Jump to content

ΖΗΤΗΣΗ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, χαιρετώ το forum, είμαι λάτρης της αυτονομίας και κάτοχος ενός παλιού, κλασικού, ξύλινου τηλεσκοπίου που είναι ιδανικό για παρατήρηση των πλανητών, της Σελήνης και του ήλιου.

 

Με έχει κουράσει πλέον όμως καθώς είναι ξύλινο και είναι τελείως ασταθές. Θεωρώ πως ήρθε η στιγμή να ανέβω επίπεδο. Θα προτιμούσα ένα τηλεσκόπιο που να μπορώ να το χειριστω μέσω joystick και να ακολουθεί τα ουράνια σώματα που παρατηρώ.

 

Ιδανικά θα ήθελα να μπορεί να συνδέεται πάνω του κινητό ή κάμερα ώστε να κάνω λήψη φωτογραφίας. Θα ήθελα να έχει τη διακριτική δυνατότητα για παρατήρηση νεφελωμάτων και γαλαξιών, όχι μόνο σωμάτων του ηλιακού μας συστήματος. Παρακαλώ πολύ όποιος από το forum πουλάει κάτι που θεωρεί ότι με καλύπτει να απαντήσει εδώ ή να στείλει μήνυμα. Δε γνωρίζω από μάρκες, κάθε πρόταση θα εκτιμηθεί.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τη φιλοξενία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλως ηρθες...

Το θέμα που ανοιγεις ειναι χαοτικό, και εντελώς ανεξέλεγκτο ως προς την ανάπτυξή του...

Ας ξεκινήσουμε το συμμάζεμα, θέτοντας την πρώτη (και βασικότερη) παράμετρο:

budjet!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο, νομίζω ότι εφόσον μιλάμε για μεταχειρισμένο αντικείμενο μπορώ να πάω σε κάτι 300-450€ ανάλογα το μοντέλο και τις δυνατότητες του, καθώς έχω βρει διάφορα που υπόσχονται αυτά που ζητάω σε αυτό το φάσμα τιμής στο ebay.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε αυτό το εύρος τιμής ψάξε για Dob 6" καινούργιο ή μεταχειρισμένο, νομίζω η αποτελεσματικότερη επιλογή. Φωτογράφηση πλανητών θα μπορεις να κανεις, όμως βαθέως ουρανού λίγο δύσκολο γενικά σε αυτό το εύρος τιμής.

**Βέβαια δε θα έχει τους αυτοματισμούς που ζητάς**

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι τέτοιο αξίζει;

 

https://www.ebay.com/itm/Visionking-6-inch-150-1400mm-EQ-Newtonian-Astronomical-Telescope-Motor-/224024846185?_trksid=p2349624.m46890.l49286

 

Θα έχω φόρο εισαγωγής εφόσον είναι από Κίνα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Dob κερδίζει σε διάμετρο και δέχεται και 2" προσοφθάλμια δίνοντας σου ευκολότερα εικόνες με πιο ευρύ πεδίο. Είναι όμως περισσότερο ογκώδες

 

Το 4SE μεταφέρεται ευκολότερα και έχει και λειτουργία GoTo. Χανει σε φωτοσυλλεκτικη ικανοτητα

 

Και τα δύο στήνονται εύκολα και γρήγορα.

 

Ζυμώνεις τα παραπάνω και αποφασίζεις τι σε βολεύει περισσότερο. Παντα θα ζούμε συντροφιά με το κόστος ευκαιρίας, το θέμα είναι να μας ικανοποιούν οι επιλογές μας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι τέτοιο αξίζει;

 

https://www.ebay.com/itm/Visionking-6-inch-150-1400mm-EQ-Newtonian-Astronomical-Telescope-Motor-/224024846185?_trksid=p2349624.m46890.l49286

 

Θα έχω φόρο εισαγωγής εφόσον είναι από Κίνα;

 

Εγώ προσωπικά θα το απέφευγα. Ρωτα την γνώμη και άλλων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν διάλεγα τηλεσκόπιο πριν 10 χρόνια δε θα με πείραζε να μην είναι αυτόματο, το 2021 όμως θεωρώ ότι θα έπρεπε όλα να είναι, όταν έχουμε gps σε fit bands των 10€... Από την άλλη θέλω σίγουρα να μπορώ να δω νεφελώματα και γαλαξίες οπότε όπως καταλαβαίνω θέλω ένα μεγάλο φακό.

 

Αυτό εδώ αξίζει λες; Βρίσκει/ακολουθεί τα αντικείμενα; Στην περιγραφή λέει πως είναι ικανό για παρατήρηση νεφελωμάτων κλπ

 

https://www.planitario.gr/explorer-130-az-gti.html

 

Στο ebay βρίσκω πολύ λίγα τηλεσκόπια παρότι δε βάζω περιορισμό τιμής. Υπάρχει κάποιο άλλο site που πουλιούνται; Ψάχνω μεταχειρισμένο διότι το budget μου δε φτάνει στα 600€ που κάνει για παράδειγμα αυτό καινούριο, στο τελευταίο link.

 

Ζητάω πολλά να είναι "ρομποτικό" και να δω νεφέλωμα με αυτά τα λεφτά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τελευταίο που παραθέτεις είναι λίγο πάνω από τις 5 ίντσες. Έχει GoTo (και tracking) από ο,τι είδα αλλά δεν συμπεριλαμβάνει το χειριστήριο ( πωλείται χωριστά). Οπότε το συνδέεις κάθε φορά με WiFi στο κινητό και το χειρίζεστε από την εφαρμογή. Γενικά μεγάλο ποσοστό της τιμής πάει στο σύστημα Goto. Το 6" και 8" Dob κοστίζουν λιγότερο και είναι και αυτά κατοπτρικα. Σίγουρα σαν ποιότητα κατόπτρου - υλικών είναι ίδια όντας όλα Sky Watcher. Όπως σου είπα ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά και διαλέγεις βάση και των αναγκών σου.

 

Κλείνω εδώ το θέμα γιατί ξεφεύγει η συζήτηση και είμαστε στις αγγελίες!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ, να ρωτήσω κάτι άλλο, μπορώ να πάρω το τηλεσκόπιο που λες που δεν είναι ρομποτικό και να βάλω αργότερα τρίποδο που να το κάνει ρομποτικό ή δε γίνεται αυτό;

 

Πάντως νομίζω ότι η συζήτηση βοήθησε να ξεκαθαρίσω την αγγελία, μπορώ τώρα να πω ότι ζητάω τηλεσκόπιο με φακό 6"-8" και δη με χειριστήριο στα 450€

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, χαιρετώ το forum, είμαι λάτρης της αυτονομίας και κάτοχος ενός παλιού, κλασικού, ξύλινου τηλεσκοπίου που είναι ιδανικό για παρατήρηση των πλανητών, της Σελήνης και του ήλιου.

 

Με έχει κουράσει πλέον όμως καθώς είναι ξύλινο και είναι τελείως ασταθές. Θεωρώ πως ήρθε η στιγμή να ανέβω επίπεδο. Θα προτιμούσα ένα τηλεσκόπιο που να μπορώ να το χειριστω μέσω joystick και να ακολουθεί τα ουράνια σώματα που παρατηρώ.

 

Ιδανικά θα ήθελα να μπορεί να συνδέεται πάνω του κινητό ή κάμερα ώστε να κάνω λήψη φωτογραφίας. Θα ήθελα να έχει τη διακριτική δυνατότητα για παρατήρηση νεφελωμάτων και γαλαξιών, όχι μόνο σωμάτων του ηλιακού μας συστήματος. Παρακαλώ πολύ όποιος από το forum πουλάει κάτι που θεωρεί ότι με καλύπτει να απαντήσει εδώ ή να στείλει μήνυμα. Δε γνωρίζω από μάρκες, κάθε πρόταση θα εκτιμηθεί.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τη φιλοξενία.

 

Φιλε μου το θεμα που αναφερεις θελει πολυ μεγαλη συζητηση και δυστηχως βλεπω και σου συστηνουν συστηματα τα οποια θα ελεβα οτι ειναι "τεραστια" για αυτο που θες (νεφελωματα και γαλαξιες).

 

1. Το ποιο σημαντικο που εχεις να δεις ειναι το focal length - το μηκος του τηλεσκοπιου- δεν χρειαζεσαι παραπανω απο 300-700 δηλαδη δουλεια κανεις και με τηλεφακο. Η διαμετρος θα σου δωσει ευκρινεια. Συνεπως ενα τηλεσκοπιο 120-150 διαμετρο με μηκος 500-700 θα παρεςι φοβερα αποτελεσματα. Μην ξεχνας οτι οσο ποιο μεγαλο μηκος εχεις τοσο ποιο "δυσκολο" ειναι το τηλεσκοπιο στην χρηση του.

 

2. Απο εκει και περα ΠΡΕΠΕΙ να παρεις οδηγητικο γιατι πρεπει να κινηται με μοτερ -σταθερο για πολυ ωρα. Σε αυτο πρσοθεσε και την δυνατοτητα guiding μεσω δευτερου βοηθητικου φακου.

 

3. Καμερα, το (φυσικο) μεγεθος του τσιπ αλλαζει την μεγεθυνση. Δηλαδη μπορεις με το ιδιο τηλεσκοποιο και αλλαζοντας την ακμερα να εχεις μεγαλυτερο η μικροτερο πεδιο. Το κοστος σου θα ειναι η καμερα/ες σε αυτο το χομπι και οχι το τηλεσκοποιο. Οι καμερες και η βαση σου ειναι τα ποιο σημαντικα πραγματα.

 

4. Ξεχνας να βλεπεις με γυμνο ματι. ειναι το ποιο λαθος "οργανο" για παρατηρηση. μονο μεσο καμερας πλεον.

 

Προσωπικα εχω και 8" kai 4" στα 2000 και 1300 mm μηκος αντιστοιχα. Αλλα απο τις καλυτερες βραδιες τις εχω περασει με τηλεφακο 150-500 της sigma πανω σε μια DSLR

 

Σε αυτο το βιντεο θα καταλαβεις τι γινεται με τα focal length

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ κατατοπιστικός. Και εγώ από το ψάξιμο έχω καταλήξει ότι ένα τηλεσκόπιο μέγιστο φακό 150mm θα κάνει δουλειά, όμως με μηχανική βάση είναι πάρα πολύ λίγα και όλα είναι καταδιοπτρικα... Κ ακόμα λιγότερα μεταχειρισμένα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ κατατοπιστικός. Και εγώ από το ψάξιμο έχω καταλήξει ότι ένα τηλεσκόπιο μέγιστο φακό 150mm θα κάνει δουλειά, όμως με μηχανική βάση είναι πάρα πολύ λίγα και όλα είναι καταδιοπτρικα... Κ ακόμα λιγότερα μεταχειρισμένα.

 

Βρες ενα τηλεσκοπιο τυπου skywacher 150/650 πανω σε μια eq3 (google this BKP15075EQ3-2) και ας μην εχει μοτερ, τα βαζεις μετα στην βαση του αναβαθμιζεται. Μεταχειρισμενο θα το βρεις περιπου 300-350 euro.

 

Αυτος ειναι μιας μεσαιας δυναμης φακος, θα μπορεσεις να δεις ενδιαφεροντα αντικειμενα, οχι ομως πλανητες, αλλα ειναι τιμιο για deep space για αρχαριους πιστευω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κοίταξα αυτό που λες, δυστυχώς δεν το βρίσκω κάπου μεταχειρισμένο...

 

Βρήκα αυτό:

 

https://www.planitario.gr/gr/star-discovery-p150i-goto-wifi.html

 

Αυτό:

 

https://www.planitario.gr/gr/explorer-130-az-gti.html

 

Και αυτό:

 

https://www.bestprice.gr/item/2153406783/celestron-nexstar-130-slt.html

 

Που νομίζω καλύπτουν αυτά τα χαρακτηριστικά που πρότεινες.

 

Ειδικά το πρώτο φαίνεται να τα έχει όλα, βέβαια είναι το πιο ακριβό. Δυστυχώς δεν βρίσκω τίποτα από αυτά σε ebay...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κοίταξα αυτό που λες, δυστυχώς δεν το βρίσκω κάπου μεταχειρισμένο...

 

Βρήκα αυτό:

 

https://www.planitario.gr/gr/star-discovery-p150i-goto-wifi.html

 

Αυτό:

 

https://www.planitario.gr/gr/explorer-130-az-gti.html

 

Και αυτό:

 

https://www.bestprice.gr/item/2153406783/celestron-nexstar-130-slt.html

 

Που νομίζω καλύπτουν αυτά τα χαρακτηριστικά που πρότεινες.

 

Ειδικά το πρώτο φαίνεται να τα έχει όλα, βέβαια είναι το πιο ακριβό. Δυστυχώς δεν βρίσκω τίποτα από αυτά σε ebay...

 

 

Celstron θα επερνα εγω γιατι τετοια εχω και ξερω οτι δουλευουν με ολα τα προγραμματα που κυκλοφορουν και τους drivers (ASCOM, INDI, etc).

 

Αν θες μεταχειρισμενο γραψε μου μπορω να σου βρω εγω απο Ευρωπη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά θέλω, καθώς το budget για αυτά καινούριο ξεφεύγει... Το πρωτο που έχω στείλει τι μάρκα είναι υποτίθεται; Διαβάζω πάντως πολύ καλά review για αυτό.

 

Σε ποιο site μπορεί να βρει κανείς από Ευρώπη; Μόνο από Αγγλία βρίσκω που μαζί με τα μεταφορικά είναι σα να το πάρεις καινούριο από εδώ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης