Jump to content

Οι τιμές των τηλεσκοπίων στην ελληνική αγορά είναι...


astrovox

Οι τιμές των τηλεσκοπίων στην ελληνική αγορά είναι...  

162 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Οι τιμές των τηλεσκοπίων στην ελληνική αγορά είναι...

    • απαράδεκτα υψηλές για την τσέπη του Ελληνα
      99
    • υψηλές, αλλά μέσα στα λογικά όρια του κέρδους
      58
    • αρκετά προσιτές
      5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι τιμές των τηλεσκοπίων στην ελληνική αγορά είναι...
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι απόλυτα φυσιολογικό οι τιμές των τηλεσκοπίων στην Ελλάδα να είναι ακριβότερες από τις τιμές στο εξωτερικό, αλλά όχι και τόσο ακριβές.

Στην Ελλάδα υπάρχουν τρείς σοβαρές εταιρείες που ασχολούνται με το εμπόριο τηλεσκοπίων και οι τιμές τους είναι υπερδιπλάσιες από τις αντίστοιχες του εξωτερικού στα περισσότερα προιόντα. Μόνο μία από αυτές προσφέρει λίγο καλύτερες τιμές, μάλλον λόγω ανταγωνισμού ενώ οι άλλες δύο και ιδιαίτερα ο αντιπρόσωπος της MEADE νομίζω ότι εκμεταλλεύεται το μονοπώλιο και πουλά πανάκριβα.

Πρέπει να καταλάβουν οι εταιρείες αυτές ότι ο μόνος τρόπος να αυξήσουν τα κέρδη τους είναι να ρίξουν τις τιμές έτσι ώστε να μη σκέφτεται ο κάθε ένας ότι για να αγοράσει τηλεσκόπιο πρέπει να δαπανήσει τόσα πολλά χρήματα.

Επειδή οι κύριοι αυτοί έχουν πει ότι είναι και αυτοί ερασιτέχνες αστρονόμοι, πρέπει να βοηθήσουν περισσότερο να αναπτυχθεί η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα και να εισάγουν ποιοτικά προιόντα και άλλων αναγνωρισμένων εταιρειών και όχι μόνο MEADE και CELESTRON.

Για το καλό της ερασιτεχνικής αστρονομίας και των φίλων της.

-
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Πιαστευω μεν οτι ειναι υψηλες αλλα σε λογικα επιπεδα. Μη ξεχναμε οτι προκειται για τηλεσκοπια κι οχι φυστικια... :wink:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε KOTS τα φυστίκια εισαγωγής είναι φθηνότερα από τα εγχώρια... :wink:

Όσον αφορά τους αντιπροσώπους, όλοι ξέρουμε πως όταν κάνεις σαν εισαγωγέας μικρή παραγγελία σε τεμάχια, θα έρθουν πιο ακριβά σε αντίθεση με μια μεγάλη παραγγελία όπου σαφώς οι τιμές είναι καλύτερες... Εδώ όμως δεν είναι Αμερική να πουλάει το κάθε μαγαζί 10 τηλεσκόπια τη μέρα, οπότε μαζικές παραγγελίες 50 και 100 τεμαχίων ουσιαστικά αποκλείονται - εκτός και αν θες τις αποθήκες σου γεμάτες για αρκετά χρόνια.... :wink:

Δυστυχώς όμως ο φίλος έχει δίκιο... Είπαμε να βγάζουν κέρδος αλλά ορισμένοι το έχουν παρακάνει... Όσοι ασχολούμαστε με την αστρονομία, κάποια στιγμή αγοράζουμε τηλεσκόπιο. Πανελλαδικά έχουμε 3 με 5 ( !!! ) εισαγωγείς, οπότε έχουν σίγουρη πελατεία!! Εσύ εμπιστεύεσαι την απευθείας αγορά από το εξωτερικό? Αν ναι, γνωρίζεις πότε το τηλεσκόπιο θα φτάσει στα χέρια σου?? Και αν κατά τη μεταφορά το χτυπήσουν?? Το στέλνεις πάλι πίσω και περιμένεις κανά μήνα (στην καλύτερη) μέχρι να στο ξαναστείλουν?? Και αν σου ζητήσουν extra λεφτά?? Όλοι σχεδόν αγοράσαμε το τηλεσκόπιό μας από έναν Έλληνα αντιπρόσωπο για κάποιον από τους παραπάνω λόγους και δυστυχώς και οι ίδιοι οι αντιπρόσωποι το ξέρουν... :( :( Αν είχαμε στην Ελλάδα μεγάλους εισαγωγείς όμως, θα έβλεπες πως θα έπεφταν οι τιμές... Σκέψου το Carrefour να κάνει μαζική εισαγωγή καλών τηλεσκοπίων (θυμίσου πόσο έπεσαν οι τιμές στα dvd από τη στιγμή που ξεκίνησε η συγκεκριμένη εταιρία να τα βγάζει σε προσφορές)... Και σκέψου πως θα ρίχνανε από την επόμενη μέρα κιόλας οι υπόλοιποι εισαγωγείς τις δικές τους... :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αργυρη,

 

Εγω ασχολουμαι με αγορες απο το εξωτερικο και τα "προβληματα" δεν ειναι και τοσο επαρκεις. Το χειροτερο, θα λαβεις κατι μετα απο ενα με δυο μηνες επειδη κολλησε στο τελωνειο.

 

Πιστευω ολοψυχα οτι πρεπει και αξιζει να αγοραζουμε Ελληνικα (!) αλλα οι τιμες ειναι κατι που δεν το επιτρεπουν. Ναι μεν πρεπει να αγοραζουμε για να υπαρχει ο ογκος στους εμπορους ωστε και αυτοι να μπορουν να αγοραζουν πολλα τεμαχια σε ισως καλυτερη τιμη αλλα πιστευω και στο αντιθετο (αυτοι να εχουν καλυτερες τιμες απο την αρχη ωστε να τραβηξουν το ενδιαφερουν (και πελατια) του καθενος).

 

Οσον αφορα την Αμερικη, οι τιμες μιλανε απο μονες τους! Αγοραζω 14" SCT της Meade με 2000 ευρω (ελαφρως μεταχειρισμενο και σε αριστη κατασταση) η το παιρνω απο την Ελλαδα σε τρεις φορες την τιμη (αν ειμαι τυχερος). Αν υπαρχει προβλημα και πρεπει να σταλει για σερβις, ετσι και αλλιως θα γινει απο τον αντιπροσωπο της εταιρειας απο την Ελλαδα και ασχετα απο που το πηρες.

 

Τρεχαματα στα τελωνεια ειναι λιγα ... μπορεις να καθαρησεις με πεντε ευρω (εξοδα εκτελωνισμου) με το ταχυδρομειο (ασχετα απο την δηλωμενη αξια) η να πας εσυ στο αεροδρομιο και να τακτοποιησεις το θεμα μεσα σε 2-3 ωρες. Εχω κανει και τα δυο (ταχυδρομειο και εκτελωνισμο) και δεν ειναι καθολου ιδιαιτερα προβληματικα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Αυτό που φταίει ειναί ότι είμαστε λίγοι οι αγοραστές και ακόμα λιγότεροι αυτοί που πουλάνε τα είδη που μας ενδιαφέρουν,έτσι δεν υπάρχει ο ανταγωνισμός που θα έσωζε την τσέπη μας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω το προβλημα που αντιμετοπιζω οπως και στον παρατηρισιακο τομεα ειναι οτι δεν εχω βρει καποιον να μου δωσει καποια συμβουλη απο κοντα και να μου υποδειξει καποιον τροπο για αγορες απο το εξωτερικο.Αλλιως δεν νομιζω πως θα ειχα καποιο προβλημα. =;

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που φταίει ειναί ότι είμαστε λίγοι οι αγοραστές ...

Αυτο θα φταιει στγις περιπτωσεις που ο εμπορος θελει να αγορασει μεγαλο ογκο ωστε να τα παρει σε καλυτερη τιμη .... αλλα η καλυτερη τιμη ειναι ελαχιστο καλυτερη. Αυτη την κουβεντα θα την ακουσεις πολλες φορες απο τον εμπορο αλλα δεν πιστευω να ισχυει. Απλα ειναι μια δικαιλογια.

 

και ακόμα λιγότεροι αυτοί που πουλάνε τα είδη που μας ενδιαφέρουν,έτσι δεν υπάρχει ο ανταγωνισμός που θα έσωζε την τσέπη μας.

Εδω ειναι το προβλημα ... η ελλειψη ανταγωνισμου και η πολιτικη μερικων εταιριων με τις αποκλειστικες αντιπροσωπιες σε καθε χωρα και οπου ο καθε εμπορος ουσιαστικα μπορει να πουλησει κατι σε οτι τιμη επιθυμει .... και μετα να σου λεει οτι δεν μπορει να το προσφερει σε καλυτερη τιμη επειδη η αγορα ειναι μικρη και τα αγοραζει ενα-ενα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω το προβλημα που αντιμετοπιζω οπως και στον παρατηρισιακο τομεα ειναι οτι δεν εχω βρει καποιον να μου δωσει καποια συμβουλη απο κοντα και να μου υποδειξει καποιον τροπο για αγορες απο το εξωτερικο.Αλλιως δεν νομιζω πως θα ειχα καποιο προβλημα. =;

Υπαρχουν πολλες ενοτητες εδω στο ΑστροΒοξ γυρω απο το θεμα με πληρη συζητηση και συμβουλες.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι πιστεύω πως οι τιμές στην Ελληνική Αγορά είναι αρκετά προσιτές. Μπορεί να ευθύνεται στο ότι δεν κοίταξα και τιμές από το εξωτερικό, πάντως μέχρις στιγμής σε ότι έχω αγοράσει οι τιμές μου φάνηκαν προσιτές! :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά!

 

Οι τιμές είναι για κλάμματα! Μόνη εξαίρεση-νομίζω- είναι η αντιπροσωπία της William Optics η οποία αν και πουλάει φθηνότερα απ'όλη την Ευρώπη, είναι ακόμα πολύ ακριβότερη απ'ότι οι τιμές στην Αμερική (να ναι καλά οι δασμοί...). Π.χ. το ZenithStar-66 που ζαχαρώνω τόσο καιρό, κάνει εδώ 380 ευρώ (όταν o Ludes το δίνει 400++) και στην αμερική $300.

 

Απορώ (και θα το εκτιμούσα αν απαντούσε ο αντιπρόσωπος, για τον οποίον μόνο καλά λόγια ακούγονται εδώ μέσα και διαβάζει το forum) γιατί τόση διαφορά Ευρώπη-Αμερική? Δασμοί? Μεταφορικά? Ασφάλεια στη μεταφορά? Αφού φτιάχνονται στην Ταϊβάν (και όχι στις ΗΠΑ) γιατί τόσο πιο ακριβά στην Ευρώπη? Και πάλι, επαναλαμβάνω ότη η Arcus είναι η φθηνότερη στην Ευρώπη.

 

Όσον δε αφορά τη Meade και την εν Ελλάδι αντιπροσωπεία της, είναι φαρμακείο. Αφήστε, δε, που απ'ότι ακούω από άλλους ερασιτέχνες, το customer service και η γενικότερη συμπεριφορά/νοωτροπία είναι όχι και τόσο καλή.

 

PS: Μην ρωτήσει κανένας γιατί αναφέρομαι ευθέως σε ονόματα. Εγώ όσα ακούω είτε καλά είτε κακά τα μεταφέρω, και είναι στο χέρι του καθενός πωλητή να βελτιώσει ή χειροτερέψει την εικόνα του

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον δε αφορά τη Meade και την εν Ελλάδι αντιπροσωπεία της, είναι φαρμακείο. Αφήστε, δε, που απ'ότι ακούω από άλλους ερασιτέχνες, το customer service και η γενικότερη συμπεριφορά/νοωτροπία είναι όχι και τόσο καλή.

 

Αυτό να λέγεται!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικο σχολιο:

Ειμαστε πολυ λιγοι,και ευτυχως αλληλοενημερωνομαστε.

Πολυ σωστα ... και με την βοηθεια του ΑστροΒοξ κανεις απο'μας ειναι ενα απονομενο νησι!!! :wink: =D>

 

(Και στα καλα,και στα κακα). =D> =D> =D>

Και παλι πολυ σωστα ... και με την βοηθεια του ΑστροΒοξ!!! :wink: =D>

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχως, παλαιοτερα,ολος ο πλανητης ηταν μικρα απομονωμενα νησια,γι αυτο τα πραγματα εχουν τα σημερινα χαλια.

"Καβαλημενα καλαμια",μονοπωλια,εμεσοι εκβιασμοι και περιεργα καθεστωτα υποστηριξης ,αδυναμια αμεσης κριτικης σε προιοντα και υπηρεσιες, "εξαγορα" των περιοδικων μεσω παν-διαφημησεων , μαρκετινκ.......

Σημερα ομως.......τι λετε.......ισχυει αυτο το καθεστως?

Αν βγαλει κακο (και ακριβο)προιον ο Ναγκλερ,δεν ξερω αν θα αποκαταστησει ποτε τη φημη της εταιριας του.Και οσες διαφημισεις να πληρωνει η εκαστοτε εταιρια,αν το προιον ειναι υποδεεστερο,το κακο νεο κυκλοφορει ακαριαια σε πολλαπλασια ηλεκτρονικα "αντιγραφα",παγκοσμιως.

Πιστευω πως "εχουν γνωση οι φυλακες","δεν μασανε" και δεν "τσιμπανε",ρωτουν,ενημερωνονται,ανταλλασουν αποψεις και διαλεγουν συνειδητα και οχι..."αυτο ειναι,και αμα το θες"....ή ...."αν μπορεις παρτο απο αλλου"....

Οσο για το αστροβοξ......οσοι δεν ενημερωνονται απο τις σελιδες του.....νομιζω πως εκτος απο χρηματα,χανουν και πολυ χρονο ψαχνοντας στην τυχη,και "αδειαζοντας"συνηθως οτι εχει απομεινει στα ραφια.

 

=; =;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποσσες φορες εχω κανει την κουβεντα οτι πρεπει να ειμαστε "εξυπνοι και ενημερωμενοι καταναλωτες" ... και επιμενω σε αυτο σε μια εποχη οπου ειναι πανευκολο με την βοηθεια του ΑστροΒοξ, του διαδικτυου, του email κτλ.

 

Δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογια για να πιαστει καποιος αδιαβαστος! :evil: ](*,)

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγκριση με την αμερικανικη αγορα δεν μπορουμε να κανουμε...

Σε σχεση με την ευρωπαικη πριν λιγα μολις χρονια τα πραγματα ηταν τραγικα ωστοσο οσο περναει ο καιρος η κατασταση σιγα σιγα βελτιωνεται. Καποια τηλεσκοπια και αξεσουαρ βρισκονται σε πανω κατω ιδιες τιμες και εδω καιρος ηταν.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που φταίει ειναί ότι είμαστε λίγοι οι αγοραστές ...

Αυτο θα φταιει στγις περιπτωσεις που ο εμπορος θελει να αγορασει μεγαλο ογκο ωστε να τα παρει σε καλυτερη τιμη .... αλλα η καλυτερη τιμη ειναι ελαχιστο καλυτερη. Αυτη την κουβεντα θα την ακουσεις πολλες φορες απο τον εμπορο αλλα δεν πιστευω να ισχυει. Απλα ειναι μια δικαιλογια.

 

και ακόμα λιγότεροι αυτοί που πουλάνε τα είδη που μας ενδιαφέρουν,έτσι δεν υπάρχει ο ανταγωνισμός που θα έσωζε την τσέπη μας.

Εδω ειναι το προβλημα ... η ελλειψη ανταγωνισμου και η πολιτικη μερικων εταιριων με τις αποκλειστικες αντιπροσωπιες σε καθε χωρα και οπου ο καθε εμπορος ουσιαστικα μπορει να πουλησει κατι σε οτι τιμη επιθυμει .... και μετα να σου λεει οτι δεν μπορει να το προσφερει σε καλυτερη τιμη επειδη η αγορα ειναι μικρη και τα αγοραζει ενα-ενα.

Δυστυχώς έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που φταίει ειναί ότι είμαστε λίγοι οι αγοραστές ...

Αυτο θα φταιει στγις περιπτωσεις που ο εμπορος θελει να αγορασει μεγαλο ογκο ωστε να τα παρει σε καλυτερη τιμη .... αλλα η καλυτερη τιμη ειναι ελαχιστο καλυτερη. Αυτη την κουβεντα θα την ακουσεις πολλες φορες απο τον εμπορο αλλα δεν πιστευω να ισχυει. Απλα ειναι μια δικαιλογια.

 

και ακόμα λιγότεροι αυτοί που πουλάνε τα είδη που μας ενδιαφέρουν,έτσι δεν υπάρχει ο ανταγωνισμός που θα έσωζε την τσέπη μας.

Εδω ειναι το προβλημα ... η ελλειψη ανταγωνισμου και η πολιτικη μερικων εταιριων με τις αποκλειστικες αντιπροσωπιες σε καθε χωρα και οπου ο καθε εμπορος ουσιαστικα μπορει να πουλησει κατι σε οτι τιμη επιθυμει .... και μετα να σου λεει οτι δεν μπορει να το προσφερει σε καλυτερη τιμη επειδη η αγορα ειναι μικρη και τα αγοραζει ενα-ενα.

Δυστυχώς έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!!!

Επειδη ασχολουμαι στον χωρο εδω και αρκετα χρονια, πιστευω να γνωριζω πολυ καλα τι τρεχει και τι δεν τρεχει.

 

Το ΑστροΒοξ ειναι αγκαθι σε μερικους επειδη ξαφνικα υπαρχει αμεση ενημερωση και ανταλλαγη πληροφοριων/συμβουλων καθως και σε χρονο μηδεν υπαρχει ενημερωση προσφορων/τιμων στο εξωτερικο.

 

Τελος παντων, αν ολοι συνεργαστουμε μαζι, μονο κερδισμενοι θα βγουμε και ασχετα τι λεει ο καθε εμπορος περι τιμων κτλ.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που φταίει ειναί ότι είμαστε λίγοι οι αγοραστές ...

Αυτο θα φταιει στγις περιπτωσεις που ο εμπορος θελει να αγορασει μεγαλο ογκο ωστε να τα παρει σε καλυτερη τιμη .... αλλα η καλυτερη τιμη ειναι ελαχιστο καλυτερη. Αυτη την κουβεντα θα την ακουσεις πολλες φορες απο τον εμπορο αλλα δεν πιστευω να ισχυει. Απλα ειναι μια δικαιλογια.

 

και ακόμα λιγότεροι αυτοί που πουλάνε τα είδη που μας ενδιαφέρουν,έτσι δεν υπάρχει ο ανταγωνισμός που θα έσωζε την τσέπη μας.

Εδω ειναι το προβλημα ... η ελλειψη ανταγωνισμου και η πολιτικη μερικων εταιριων με τις αποκλειστικες αντιπροσωπιες σε καθε χωρα και οπου ο καθε εμπορος ουσιαστικα μπορει να πουλησει κατι σε οτι τιμη επιθυμει .... και μετα να σου λεει οτι δεν μπορει να το προσφερει σε καλυτερη τιμη επειδη η αγορα ειναι μικρη και τα αγοραζει ενα-ενα.

Δυστυχώς έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!!!

Επειδη ασχολουμαι στον χωρο εδω και αρκετα χρονια, πιστευω να γνωριζω πολυ καλα τι τρεχει και τι δεν τρεχει.

 

Το ΑστροΒοξ ειναι αγκαθι σε μερικους επειδη ξαφνικα υπαρχει αμεση ενημερωση και ανταλλαγη πληροφοριων/συμβουλων καθως και σε χρονο μηδεν υπαρχει ενημερωση προσφορων/τιμων στο εξωτερικο.

 

Τελος παντων, αν ολοι συνεργαστουμε μαζι, μονο κερδισμενοι θα βγουμε και ασχετα τι λεει ο καθε εμπορος περι τιμων κτλ.

Έχω χρόνια που παρακολουθώ το ASTROVOX και την ανεκτίμητη προσφορά του όχι μόνο στα θέματα προμήθειας υλικού, αλλά στο σπουδαιότερο πεδίο της βοήθειας στα άπειρα θέματα που μας "βασανίζουν".Ξεχωριστά δε παρακολουθώ τις δικές σου δημοσιεύσεις που φανερώνουν ότι κατέχεις πολύ καλά τα θέματα που αφορούν το χώρο μας.Πιστεύω λοιπόν ότι εδώ πρέπει να ισχύει το ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ και ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.Το astrovox θα σπρώξει μπροστά την ερασιτεχνική ...και μη Αστρονομία. με εκτίμηση Αποστόλης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μένα τα πράγματα είναι απλά.

 

Εχουμε ελεύθερη αγορά και ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει. Επίσης εμείς μπορούμε να αγοράζουμε από όπου θέλουμε.

 

Πριν αγοράσουμε κάτι κάνουμε έρευνα αγοράς. Μαθαίνουμε τιμές, υπηρεσίες κτλ, ψάχνουμε στο διαδίκτυο, παίρνουμε τηλέφωνα, ρωτάμε γνωστούς και φίλους.

 

Επειτα, αποφασίζουμε τι αγοράζουμε και από που μας συμφέρει (από όλες τις απόψεις). Απλά πράγματα. Οτιδήποτε άλλο είναι, κατά την άποψή μου, περιττό. Και οι "τύψεις" για το ότι πήρα από εδώ και όχι από εκεί, και οι κατηγορίες ότι "αυτός πουλάει ακριβά". Δεν είναι έγκλημα το να πουλάς ακριβά, ούτε έγκλημα το να αγοράσεις από εκεί που σε συμφέρει.

 

Οσο για την πιθανότητα παραπλάνησης θα συμφωνήσω με τον Αντώνη. Οι πληροφορίες υπάρχουν σε αφθονία, όποιος θέλει να παραπλανηθεί δεν έχει δικαιολογία. Μάλλον δεν έψαξε αρκετά. :cheesy:

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον δε αφορά τη Meade και την εν Ελλάδι αντιπροσωπεία της, είναι φαρμακείο. Αφήστε, δε, που απ'ότι ακούω από άλλους ερασιτέχνες, το customer service και η γενικότερη συμπεριφορά/νοωτροπία είναι όχι και τόσο καλή.

 

PS: Μην ρωτήσει κανένας γιατί αναφέρομαι ευθέως σε ονόματα. Εγώ όσα ακούω είτε καλά είτε κακά τα μεταφέρω, και είναι στο χέρι του καθενός πωλητή να βελτιώσει ή χειροτερέψει την εικόνα του

 

Το customer service ειναι σχεδόν ανύπαρκτο....

Ειναι παράλογο οτι και οι πιο απλές ερωτήσεις για προιοντα, αναβαθμίσεις και χρήσεις των, δεν απαντονται αμέσως αλλα σου ζητούν να ξαναπάρεις τηλ. σε καμια 10αρια μέρες όταν ενας αδαης όπως εγώ βρισκω τελικά απάντηση με μια απλή αναζήτηση... Το μόνο που μπορει να απάντηθεί άμεσα ειναι η τιμή ενός προιόντος....

To πιο ακραιο ειναι οταν πριν καιρο ζηταγα να μου πουν τιμή και διαθεσιμότητα coolimator για SCT και προσπαθουσαν να μου πουλήσουν coolimator για Newtonian! Για να μη αναφερθώ σε άλλα....

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν αντιλέγω ότι πρέπει να ερευνούμε πριν αγοράσουμε,αλλά επιμένω να πιστεύω ότι αυτό πρέπει να γίνεται έχοντας κατά νου,μεταξύ άλλων,και την προτίμηση της ελληνικής αγοράς.Από εκεί πρέπει πρώτα να ξεκινάμε την έρευνα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά απευθύνομαι στην ελληνική αγορά μονάχα για σωλήνες και στηρίξεις. Για οτιδήποτε άλλο η αγορά του εξωτερικού (ΗΠΑ) είναι μονόδρομος. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι αν βρω κάτι σε καλή τιμή στην Ελλάδα ή Ευρώπη δεν θα το προτιμήσω, αλλά αυτό δυστυχώς δεν συμβαίνει συχνά ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης