Jump to content

Αστροεξορμηση 2021 (ανεπισημη)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορουσαμε εμεις, τα μελη του astrovox, να οργανωσουμε μια αστροεξορμηση;

Μια "ανεπισημη" μαζωξη, χωρις καποιον αστρονομικο συλλογο απο πισω.

 

Θα ειχε σιγουρα λιγοτερες παροχες, λιγοτερες συμμετοχές και μικρότερο μπάτζετ.

 

Και μαλλον δεν προλαβαινουμε να το κανουμε οπως πρεπει

 

Αλλα ποσο δυσκολο ειναι να μαζευτουμε σε ενα βουνο 100 νοματαιοι και 30 τηλεσκοπια;

 

ονειρευομαι;

ισως

αλλα δυο χρονια χωρις αστροεξορμηση ειναι πααααρα πολλα

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε νομίζω να απαγορεύεται... Μόνος περιορισμός η απαγόρευση μετακίνησης 00:30-5:00, αλλά όπου νά'ναι καταργείται και αυτός.

Ζακέτα να πάρετε...(και καμιά μάσκα) :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως ο δρομος για Ζηρεια ειναι πολυ καλος και πιστευω θα ειχε αρκετη συμμετοχη

 

Τωρα οσον αφορα το ποσο σκοτεινο ουρανο εχει δεν το γνωριζω αλλα για να το προτεινει ο κ.Δημητρης σιγουρα θα ξερει κατι παραπανω ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πώς είναι ο ουρανός στη Ζήρεια σε σχέση με τον Πάρνωνα; Έχει κάποιος πάει και στα 2 να μας πει σύγκριση;

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ουρανός είναι παρόμοιος με τον Πάρνωνα, χωρίς να έχω μέτρηση με το εργαλείο, πάντως ο γαλαξίας φαίνεται μέσα από τα Τρίκαλα,

από σκοτεινή γειτονιά χωρίς τις λάμπες του δρόμου.

Τις επόμενες μέρες θα προσπαθήσω να ανεβώ για οπτική εκτίμηση.

Το θέμα είναι Η ΠΥΡΑΣΦΆΛΕΙΑ, δεν θα υπάρχει κάποιος οργανωτής, και μετά την πρόσφατη φωτιά στο Σχίνο - Αλεποχώρι;

Ίσως να υπάρξει θέμα με την πυροσβεστική, σε όποιο βουνό μαζευτεί κόσμος.

Αυτά προς το παρόν.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μικρές ομάδες 5-10 ατόμων σε στυλ παρέας δεν υπάρχει νομίζω περιορισμός και προσωπικά θεωρώ ότι περνάς καλύτερα. Όταν πρόκειται για παρουσία πολλών ατόμων αναγκαστικά απαιτείται οργάνωση, μέτρα ασφαλείας, συνεργασία με τοπικούς φορείς, και υπηρεσίες, κλπ, οπότε η οργάνωση μέσω αστρονομικού συλλόγου μάλλον είναι μονόδρομος.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο σημείο στον Παρνασσό.

Επειδή δουλεύω σε Δήμο στον Παρνασσό ίσως να μπορούσα να βοηθήσω απο θέμα αδειών απο τον Δήμο - Πυροσβεστική κλπ..

Εχει ένα χώρο ο Δήμος εδώ :

510183340_Screenshot2021-05-25131149.png.46b1ff090028c95834fcea0c0e333c21.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τον ιο να τρέχει δεν είναι καλή ιδέα. Προσωπικά δεν θα πήγαινα. Μόνο με λίγους φίλους που ξέρω ότι έχουν ήδη κάνει το εμβόλιο ή στη χειρότερη με rapid test επί τόπου.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ ότι θέλει συντονισμό αρκετό από πριν (τεστ, εμβόλια κλπ) και σίγουρα όχι για "πολύ" κόσμο όπως μια Πανελλήνια αστροεξόρμηση

 

Από την άλλη, έχουμε ήδη χάσει 9-10 δυνητικά εξαιρετικά ΣΚ κοντά στη Νέα Σελήνη, είτε γιατί απαγορεύονταν οι διαπεριφερειακές μετακινήσεις (μπορεί να κολλάγαμε τα έλατα ή τα αγριογούρουνα \:D/ ) είτε γιατί (από τις 15 Μαϊου) δεν οργανώνεται κάτι

 

Στον Πάρνωνα π.χ. θυμάμαι μαζευόταν κάποιος κόσμος μέχρι και τη Νέα Σελήνη του Οκτ '20 (15-20 άτομα με 8-10 τηλεσκόπια). Τώρα για τον Μάιο δεν κατάλαβα αν έγινε κάποια μάζωξη

 

Αν υπάρχει και από άλλους η επιθυμία να οργανωθεί κάτι μαζεμένο στην επόμενη Νέα Σελήνη (με αποστάσεις / προσοχή / κλπ. εννοείται) είναι κάτι που θα με ενδιέφερε να ακούσω...

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι με την απαραίτητη προσοχή θα μπορέσει να υλοποιηθεί μια τέτοια συνάντηση. Μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο και κρίμα να αποκλειστεί μια τέτοια μικρή εξόρμηση λόγω του φόβου της μετάδοσης του ιού. Θέλω να πω πως για τους περισσότερους από μας υπάρχει φαντάζομαι κάθε μέρα επαφή με αγνώστους(ΜΜΜ, δουλειά, χόμπι,...). Είναι κρίμα ενώ δεχόμαστε όλους αυτούς να αποκλείσουμε τους συναστροπαρατηρητές μας! Δε θέλω να με παρεξηγήσετε. Απλώς εκφράζω το πώς το βλέπω εγώ. Ο καθένας κάνει αυτό που αισθάνεται και είναι απολύτως σεβαστό αν μη τι άλλο.
Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω μια εξόρμηση με τα κατάλληλα μέτρα ασφαλείας είναι εφικτή

Έτσι και αλλιώς αρκετός κόσμος έχει κάνει το εμβόλιο

(Μπορούν να το δηλώσουν όσοι θα έρθουν)

Πλέον

Στον δημόσιο τομέα αλλά και στον ιδιωτικό πρέπει να κάνεις μια φορά την εβδομάδα ένα self test υποχρεωτικά

Το κάνουμε και πριν έρθουμε και το δηλώνουμε στην πλατφόρμα

Και χρήση μάσκας όταν είσαι κοντά με κάποιο άλλον και νομίζω ότι είναι εφικτό

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακάρι να το ξαναδούν μήπως μπορούμε να βρούμε τρόπο να μην ξαναχαθεί η Πανελλήνια. Νομίζω ότι υπάρχουν λύσεις [ self test, εμβολιασμός, μάσκα, αποστάσεις κ.λ.π]. Τον Ιούλιο με τοση ζέστη και τους εμβολιασμούς που θα έχουν προχωρήσει θα είναι πολύ καλυτέρα τα πράγματα. Ας είναι και πιο "φτωχή" η διοργάνωση φέτος και πάλι θα είναι υπέροχα και θα αποτελεί ένα αντίδοτο σε αυτό που ζούμε. Άλλωστε δεν υπάρχει πιο ασφαλές μέρος για την πραγματοποίηση μιας δραστηριότητας από ένα ανοιχτό μέρος σε ένα βουνό το καλοκαίρι και ο καθένας στην σκηνή του.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Μια προταση στο https://www.ziriaski.gr/

Εινα ιμονο 2 ωρες απο Αθηνα ολο ασφαλτο

 

Καλημέρα, τώρα που 《άνοιξαν οι πόρτες》θα ανέβει κανένας στο βουνό,η πιάσατε τις παραλίες;😎

Πάντως, χιονοδρομικο Ζήρειας - Ξυλόκαστρο, είναι 37 Χ.λ.μ. περίπου 45 λεπτά

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως πριν 2 εβδομάδες που ήμουν στην αλάνα του χιονοδρομικού υπάρχουν κάποια φώτα και ένας πολύ δυνατός προβολέας. Προσπαθούσα να βρω κάποια ανοίγματα στο δρόμο για να μπορώ να αφήσω αμάξι και να να στήσω χωρίς να χρειαστεί να κουβαλάω πολλά μέτρα αλλά κάποια ελάχιστα σημεία που είδα ήταν κοντά σε πλαγιές με δέντρα που σου κρύβουν ένα μεγάλο κομμάτι του ουρανού.
Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως πριν 2 εβδομάδες που ήμουν στην αλάνα του χιονοδρομικού υπάρχουν κάποια φώτα και ένας πολύ δυνατός προβολέας. Προσπαθούσα να βρω κάποια ανοίγματα στο δρόμο για να μπορώ να αφήσω αμάξι και να να στήσω χωρίς να χρειαστεί να κουβαλάω πολλά μέτρα αλλά κάποια ελάχιστα σημεία που είδα ήταν κοντά σε πλαγιές με δέντρα που σου κρύβουν ένα μεγάλο κομμάτι του ουρανού.

 

 

Ναι στην αλάνα έχει τα φώτα και τον προβολέα για την κάμερα, αλλά στην γύρω κοντινή περιοχή έχει χώρους που δεν πιστεύω να ενοχλούν.

Επίσης υπάρχει και ο χώρος στην λίμνη Δασίου, 4 Χ.λ. ποιό πέρα με καλό χωματόδρομο.

Δεν μπόρεσα να ψάξω ακομα βράδυ την περιοχή, 🤔

Screenshot_20210705-175822_Earth.thumb.jpg.b6b047d79b00bd38722aa7dbe1897d1f.jpg

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το ψήνω να ανέβω αυτό το ΣΚ. Δεν θα έχει και φεγγάρι. Έχω καινούργιο εξοπλισμό κι ακόμα να τον χρησιμοποιήσω. Τηλεσκόπιο, προσοφθάλμια και όλα τα παρελκόμενα.
Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης καλή περίπτωση και κοντά στην Αθήνα είναι ο χώρος του αστεροσκοπείου στο Κρυονέρι Κορινθίας αν μπορούσαμε να βρούμε τον φύλακα γιατί δεν μπορώ να τον βρω εγώ με τίποτα.

Είναι μεγάλος χώρος και πολύ καλός ουρανός ειδικά ο νότος είναι σούπερ.

Ο μόνος αρνητικός παράγοντας είναι κάποιοι απίστευτοι τύποι που το παίζουν ειδήμονες ερασιτέχνες αστρονόμοι που νομίζουν ότι ο χώρος είναι δικός τους και δεν δικαιούνται άλλοι να πάνε εκεί.

Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το ψήνω να ανέβω αυτό το ΣΚ. Δεν θα έχει και φεγγάρι. Έχω καινούργιο εξοπλισμό κι ακόμα να τον χρησιμοποιήσω. Τηλεσκόπιο, προσοφθάλμια και όλα τα παρελκόμενα.

Αν αποφασίσεις να ανέβεις και θέλεις παρέα, στείλε ένα π.μ. και ένα τηλέφωνο, κατοικώ στα Μ. Τρίκαλα, ( αν θέλεις );

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το ψήνω να ανέβω αυτό το ΣΚ. Δεν θα έχει και φεγγάρι. Έχω καινούργιο εξοπλισμό κι ακόμα να τον χρησιμοποιήσω. Τηλεσκόπιο, προσοφθάλμια και όλα τα παρελκόμενα.

Αν αποφασίσεις να ανέβεις και θέλεις παρέα, στείλε ένα π.μ. και ένα τηλέφωνο, κατοικώ στα Μ. Τρίκαλα, ( αν θέλεις );

Ναι, ωραία θα ήταν. Μένει να δω πως θα το φτιάξω κι αν τα καταφέρω θα επικοινωνήσουμε.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης καλή περίπτωση και κοντά στην Αθήνα είναι ο χώρος του αστεροσκοπείου στο Κρυονέρι Κορινθίας αν μπορούσαμε να βρούμε τον φύλακα γιατί δεν μπορώ να τον βρω εγώ με τίποτα.

Είναι μεγάλος χώρος και πολύ καλός ουρανός ειδικά ο νότος είναι σούπερ.

Ο μόνος αρνητικός παράγοντας είναι κάποιοι απίστευτοι τύποι που το παίζουν ειδήμονες ερασιτέχνες αστρονόμοι που νομίζουν ότι ο χώρος είναι δικός τους και δεν δικαιούνται άλλοι να πάνε εκεί.

 

Ξέρω τι εννοείς, μπορείς να πας και στο πάρκινγκ του Μουσείου Περιβάλλοντος Στυμφαλίας.

Screenshot_20210705-201324_Maps.thumb.jpg.41e8590f53cba14ec23324c48255503f.jpg

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή η ιδέα αλλά τα προαύλια των αστεροσκοπιων θα πρέπει αν μη τι άλλο να φιλοξενούν τέτοιες εκδηλώσεις και όχι να γίνονται προαύλια σπιτιών τέτοιων ανθρώπων που κάνουν παρατήρηση με ρομποτικες στηρίξεις και το παίζουν επιστήμονες.
Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή η ιδέα αλλά τα προαύλια των αστεροσκοπιων θα πρέπει αν μη τι άλλο να φιλοξενούν τέτοιες εκδηλώσεις και όχι να γίνονται προαύλια σπιτιών τέτοιων ανθρώπων που κάνουν παρατήρηση με ρομποτικες στηρίξεις και το παίζουν επιστήμονες.

 

Πρέπει να ξέρεις πως ο προαύλιος χώρος μπροστά από το Αστεροσκοπείο Κρυονερίου δεν είναι δημόσιος χώρος για τον καθένα. Είναι χώρος που ανήκει στο Αστεροσκοπείο Αθηνών.

 

Ο σύλλογος Αστρονομίας που ανήκω και εγώ από το 2009, είναι ο μόνος που έχει πρόσβαση για τα μέλη του εκεί γιατί ο σύλλογος συνεργάζεται εδώ και πολλά έτη με το Αστεροσκοπείο. Μιλάω για την Ελληνική Ερασιτεχνική Αστρονομική Ένωση (ΕΕΑΕ).

Τυχαίνει λοιπόν λόγω αυτής της συνεργασίας της στενής που υπάρχει, να μας επιτρέπει το Αστεροσκοπείο να πηγαίνουμε εκεί κατόπιν συνεννόησης και ειδοποίησης των υπευθύνων, όπως είπα είναι ιδιωτικός φυλασσόμενος χώρος και δεν μπορεί να πάει ο οποιοσδήποτε όποτε επιθυμεί. Επειδή ακριβώς ανήκει στο Αστεροσκοπείο, πολλές φορές στο τηλεσκόπιο του θόλου γίνεται παρατήρηση από το Φυσικό τμήμα, πραγματοποιούνται μεταπτυχιακές εργασίες από φοιτητές και παρατηρήσεις από άλλους, επαγγελματίες Αστρονόμους.

 

Το αν θα έπρεπε τώρα όπως λες, να φιλοξενούνται εκδηλώσεις που θα συμμετέχει ένα σύνολο ανθρώπων από το astrovox είναι μια τελειώς άλλη συζήτηση. Απλα εξηγώ γιατί αν πας απροειδοποίητα και χωρίς να έχει προηγηθεί συνεννόηση, ναι, οι πόρτες δεν είναι ανοικτές. Ωστόσο για τα μέλη του Συλλόγου οργανώνονται παρατηρήσεις οι οποίες όλες συντονίζονται έτσι ώστε να μην δημιουργούν πρόβλημα με την λειτουργία του Αστεροσκοπείου.

 

Τα σχόλιά σου για τα άτομα που λες πως το "παίζουν" δεν μπορώ να τα σχολιάσω γιατί δεν γνωρίζω τι σου είπαν, ποιος ήταν, τι ακριβώς συνέβη κλπ. Αν θες να πεις, λες.

Ποιοι ακριβώς είναι αυτοί οι απίστευτοι τύποι όπως τους αποκαλείς; Ο σύλλογος τυχαίνει να έχει από τα πιο έμπειρα άτομα στην ερασιτεχνική Αστρονομία στην Ελλάδα, με 30+ έτη εμπειρία στην παρατήρηση, είναι γεγονός. Ένα από αυτά ήταν και ο εκλιπόντας πρώην Πρόεδρος του Συλλόγου, Γιώργος Νικολιδάκης.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο προαύλιος χώρος μπροστά απτό αστεροσκοπείο εννοείται ότι δεν είναι δημόσιος και πρέπει να καταλάβεις και εσύ ότι δεν είμαστε αφελείς 10 άτομα περίπου που πήγαμε χωρίς να πάρουμε πρώτα τηλέφωνο και άδεια από τον φύλακα πριν πάμε.

Ειχαμε συνεννοηθεί με τον φύλακα και πήγαμε και ξαφνικά έρχονται 2 - 3 αυτοκίνητα και μας έκαναν τους νταήδες ενώ τους έχουμε πει για την άδεια από τον φύλακα εκτοξεύοντας προσβολές χωρίς να μας ξέρουν και απετοντας να φυγουμε, κάτι που δεν έγινε βέβαια.

Αν θέλαμε να το συνεχίσουμε να είσαι σίγουρος θα το είχαμε κάνει γραπτός για να δωθεί μια εξήγηση απτό αστεροσκοπείο.

Αν αυτός είναι μέσα στους ρόλους μια αστρονομικής ένωσης τότε τα συμπεράσματα δικά σας.

Όταν λέω ότι το βλέπουν κάποιοι σαν την αυλή τους το εννοώ. Ξέρω να μετράω τα λόγια μου.

Μαζί μου ήταν άτομα απτό Αστροβοξ και πολύ γνωστά μάλιστα.

Δεν μου αρέσει να συζητάω τέτοια πράγματα αλλά είμαστε και εμείς πολλά χρόνια στο χώρο και δεν αξίζουμε τέτοια αντιμετώπιση.

Το ανέφερα γιατί μας πίκρανε πολύ και πιο πολύ για τον φίλο μου τον Κώστα τον diminio που τον έχουμε χάσει και είχε έρθει ο άνθρωπος με το οξυγόνο από Αθήνα και καταλαβαίνεις πως αισθάνθηκε εκείνη την ώρα.

Αυτά προς γνώση και συμμόρφωση.

Καθαρούς ουρανούς.

Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης