Jump to content

explore scientific 24mm 68o VS explore scientific 24mm 82o


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Ψαχνω ερευνητικο προσοφθαλμιο για dob 10inch f/4.7 1200mm και σκεφτομαι μεταξυ των παραπανω 2. Θα ηθελα τη γνωμη σας.

Το προσοφθαλμιο 68ο δινει πεδιο περιπου 1.3 μοιρες, το θεωρειτε αρκετο?

Τα aberrations των οπτικων πεδιων μεχρι τις ακρες ειναι παρομοια στα παραπανω προσοφθαλμια ή καποιο προσοφθαλμιο ειναι πιο ποιοτικα κατασκευασμενο ή πιο διορθωμενο?

Προτεινετε καποιο αλλο προσοφθαλμιο ως ερευνητικο?

 

Η ηλικια μου ειναι 40+, αρα υπολογιζω κορη εξοδου οχι πανω απο 5,5mm.

Για μαρκες τυπου televue - pentax το κοστος ειναι τριπλασιο, σκεφτομαι να 'επενδυσω' εκει σε προσοφθαλμιο 10mm με κορη εξοδου 2mm και μεγεθυνση 120x, που θα ειναι και το βασικο προσοφθαλμιο. (Αλλα , για ερευνητικο προσοφθαλμιο, αν η διαφορα με τα explore scientific ειναι τεραστια ή αν πραγματικα αξιζει να τα σκασεις για ενα ερευνητικο προσοφθαλμιο, διορθωστε με).

Ευχαριστω, οποιαδηποτε τοποθετηση - εμπειρια θα βοηθησει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To es 24 68 ήταν το πρώτο ερευνητικό μου . Σύντομα το άλλαξα γιατί η 1.3 μοίρες δε μου ήταν αρκετές για ερευνητικό . Πήρα δεύτερο το baader 31 72 . Δε μου άρεσε η εικόνα των άστρων . Κατέληξα το es 30 82 και δεν το αλλάζω με τίποτα (ογκώδες , βαρύ και ακριβό αλλά μου δίνει 2 μοίρες θεωρητικά 1,8 στην πραγματικότητα χωρίς να στραμπουλίξω τα μάτια μου) . Για το 24μμ δεν έχω εμπειρία . Είχα επίσης στο παρελθόν τους es 4.7 , 11 82 και ήταν μια χαρά για τα λεφτά τους . Κατά την γνώμη άλλο να πας από τις 1.3 στις 2 και άλλο να πας στο 1.6 που δίνει το 24 . Αν δε σε ενοχλεί το βάρος και ο όγκος πάρε το 30 και δε θα το μετανιώσεις .

 

Υ.Γ. Άμα πάρεις τον 24 ή το 30 θα χρειαστείς και 2 ιντσών φίλτρα πράγμα το οποίο θα ανεβάσει πολύ το κόστος .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To es 24 68 ήταν το πρώτο ερευνητικό μου . Σύντομα το άλλαξα γιατί η 1.3 μοίρες δε μου ήταν αρκετές για ερευνητικό . Πήρα δεύτερο το baader 31 72 . Δε μου άρεσε η εικόνα των άστρων . Κατέληξα το es 30 82 και δεν το αλλάζω με τίποτα (ογκώδες , βαρύ και ακριβό αλλά μου δίνει 2 μοίρες θεωρητικά 1,8 στην πραγματικότητα χωρίς να στραμπουλίξω τα μάτια μου) . Για το 24μμ δεν έχω εμπειρία . Είχα επίσης στο παρελθόν τους es 4.7 , 11 82 και ήταν μια χαρά για τα λεφτά τους . Κατά την γνώμη άλλο να πας από τις 1.3 στις 2 και άλλο να πας στο 1.6 που δίνει το 24 . Αν δε σε ενοχλεί το βάρος και ο όγκος πάρε το 30 και δε θα το μετανιώσεις .

 

Υ.Γ. Άμα πάρεις τον 24 ή το 30 θα χρειαστείς και 2 ιντσών φίλτρα πράγμα το οποίο θα ανεβάσει πολύ το κόστος .

 

Το 24mm 68o, αν εξαιρέσει κανείς τις 1.3 μοίρες που δίνει, συγκριτικά με το es 30 82o πώς είναι από ποιότητα εικόνας? Έχει λιγότερα- περισσότερα οπτικά σφάλματα? Επίσης, τις 68ο μπορεί να τις δει κανείς όλες ή πρέπει να στρίψει το μάτι?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο που θυμάμαι από το 24 είναι το μικρότερο πεδίο τα άλλα που ρωτάς όχι . Στο 30 πρέπει να στρίψεις πολύ το κεφάλι για να δεις όλο το πεδίο . Βλέπεις 1.8 χωρίς στρίψιμο . Όσο για την εικόνα οι παραμορφώσεις είναι στα άκρα του πεδίου . Φίλε επιμένω για τα φίλτρα άμα δεν έχεις 2ιντσα θα πρέπει να πάρεις άμα ψωνίσεις το 30 . Πάντως δεν το συζητώ άμα το χρήμα , ο όγκος και το βάρος δεν είναι εμπόδιο και σου αρέσουν τα μεγάλα πεδία να πας για τον 30 . Άμα δε σε ενδιαφέρουν τα μεγάλα πεδία να πάρεις τον 24 θα γλιτώσεις πολλά χρήματα .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης να πούμε ότι κόρη εξόδου 7.2mm που δίνει το 30 μοιρών προσοφθάλμιο στο συγκεκριμένο εστιακό μήκος (που το κόβω κάπου στα 1250mm) είναι έξω από τις δυνατότητες του ανθρώπινου ματιού. Συχνά βλέπουμε σε βιβλία και sites αστρονομικού εξοπλισμού, ότι το ανθρώπινο μάτι ανοίγει στο σκοτάδι ως και 7mm "αν η ηλικία σου είναι 20 - 30" και από κει και μετά λόγω γήρατος το ανθρώπινο μάτι ανοίγει όλο και λιγότερο, οπότε το φως που σου δίνει το ευρείας θεάσεως προσοφθάλμιο είτε πάει στράφι, είτε (για να παραφράσω και τον γιατρό μας που λατρεύει τις αναφορές στα λατινικά και τα αρχαία ελληνικά) σε εξτρήμ καταστάσεις πάνω από 8mm κόρη εξόδου αρχίζει και κάνει είδωλο ο δευτερεύων αν μιλάμε για νευτώνεια.

 

Παιδεύτηκα αρκετά και εγώ με έρευνα για τέτοια προσοφθάλμια, λιγουρεύτηκα τα 30mm, αλλά τελικά κατέληξα σε 25mm (100 μοίρες AFOV όμως χεχεχ). Aκόμα και με αυτό το προσοφθάλμιο υποτίθεται ότι στα 50 χρόνια μου είμαι οριακά με το τηλεσκόπιο που έχω (6.5mm) αλλά τώρα με το επόμενο θα είμαι στα 5.5mm που υποτίθεται είμαι καλά μέσα στα όρια.

 

έλα όμως που η έρευνα άλλα λέει (και βέβαια άλλα λέει γιατί δεν έχει συμφέρον να πουλήσει προσοφθάλμια). Ανοίχτε λοιπόν τα μάτια (όσο πάει) και ρίχτε μια ματιά εδώ:

 

https://metrovision.fr/2018/2018_Telek_Pupil_diameter_and_age.pdf

 

 

Για όποιον δεν έχει την ώρα να το διαβάσει όλο, 5.80mm οι νέοι στο σκoτάδι και 4.80mm οι γέροι!

Ακόμα και να μην είναι εργασία για νόμπελ, δίνει μια ισχυρή ένδειξη του τι μπορούν τα μάτια μας, γιατι το δείγμα μπορεί να μην είναι μεγάλο, 105 υγιή άτομα όμως κάτι θα λέει.

 

φιλικά

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης