Jump to content

Πωλείται Meade ETX-125AT


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωλείται τηλεσκόπιο Meade ETX-125AT ολοκαίνουργιο.Η αγορά έγινε πριν

απο δύο ημέρες,το τηλεσκόπιο είναι καινούργιο,υπάρχει η απόδειξη αγοράς

και τα κουτιά απο το τηλεσκόπιο.

Τιμή 1300 ευρώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πουλάω γιατι χρειάζομαι ένα τηλεσκόπιο που να έχει μεγαλύτερη μεγέθυνση.Μάλλον θα πάρω ενα 12'' απο την Meade.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να πω οτι το τηλεσκόπιο δεν έχει την παραμικρη βλάβη,απλώς το

πουλάω ακόμα δεν το πήρα για τον λόγο οτι τελικά χρειάζομαι περισσοτερο

μεγέθυνση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη,

θα μπορούσες να διευκρινίσεις τι εννοείς με τον όρο περισσότερη μεγέθυνση και πόση μεγέθυνση είναι ο στόχος σου? Και ακόμη περισ΄σοτερο, τι στόχους έχεις στο μυαλό σου (πλανήτες, deep sky κλπ).

Ο όρος μεγέθυνση είναι πολύ παρεξηγημένος στην αστρονομία, και αρκετοί ερασιτέχνες συγχέουν τον όρο μεγέθυνση με την ανάλυση που μπορεί να προσφέρει ένα τηλεσκόπιο.

Το ETX-125 λόγω της οπτικής σχεδίασής του επιτρέπει πολύ υψηλές μεγεθύνσεις, έχει εξαιρετικά οπτικά, είναι πολύ καλό για πλανητική παρατήρηση, αλλά σε κάθε περίπτωση η συνολική του απόδοση περιορίζεται από το γεγονός οτι έχει άνοιγμα μόνο 5 ιντσών.

Ενα τηλεσκόπιο 12 ιντσών είναι απλά σε άλλη κατηγορία.

Προσπαθώ να εντοπίσω μήπως τελικά δεν χρειάζεται να πάρεις μεγαλύτερο τηλεσκόπιο!

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αγγελε

Χρειάζομαι ένα τηλεσκόπιο για deep sky objects οπως γαλαξίες,

νεφελώματα κλπ.Δεν μπερδευω τους όρους μεγέθυνση - ανάλυση,το τηλεσκόπιο έχει πολύ καλή ανάλυση αλλα για αυτά που θέλω να παρατηρήσω δεν αρκεί,το ξέρω οτι για πλανήτες και ειδικά για το Φεγγάρι

είναι πολύ καλό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά λοιπόν πρέπει να υπάρχει μπέρδεμα με την μεγέθυνση και την ανάλυση!

Το ΕΤΧ σου δίνει καλή μεγέθυνση αλλά όχι ανάλυση.

Αφού θέλεις να βλέπεις αντικείμενα στον βαθύ ουρανό, πρέπει να πάς σε περισσότερες ίντσες που προσφέρουν καλύτερη ανάλυση χωρίς απαραίτητα υψηλή μεγέθυνση.

Επομένως σωστή η σκέψη να πουλήσεις το ΕΤΧ και να πάρεις ένα αρκετά μεγαλύτερο τηλεσκόπιο.

Τώρα θα πρέπει να εξετάσεις ζητήματα όπως η ευκολία στη μετακίνηση, ο διαθέσιμος χρόνος για παρατήρηση, η δυνατότητα για αστροφωτογράφηση, ο προϋπόλογισμός κλπ για να αποφασίσεις ποιό θα είναι το επόμενο τηλεσκόπιό σου.

Ψάξε στο Forum και θα βρείς αρκετές απαντήσεις στα θέματα αυτά.

Αγγελος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Δημήτρη!

Συγνώμη που απαντώ κι εγώ χωρίς σκοπό αγοράς του ΕΤΧ, αλλά κατ΄αρχήν χαίρομαι που κι άλλος συμπολίτης μας ασχολείται με την παρατήρηση!

 

Θα ήθελα να σου πω ότι το 125 είναι πολύ καλό τηλεσκόπιο με το οποίο μπορείς να δεις μεγάλο αριθμό γαλαξιών και νεφελωμάτων. Ελπίζω πριν πάρεις την απόφαση να το πουλήσεις να το χρησιμοποίησες σε σκοτεινό ουρανό μακριά από την πόλη και με διαφάνεια ατμόσφαιρας. Αν δεν το έχεις κάνει, δεν έχεις δει τίποτα από τις δυνατότητες των 5". Επίσης, ακόμη και ένα μεγάλο τηλεσκόπιο μέσα από τη φωτορύπανση της Λάρισας και των περιχώρων ελάχιστα σου δείχνει. Θα μπορούσες να συγκρίνεις τη φωτοσυλεκτική ικανότητα των διαφόρων μεγεθών τηλεσκοπίων σε μιά από τις ομαδικές παρατηρήσεις που οργανώνουμε τα μέλη της ΑστροΠαρατηρησιακής Ομάδας Λάρισας (Α-ΠΟΛΑΡΙΣ) στον Κίσαβο, 30~40 λεπτά από την πόλη. Αν σε ενδιαφέρει, στείλε μου προσωπικό μήνυμα.

 

Για την καλή παρατήρηση των αντικειμένων deep-sky ενδείκνυται μικρή ή μεσαία μεγέθυνση και μεγάλη διάμετρος τηλεσκοπίου. Μ' άλλα λόγια, εκείνο που χρειάζεται από τις αρετές του μεγαλύτερου τηλεσκοπίου δεν είναι η περισσότερη ανάλυση ή μεγέθυνση, αλλά η μεγαλύτερη φωτοσυλεκτική του ικανότητα.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε σε ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά έχω πάρει την αποφασή μου,το τηλεσκόπιο θα το πουλήσω.Αν γνωρίζεις κάποιον που να ενδειαφέρεται θα σε παρακαλούσα να μου πείς.

 

Φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποιος ενδειαφέρεται πραγματικά να αγοράσει το ETX-125AT η τιμή μπορεί

να συζητηθεί,παρόλο που το έχω μόνο 4 ημέρες.

 

Ευχαριστώ

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί ρε παιδιά κανένα ενδειαφέρον ? Το τηλεσκόπιο είναι ολοκαίνουργιο ?

Λοιπον θα το ρίξω στα 1250 ευρώ,κόβω αλλα 50 ευρώ για τα μεταφορικά.

Μαζι δίνω δώρο και ένα φίλτρο για τους πλανήτες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παρόλο που το έχω μόνο 4 ημέρες

Αφού κατάφερες σε 4 μέρες να διαπιστώσεις πως δε σου κάνει, προβλέπω να πουλάς το 12ιντζο σε 8 μέρες το πολύ και να παίρνεις 16ιντζο.....! :-k

 

Έχε υπόψην πως πολλοί γαλαξίες και νεφελώματα καταλαμβάνουν αρκετά ευρύ πεδίο, οπότε μεγάλη μεγέθυνση που ζητάς μάλλον κακό θα κάνει...

 

Τελοσπάντων, ό,τι καταλαβαίνεις...

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί ρε παιδιά κανένα ενδειαφέρον ? Το τηλεσκόπιο είναι ολοκαίνουργιο ?

 

Ε δεν ενδιαφερεται κανεις ρε φιλε.. πως να το κανουμε τωρα δηλαδη? να το παρουμε ντε και καλα? :-s

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσο να ναι ειναι γελοιο να πας να ξοδεψεις τοσα λεφτα απο τη στιγμη που με τοσα παιρνεις 12 ιντσες dobsonian!

 

H στο κατω κατω βαζεις αλλα λιγα λεφτα και παιρνεις μια καλη ρομποτικη βαση και αργοτερα ενα σωληνα.

 

Απορρω με το σκεπτικο καποιου να παρει αυτο το τηλεσκοπιο οταν θελει να κανει παρατηρηση σοβαρη. Δε λεω οτι δεν ειναι καλο αλλα ειναι γελοιο να πας να ξοδεψεις τοσα χρηματα εκτος πια αν θελεις να το χωνεις μες στη βαλιτσα με τα ρουχα

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον έκανα λάθος που αγόρασα αυτο το τηλεσκόπιο,δεν έκανε για μένα,

δεν με ενδειαφέρει αν με τα ίδια χρήματα έπερνα 12'' Dobsonian γιατι ήθελα κάποιο τηλεσκόπιο που να μπορώ να το χειρίζομαι με υπολογιστή,ούτε είπα να το πάρει κάποιος ντε και καλά,ούτε εχω σκοπό να πουλήσω το 12'' οταν το πάρω,και να πάρω 16'' γιατι απο τις 5'' στις 12'' υπάρχει τεράστια διαφορά,όσο για τους γαλαξίες και τα νεφελώματα που καταλαμβάνουν ευρύ πεδίο αυτο ρυθμίζεται με τα προσοφθάλμια.Τώρα όσο

αφορα τον kots που μιλάει με τοσο επιθετικό τρόπο δεν μπορώ να καταλάβω τι έπαθε,στα ΠΜ που μου έστειλε μιλούσε σωστά τώρα δεν μπορώ

να καταλάβω γιατι μου επιτίθεται κατα αυτον τον τροπο.Παρόλα αυτα το τηλεσκόπιο πωλείται ακόμη Τιμή 1200 ευρώ

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη εχεις απολυτο δικαιο! Καλα εκανες και το πηρες(προκειται για πολυ καλο τηλεσκοπιο),καλα κανεις και το δινεις(εσυ ξερεις γιατι),καλα κανουν και σου λενε διαφορα καλοπροαιρετα σχολια οι φιλοι(πιστευω να λαβαινεις σοβαρα υπ' οψιν τις συμβουλες τους,και δε θα χασεις),κακως δεχεσαι επιθεση και ειρωνεια.

Τι να κανουμε?Μια κοινωνια ειμαστε κι εδω ετσι κι αλλιως. 8) 8) 8)

Καλη επιλογη!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα,

Δεν νομίζω τα σχόλια του kots να ήταν καλοπροαίρετα,ούτε είπα οτι δέχομαι ειρωνεία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον,εχεις δικαιο για το μπερδεμα.Οταν λεω να προσεξεις τα "καλοπροαιρετα" ,δεν εννοω οτι ολα τα σχολια χαρακτηριζονται ετσι.Ειμαι ομως σιγουρος οτι μπορεις να ξεχωρισεις απο το υφος και το περιεχομενο του, ενα "μη καλοπροαιρετο".Και φυσικα δεν δεχεσαι την ειρωνεια ,και την εξυπναδα καποιου.(αν εγραφα π.χ."κακως τιμωρησαι" θα αποδοκιμαζα την την τιμωρια σαν γεγονος και μονο, οχι φυσικα την υποτιθεμενη αποδοχη της απο εσενα).Τελος παντων.... οφειλω μια συγγνωμη για την παρεξηγηση.

(μαζι σου ειμαι παντως :D :D )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον ηρεμα γιατι οσο να ναι ειναι πραγματικα δυσκολο να καταλαβεις το υφος του αλλου οταν σου μιλα απο το διαδυκτιο και δεν τον εχεις μπροστα σου. Ουτε καλοπροαιρετα ηταν ουτε κακοπροαιρετα ηταν. Ενα απλο σχολιο ηταν διχως στοχο.

 

Σου ειπα τη γνωμη μου φιλε Δημητρη. Τωρα πληρωνεις τη βιασυνη σου. Γιατι εισαι πολυ βιαστικος, ακομη κι οταν θες να παρεις τηλεσκοπιο για να το οδηγεις μεσω pc οπως λες και πας και αγοραζεις ΕΤΧ.

 

Προφανως κι εσυ επεσες στη γνωστη παγιδα του "πω πω περιμενω πως και πως να δω τις σπειρες και τα χρωματα του Μ31!". Δεν ειναι ετσι. Αν παλι θες για αστροφωτογραφιση και παλι δεν ειναι καλο τηλεσκοπιο. Περιμενε λιγακι. Κανε υπομονη και χτυπα με καποια λεφτα παραπανω το LX200. Ειναι και πολυ καλυτερο και τα αξιζει 1000 φορες τα λεφτα του περισσοτερο απο το ΕΤΧ.

 

Μη τα παιρνετε τοσο στραβα ολα. Αν ειχα διαθεση επιθεσης δε θα σου εστελνα ουτε πμ.

 

Ευχομαι ειλικρινα να βρεθει καποιος και θα το πω κι εγω σε καποιο γνωστο μου ο οποιος ενδιαφερεται για κατι τετοιο, για να δεις πως δεν εχω καμια τετοια διαθεση.

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Εδωσα την πληροφορία της αγγελία σου σε φίλους μου, μήπως και βρεθεί αγοραστής. Δοκίμασε και το astronomie.de (γερμανική ομοσπονδία αστροπαρατρητών). Ισως βρεις εκεί αγοραστή και όχι σχολιαστές των επιθυμιών σου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το τηλεσκόπιο είναι ακόμη διαθέσιμο,για όποιον ενδειαφέρεται η τιμή δεν

πρόκειται να πέσει άλλο.Κάτω απο 1100 δεν αξίζει,προτιμώ να το κρατήσω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Τελικα αποφασησα να ανεβασω την τιμη στα 1178 Πολυ απλα κατω απο αυτην τη τιμη δεν αξιζει οπως ειχα πει,καλυτερα να το κρατησω.Οποιος ενδειαφερεται λοιπον στα 1178 ευρώ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης