AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Προβληματισμός για το Forum
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Προβληματισμός για το Forum
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Ερωτήσεις και Συζητήσεις για το AstroVox
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ramaOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 23 Ιούλ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 343
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/05/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 10:19    Θέμα δημοσίευσης: Προβληματισμός για το Forum Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το τελευταίο διάστημα παρακολουθώ την διαμόρφωση μίας αφόρητης κατάσταση στο Forum, όπου έχει χαθεί ο φιλικός χαρακτήρας και η πραγματική ενασχόληση με την ερασιτεχνική αστρονομία. Δεν είναι τυχαίο ότι αρκετοί από όσους γράφουν από παλιά και έχουν αποδεδειγμένα σοβαρές γνώσεις στο θέμα της αστρονομίας έχουν αποστασιοποιηθεί εδώ και κάμποσο καιρό.
Το πρόβλημα το εντοπίζω στην είσοδο κατά τους τελευταίους μήνες ορισμένων μελών τα οποία νομίζουν ότι το Astrovox Forum είναι εφηβικό chatroom, και επιδίδονται σε χαβαλέ, σε σύντομα σαχλά μηνύματα προσωπικού χαρακτήρα και σε ορισμένες περιπτώσεις σε μακροσκελέστατα μηνύματα θεωρητικολογίας. Μαζί με αυτούς έχουν τσιμπήσει και άλλα άτομα που είχαν χαμηλό προφίλ στο παρελθόν και τώρα το γύρισαν στον χαβαλέ.
Πλέον στο Forum μπαίνω και απλά και μόνο βλέποντας το όνομα του τελευταίου poster μπορώ να καταλάβω αν κάτι δεν αξίζει να το διαβάσω. Και δυστυχώς αυτός είναι πλέον ο κανόνας. Παλιά, μερικά ονόματα ήταν εγγύηση ότι είχαν κάτι σοβαρό να πούν. Αυτοί έχουν σιγήσει όμως.
Εχω απεριόριστο σεβασμό στην ομάδα των administrators/moderators και σε όλα τα άτομα που από παλιά συμμετέχουν με ουσία στο Forum. Είναι ύποπτο ότι η ομάδα των administrators/moderators παρατηρούν τα δρώμενα χωρίς να έχουν κάνει κάτι τόσο καιρό. Παλιά ο Αντρέας Παπαλάμπρου έβγαζε τη χατζάρα με το παραμικρό. Υποπτεύομαι ότι κάτι ετοιμάζει λοιπόν, απλά είναι πιο σύνθετο και χρειάζεται παραπάνω χρόνο.
Εκφράζω την ελπίδα ότι το AstroVox Forum θα ξαναγίνει όπως παλιά ως προς τον αμιγώς αστρονομικό προσανατολισμό, έστω κι αν τα πράγματα έχουν αλλάζει ανεπιστρεπτί με την σημαντική αύξηση του αριθμού των μελών.
Και μία τελευταία υπενθύμιση σε όλους μας (μαζί κι εγώ): εδώ είμαστε φιλοξενούμενοι του Αντρέα, ο οποίος ξοδεύει χρόνο και χρήμα για να μας διαθέτει το Forum. Είναι ο σερίφης, και δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις για τι πρέπει να γίνεται και τι δεν πρέπει να γίνεται.
Παρακαλώ να μην απαντήσετε σε αυτό το μήνυμα. Δεν θέλω να ξεκινήσω πόλεμο. Απλά ας σκεφτεί ο καθένας αν ο προβληματισμός μου είναι βάσιμος ή όχι, και αν θεωρεί ότι πρέπει όλοι να προσαρμόσουμε τις συμπεριφορές μας.
Αγγελος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Δημήτρης ΚούτουλαςOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Ιούν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 111
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/05/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει το μην απαντήσετε.

Αν δηλαδή προβληματιστώ και έχω άποψη για το αν θεωρώ να
προσαρμόσω τη συμπεριφορά μου, τι θα την κάνω ?

Να πάω να την πω σε κάποιο άλλο forum ?
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 7557
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/05/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγγελε,

Καταρχήν συγγνώμη που δεν σου απάντησα έγκαιρα στο email που μου είχες στείλει με το ίδιο θέμα. Στο θέμα τώρα, θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:

Η λύση στο πρόβλημα που αναφέρεις θα έρθει (θέλω να πιστεύω) και είναι υπό επεξεργασία. Οι λόγοι που δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα μια αλλαγή στον τρόπο λειτουργίας είναι οι εξής:

-Η λύση θα πρέπει να είναι συνολική και αποτελεσματική. Δε θα γίνει κάτι πρόχειρο. Ο χρόνος για κάτι πρόχειρο υπήρχε, ο χρόνος για να γίνει το ουσιαστικά διαφορετικό δεν έχει βρεθεί ακόμα (από εμένα).

-Η πίεση πριν από λίγο καιρό όταν είχαν ξεσπάσει οι πρώτες αντιπαραθέσεις ήταν πολύ μεγάλη. Είχα δεχτεί ατέλειωτα τηλέφωνα και προσωπικά μηνύματα με πολλές απόψεις και πολύ συναίσθημα. Επειδή αποφάσεις υπό πίεση σπάνια είναι σωστές θέλησα να παρακολουθήσω την κατάσταση με περισσότερη ηρεμία και, σε συνεργασία με τους άλλους moderators, να φτάσουμε σε κάποια στιγμή σε συμπεράσματα πιο ουσιαστικά.

-Κύριος στόχος παραμένει ο συμβιβασμός των απόψεων όλων με τρόπο που όλοι θα νιώσουν ικανοποιημένοι (η αισιοδοξία δε βλάπτει Smile)

Ανδρέας

ΥΓ: Απευθυνόμενος σε όλους να πω ότι δεν ωφελεί να αντιπαρατεθείτε μεταξύ σας για διαπιστωμένα διαφορετικές απόψεις. Η ευθύνη πλέον είναι σε μένα να τα συμβιβάσω. Λυπάμαι για την καθυστέρηση

ramaOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 23 Ιούλ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 343
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/05/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 13:46    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτρης Κούτουλας έγραψε:

Να πάω να την πω σε κάποιο άλλο forum ?

Με μπόλικη δόση humour, θα μπορούσα να απαντήσω "Θα ήταν μία καλή αρχή"!
Αλλά καλύτερα ας μείνουμε σε αυτά τα ενδιαφέροντα που είπε ο Αντρέας.
Αγγελος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
astroiliasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Μάρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 218
Τόπος: Γερμανισταν
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/05/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και πρατει διαφορετικα.
Εχει διαφορετικα γουστα και βλεπει τα πραγματα απο μια αλλα διαφορετικη οπτικη γωνια!

Δεν ειναι δυνατον να μπορει ενα φορουμ να αντιπροσωπευει τον καθεναν.
Υπαρχουν κοματα και παραταξεις,δεν ειναι υποχρεωτικο να τα ακολουθησει καποιος,αλλα μπορει να διαλεξει.
Ή θα παει με τους μεν,ή με τους δε,ή μονος του.
Σε ορισμενους αρεσει η πολυμορφια,σε αλλους η μονοτονια.

Αν ειχαμε ολοι τα ιδια γουστα,φορουσαμε ιδιο νουμερο βρακι και κυλουσαμε στις ιδιες ραγες,θα πεθαιναμε απο την πληξη και την ανια.

Βιβλια,στεγνα και ακρως επιστημονικα, υπαρχουν σε καθε βιβλιοπωλειο.
Βιβλια επιστημονικα με καλο χιουμορ,μονο εδω!

Ορισμενες φορες ξεφευγουμε ολιγον,αλλα τι να κανουμε,ανθρωποι ειμαστε,και οχι μονο,ειμαστε Ελληνες,εχουμε τεμπεραμεντο,βραζουμε,εχουμε ευαισθησιες,πεταμε και προσγειονωμαστε.
Εγω απο την μερια μου δεν μπορω να κατσω ακρως επιστημονικος!

(ενα μικρο παραδειγμα)
Αλλωστε,πως θα μπορουσαν τα παδια να εξηγησουν επιστημονικα,την συνατνηση τους στο Χελμο;
Πως θα περιεγραφαν τα συναισθηματα τους;
Και πανω απ ολα,ποιος θα χαιρωταν αν τους διαβαζε;

Πως γινετε να μοιραστεις την χαρα σου ,με επιστημονικο τροπο;

KOSTAKISOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 03 Φεβ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1246
Τόπος: Αθηνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/05/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Think Think Think Think Think Think
Αντε τωρα να ορισεις το "μετρο" του "χαβαλε".Απο ποιο σημειο και επειτα, ο ενθουσιασμος μετατρεπεται σε χαβαλε?
Η πολυ δημοκρατια βλαπτει(σωστο).
Απο την αλλη πλευρα ομως,δημοκρατια ή εχεις ή δεν εχεις(παλι σωστο).
Παντως επειδη το χιουμορ,η πλακα,ο χαβαλες οριζονται διαφορετικα απο τον καθενα μας(οντας θεμα καθαρα υποκειμενικο) η λυση ειναι μια,και γνωστη:
Αλληλοσεβασμος συνεπεια και αυτοσυγκρατηση.Ολες οι ομαδες,μικρες ή μεγαλες εκει στηριζονται.Και στο αστροβοξ λοιπον επιβαλλεται το αυτονοητο γνωρισμα των κοινωνιων,οι "κανονισμοι".
Ας τους θεσπισουμε λοιπον,εστω και ατυπως(απλως ακουγοντας προσεκτικα οποιον εμεις θεωρουμε "αξια" σε αυτες τις σελιδες),και ας προσεχουμε για να εχουμε.
(προσωπικα,μεταξυ παλαιου-νεου αστροβοξ,ψηφιζω παλαιο,οχι γιατι με ¨χαλαει"ιδιαιτερα το νεο,αλλα επειδη υπαρχει η πιθανοτητα να "χαθει τελειως η μπαλλα").
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
amgamerOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Ιούλ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 541
Τόπος: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/05/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

απλα μπορει να δημιουργηθει ενας χωρος και να μετακινηθουν ολα τα "ασχετα" εκει..κ οταν καποιος θελει να πει κατι ασχετο να το λεει εκει!!
δεν θες να διαβαζεις τπτ αλλο εκτος απο αστρονομια???μν κανεις κλικ σε αυτη τη κατηγορια.
το χω πει κ το ξαναλεω... και οσο δεν υπαρχει off-topic αυτα θα γινονται.
ετσι λειτουργει το forum σωστα.

επειδη καποιος ειπε οτι το χουμε κανει εφηβικο chat..δεν εδωσα σημασια στο ποιος...
Ανδρεα???οποτε θες με διωχνεις..κανενα προβλημα
αν θεωρεις οτι χαλαω το χωρο σου.

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
AstronOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Αύγ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 129
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/05/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και δεν γράφω συχνά παρακολουθώ το Forum πολύ τακτικά-σχεδόν καθημερινά.

Αυτό που μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση είναι το ότι ενώ θα έπρεπε να νιώθουμε όλοι κατά κάποιο τρόπο σαν μια οικογένεια αφού η κοινή μας αγάπη είναι η αστρονομία, συχνά ξεσπάνε αντιπαραθέσεις και τσακωμοί πολύ χαμηλού επιπέδου, λες κι έχουμε πράγματα να χωρίσουμε.

Ας ξανασκεφτούμε πόσο χρήσιμο είναι αυτό το site και πόσα μας προσφέρει προτού κάνουμε ένα post που ενδεχομένως θα θίξει κάποιον.

Και για να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ ότι οι συζητήσεις στο forum θα μπορούσαν να περιλαμβάνουν ένα τεράστιο εύρος θεμάτων. Αστρονομία χωρίς φιλοσοφία, στοχασμό και ρομαντισμό για μένα δεν υφίσταται.
Το θέμα λοιπόν δεν είναι το αν θα πρέπει να υπάρχουν topics φιλοσοφικού στοχασμού όπως για παράδειγμα η ύπαρξη Θεού κλπ αλλά το γιατί αυτά τα topics καταλήγουν συχνά σε τσακωμούς.

Είμαι moderator και σε ένα άλλο site πολύ υψηλής επισκεψιμότητας το οποίο αν και είναι κυρίως μουσικό και αφορά την τέχνη, συζητούνται συχνά και ζητήματα φιλοσοφικά ή ακόμα και θρησκευτικά. Όμως, όσο διαφορετικές κι ακραίες κι αν είναι οι απόψεις που ακούγονται, στο τέλος επικρατεί η θέλησή μας για επικοινωνία και η αγάπη για το site και όχι ο εγωισμός μας. Κι ακόμα κι αν κάποιος παραφερθεί απομονώνεται από την ίδια την κοινότητα του forum ή του γίνεται προσωπική παρατήρηση απ' τους moderators και το θέμα τελειώνει εκεί.

Στο astrovox όπως αντιλαμβάνεστε δεν φταίει η θεματολογία των συζητήσεων, αφού με λύπη μου έχω δει να γίνονται μικροτσακωμοί μέχρι και σε συζητήσεις περι αστρονομικού εξοπλισμού, ή άλλων αστρονομικών θεμάτων.

Θεωρώ ότι δύο βήματα θα ήταν χρήσιμα:
-Ενεργότερη συμμετοχή (και ενδεχομένως αύξηση του αριθμού) των moderators ώστε να επαναφέρουν σε τάξη με ψυχραιμία όσους παραφέρονται.
-Δημιουργία ενός επιπλέον θέματος με τίτλο "Φιλοσοφία" ή κάτι παρόμοιο όπου θα τοποθετούνται οι κουβέντες που δεν είναι αυστηρά αστρονομικές ώστε να μην δημιουργείται σύγχυση μεταξύ των θεμάτων.

Y.Γ. Τα κλειδώματα των topics μπορούν να λειτουργήσουν μόνο ως ένα προσωρινό μέτρο χωρίς να λύνουν το πρόβλημα. Συνήθως μάλιστα δημιουργούνται απωθημένα και ξεπηδούν νέα topics με το ίδιο θέμα, ή επαναλαμβάνονται οι ίδιες συζητήσεις σε άλλα άσχετα topics.
Καλό θα ήταν λοιπόν να αποφεύγεται αυτό το μέτρο όσο είναι δυνατόν. Άλλωστε τι φταίνει οι υπόλοιποι που συμμετέχουν κόσμια στο θέμα που κλειδώνεται ώστε να μην μπορούν να συνεχίσουν την κουβέντα; (βλ. "Ο Δίας σε αντίθεση")

View user's profile 
enderOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Φεβ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 337
Τόπος: ΠΑΤΡΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/05/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Astron έγραψε:
Αστρονομία χωρίς φιλοσοφία, στοχασμό και ρομαντισμό για μένα δεν υφίσταται.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!! ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΙΠΕ!!!!

Εχω 3 μήνες (από το πρώτο μου thread) που προσπαθώ να το εκμαιεύσω.
Το έχω δει στα μυαλά αρκετών, δυστυχώς όχι στα μυαλά όλων, αλλά έτσι
ξεκάθαρα διατυπωμένο πρώτη φορά το διαβάζω.

Να σαι καλά Astron
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
inestOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Φεβ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 392
Τόπος: Θεσσαλονικη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/05/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 21:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ender έγραψε:
Astron έγραψε:
Αστρονομία χωρίς φιλοσοφία, στοχασμό και ρομαντισμό για μένα δεν υφίσταται.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!! ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΙΠΕ!!!!

Εχω 3 μήνες (από το πρώτο μου thread) που προσπαθώ να το εκμαιεύσω.
Το έχω δει στα μυαλά αρκετών, δυστυχώς όχι στα μυαλά όλων, αλλά έτσι
ξεκάθαρα διατυπωμένο πρώτη φορά το διαβάζω.

Να σαι καλά Astron

Σωστος Applause Applause Applause Applause

View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
johndoukOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Φεβ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 744
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/05/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 21:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Astron

Παρακαλώ να δεχτείς και από μένα τα θερμά μου συγχαρητήρια για τις θέσεις και τις απόψεις σου και, πάνω απ'όλα, για την ανεπιφύλακτη τοποθέτησή τους στο forum αυτό ! Applause Applause Applause

Επίτρεψέ μου να κάνω μια προσθήκη στις ξεκάθαρες σκέψεις σου : τουλάχιστον εγώ, δεν έχω αντιληφθεί μέχρι τώρα να έχει τεθεί θέμα ψηφοφορίας επιλογής μεταξύ παλαιού και νέου astrovox, όπως κάπου αναφέρθηκε. Κατ'εμέ δεν τέτοιο θέμα δεν μπορεί να τεθεί, διότι είναι ανυπόστατο. Το astrovox είναι ΕΝΑ και απλά μεγαλώνει. Σαν τί να κάνουμε; Να αντιστρέψουμε το βέλος του χρόνου, επειδή κάποιοι νοσταλγούν τα παιδικά του χρόνια; Ή να αποδεχτούμε ως φυσιολογικούς τους κλυδωνισμούς της εφηβείας και της ενηλικίωσής του;

Ας δούμε την ομορφιά που είναι μπροστά μας...

eliasg2004Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Μάρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2451
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/05/2006, ημέρα Πέμπτη και ώρα 22:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Johndouk: από ότι φαίνεται εξάλλου ο Astron είναι ..αστέρι.. Applause Είναι σημαντικό να μπαίνουν τέτοιοι άνθρωποι σε οποιοδήποτε φόρουμ. Μου θύμισε τα λόγια ενός καθηγητή μου που έλεγε - λέει ακόμα ο άνθρωπος - πόσο σημαντικό είναι να εχει κανείς συγκροτημένη σκέψη..
Καλή συνέχεια σε όλους Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dimidourOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 13 Μάρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 467
Τόπος: Νέα Ιωνία Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/05/2006, ημέρα Παρασκευή και ώρα 0:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και είμαι σχετικά νέο μέλος, τον τελευταίο καιρό μπορώ να παρατηρήσω ευδιάκριτα την έντονη αντιπαράθεση μεταξύ μελών. Νιώθω ότι κάποιοι φίλοι, προσπαθούν να την "πουν" σε άλλους φίλους, με αφορμές ασήμαντες. Και λέω φίλοι και όχι μέλη, απλά γιατί εδώ είμαστε όλοι φίλοι της Αστρονομίας, οπότε αυτή είναι που πρέπει να μας ενώνει και όχι στο όνομά της να σκοτωνόμαστε!

Ειρήνη ημίν λοιπόν και ας ελπίσουμε πως αυτήν την φορά θα έρθει!!!

RigelianOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 13 Απρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 101
Τόπος: ΑΘΗΝΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/05/2006, ημέρα Παρασκευή και ώρα 7:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπράβο Astron και από μένα!
Συνυπογράφω ενθουσιωδώς!
Ξαναγράφω ότι χαίρομαι, πάντως, που υπάρχουν διαφωνίες, όλοι γινόμαστε καλύτεροι έτσι!

View user's profile 
Tilemachos AthanasiadisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 10 Νοέ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1772
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/05/2006, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Astron , Applause Applause Applause Applause Applause

υ.γ. να γράφεις ποιο συχνά στο αστροβοξ...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Ερωτήσεις και Συζητήσεις για το AstroVox Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης