AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Αγορά 7X50 vs 10X50
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Αγορά 7X50 vs 10X50
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κιάλια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
terrain_inconnuOffline
Νέος
Ένταξη: 14 Μαϊ 2021
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/05/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:39    Θέμα δημοσίευσης: Αγορά 7X50 vs 10X50 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημέρα,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ζευγάρι κιάλια και έχω καταλήξει στο μοντέλο (Nikon Aculon A211) αλλά αμφιταλαντεύομαι μεταξύ των εκδόσεων 7Χ50 και 10Χ50. Τα προορίζω για μεικτή χρήση, ερασιτεχνική αστρονομική παρατήρηση και επίγεια μελέτη ορεινών όγκων (π.χ. προετοιμασία αναβάσεων). Λοιπές πληροφορίες: ηλικία 45, γυαλιά μυωπίας (2 βαθμοί), χρήση σε περιοχές χαμηλής φωτορύπανσης.
Παραθέτω τον συγκριτικό πίνακα μεταξύ των δύο εκδόσεων όπου σημειώνω και τις διαφορές σε eye relief και exit pupil. Ιδανικά θα ήθελα να μπορώ να τα χρησιμοποιώ χωρίς τα γυαλιά μυωπίας.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να επιλέξω μεταξύ των δύο παραπάνω επιλογών θα του ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ πολύ.

Nikon Aculon A211.png
 Περιγραφή:
Σύγκριση μοντέλων 7Χ50 και 10Χ50
 Μέγεθος αρχείου:  110.81 KB
 Διαβάστηκε:  11 φορές

Nikon Aculon A211.png

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
IraklisOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 08 Φεβ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 52
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/05/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εχω 7χ50 Bushnell, 10x50 Olympus dps και celestron 25x70. Χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά για αστροπαρατήρηση τα 7χ50. Πολύ φωτεινά, άνετα κι ευκρινή. Με τα 10χ50 κουράζομαι στην προσπάθεια μου να κρατώ ακίνητο το στόχο. Δεν έχω γνώμη για ορειβατική χρήση.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
gvogiatzisOffline
Νέος
Ένταξη: 14 Οκτ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/05/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα και από εμένα.

Έχοντας εμπειρία από τα Nikon Acculon 7x50 (και 10x50 και 16x50), τα συνιστώ ανεπιφύλακτα, έναντι των 10x50. Όντας και εγώ μύωπας (2.25), είναι πολύ ξεκούραστα για νυχτερινή παρατήρηση, με πολύ καλή χρωματική απόδοση. Έχοντας ίδια μυωπία και στα δύο μάτια, τα χρησιμοποιώ χωρίς γυαλιά. Σε περίπτωση διαφορετικών βαθμών μυωπίας/πρεσβυωπίας, μπορεί να διορθωθούν διαφορές από -1.5 έως +1.5 ανάμεσα στα δύο μάτια.

Όλη η σειρά των Acculon Α211 έχουν εξαιρετική απόδοση για τα λεφτά τους, με τα 7x50 να υπερτερούν έναντι των υπολοίπων της ίδιας σειράς.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
terrain_inconnuOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/05/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

2-0 για τα 7Χ50. Συμπεραίνω πως το τρέμουλο στα 10Χ50 ακυρώνει το όποιο όφελος της μεγαλύτερης μεγένθυσης. Προφανώς είναι υποκειμενικό αλλά συμφωνώ πως η ξεκούραστη παρατήρηση είναι πιο σημαντική από το βαθμό μεγένθυσης. Iraklis και gvogiatzis θα ακολουθήσω την συμβουλή σας. Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την terrain_inconnu στις 26/05/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:51, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
vagkafOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 20 Απρ 2020
Σύνολο δημοσιεύσεων: 84
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/05/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω χρησιμοποιήσει τα Olympus 7x35 DPS I . Τα λόγια είναι περιττά είναι απλά για την τιμή τους ό,τι καλύτερο. Θα σας τα συνιστούσα ανεπιφυλακτα αν δεν ειναι μονοδρομος για εσάς τα Nikon. Εικόνα κυριολεκτικά πεντακάθαρη και HD !! Cheesy Grin

Υ.Γ. Δείτε και κριτικές (πχ στο skroutz), δεν είμαι ο μόνος που επαθα πλάκα
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
terrain_inconnuOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/05/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όντως έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές για τα συγκεκριμένα Olympus (συνδυασμός ποιότητας εικόνας και εύρος οπτικού πεδίου) αλλά φαίνεται να υπάρχει περιορισμένη διαθεσιμότητα στην ελληνική αγορά. Η προτίμηση για τα Nikon σχετίζεται εν μέρει και με το γεγονός ότι υπάρχουν άμεσα διαθέσιμα σε αρκετά φυσικά καταστήματα στο κέντρο, κάτι που διευκολύνει την διαδικασία ελέγχου πριν την αγορά.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
TUPAC_RIPOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Απρ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 172
Τόπος: Καλλιθέα, Αττική.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/05/2021, ημέρα Τετάρτη και ώρα 22:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ με τη σειρά μου να πω πως έχω τα Aculon 10x50 και παίζοντας με άλλα κυάλια διαφορετικών βαρών παρατήρησα πως τα ελαφρότερα από τα Aculon 10x50 παρουσιάζανε παραπάνω τρεμοπαιγμα και αστάθεια λόγω μικρότερης μάζας και κατά συνέπεια μικρότερης αδράνειας άρα πιο ευαίσθητα στην μεταβολή της θέσης τους. Με τα πιο βαριά κυάλια βρησκω καλύτερη σταθερότητα αφού κάθεται στιβαρά στα χέρια.
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1358
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/05/2021, ημέρα Πέμπτη και ώρα 9:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για επίγεια χρήση τα 7Χ50 θεωρούνται προτιμότερα διότι λόγο χαμηλότερης μεγέθυνσης από τα 10Χ50, είναι πολύ πιο σταθερά στο κράτημα με το χέρι.
Για αστρονομική όμως χρήση, εισέρχεται κι ο παράγοντας του κατά εκατοντάδες έως εκατομμύρια φορές χαμηλότερος φωτισμός, φέρνοντας όλο το οπτικό μας σύστημα στα όρια του. (Το δικό μας, το ανθρώπινο.)
Πίσω από το προσοφθάλμιο φακό σε εστιασμένα κιάλια ή τηλεσκόπια, εξέρχεται ένας κώνος φωτός που η βάση του έχει μία συγκεκριμένη διάμετρο. Ο κώνος αυτός λέγεται κόρη εξόδου. Κόρη λέμε και το μέρος εκείνο του ματιού μας το οποίο περιβάλλεται από την ίριδα. Όταν είναι δυνατό το φώς του περιβάλλοντος η ίριδα του ματιού μας διαστέλλεται και μικραίνει η κόρη του ματιού μας για να μπει λιγότερο φώς. Όταν πάλι το φώς είναι λιγότερο η ίριδα συστέλλεται και μεγαλώνει η κόρη του ματιού για να μπορεί να περάσει μέσα στο μάτι μας όσο το δυνατόν περισσότερο φώς. Πόσο μεγάλη μπορεί να γίνει η κόρη σε ένα ανθρώπινο μάτι; Όταν το άτομο είναι μικρής ηλικίας η κόρη του ματιού του είναι μεγαλύτερη από 7 και μικρότερη από 8 χιλιοστά. Όσο όμως μεγαλώνουμε χάνουμε την αυτήν την ικανότητα του να ανοίγει η κόρη του ματιού μας τόσο πολύ. Αν τώρα τα κιάλια μας ή το τηλεσκόπιο μας έχει κόρη εξόδου μεγαλύτερη από την διάμετρο της κόρης του ματιού μας, τότε η ίριδα λειτουργεί σαν διάφραγμα στην πορεία του φωτός προς το μάτι μας, αφήνοντας να περάσει μόνο όσο φώς χωράει από την κόρη του ματιού μας. Έτσι η εικόνα που έχουμε είναι πιο σκοτεινή από αυτή που πραγματικά αποδίδει το τηλεσκόπιο ή τα κιάλια μας. Έτσι λοιπόν για οπτικά συστήματα προορισμένα για παρατήρηση του νυχτερινού ουρανού, πρέπει να παίρνουμε στα σοβαρά την κόρη εξόδου των προσοφθαλμίων τους. Αυτή δεν πρέπει να είναι ποτέ μεγαλύτερη από την κόρη των ματιών μας σε πλήρη διαστολή.
Την κόρη εξόδου για κιάλια ή για τηλεσκόπια μπορούμε να την υπολογίσουμε μόνοι μας με τον εξής απλό τρόπο.
Διαιρούμε την διάμετρο του φακού διά την μεγέθυνση.
Τα κιάλια 7Χ50 σημαίνει ότι έχουν διάμετρο φακού 50 χιλιοστά και μεγέθυνση 7Χ .
Επόμενος 50/7 =7,1 => κιάλια με φακό διαμέτρου 50 χιλιοστά και μεγέθυνση 7Χ, έχουν κόρη εξόδου 7 χιλιοστά, και ναι κάνουν για αστρονομική χρήση για άτομα ηλικίας μέχρι 20 ετών. Μέχρι τότε η κόρη των ματιών τους μπορεί να διαστέλλεται στα 7 χιλιοστά.
Εσύ όμως είσαι όπως μας γράφεις 45 επομένως… η κόρη εξόδου από τα κιάλια θα πρέπει για σιγουριά να είναι από 6 χιλιοστά και μικρότερη.
Δοκιμάζουμε λοιπόν τα 10Χ50. 50/10 =5! Αυτά λοιπόν έχουν κόρη εξόδου μόνο 5 χιλιοστά επομένως για αστροπαρατήρηση και για εσένα που είσαι 45 χρονών, από τα παραπάνω 2 μοντέλα τα 10Χ50 συνιστώνται.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
terrain_inconnuOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/05/2021, ημέρα Πέμπτη και ώρα 11:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

giannis60 έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ ότι ιδανικά θα επέλεγα μια κόρη εξόδου γύρω στα 5mm αν αυτή ήταν η μόνη παράμετρος. Λόγω της μεγάλης κόρης εξόδου στο 7Χ50 και δεδομένης της ηλικίας μου ένα μέρος του φωτός που συλλέγουν οι φακοί των 50mm ενδεχομένως να μην μπορεί να αξιοποιηθεί από τα μάτια μου. Από την άλλη πλευρά το πλεονέκτημα των 7Χ50 έναντι των 10Χ50 είναι ότι παρέχουν μεγάλο eye relief (17mm έναντι 12mm) και λιγότερο τρέμουλο με αποτέλεσμα την πιο ξεκούραστη παρατήρηση. Να προσθέσω επίσης πως μια κόρη εξόδου μεγαλύτερη από την κόρη ματιού ίσως τελικά να αποτελεί πλεονέκτημα όταν η παρατήρηση γίνεται σε συνθήκες μη απόλυτης ηρεμίας, π.χ. πάνω σε σκάφος ή με δυνατό αέρα ή ακόμα και όταν απλά τα χέρια μας κουράζονται και πλέον δεν είναι 100% σταθερά.

Η αλήθεια είναι πως αν δεν δοκιμάσει κανείς τα μοντέλα δίπλα δίπλα σε πραγματικές συνθήκες είναι πολύ δύσκολη εξίσωση για να λυθεί. Ξεκάθαρα το forum αποτελεί τεράστια βοήθεια στην προσπάθεια να βρεθεί προσεγγιστικά η βέλτιστη λύση πριν την αγορά.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
terrain_inconnuOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/05/2021, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παραθέτω και μια παλαιότερη απάντηση του Ντίνου Μαρκόπουλου από άλλο thread με αντίστοιχο θέμα: https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=208498#208498
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/05/2021, ημέρα Παρασκευή και ώρα 8:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ απολύτως με τα όσα αναλυτικότατα σου έχει γράψει ο φίλος μας Konstantinos Μ.
Σου εφιστώ μάλιστα την προσοχή στα σημεία εκείνα του κειμένου του, τα περί αντίθεσης των αντικειμένων του νυχτερινού ουρανού, με το φόντο του ουρανού. Το φώς το οποίο και αυτός εκπέμπει, είτε λόγο φωτορύπανσης, είτε λόγο φυσικής φωταύγειας. Θα έχεις παρατηρήσει, ότι ακόμα και στα πελάγη, ποτέ αυτός δεν γίνεται πραγματικά σκοτεινός και μαύρος. Η πολύ χαμηλή μεγέθυνση (Μεγάλη κόρη εξόδου), μέσα από το οπτικό μας όργανο αυξάνει ενοχλητικότατα την φωταύγεια, με αποτέλεσμα, αυτή να καταπίνει τα νεφελώματα ή τα μικρά και αμυδρά άστρα. Φαντάσου τώρα αυτό να συνδυάζεται και με το πανταχού παρών πλέον τέρας της φωτορύπανσης.
Επειδή λοιπόν τώρα εσύ πρέπει να διαλέξεις με γνώμονα την μεγέθυνση, σου κάνω αντιγραφή επικόλληση την πρόταση του φίλου μας, από την παραπάνω ανάρτηση του.

Konstantinos Μ σου έγραψε.
«-Σε αυτήν λοιπόν την περίπτωση και εφ' όσον θέλεις να κρατήσεις την μεγέθυνση στα 7Χ, θα πρότεινα κάποια κιάλια 7Χ35 ή 7Χ40. Τα πλεονεκτήματά τους; Θα έχουν μικρότερους αντικειμενικούς φακούς, άρα θα είναι και πιο ελαφριά για κράτημα στο χέρι. Επιπλέον θα έχουν μικρότερο κόστος. Και θα έχουν καλύτερη αντίθεση στον ουρανό. Δεν γνωρίζω όμως πόσα προσιτά και ποιοτικά 7Χ θα βρεις για αστρονομική παρατήρηση. Εδώ θα πρότεινα να ανέβεις στις 8Χ. Μπορείς να βρεις ευκολότερα καλά κιάλια σε 8Χ40 για αστρονομική χρήση, κάτω από τον προϋπολογισμό σου. Παραμένουν ελαφριά, θα έχουν βέβαια ένα μεγαλύτερο μειονέκτημα στο κράτημα στα χέρια λόγω μεγέθυνσης. Αλλά θα μπορέσεις να δεις και κάποια περισσότερα αντικείμενα.»

Και για να σου το πω με παράδειγμα. Κιάλια 10Χ50 έχουν κόρη εξόδου 5mm. Μας κάνει η κόρη εξόδου, αλλά δεν μας κάνει η μεγέθυνση που είναι 10Χ. Είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτήν που θέλουμε και είναι 7Χ.
Κιάλια 8Χ40 έχουν και αυτά κόρη εξόδου 5mm. Τώρα το αν είναι πρόβλημα το 1Χ μεγέθυνση, αυτό είναι δικό σου θέμα κι είναι τελείως υποκειμενικό. Προσωπικά που είμαι λάτρης της παρατήρησης του Νυχτερινού έναστρου ουρανού, εννοείτε ότι θα τα διάλεγα, κι ας έχουν αυτήν την ενοχλητική 1Χ επί πλέον. Τι να κάνουμε;
Πάντως αν βρεις 7Χ35 (κόρη εξόδου κι αυτά 5mm) στην περίπτωση σου θα είναι το ιδανικό.

Αναφέρθηκες και στο eye relief των προσοφθαλμίων από τα κιάλια.
Κοίτα ,αυτό είναι κάτι τι το οποίο έντεχνα και στοχευμένα έχει υπερβολικά υπερτιμήσει το marketing. Γενικώς περί προσοφθαλμίων. Ισχυρίζονται ότι αποτελεί την λύση στο πρόβλημα όσων κάνουν παρατήρηση φορώντας γυαλιά.
Στην πράξη όμως, δυστυχώς το είσαι αναγκασμένος να φοράς τα γυαλιά σου και να κάνεις παρατήρηση του έναστρου ουρανού, κοιτώντας μέσα από προσοφθάλμια, αποδεικνύεται λύση του ποδαριού.
Αν λοιπόν έχεις μυωπία όπως λες, ή πρεσβυωπία όπως εγώ, δεν χρειάζεται να φοράς τα γυαλιά για να δεις με τα κιάλια, ή με κάποιο τηλεσκόπιο. Απλώς τα βγάζεις και εστιάζοντας εκεί που θέλουν τα μάτια σου βλέπεις το ίδιο καλά κι εστιασμένα και με κάποιον που δεν φορά γυαλιά. Απλώς το σημείο εστίασης θα είναι διαφορετικό. Το πρόβλημα υπάρχει όταν κάποιος έχει αστιγματισμό.
Επιστροφή στην κορυφή
kostasigouOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Αύγ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 105
Τόπος: ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/05/2021, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

giannis60 έγραψε, ΄΄ Το πρόβλημα υπάρχει όταν κάποιος έχει αστιγματισμό΄΄ θα μπορούσες φίλε μου να μας αναλύσεις το πρόβλημα και αν υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης, Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/05/2021, ημέρα Παρασκευή και ώρα 19:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Κωνσταντίνε κάποιοι φίλοι οι οποίοι έχουν αστιγματισμό έχουν βγάλει το γυαλί από ένα φίλτρο που βιδώνει στο προσοφθάλμιο. Το πήγαν στον οπτικό τους, και του παρήγγειλαν ένα στρογγυλό φακό που να διορθώνει τον αστιγματισμό τους, με διάμετρο όση του φίλτρου. Κατόπιν το προσαρμόζουν στο προσοφθάλμιο. Που ακριβώς δεν ξέρω.
Ξέρω ότι από κάποια εταιρία υπάρχει σειρά από προσοφθάλμια στα οποία ανάμεσα στο λαστιχένιο παρέκταμα και τον φακό μπαίνει δακτυλίδι που δέχεται στρογγυλό φακό που ο χρήστης παραγγέλλει στον οπτικό του.
Αυτές οι λύσεις μου ακούγονται οι καλύτερες, αλλά δεν έχω (ευτυχώς ακόμη τουλάχιστον) προσωπική εμπειρία ώστε να μπω σε λεπτομέρειες.
Θα σε συμβούλευα να ανεβάσεις κανονικό θέμα συζήτησης. Θα το δουν οι φίλοι μας και θα σου απαντήσουν.
Επιστροφή στην κορυφή
TUPAC_RIPOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Απρ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 172
Τόπος: Καλλιθέα, Αττική.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/05/2021, ημέρα Παρασκευή και ώρα 20:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ή παρατηρείς με τα γυαλιά εφόσον το επιτρέπει το eye relief του προσοφθάλμιου.
kostasigouOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Αύγ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 105
Τόπος: ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/05/2021, ημέρα Παρασκευή και ώρα 20:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε giannis60. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και θα ακολουθήσω την συμβουλή σου για νέο θέμα
και πάλι ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Κιάλια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης