Jump to content

Προσοφθάλμια ποιο από τα δυο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας ένα διοπτρικό αχρωματικό 102Χ1000 m.m. f9

Θέλω ένα ποιοτικότερο προσοφθάλμιο από το υπάρχον, σκέπτομαι αυτά τα δυο.

 

https://www.planitario.gr/hyperion-24mm-o31-8mm.html

https://www.planitario.gr/plossl-25mm-o-31-8mm.html

 

Θα ήθελα την εμπειρία και την γνώμη σας.

 

Ευχαριστώ.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου Sevax αν είναι να δώσεις σχεδόν 150 ευρώ καλύτερα να πάρεις τον Hyperion 21mm. Ταιριάζει πολύ καλά με τον εστιακό λόγο του τηλεσκοπίου σου. Εξ άλλου έχεις δει με τον δικό μου με στο τηλεσκόπιο σου. Θα σου δείξει τέλεια όλα τα deep sky αντικείμενα που μπορείς να δεις με αυτό. Διαφορετικά αν θέλεις μεγαλύτερη εστιακή πάρε τον Plossl 25mm. Το τηλεσκόπιο σου είναι F10! Έχεις δει επίσης με τον δικό μου Plossl 25 και σου άρεσε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Κύριε Δημήτρη,ό,τι λέει ο κύριος Γιάννης,Hyperion 21 το είχα και εγώ,το χρησιμοποιούσα στο bresser 102/1000,ίδιο εστιακό με το δικό σας.Ταιριάζει απόλυτα με τον εστιακό λόγο του τηλεσκοπίου σας,κόρη εξόδου 2,1(Ιδανικό για deep sky).Και γίνεται και δύο ιντσών αν αφαιρέσουμε το τελευταίο στοιχείο.(Αλλάζει η εστιακή όμως)Το μόνο μείον για μένα είναι το βάρος,γι αυτό και το έδωσα.

Αν επιθυμείτε περισσότερες λεπτομέρειες τα λέμε τηλεφωνικώς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχουν γίνει ασύμφοροι οι Hyperions στα 150, κάποτε έκαναν λίγο παραπάνω από 100.

Με είχε απασχολήσει το ερώτημα για το ποιός είναι ο 20-24mm που θα άξιζε να κρατήσω και κατέληξα στον Explore Scientific 68 24mm ο οποίος ήταν ο καλύτερος σφαιρικά. Ο Hyperion 24mm έχει μεγαλύτερη διαύγεια αλλά όχι τόσο καλή απόδοση στα άκρα, κάτι που διορθώνει ο 21mm με το στοιχείο Smythe δύο φακών, αλλά δεν έχει το μέγιστο πεδίο, όπως οι άλλοι δύο, κάτι που ισχύει και για τους πολύ καλούς ιαπωνικούς, Vixen 22 και Pentax 20mm. Κράτησα τον Explore Scientific και έδωσα τον Hyperion στην κόρη μου. Ακριβώς επειδή το τηλεσκόπιό σου είναι f/10 θα πρότεινα τον Hyperion 24. Στα καταδιοπτρικά μου αντίστοιχης διαμέτρου είναι εξαιρετικός και οι διαφορές που είδα αναδείχθηκαν σε Dobson f/5 αλλά και στον Stellarvue που είναι f/4.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα σου έλεγα μακριά απο hyperions....και γενικά baader εκτός απο τους morpheus για τους οποίους δεν εχω εμπειρία αλλα προσωπικά ούτε αυτοί με πείθουν και εκεί πας σε άλλο εύρος τιμής.

Αν είναι να πας στην περιοχή των 150 θα σου έλεγα με κλειστά μάτια τους explore scientific 68 εφόσον το eye relief δεν είναι πρόβλημα για σένα που στον 24 είναι αρκετά καλό και αρχίζει να πέφτει κατεβαίνοντας μέχρι τον 16mm. Εγώ δεν φοράω γυαλιά και δεν έχω πρόβλημα και με 6mm plossl στο eye relief.

Οι hyperions πάσχουν απο χρωματικό σφάλμα στα άκρα (κιτρινίζουν) σε φωτεινά αντικείμενα αλλα και το λεγόμενο EOFB απο τη μέση και μετά (δέν ξέρω πως να σου το εξηγήσω ειναι σαν μια αχνη θολούρα απο τη μεση του πεδίου και μετά οπου απαξ και την προσέξεις θα την βλέπεις για πάντα, αλλά μπορεί και να μη την προσέξεις ποτε) πέρα απο την μη καλή διόρθωση σε όλο το πεδίο.

Μπορεί ομως να μη σε νοιάζουν ολα αυτα και να θέλεις μεγάλο eye relief και άνεση στην παρατήρηση, τοτε γιαυτό ειναι πολύ καλοι καθώς στο κεντρο του πεδίου δεν εχουν προβλήματα.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως λένε και οι προλαλήσαντες ο Υπερίωνας είναι πολύ καλός , ξεκούραστος , διαχρονική αξία και εγγυημένη μεταπώληση ...αλλά λιγάκι βαρύς και ίσως χρειαστεί να μετατοπίσεις λίγο το τηλεσκόπιο απ τους δακτυλίους για να μην επηρεάζει το ζύγισμα του τηλεσκοπίου. Οι explore scientific είναι ένα κλικ καλύτεροι αλλά όχι τόσο ξεκούραστοι.

Εγώ θα σου πρότεινα κι αυτόν τον οποίον τον είχα και είναι φθηνότερος .Ελαφρύς , εύχρηστος και για την εστιακή του τηλεσκοπίου σου είναι μια χαρά και θα σε ικανοποιήσει πλήρως.

 

https://www.planitario.gr/prosofthalmio-super-wide-angle-20mm.html

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επανέρχομαι για να επισημάνω πως ο Hyperion 24 είναι ελαφρύτερος του 21, το EOFB υπάρχει αλλά είναι ασήμαντο για εμένα (ένας δακτύλιος σαν Donut στην περιφέρεια που μοιάζει ελάχιστα φωτεινότερος του κέντρου) και πως ο 20mm που προτείνει ο HOMO έχει περιγραφεί πρόσφατα: ένα πανάλαφρο Erfle το οποίο είναι εντυπωσιακό σε τηλεσκόπια μεγάλου εστιακού λόγου και μόνον εκεί.

 

Κυρίως όμως δευτερολογώ προκειμένου να υπερασπιστώ την Baader. Επ' ουδενί μακριά από Baader. Υπάρχουν τα Baader Genuine Orthoscopics, διαμάντια τα οποία δεν θα αφήσω να φύγουν ποτέ από τη συλλογή μου. Εάν δεν φτάνουν αυτά, η Baader κυκλοφόρησε και τα Zeiss Abbe Orthoscopics II, αλλά και τους φθηνούς ορθοσκοπικούς Classic (ποιός άλλος ασχολείται με ορθοσκοπικούς σήμερα; ). Αλλά και τον πανταχού παρόντα και τα πάντα πληρούντα Baader Zoom, σε όλες τις εκδόσεις του. Οι Hyperions είναι τιμιότατοι φακοί για όσους έχουν SCT και Maksutov τηλεσκόπιο, oi Aspherics και κάτι παραπάνω από αυτό, οι Morpheus αναφέρονται σε επίπεδο Televue Delos/ Pentax XW (όχι από εμένα αλλά σχεδόν από όλους τους άλλους), ενώ για τους παραδοσιακούς υπάρχουν και οι Eudiascopics. Παράγει ή παρήγαγε τον καλύτερο barlow (Carl Zeiss Abbe Barlow) και μερικούς ακόμη. Και τίποτε από αυτά δεν είναι αντίγραφο, είναι κομμάτια που βγάζει η Baader και μόνο αυτή.

 

Και σε άλλους τομείς υπάρχουν τα ηλιακά φίλτρα, το πρίσμα Herschel, το διοφθάλμιο, οι τόσοι αντάπτορες (και το σύστημα Clicklock), το Maxbright, μεγάλη γκάμα προϊόντων.

 

Και αν τα σβήσουμε όλα αυτά και κρατήσουμε τον zoom, φθάνει νομίζω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λαθος δικό μου το γενικό μακριά απο baader, εννοούσα περισσότερο τα χαμηλού κόστους οπως hyperions, classic plossl και απλο prisma.

Απο αυτά έχω εμπειρία.

Για τους hyperion είπα πιο πάνω και όσον αφορά το eofb είναι να μη το προσέξεις....(πάιζει ρόλο και ο ουρανός στο κατα πόσο φαίνεται)

απο τους classic plossl εχω τον 32mm και ο οποίος είναι επιεικώς απαράδεκτος και στο κίτρινο χρώμα στα άκρα και στο πεδίο που είναι κατα πολύ μικρότερο απο το δηλωμένο (βλεπεις προσπαθούν να διορθώσουν το σφάλμα στα άκρα με στενότερο field stop και ο φακός συμπεριφέρεται περιεργα)

Για το απλό πρισμα τα έχω πεί αλλη φορά και αυτό κατωτερο των περιστάσεων.

Τον eudiascopic 30mm τον έχω επίσης, υπέροχο προσοφθάλμιο αλλα νομίζω είναι pseudomasuyama και παραγεται και παλαιοτερα απο celestron ultima και orion ultrascopic, meade 5 elements plossl αρα δεν το συγκαταλέγω στα δικά της.

Για τους bgo δε διαφωνώ δεν ξερω αν είναι κιαυτό στα δικά της.

Απο τα αλλα προιόντα της δεν έχω εμπειρία στα ακριβά ίσως είναι οπως τα λές και γενικά στους αντάπτορες συνδεσιμότητα και μηχανικα μέρη είναι απιστευτη.

Αλλα γενικά δεν τη συμπαθω για τα χαμηλού κοστους προιόντα τη θεωρώ υπερεκτιμημένη.

Τον hyperion δηλαδή με τα σημερινά δεδομένα και το κοστος του δεν θα τον αγόραζα με τίποτα...Τους είχα πάρει και γω όταν η τιμή ηταν στα 105 αν θυμάμαι και δέν υπήρχαν και πολλες επιλογες τοτε.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μια δεκαετία, οι Hyperions ήταν οι συνήθεις φακοί που αγόραζε κάποιος μετά τους Kellner ή Symmetrics που συμπεριλαμβάνονταν με τα τηλεσκόπια. Φυσικά και επρόκειτο για μια αποκαλυπτική εμπειρία. Μέχρι να έβλεπες κατόπιν από Televue, Pentax ή Vixen.

Έτσι νομίζω πως εξηγείται η υπερεκτίμηση των φθηνών φακών της.

Είδα κάποτε στο Media Market μέσα από Nikon Aculon. Εάν ήταν η μοναδική μου εμπειρία με την Nikon αυτή θα την θεωρούσα ισότιμη της Konus και της Bresser, μην πω και Tasco. Κι όμως, κονταροχτυπιέται ευθέως με τους Γερμανούς στις premium κατηγορίες. Τα κιάλια της Olympus δεν έχουν σχέση με τα μικροσκόπιά της. Κάπως έτσι και η Baader, έχει προϊόντα ποικίλης ποιότητας. Πριν όμως ανακύψουν η Explore Scientific, η APM και όλες αυτές οι εταιρείες με τα καλά (πλέον) κινέζικα προϊόντα, η Baader μας εισήγαγε φθηνά στους eye openers φακούς.

Οι BGO κατά την ίδια την εταιρεία είναι αντίγραφα των Zeiss με φθηνότερο γυαλί και επιστρώσεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. :D

 

Μέχρι το 2010 είχα Baader και ήμουν ευχαριστημένος. :oops:

 

Για αγορά από το εξωτερικό δεν γίνετε

 

Για τον Auriga έχω αγοράσει πρόσφατα τον 12m.m. Δεν έχω προλάβει να τον “ψάξω” καλά, έχει άνεση για το μάτι, Eye Relief 17m.m. Και είναι στα μισά χρήματα.

 

Και το τελικό κτύπημα....Εχοντας και διαγώνιο 2” μήπως, λέω μήπως να κάνω την υπέρβαση “περιμένοντας” (όχι τον Γκοντό) αλλα για

τον Hyperion Universal Zoom Mark IV . (Ας όψεται ο Κώστας που με έβαλε στην πρίζα,) :cheesy: και να μην έχω πλέον βάλε- βγάλε; αφού κάνω και ημερήσια παρατήρηση, στα πεδία;

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ημερήσια ο Zoom είναι η καλύτερη λύση. Όμως η εστιακή σου είναι μεγάλη, 40-120x παίρνεις και θα χρησιμοποιείς τα 40 περισσότερο, όπου το πεδιο είναι στενό, σαν ορθοσκοπικού.

Για την αστρονομική είναι τέλειος ο Zoom.

Οπότε θα μπορούσες να πάρεις, αφού έχεις 2" διαγώνιο, τον Hyperion Aspheric 36mm και να έχεις 28x μεγέθυνση, ή κάποιον φθηνότερο 40mm (25x) που είναι μια πολύ καλή μεγέθυνση για επίγεια και πολύ καλή για μεγάλα αντικείμενα και έρευνα στην αστρονομική. Σε συνδυασμό με τον Zoom καλύπτεις όλο το φάσμα του τηλεσκοπίου (αλλά στην επίγεια θα βλέπεις ανάποδα τα γράμματα.).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λαθος δικό μου το γενικό μακριά απο baader, εννοούσα περισσότερο τα χαμηλού κόστους οπως hyperions, classic plossl και απλο prisma.

Απο αυτά έχω εμπειρία.

Για το απλό πρισμα τα έχω πεί αλλη φορά και αυτό κατωτερο των περιστάσεων.

καλησπερα φιλε, μηπως εννοεις αυτο το πρισμα? https://www.astroshop.eu/diagonal-prisms/baader-zenith-prism-t-2-90-degree-32mm/p,10811 . Αν ναι, μπορεις να μου πεις τις εντυπωσεις σου, γιατι ψαχνω για πρισμα για 90mm f/11 διοπτρικο και το παραπανω ειναι στα υποψηφια? Ευχαριστω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την ημερήσια ο Zoom είναι η καλύτερη λύση. Όμως η εστιακή σου είναι μεγάλη, 40-120x παίρνεις και θα χρησιμοποιείς τα 40 περισσότερο, όπου το πεδιο είναι στενό, σαν ορθοσκοπικού.

Για την αστρονομική είναι τέλειος ο Zoom.

Οπότε θα μπορούσες να πάρεις, αφού έχεις 2" διαγώνιο, τον Hyperion Aspheric 36mm και να έχεις 28x μεγέθυνση, ή κάποιον φθηνότερο 40mm (25x) που είναι μια πολύ καλή μεγέθυνση για επίγεια και πολύ καλή για μεγάλα αντικείμενα και έρευνα στην αστρονομική. Σε συνδυασμό με τον Zoom καλύπτεις όλο το φάσμα του τηλεσκοπίου (αλλά στην επίγεια θα βλέπεις ανάποδα τα γράμματα.).

 

Εχω ενα προσοφθαλμιο 2' 28m.m. 35χ, για τα μεγαλα πεδια, και επισης εχω διαγωνιο ανορθωτικό, 90o.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λαθος δικό μου το γενικό μακριά απο baader, εννοούσα περισσότερο τα χαμηλού κόστους οπως hyperions, classic plossl και απλο prisma.

Απο αυτά έχω εμπειρία.

Για το απλό πρισμα τα έχω πεί αλλη φορά και αυτό κατωτερο των περιστάσεων.

καλησπερα φιλε, μηπως εννοεις αυτο το πρισμα? https://www.astroshop.eu/diagonal-prisms/baader-zenith-prism-t-2-90-degree-32mm/p,10811 . Αν ναι, μπορεις να μου πεις τις εντυπωσεις σου, γιατι ψαχνω για πρισμα για 90mm f/11 διοπτρικο και το παραπανω ειναι στα υποψηφια? Ευχαριστω.

 

Λάθος μου, το ανορθωτικό είναι Ø 31,8mm ](*,)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λαθος δικό μου το γενικό μακριά απο baader, εννοούσα περισσότερο τα χαμηλού κόστους οπως hyperions, classic plossl και απλο prisma.

Απο αυτά έχω εμπειρία.

Για το απλό πρισμα τα έχω πεί αλλη φορά και αυτό κατωτερο των περιστάσεων.

καλησπερα φιλε, μηπως εννοεις αυτο το πρισμα? https://www.astroshop.eu/diagonal-prisms/baader-zenith-prism-t-2-90-degree-32mm/p,10811 . Αν ναι, μπορεις να μου πεις τις εντυπωσεις σου, γιατι ψαχνω για πρισμα για 90mm f/11 διοπτρικο και το παραπανω ειναι στα υποψηφια? Ευχαριστω.

 

Είχα πεί εδώ τις εντυπώσεις μου:https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=275563&highlight=#275563 δεν ξερω τι αλλο να πώ...σε συγκριση με το εργοστασιακό της celestron το celestron οπτικά σε εμένα συμπεριφέρεται καλύτερα. Μπορεί να ετυχε στο συγκεκριμενο, μπορεί να φταιει κάτι αλλο όπως απευθυγραμμιση του πρισματος μπορεί πολλά άλλα. Σαν κατασκευή είναι πολύ καλό εξωτερικά όλο μεταλλικό και έχει πολύ καλες δυνατότητες συνδεσιμότητας τ2 κλπ.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, χθες παρέλαβα τον Hyperion Universal Zoom Mark IV.

Δεν είναι πρωταπριλιάτικο ψέμα. \:D/

Με την πρώτη ευκαιρία θα γράψω εντυπώσεις

 

Καλό μήνα..

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με γειά!!! Καλές παρατηρήσεις!!!

Θα ήθελα κάποια στιγμή να τον δοκιμάσω τον συγκεκριμένο, είχα παλιότερα της celestron αλλά δεν μου άρεσε έβγαζε μεγάλη καμπυλότητα στο πεδίο.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ, μπορείς να διαβάσεις και εδώ, αν δεν το έχεις κάνει.

Καλό μήνα σε όλους.

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7308&postdays=0&postorder=asc&start=0

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ, μπορείς να διαβάσεις και εδώ, αν δεν το έχεις κάνει.

Καλό μήνα σε όλους.

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7308&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Το είχα διαβάσει και όσες φορές σκεφτόμουν να τον αγοράσω της έριχνα μια ματιά.

Πολύ ωραία παρουσίαση!

Εμένα προσωπικά δε με ενοχλεί το στενό πεδίο, αυτό που με φοβίζει είναι η καμπυλότητα που είχε ο celestron, ήταν πολυ εντονη παραμόρφωνε το φεγγάρι και λιγο πολύ πρέπει να έχουν ολοι οι ζουμ... Αλλα το θέμα είναι σε τι βαθμό και αν μπορεί να είναι αποδεκτο τουλαχιστον σε εμενα.

Αρα πρέπει να ριξω ματιά.

Αν τύχει και ξανα κατέβεις Λουτσα το καλοκαιρι φέρτον.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα έτσι ελπίζω, άλλωστε έτσι γράφει στην σελίδα του πλανητάριου.

Ενημερωτικά σε 48 ώρες από την ώρα της παραγγελίας το είχα στα χέρια μου.

 

Δημήτρη, και φυσικά θα τον φέρω στην Λούτσα.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εργαλεία για το τεστ,

 

1) Τηλεσκόπιο CELESTRON D= 102 m.m. F=1000 m.m. Αχρωματικό.

2) SKYWATCHER ΔΙΑΓΩΝΙΟ ΚΑΤΟΠΤΡΟ 90° DIELECTRIC, Ø 50.8mm

3) SKYWATCHER ΔΙΑΓΩΝΙΟ ΠΡΙΣΜΑ 90 °, ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ, Ø 31,8mm

4) BAADER HYPERION UNIVERSAL ZOOM MARK IV, 8-24MM EYEPIECE (1¼" / 2")

 

Φωτογραφίες είναι με τον προσοφθάλμιο στα 24m.m. η 1 με το ανορθωτικό 31,8mm και η 2 με το διαγώνιο κάτοπτρο 50.8mm

 

Φωτογραφίες με ένα κινητό Samsumg GALAXY A10

 

Σ.Σ. Το νετάρισμα είναι με τα μάτια μου (παρακαλώ να είστε επιεικής γιατί είμαι ένας νεαρός προχωρημένης ηλικίας).

Με λίιιγο στην ακρη του....καταρράκτη, στην αρχή του, (ακόμα δεν γίνεται να με πετάξουν από κάτω οι γιατροί.)

 

Στον ουρανό το βράδυ ελπίζω να βλέπω κάτι.

Τώρα αν βγάλετε κανένα συμπέρασμα;;; :-note

2.jpg.26e0e36493090b5b45533857fdca9105.jpg

1.jpg.a8f86de8bc0364d17f47e2f286ede2a7.jpg

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη καλορίζικος ο νέος φακός σου!

Έχω και εγώ τον ίδιο φακό,είναι πολύ καλός!

Πράγματι ο Baader Hyperion zoom Mark IV,8-24mm είναι βελτιωμένος σε σχέση με τον προκάτοχό του Mark III,μεταξύ άλλων σε δυο βασικά σημεία:

Είναι αισθητά ελαφρύτερος (290gr έναντι 370gr του προκατόχου του) και το σημαντικότερο: η κίνηση του δακτυλίου zoom είναι πολύ πιο απαλή και δεν περιορίζεσαι απο το click-stop!

Έτσι ενώ στον Mark III ήταν αρκετά σφιχτός και με σχετική δυσκολία έβαζες ενδιάμεσες εστιακές πέραν των 8,12,16,20,24mm,στον Mark IV βάζεις πολύ εύκολα όλες τις ενδιάμεσες!

Έτσι δεν περιορίζεσαι στις εύκολες 5 του click-stop,αλλά σε όσες μπορείς να διακρίνεις διαφορές στην μεγέθυνση και στο πεδίο.

Άνετα μπορείς να έχεις 8,10,12,14,16,18,20,22,24 mm

και αν έχεις ακρίβεια στις κινήσεις και στο μάτι σου,μπορείς να έχεις ακόμα περισσότερες εστιακές με βήμα 1mm...

δηλ.8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24 mm.

Οι κινήσεις του δακτυλίου zoom γίνονται εύκολα,απαλά και ομαλά!

Στις μικρές-μεσαίες εστιακές σου δίνει A.F.O.V=68ο πολύ χρήσιμο σε εκτεταμένα DSO.Μετά το πεδίο πέφτει αρκετά και γίνεται μικρότερο απο plossl.

Για όσους δεν έχουν δεί τα χαρακτηριστικά του:

https://www.planitario.gr/baader-hyperion-universal-zoom-mark-iv-8-24mm-eyepiece-1-2.html

 

Συνεργάζεται πολύ καλά και με τηλεσκόπια μικρού εστιακού λόγου,όπως τα δυο f/5 που έχω.

Εύχομαι να τον χαρείς!

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης