Jump to content

Είμαι ο μόνος που δεν γουστάρει...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσοφθάλμιους 2"; Δεν μου αρέσουν, ογκώδεις, βαριοί, χοντροκομένοι, ατσούμπαλοι. Ναι για μένα παίζει ρόλο! Συμβιβάζομαι μια χαρά με μικρότερο πεδίο εν ανάγκη αρκεί να μην χρησιμοποιώ 2"! :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε στήριξη πού κάνει Tracking, ειδικά αν έχεις 2 τηλεσκόπια (κοντό / μακρύ) σπάνια θα χρειαστεί το μεγαλύτερο πεδίο. Σε dob από 12" και πάνω ίσως είναι μια άλλη ιστορία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γω το ίδιο Γιώργο!!! έφτασα μεχρι τον 36/72 aspheric που σε σχέση με άλλους είναι πανάλαφρος και έχω καταλήξει στα παλιά vintage plossl άλλης εποχής....

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πές τα Γιώργη γιατί εμένα δεν με ακούνε κάποιοι (για να μην λέμε και ονόματα) :). Πολύ βάρος, τεράστιο πεδίο που καταντά υπερβολή, ειδικά τα 100 μοιρών μόνο προβλήματα δημιουργούν και η κόμη κάνει μπαμ ειδικά σε γρήγορα τηλεσκόπια που πρέπει οπωσδήποτε μετά να έχεις και διορθωτή κόμης. Άντε να ρυθμίζεις κάθε φορά που αλλάζεις προσοφθάλμιο ΚΑΙ το διορθωτή ενώ το όλο setup ζυγίζει πάνω από κιλό στον εστιαστή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προσοφθάλμιους 2"; Δεν μου αρέσουν, ογκώδεις, βαριοί, χοντροκομένοι, ατσούμπαλοι. Ναι για μένα παίζει ρόλο! Συμβιβάζομαι μια χαρά με μικρότερο πεδίο εν ανάγκη αρκεί να μην χρησιμοποιώ 2"! :cheesy:

 

Είναι πράγματι χειροβομβίδες , πιάνουν πολύ χώρο .

Ναι αλλά πως θα δεις εκτεταμένα νεφελώματα εκπομπής όπως north america , california , rosetta ;;

Με ένα 2ιντσο προσοφθάλμιο και ένα 2ιντσο φίλτρο Oiii βλέπεις απίστευτα πράγματα. Δε θα ξεχάσω το Veil nebula που φαινόταν οριακά ολόκληρο μέσα από ένα 50αρι προσοφθάλμιο με Οιιι :shock: :shock:

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν και χειρότερα, όπως φαίνεται στη φωτογραφία κάτω από ξένο forum, που ακόμα και ο nagler 31mm μοιάζει νάνος μπροστά στο 3" της ES... :cheesy:

163432127.iqlqNgEH.thumb.jpg.3ef783e2dba042133343d92a480fb8cc.jpg

20210413_095020.jpg.a99e8d35b194a739202f1b2c9c1b688b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν υπάρχει δίλημμα σε επίπεδο κοινότητας, όλα είναι διαθέσιμα και στη διακριτική ευχέρεια του χρήστη επαφίεται το τι εκείνος θα προμηθευτεί.

 

Για εμένα, η γοητεία των μικρών προσοφθαλμίων με διάμετρο έως ελάχιστα μεγαλύτερη από τα 3cm, είναι όντως ακαταμάχητη. Μοιάζουν με τα φυσίγγια μιας κυνηγετικής καραμπίνας και τροφοδοτούνται με αντίστοιχη ευκολία, ιδίως όταν δεν έχουν το κατηραμένο αυλάκι κάτω από το κολάρο τους. Όταν όμως το προσοφθάλμιο στοιχείο τους έχει τη διάμετρο της κλειδαρότρυπας, η γοητεία εξανεμίζεται εν ριπή οφθαλμού, κυριολεκτικά και μεταφορικά.

 

Φυσικά υπάρχει και η μέση οδός. Δεδομένου του ότι ο ανθρώπινος οφθαλμός έχει μεν φαινόμενο πεδίο 100 μοίρες κατακορύφως και 120 μοίρες οριζοντίως αλλά μόνο οι κεντρικές 6-7 μοίρες χαρακτηρίζονται από υψηλή ανάλυση (αυτές που αντιστοιχούν στην ωχρά κηλίδα) και πως ο εγκέφαλος κινεί ασυνείδητα το κέντρο αυτό της όρασης μέσω των 6 οφθαλμοκινητικών μυών κατά περίπου 35 μοίρες σε δύο βαθμούς ελευθερίας -σακκαδικές κινήσεις, για περισσότερες μοίρες θα έχουμε συνειδητή τοποθέτηση με καταπόνηση των οφθαλμών, εκτός εάν στρέψουμε όλην την κεφαλή- γίνεται κατανοητό πως εκ του φυσικού η άνετη παρατήρηση χωρίς έλλειψη πεδίου γίνεται στις (35 + 1/2*6)*2 μοίρες, δηλαδή 76 μοίρες. Αρκεί το προσοφθάλμιο στοιχείο να μην είναι τύπου trou de serrure και έτσι να υπάρχει η δυνατότητα αντίληψης όλου του πεδίου ταυτοχρόνως.

 

Υπάρχουν τέτοιοι φακοί, οι οποίοι κυμαίνονται μεταξύ 72 και 82 μοιρών. Οι πλέον γνωστές σειρές είναι οι θεϊκοί TV Nagler T4, οι μυθικοί Pentax XW, οι γοητευτικοί TV Delos και οι αυθάδεις Baader Morpheus.

Αυτοί οι φακοί βγαίνουν (και) σε 1.25" και το μέγεθος/βάρος τους τοποθετείται μεταξύ εκείνων των 2" τεράτων και των 1.25" κομψοτεχνημάτων. Εάν και αυτό το μέγεθος δεν είναι ανεκτό, αρχίζουν οι συμβιβασμοί. Ο συμβιβασμός της ενιαίας πρόσληψης πεδίου οδηγεί στους Nagler T6 και τους ES82 1.25", ενώ ο συμβιβασμός του φαινόμενου πεδίου οδηγεί στους Vixen LVW και τους Delites και Radian (και πάρα πολλούς παρόμοιους).

 

Προσωπικά μου αρέσουν όλοι. Για διαυγές, ψυχρό, καλοτροχισμένο και ευεπίστρωτο, ευγενές, εξωτικό, βαρύτιμο γυαλί ας πρόκειται, και τρόπος να παρεμβληθεί ανάμεσα στο μυαλό μας και το όνειρό μας θα βρεθεί.

AP_-_Peripheral_Vision_pdf.thumb.jpg.2520b4c33f7eb021f33083cba5b7f33b.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως, διορθώστε με αν κάνω λάθος, και σε μεγάλα 2ιντσα προσοφθάλμια για παράδειγμα 100° κοιτάζοντας στο κέντρο βλέπεις τις 70 μοίρες περίπου, όποτε είναι σαν να έχεις ένα προσοφθάλμιο των 70 μοιρών που σου δίνει ταυτόχρονα τη δυνατότητα στρέφοντας ελαφρά το κεφάλι ή την κόρη του ματιού να δεις και τις επιπλέον 30 μοίρες χωρίς να μετακινήσεις το σωληνα, όπως θα έκανες με ένα προσοφθάλμιο με AFOV περίπου 70 μοιρών...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαχαχαχα, όλα να τα περιμένουμε με την εξέλιξη της τεχνολογίας. Πάντως προς το παρόν οι χαμελέοντες πιστεύω έχουν το ιδανικό μάτι για......ευρυγώνιες παρατηρήσεις

chameleon-changing-color-gif-3.gif.459e90cde55efa5d707c36ef9cfc90a2.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως τελικά θα έπρεπε να αγοράζουμε περισσότερα τηλεσκόπια με διαφορετικούς εστιακούς λόγους και το κάθε ένα να χρησιμοποιείται με το ιδανικό του προσοφθάλμιο? Πχ το C8 είναι χάρμα οφθαλμού και λειτουργεί στα καλύτερά του με προσοφθάλμια εστιακής 22-26mm οπου είναι και η βασική κόρη εξόδου και μεγέθυνση.

Εκεί σε αυτές τις εστιακές είτε plossl είτε άλλο προσοφθάλμιο 1,25 εχει επαρκέστατο eyerelief και διάμετρο!!

Μήπως εν τέλει έρχεται και πιο οικονομικά απο το να αγοράζει κανεις ολα αυτά τα τεράστια προσοφθάλμια; :D :D :D

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωσωπικά τους χρησιμοποιώ πολύ σπάνια εως καθόλου. Τον Meade UWA 8.8mm χρησιμοποιώ πιο τακτικά τον 14mm UWA που ειναι επίσης καλός είναι τεράστιος πολυ σπάνια. Τον Vixen LV 30mm επίσης πολύ σπάνια.

Γενικώς έπαψαν να με ενδιαφέρουν οι προσοφθάλμιοι έχω αρκετούς και δεν σκοπεύω να αγοράσω άλλους. Οι μόνοι που σκέφτομαι είναι οι Brandon επειδή είναι Made in USA και έχω ήδη δύο, θα ήθελα να ολοκληρώσω το σετ.

Οι προσοφθάλμιοι καταντούν εμμονή σε πολύ κόσμο και επικρατεί ο γνωστός μύθος πως είναι το μισό τηλεσκόπιο που φυσικά και ΔΕΝ είναι και ΔΕΝ θα δεις περισσότερη λεπτομέρεια ή αμυδρότερα άστρα σε έναν 2" 100 μοιρών από ότι σε έναν ποιοτικό Plossl ή Orthoscopic ή κλώνο Masuyama (Celestron Ultima, Baader Eudiascopic, Orion Ultrascopic).

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσοι έχετε 2" και δεν τον θέλετε το δέχομαι ως δώρο.

Δέκτες οι ανάλλαγες με 1,25'

 

Η διεύθυνση μου είναι:

Μεταλληνός Βασίλης

Εθν.Παλαιοκαστρίτσας 96

Κέρκυρα ΤΚ49100

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανετα ανταλλάσω τον 36/72 aspheric 2 inch με 35mm ultima,eudiascopic,meade,ultrascopic,antares κλπ και δίνω και κάτι παρα πάνω αν γίνεται.... :cheesy: :cheesy: :cheesy:

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πουλάω διότι είμαι συλλέκτης. Κατέληξα μετά από πολλά χρόνια παρατηρήσεων πως με 5-6 προσοφθάλμιους και 2 barlow καλύπτεσαι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις. Επίσης έγινα τεμπέλης και παρατηρώ πολλές φορές μόνο με δυο zoom Celestron 8-25mm και Nagler 3-6mm. Ανέχομαι κόμη σε τηλεσκόπιο f/4.5-5 χωρίς διορθωτή. Προτιμώ τους παλιούς μου Erfle, Eudiascopic, Meade UWA 4000 και UO Koenig και ούτε παρακολουθώ καν τι καινούργιο βγαίνει διότι οι νέες σειρές δεν μου αρέσουν αισθητικά καθόλου (και ναι για μένα αυτό είναι σοβαρός λόγος για να προτιμήσω ή όχι). Πιο γρήγορο τηλεσκόπιο δεν σκοπευω να πάρω και έχω ξαναπεί τη γνώμη μου: καλύτερος εστιακός λόγος για νευτώνια ειναι f/7-8 σε μεγαλύτερα μπορεί να φτάσει στο f/5-6 με το ζόρι f/4.5. Με το μακρύ νευτώνιο που έχει σοβαρά πλεονεκτήματα με μόνο μειονέκτημα το μήκος και οι απλοί προσοφθάλμιοι δείχνουν πολύ καλά. Στα Schmidt Cassegrain επίσης δείχνουν πολύ καλά. ΥΓ από τους δυο 2" της φωτό θα προτιμούσα με κλειστά τα μάτια τον UO 32mm Koenig II. Τον 12mm που επίσης απεικονίζεται τον έχω και είναι άριστος.

EYEPIECES.thumb.jpg.cda341e9a57d6bb264bbf0467e939166.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω μπαζούκα προσοφθάλμιο 30 es 82 και δεν το αλλάζω με τίποτα σαν ερευνητικό προσοφθάλμιο . Στο 10άρι 4,7 f μου έδινε πεδίο κοντά στις 2 μοίρες και μεγέθυνση 40 . Η εικόνα μέσα από αυτή ήταν εξαιρετική . Για μένα το μεγάλο πεδίο είναι σημαντικό . π.χ. Ωραίος ο Παρθενώνας , αλλά γίνεται πιο ωραίος όταν τον βλέπεις με όλη την Ακρόπολη . Ωραίος και ένας γαλαξίας αλλά γίνεται πιο ωραίος άμα παραδίπλα υπάρχει μια αστρική αλυσίδα που με μικρότερο πεδίο δε θα φαινόταν . Γούστα είναι αυτά .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ! Για παράδειγμα σε 12" f/4.9 προσοφθάλμιο 9mm 100° δίνει 166 μεγέθυνση με 0.6 μοίρες πεδίο. Και μόνο για τη Σελήνη ολόκληρη με φόντο ουρανού γύρω γύρω στις 166x αξίζει...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως λέει και ο Geo1970 γούστα είναι αυτά.Εγώ θα προσθέσω και κάτι άλλο,ανάλογα και τι παρατηρεί ο καθένας,εγώ πχ που έχω κόλλημα με τα διπλά άστρα δεν μπορώ με τίποτα φακούς με μεγάλο πεδίο.Θέλω πολύ μικρό πεδίο,έχει τύχει να θέλω να σπάσω διπλό και να με ενοχλεί το διπλανό αστέρι που είναι μέσα στο πεδίο,επειδή πχ είναι πολύ φωτεινό.Έχω προσοφθάλμια 4-5-6-7,5 mm με πεδίο 50 μοίρες ή και μικρότερο χαχα κάποιοι θα τα πέταγαν.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν λίγα χρόνια υπήρξε μια μανία με τους σφαιρικούς φακούς στο Cloudy Nights. Πρόκειται για φακούς ενός στοιχείου, συνήθως από την Edmond Scientific, με ωφέλιμο πεδίο 10 μοιρών, λίγο μεγαλύτερο από της κεντρικής μας όρασης. Για πλανητική παρατήρηση και διπλούς. Εάν έχουν καλή επίστρωση έχουν τη μέγιστη διαύγεια, πρακτικά μηδενικές απώλειες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν λίγα χρόνια υπήρξε μια μανία με τους σφαιρικούς φακούς στο Cloudy Nights. Πρόκειται για φακούς ενός στοιχείου, συνήθως από την Edmond Scientific, με ωφέλιμο πεδίο 10 μοιρών, λίγο μεγαλύτερο από της κεντρικής μας όρασης. Για πλανητική παρατήρηση και διπλούς. Εάν έχουν καλή επίστρωση έχουν τη μέγιστη διαύγεια, πρακτικά μηδενικές απώλειες.

 

Ωραία Κώστα,τέτοιους θέλω χαχα!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την καλύτερη ανάλυση νομίζω την κάνει ο Κώστας και σε άλλα post επίσης τα έχει γράψει....Γούστα είναι και υπάρχουν για όλους και για όλες τις τσέπες και συμπληρώνω οτι μπορεί αύριο μεθαύριο τα γούστα του καθενός να αλλάξουν είτε προς τη μία είτε προς την άλλη κατεύθυνση.

Εγώ αυτή τη στιγμή προτιμώ και βρίσκω ευχαρίστηση στα απλα και ποιοτικά 1,25.

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης