεις να την βαλεις και πανω στο τηλεσκοπιο να βγαλεις πολυ ωραια πορτρετα αστερισμων του γαλαξια. Αν θες να ασχοληθεις βγαζοντας φωτογραφιες νεφελωματων και γαλαξιων οπως πολλοι τοτε θελεις πολλα λεφτα και βαση, σωληνα, υπολογιστη, προγραμματα, σκοτεινο ουρανο, ccd η cmos και πολλα αλλα. Και εγω ξεκινησα αστροφωτογραφια και πηρα την εξαιρετικη canon eos 800d.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε πολυ απλα θα σου πω οτι αν παρεις dslr δεν θα μπορεις να βγαζεις τοσο καλες φωτογραφιες νεφελωματων και γαλαξιων οσο με ccd η cmos. Γενικα ομως μπορεις να την βαλεις και πανω στο τηλεσκοπιο να βγαλεις πολυ ωραια πορτρετα αστερισμων του γαλαξια. Αν θες να ασχοληθεις βγαζοντας φωτογραφιες νεφελωματων και γαλαξιων οπως πολλοι τοτε θελεις πολλα λεφτα και βαση, σωληνα, υπολογιστη, προγραμματα, σκοτεινο ουρανο, ccd η cmos και πολλα αλλα. Και εγω ξεκινησα αστροφωτογραφια και πηρα την εξαιρετικη canon eos 800d.

 

Η αλήθεια είναι οτι με ενδιαφέρει ως επί το πλείστον η αστροφωτογραφήση βαθέως ουρανού, κυρίως νεφελωμάτω και γαλαξιών, επειδή όμως με το κομμάτι των ccd καμέρων δεν ειμαι εξοικειωμένος, ομολογώ πως με ''τρομάζει'' λιγο. Γιαυτό και θα προτιμούσα να πάω σε μια καλή dslr κάμερα γνωρίζοντας βέβαια τα μειονεκτήματα αυτής έναντι μιας ccd. Η κάμερα που έχετε εσείς μπορεί να επιφέρει αξιόλογα αποτελέσματα σε αυτό το κομμάτι; Διότι σκεφτόμουν να κινηθώ προς τα εκεί σε Canon δηλαδή και σε ένα budget 400 με 600 ευρώ.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι 300-400€ dslr. Προτίμησε Canon 550d /600d modified, αν και οποιαδήποτε Canon από την 450d και μετά κάνει, ή Nikon D5300 (η καλύτερη σχέση αισθητήρα /τιμής). Από 400€ και πάνω ψυχώμενη ccd/cmos.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι 300-400€ dslr. Προτίμησε Canon 550d /600d modified, αν και οποιαδήποτε Canon από την 450d και μετά κάνει, ή Nikon D5300 (η καλύτερη σχέση αισθητήρα /τιμής). Από 400€ και πάνω ψυχώμενη ccd/cmos.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης