Jump to content

ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε hunter155,

 

Πολύ εύκολα! Η θα σου πάρουν το τηλεσκόπιο η θα εγκαταλείψεις το σχολείο για να βρεις δουλεία ώστε να μαζέψεις τα χρήματα που χρειάζονται. :D

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: Τι του λέτε του παιδιού.

 

Φιλε hunter, αν οι γονείς σου δούν ότι το ενδιαφέρον σου για την αστρονομία δεν είναι περαστικό και πολύ περισσότερο ότι οι γνώσεις σου σε αυτόν τον τομέα βελτιώνονται συνεχώς, να είσαι σίγουρος ότι θα σκεφθούν από μόνοι τους να σε βοηθήσουν.

 

Παρακολούθησα τα διάφορα postings που έκανες και είμαι βέβαιος ότι είσαι ανυπόμονος να δεις κάτι καλλίτερο στον ουρανό. Ομως είσαι σίγουρος πως είδες ότι καλλίτερο μπορούσες με το τηλεσκόπιο που έχεις;

 

Πριν πόσο καιρό πήρες το τηλεσκόπιο;

 

Φιλικότατα

 

 

Στάθης Αλεξόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:evil: Να τους πεις ότι εάν δεν σου πάρουν τηλεσκόπιο τότε θα παρατήσεις το σχολείο, θα παντρευτείς, θα φύγεις από το σπίτι, θα κάνεις δύο παιδιά, θα αρχίσεις το τσιγάρο και τελοσπάντων θα κάνεις ότι δεν αρέσει στους γονείς. Εάν δεν πειστούν από τις χαζομάρες που σου γράφω δεν υπάρχει ελπίδα αφού πάντοτε οι μη γνωρίζοντες θα θεωρούν το τηλεσκόπιο ένα πράγμα που απλά βλέπει κάποιος τα άστρα δηλ., άχρηστο. Μην απελπίζεσαι όμως, συμβαίνει σε όλους. Την ίδια άποψη είχαν και τη διατύπωσαν και οι δικοί μου γονείς και ας είμαι στα 34 και ας ξόδεψα τα δικά μου χρήματα.

Υπομονή :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mε όλο τον σεβασμό στους συνομιλητές ,θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος απο εσας είναι γονιός.

Μήπως γνωρίζετε ότι σε αυτή την ηλικία άλλα παιδιά πηγαίνουν στα φροντιστήρια και διαβάζουν συνεχώς για να πετύχουν αυτό που θέλουν στην ζωή τους?

Ποιός έχει το δικαίωμα να παρεμβαίνει με έμεσο τρόπο σε ανήλικο μέλος ξένης οικογένειας και μάλιστα με τόση ανευθυνότητα?

Συγνώμη για τον οξύ μου τόνο,αλλά αυτό το παδί μόλις ξεκινά την ζωή του και πρέπει να την χτίσει.Και πόσο ώριμο και ικανό είναι για να ξεχωρίζει τα διάφορα σχόλια απο τις σοβαρές απαντήσεις?Ποιός ασχολήθηκε με την οικονομική δυνατότητα των γονιών του?

Δημήτρης.

Δημήτριος Κολοβός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτηση και παρόλο που θα ήθελα θα αποφύγω να σχολιάσω τις απαντήσεις στον hunter.

 

Θα ήθελα να πω άλλη μια φορά στον hunter ότι ο καλλίτερος τρόπος για να πετύχει αυτό που θέλει είναι να αποδείξει στους γονείς του ότι το ενδιαφέρον του δεν είναι πρόσκαιρο.

 

 

Στάθης Αλεξόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη,

 

Η περιγραφή του φίλου μας μιλάει για "νομίζουν οτι είναι ενα κατι άχριστο πράγμα με το οποίο κοιτάς τ'αστέρια" και όχι "παιδί μου δεν υπάρχουν τα χρήματα όσο και να θέλουμε να ακολουθήσεις τον δρόμο της γνώσης, της έρευνας, της επιστήμης και του σύμπαντος" !

 

Με όλο τον σεβασμό στους γονιους του νεαρού φίλου μας, η άγνοια της μαμάς και του μπαμπά να μην κληρονωμηθεί απο τον νεαρό!

 

Φίλε hunter155, κάνε τα ΠΑΝΤΑ να παρείς το εργαλείο που τόσο πολύ επιθυμείς. Είναι κάτι που δεν θα μετανιώσεις ποτέ και μάλιστα το πρώτο σου τηλεσκόπιο θα είναι όπως και η πρώτη σου γυναίκα ... αξέχαστη!!!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου Αντώνη.

Για να καταλάβει κανείς τους πόθους,τις προσμονές και τις αγωνίες κάθε γονέα πρέπει να είναι και αυτός πρώτα πατέρας ή μητέρα.

Κανείς δεν ξέρει τα παιδιά του καλύτερα παρά μόνο ο γονιός που τα γέννησε και κανείς δεν έχει δικαίωμα στην διαπεδαγώγησή τους παρά μόνο ο ίδιος.(Δεν μιλάμε για ακραία φαινόμενα)

Εσυ τώρα εισάγεις ένα πόλεμο σε μία άγνωστη οικογένεια χωρίς να σε έχει καλέσει κανείς.

Μην ξεχνάς ότι ο νέος αυτός βρίσκεται στην πιο ευαίσθητη καμπή της ζωής του.Στην εφηβεία.

Τώρα καλείται να επιλέξει για την ζωή του και πιστεψέ με η αστρονομία είναι μόνο ένα hobby για να παρατήσει κανείς το σχολείο του προς αναζήτηση τηλεσκοπίου.

Μπορεί ο φίλος μας να αγαπάει πραγματικά την αστρονομία και να θέλει να ασχοληθεί με αυτή.Όμως πρέπει να μπορεί αύριο να ζήσει και την δική του οικογένεια.

Λυπάμαι,αλλά η ζωή δεν είναι μόνο αστρονομία,η αστρονομία είναι μόνο ένα μικρό ή μεγάλο μέρος της και μάλιστα στους ανθρώπους που μοχθούν για τα οικονομικά τους με πλείστες άλλες υποχρεώσεις ίσως να αποτελεί προς λύπης τους και το ελάχιστο.

Ωφείλουμε να είμαστε σοβαροί και με συνέπεια στον λόγο και στις πράξεις μας.Ωφείλουμε να δείχνουμε και στους άλλους ότι οι άνθρωποι που ασχολούνται με την ερασιτεχνική αστρονομία στν Ελλάδα έχουν μεστότητα στον λόγο τους και είναι υπεύθυνοι στις πράξεις τους έτσι ώστε και αυτοί με την σειρά τους να μας δείχνουν τον ανάλογο σεβασμό και αξίωση.

Λυπάμαι.Είναι δικαίωμα του κάθε γονιού να θεωρεί άχρηστο το τηλεσκόπιο,είναι δικαίωμά του να διαπαιδαγωγεί τα παιδιά του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο που αυτός θεωρεί εφόσον αυτός τα φροντίζει, απαγορεύεται εντελώς σε οποιονδήποτε τρίτο να εισβάλει σε αυτό παρά μόνο με την συγκατάθεση του γονιού.Μήπως όταν αυτό το παιδί ήταν άρρωστο έζησα και πήρα μέρος στην αγωνία των γονιών του και δεν το ξέρω?Μήπως το έτρεξα στους γιατρούς?Μήπως του έδωσα ποτέ φαγητό ή ρούχα?

Φίλε μου,είμαι και εγώ ερασιτέχνης αστρονόμος και με αποδεδειγμένη αξία και προσφορά στον χώρο αυτό.Όμως έχω και μικρά παιδιά που μόνο ο Θεός γνωρίζει τι χρειάζεται για να μεγαλώσουν και όχι μόνο να μεγαλώσουν αλλά να έχουν και αξιώσεις απο την Ζωή τους.

Άσε τον μικρό φίλο μας να τα βρεί με τους δικούς του και πιστεψέ με αυτός είναι και ο καλύτερος τρόπος.

Φίλε μου Στάθη.

Σε ευχαριστώ για την στάση σου.Νομίζω ότι αν θέλουμε να μας σέβονται οι άλλοι πρέπει και εμείς να αποδεικνύουμε ότι είμαστε άξιοι του σεβασμού αυτού και έτσι περιχαρακώνουμε και προστατεύομε κιόλας τον χώρο μας.

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς.

Κολοβός Δημήτριος.

Δημήτριος Κολοβός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου Αντώνη.

Για να καταλάβει κανείς τους πόθους,τις προσμονές και τις αγωνίες κάθε γονέα πρέπει να είναι και αυτός πρώτα πατέρας ή μητέρα.

Κανείς δεν ξέρει τα παιδιά του καλύτερα παρά μόνο ο γονιός που τα γέννησε και κανείς δεν έχει δικαίωμα στην διαπεδαγώγησή τους παρά μόνο ο ίδιος.(Δεν μιλάμε για ακραία φαινόμενα)

Εσυ τώρα εισάγεις ένα πόλεμο σε μία άγνωστη οικογένεια χωρίς να σε έχει καλέσει κανείς.

 

Φίλε Δημήτρη,

 

Δεν μας κάλεσε όλους ο νεαρός αστειεύοντας και ρωτόντας για τη γνώμη μας; Και αστειεύοντας του απάντησα και εγώ.

 

Μην ξεχνάς ότι ο νέος αυτός βρίσκεται στην πιο ευαίσθητη καμπή της ζωής του.Στην εφηβεία.

 

Ακόμα καλύτερα για να ανακαλείψει το σύμπαν και τη μαγιά του!

 

Τώρα καλείται να επιλέξει για την ζωή του και πιστεψέ με η αστρονομία είναι μόνο ένα hobby για να παρατήσει κανείς το σχολείο του προς αναζήτηση τηλεσκοπίου.

 

Ελα Δημήτρη, ο νεαρός τερμάτησαι το μήνυμα του με άφθονα :-) και εγώ έκανα το ίδιο. Οχι να παρούμε τα πράγματα υπερβολικά!

 

Μπορεί ο φίλος μας να αγαπάει πραγματικά την αστρονομία και να θέλει να ασχοληθεί με αυτή.Όμως πρέπει να μπορεί αύριο να ζήσει και την δική του οικογένεια.

Λυπάμαι,αλλά η ζωή δεν είναι μόνο αστρονομία,η αστρονομία είναι μόνο ένα μικρό ή μεγάλο μέρος της και μάλιστα στους ανθρώπους που μοχθούν για τα οικονομικά τους με πλείστες άλλες υποχρεώσεις ίσως να αποτελεί προς λύπης τους και το ελάχιστο.

Ωφείλουμε να είμαστε σοβαροί και με συνέπεια στον λόγο και στις πράξεις μας.Ωφείλουμε να δείχνουμε και στους άλλους ότι οι άνθρωποι που ασχολούνται με την ερασιτεχνική αστρονομία στν Ελλάδα έχουν μεστότητα στον λόγο τους και είναι υπεύθυνοι στις πράξεις τους έτσι ώστε και αυτοί με την σειρά τους να μας δείχνουν τον ανάλογο σεβασμό και αξίωση.

Λυπάμαι.Είναι δικαίωμα του κάθε γονιού να θεωρεί άχρηστο το τηλεσκόπιο,είναι δικαίωμά του να διαπαιδαγωγεί τα παιδιά του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο που αυτός θεωρεί εφόσον αυτός τα φροντίζει, απαγορεύεται εντελώς σε οποιονδήποτε τρίτο να εισβάλει σε αυτό παρά

 

Ποιος εισβάλει που; Ο νεαρός δεν άφυσε το αρχικό μήνυμα; Οποτε ένας νεαρός σου ζητήσει την γνώμη σου, θα τον διώξεις και θα του πεις να συζητησει το θέμα με την μαμά και τον μπαμπά; Λυπάμαι αλλά διαφωνώ μαζί σου!

 

μόνο με την συγκατάθεση του γονιού.Μήπως όταν αυτό το παιδί ήταν άρρωστο έζησα και πήρα μέρος στην αγωνία των γονιών του και δεν το ξέρω?Μήπως το έτρεξα στους γιατρούς?Μήπως του έδωσα ποτέ φαγητό ή ρούχα?

 

Ωραία, όποτε βλέπεις ένα νεαρό να δείχνει ενδιαφέρον στην ερασιτεχνική αστρονομία, να τον διώχνεις. Ετσι και αλλιώς δεν υπάρχει ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα. Γιατί να ξεκινήσει τώρα, ιδιαίτερα με την βοήθεια από τους ποιο έμπειρους;

 

Φίλε μου,είμαι και εγώ ερασιτέχνης αστρονόμος και με αποδεδειγμένη αξία και προσφορά στον χώρο αυτό.Όμως έχω και μικρά παιδιά που μόνο ο Θεός γνωρίζει τι χρειάζεται για να μεγαλώσουν και όχι μόνο να μεγαλώσουν αλλά να έχουν και αξιώσεις απο την Ζωή τους.

 

Και τι έχουν να κάνουν όλα αυτά με έναν νεαρό που έχει ενδιαφέρον να ασχοληθει με την αστρονομία - ερασιτεχνικά τώρα και ίσως μια μέρα επαγγελματικά;

 

Άσε τον μικρό φίλο μας να τα βρεί με τους δικούς του και πιστεψέ με αυτός είναι και ο καλύτερος τρόπος.

 

Οχι να τα βρει με τους δικούς του αλλά να βρει τον τρόπο (νόμιμα φυσικά) να πάρει το τηλεσκόπιο που επιθυμεί!

 

Φίλε μου Στάθη.

Σε ευχαριστώ για την στάση σου.Νομίζω ότι αν θέλουμε να μας σέβονται οι άλλοι πρέπει και εμείς να αποδεικνύουμε ότι είμαστε άξιοι του σεβασμού αυτού και έτσι περιχαρακώνουμε και προστατεύομε κιόλας τον χώρο μας.

 

Φίλε hunter155,

 

Κάνε ότι μπορείς να μαζέψεις τα χρήματα που χρειάζονται για το πρώτο σου τηλεσκόπιο. Π.χ. Κοίτα για μία μικρή δουλειά το καλοκαίρι που εύχομαι να σου επιτρέψει να το πάρεις!

 

 

Ενδιάμεσα, κάνε και κάποια βόλτα σε σύλλογο ερασιτεχνικης αστρονομίας κ.α.

 

 

Με φιλικούς χαιρετισμούς.

Κολοβός Δημήτριος.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Paidia geia se olous, as mou epitrapei na po kai ego ti gnomi mou pou den einai fysika alli apo avti ton paidion prin apo mena ektos tou filou mas tou dimitri.

file dimitri ena tileskopio thelei to paidi ,min to kanoume melodrama tora!!!

file hunter kai ego mazi sou!!!!!!! Deixe ston patera sou avta pou grapsame,isos alaxei gnomi.

Ego pistevo pos oi goneis sou tha prepei na itane toulahiston haroumenoi pou theleis na asholitheis me tin astronomia,giati oi perissoteroi neoi tis ilikias sou asholountai me alla hobbys,apo apovlakotika eos epikindyna.

iremise kai xanamilise tous,kane kai esy merikes oikonomies kai sou evhomai na eheis syntoma to proto sou tileskopio.

filika Nikos (astocrazy)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου astrocrazy.

 

Δεν είμαι αντίθετος στο να πάρει ο Hunter 155 τηλεσκόπιο.Είμαι αντίθετος με τις συμβουλές που του έχουν δοθεί.

 

Δημήτρης.

Δημήτριος Κολοβός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Paidia geia se olous, as mou epitrapei na po kai ego ti gnomi mou pou den einai fysika alli apo avti ton paidion prin apo mena ektos tou filou mas tou dimitri.

file dimitri ena tileskopio thelei to paidi ,min to kanoume melodrama tora!!!

file hunter kai ego mazi sou!!!!!!! Deixe ston patera sou avta pou grapsame,isos alaxei gnomi.

Ego pistevo pos oi goneis sou tha prepei na itane toulahiston haroumenoi pou theleis na asholitheis me tin astronomia,giati oi perissoteroi neoi tis ilikias sou asholountai me alla hobbys,apo apovlakotika eos epikindyna.

iremise kai xanamilise tous,kane kai esy merikes oikonomies kai sou evhomai na eheis syntoma to proto sou tileskopio.

filika Nikos (astocrazy)

re niko poy eisai .spirow apo kerkira edv. ti kaneiw
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Re spyroooooo ,,,pou eisai re megale?????

Den eiha idea oti koveis kai esy voltes edo mesa sto forum,apoti vlepo to htypises to matokiali tis MEADE pou itheles e?

Bravo Spyro megeia,grapse mou leptomereies gia to tileskopio kai tis paratiriseis sou

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Epeidi eixa tetoiou eidous problimata me tous dikous mou. Mporo na sou apantiso. 17 xronon eimai pliroforiaka.

 

 

Arxika mporeis na deis ligo ourano me kialia os ipokatastato. Istera kane enan ipologismo sto xartziliki pou exeis kathe mina. kai epeita pare ena scope me doseis analoga me to xartziliki sou. Ego auto ekana kai tora kseplirono to scope aki mou. To planitario thessalonikis (Celestron,Skyview klp) me boithise arketa.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης