Jump to content

Τηλεσκόπιο κατοπτρικό 150mm + κινητήρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πωλείται τηλεσκόπιο κατοπτρικό με διάμετρο φακού 150mm. Το μήκος του σωλήνα είναι 1.4m και ο λόγος f ίσος με f=6. ΤΙΜΗ=190 euros.

Παρέχεται ο τρίποδας στήριξης, όπου περιλαμβάνεται ισημερινή στήριξη για ευκολότερη παρακολούθηση των ουράνιων σωμάτων. Επίσης, βάση τοποθέτησης φακών.

Μαζί δίνεται ο κινητήρας αυτόματης παρακολούθησης της κίνησης της γης.

Ο κινητήρας περιλαμβάνει και χειριστήριο για χειροκίνητη παρακολούθηση, με διαφορετικές ταχύτητες και όπισθεν, ενώ ρευματοδοτείται από στάνταρ μετασχηματιστή 6V. Ωστόσο, περιέχεται τροφοδοτικό με μπαταρίες, καθώς και ένα καινούριο σετ μπαταριών που δεν περιεχόταν στην αρχική συσκευασία.

Επίσης, δίνεται μια πλήρης σειρά φακών που περιλαμβάνει: 4 φακούς Plossl 6.5mm, 9mm, 12mm και 20mm, ένα σκόπευτρο 6x30, ένα εξάρτημα αντιστροφής εικόνα για επίγεια παρατήρηση (erecting eyepiece 1.5x), ένα φακό Barlow 3x για ακόμα μεγαλύτερη μεγέθυνση, και ένα φίλτρο για απορρόφηση φωτός και άνετη παρακολούθηση του φεγγαριού. ¨Ολα τα εξαρτήματα έχουν στάνταρ διάμετρο 1.25'' (ίντσες), και είναι κατάληλα για όλα τα στάνταρ τηλεσκόπια.

Το τηλεσκόπιο είναι καινούριο (2 μηνών) και διαθέτει εγγύηση 30 χρόνων. Η πώληση οφείλεται στο ότι δεν είναι τόσο εύκολο όσο φανταζόμουν και θα συνεχίσω με κυάλια μάλλον.

Όλα τα εξαρτήματα και το τηλεσκόπιο θα παραδοθούν μέσα στα σακουλάκια τους, τα έχω ανοίξει και τα έχω χρησιμοποιήσει 4-5 φορές και στην τελευταία πανσέληνο. Η αποστολή θα γίνει με όποιο τρόπο θέλει ο αγοραστής, με δικά του έξοδα τα οποία θα είναι αυστηρά ό,τι πει το ταχυδρομείο και τίποτα παραπάνω, ή ακόμα και επί τόπου ραντεβού.

 

telescope_LD2.jpg.e76fc8a0d8053e770142c55c2beb2dfe.jpg

Φωτογραφία τηλεσκοπίου και παρελκόμενα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλιστα, να μια πολύ καλή προσφορά! Δεν ενδιαφέρομαι προσωπικα, αλλά βλέπω οτι είναι χρυσή ευκαιρία!

 

Edit :!:

 

Λάθος έκανα :^o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου έχω στείλει πμ

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πωλείται τηλεσκόπιο κατοπτρικό με διάμετρο φακού 150mm. Το μήκος του σωλήνα είναι 1.4m και ο λόγος f ίσος με f=6. ΤΙΜΗ=190 euros.

 

Μαλλον κατοπτρικο εννοεις αφου ειναι κατοπτρικο και οχι διαθλαστικο.

Δυσκολο το κοβω αυτο που βλεπω να ειναι 150mm. Μαλλον για 114 η 125 το κοβω ή 5 ιντσες. Χμμμ... Δεν ειμαι τοσο σιγουρος για τη διαμετρο οσο σιγουρος ειμαι για αυτο το F=1.4m που λες. Aπκλειεται αυτος ο μικρος σωληνας να ειναι 1.4m! Μαλλον μας κοροιδευεις μου φαινεται. Αφου δε γνωριζεις τα χαρακτηριστικα του τηλεσκοπιου σου τουλαχιστον ανοιξε οδηγιες για να ειναι πιο εγκειρες οι πληροφοριες που δινεις.

Και επισης πας και κοτσαρεις ενα f=6! Μαθε πρωτα πως βγαινει αυτο το ρημαδι το f και οτι αυτο δεν ειναι = με 6 αλλα ειναι αριθμιτης προς παρανομαστη δηλαδη f/6! Μη δινεις πληροφοριες οταν δεν ξερεις γιατι δεν ειναι ολοι γνωστες περι τηλεσκοπιων..

Αν ηταν f/6 τοτε θα ηταν 1200mm εστιακη στα 150mm που λες και οχι 1400mm στα 150mm.

 

Eπισης απο τη στηριξη που βλεπω αυτη ειναι της εταιριας KONUS. Αρα μαλλον το συγκεκριμενο μοντελο το εχεις προμηθευτει απο Ακαδημιας 57. Μια υποθεση κανω απο αυτα που βλεπω. Δε βαζω το χερι μου στη φωτια. Διαφωτισε μας περι μαρκας απο που το αγορασες.. :-s

 

 

ενώ ρευματοδοτείται από στάνταρ μετασχηματιστή 6V.

 

Μαλλον 12v θες να πεις...:-k

 

Το τηλεσκόπιο είναι καινούριο (2 μηνών) και διαθέτει εγγύηση 30 χρόνων.

 

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

 

το προοριζουν και για τη τριτη ηλικια???? 30 χρονια εγγυηση??? φιδεμπορας..

 

 

Η αποστολή θα γίνει με όποιο τρόπο θέλει ο αγοραστής, με δικά του έξοδα τα οποία θα είναι αυστηρά ό,τι πει το ταχυδρομείο και τίποτα παραπάνω, ή ακόμα και επί τόπου ραντεβού.

 

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: ΕΛΕΟΣ

 

Μη γραφετε κουβεντες οπως "χρυση ευκαιρια" οταν δεν ξερετε..

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη φίλε smitil που θα καταχραστώ λίγο από το χώρο του topic σου.

 

Καλέ μου άνθρωπε KOTS. Έτυχε να παρακολουθήσουμε αρκετά κοινά topic τις τελευταίες μέρες και παρατηρώ ότι φαίρεσαι ιδιαίτερα αγενώς και με ένα ύφος και τουπέ που σε καμμία περίπτωση δεν συμπορεύει με το γενικότερο ύφος του astrovox και σίγουρα δεν ταιριάζει στην ηλικία σου.

 

Δηλαδή, όποιος νέος του site μπει, πρέπει να τον αποθαρύνεις και να τον κατακεραυνώσεις; Θλίβομαι πάρα πολύ, γιατί υπάρχουν και άλλοι μέσα στο site με τα ίδια χαρακτηριστικά με εσένα. Τουλάχιστον δεν είναι πολύ και η πλειοψηφία κρατάει ψηλά το επίπεδο.

 

Προσπάθησε να έχεις λίγο πιο μετριασμένες απόψεις και να είσαι λίγο πιο συγκαταβατικός με τους νεότερους και ίσως ασθενέστερους από το δικό σου γνωστικό επίπεδο. Γιατί αν και μάλλον είναι καλό, το επισκιάζει η αλαζονική σου συμπεριφορά.

 

Συγγνώμη ειλικρινώς για τους χαρακτηρισμούς, αλλά ένιωσα πλέον μεγάλη ανάγκη να τα πω.

\" Today the Wolf Silences ... For Man howls \"

\" Ένας άνθρωπος παίρνει τον δρόμο της γνώσης όπως ακριβώς πηγαίνει στον πόλεμο, με πλήρη συνείδηση γεμάτος φόβο, σεβασμό και με απόλυτη αυτοπεποίθηση \"

(Don Juan διά πένας Carlos Castaneda)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου siouxws οποτεδηποτε μπαινει καποιος στο forum ειμαι ιδιαιτερα θερμος και το εχουν δει και οι υπολοιποι.. σου παραθετω μερικες διευθυνσεις για να μη νομιζεις οτι αερολογω

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3948

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3897

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1692&postdays=0&postorder=asc&start=15

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3677&postdays=0&postorder=asc&start=15 (δες τι γραφει ο Λεων Παπασωτηριου στο πρωτο ποστ του στη σελιδα αυτη)

 

3 μονο σημεια που εχω δωσει βοηθεια και δεν ειναι τα μονα. Νομιζω οτι η πρωτη και η τελευταια διευθυνση που παραθετω τα λεει ολα αφου το παραδεχονται κι αλλοι.

 

Νομιζω λοιπον οτι εισαι λαθος. Φιλικοτατη διαθεση εχω απλα βλεπω μια αγγελια διχως καμια βαση. Υπαρχουν οπως ειπα πολλοι που δεν ξερουν απο τηλεσκοπια και μπορει να νομιζουν οτι αυτα που γραφει ειναι σωστα. Οταν δε γνωριζεις απο τηλεσκοπια οφειλεις να το πεις γιατι καποιος αλλος μπορει να μπερδευτει και να ξοδεψει τζαμπα λεφτα. Και τελος οταν βαζουμε μια αγγελια, απο τη στιγμη που δε μας ενδιεφερε ποτε το τηλεσκοπιο σαν μηχανημα και δε ξερουμε τιποτα περι αυτου γεγονος απολυτα σεβαστο (κι εγω τη διοικηση επιχειρησεων στη σχολη μου ουτε που εχω μπει στο κοπο να ξεσκονισω το εξωφυλλο), ανοιγουμε και το ρημαδι το Instructions book να πληροφορισουμε σωστα τον ενδιαφερομενο.

 

Παντα φιλικα

Κωνσταντινος

 

Υ.Γ. Εχω βαλει και καποια προσωπακια τα οποια δειχνουν τη διαθεση μου νομιζω

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοτς,πρεπει επιτελους να καταλαβεις(αν μπορεις φυσικα) οτι το αστροβοξ δεν ειναι τοπος συγκεντρωσης "λαμογιων".Θα μπορουσες διακριτικα να ζητησεις απο το νεο φιλο,να ειναι ακριβεστερος και σαφεστερος.Αν σου προτεινει καποιος αυτοκινητο με 10 πορτες, θα του επιτεθεις ή θα του ζητησεις εξηγησεις?(και μαλιστα χαμογελοντας :D :D ).

Οσο για τον νεο μας φιλο,ελπιζω οτι στο μελλον θα καταλαβει οτι γενικως.....ειμαστε καλυτερη παρεα απο οτι δειχνουμε.Και σαν παλαιοτερος ζητω συγγνωμη για την "υποδοχη".Γνωριζω το τηλεσκοπιο σου και ειναι παρα πολυ καλη περιπτωση για καποιον που ξεκινα .Κινεζικο μεν,καλοφτιαγμενο δε(συναρτηση κοστους παντα) 8) 8)

Συμβουλη:σχολια του τυπου"βοηθω τους αλλους(οσο μπορω φυσικα),να και οι αποδειξεις" μαλλον ειναι ακομψα,και δεν σημαινουν τιποτα.Ουτε δινουν "ελευθερας" για ασχημη και ειρωνικοτατη συμπεριφορα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοτς,πρεπει επιτελους να καταλαβεις(αν μπορεις φυσικα) οτι το αστροβοξ δεν ειναι τοπος συγκεντρωσης "λαμογιων"

 

Προσεχε τα λογια σου

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη γραφετε κουβεντες οπως "χρυση ευκαιρια" οταν δεν ξερετε..

 

Εντάξει KOTS, απο δω και πέρα δεν θα ποστάρουμε καθόλου και θα αφήνουμε μόνο εσένα τον παντογνώστη να μιλάς :P =;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε συγνωμη ρε συ nickthegreek13_7 αλλα βλεπεις οτι στη φωτο που παραθετει τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα. Σου λεει κατι νουμερα εντελως τρελα κι εσυ το λες "χρυση ευκαιρια".. ε δε ξερεις τελικα

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά και φίλοι του astrovox,

 

σας ευχαριστώ για την συμπαράστασή σας στην άδικη επίθεση από τον χρήστη KOTS. Πραγματικά είναι πολύ σημαντικό για μένα που το κάνετε αυτό, για ψυχολογικούς λόγους, μιας και είμαι και νέο μέλος.

 

Όσο για τις ερωτήσεις του συγκεκριμένου χρήστη, η απάντηση είναι μια: όλα τα στοιχεία που γράφω στην περιγραφή είναι απευθείας αντιγραφή από το εγχειρίδιο του τηλεσκοπίου. ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ. Όσο για το f=6 το έγραψα θεωρώντας ότι f είναι σύμβολο, και αφού είναι 6 θα έπρεπε να το γράψω όπως το έγραψα. Τουλάχιστον έτσι έχω μάθει από την άλγεβρα. Αν κάνω λάθος ευχαρίστως να το διορθώσω, αν και επαναλαμβάνω, πιθανόν λάθος προέρχεται από το εγχειρίδιο και όχι από μένα.

Για τις αποτυχημένες προσπάθειες να ανακαλύψει την διεύθυνση από όπου αγόρασα το τηλεσκόπιο, θα ήταν αστείες αν δεν ηταν λυπηρές.

Τέλος, η εγγύηση είναι 30 ετών, και πάει μαζί με την απόδειξη όπως με διαβεβαίωσε ο πωλητής. Ο αγοραστής θα πάρει φαξ ή φωτοτυπία της απόδειξης για να έχει και την εγγύηση.

Επίσης δύο λόγια για τα υπόλοιπα που μου σέρνει, έτσι για να μην μένουν σκιές:

Ο κινητήρας διαθέτει διαφορετικές ταχύτητες, 1x, 2x, και 4x, προφανώς για να προλαβαίνεις κάποια αστέρια. Επίσης, διαθέτει και την δυνατότητα να στρέφει την ισημερινή στήριξη προς τα πίσω, για να διορθώνεις λάθη και (υποθέτω) για να παρατηρείς αστέρια στον νότιο ουρανό!

Η τροφοδοσία γίνεται από μετασχηματιστή 6Volt. ΟΧΙ 12Volt. Απορώ γιατί θα ήθελα να πω 12Volt? Αλλά για να το λέει κάτι θα ξέρει.

Τέλος, πολλοί συνηθίζουν να χρεώνουν τον χρόνο και τα υλικά συσκευασίας και αμπαλάζ ΕΞΤΡΑ, και απαιτούν να πηρωθούν για αυτό. Εγώ ΔΕΝ θα το κάνω, αν ο αγοραστής μένει π.χ. στην Αλεξανδρούπολη θα χρεωθεί ΜΟΝΟ τα έξοδα αποστολής ταχυδρομείου. Ναι, ίσως βάλω και πράκτορες να δουν αν πάει σωστά το δέμα, ή να δουν μήπως περισσέψουν 50 λεπτά για να τα επιστρέψω στον αγοραστή, αυτό θεωρώ υπεύθυνη στάση και ίσως το κάνω! ευχαριστώ για την ιδέα!

 

Σοβαρά τώρα, δεν ελπίζω, αλλά ευελπιστώ σε μια συγγνώμη, σαν ελάχιστη ένδειξη ευγένειας.

 

 

Με τιμή,

smitil

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια λοιπον.. αφου θες την ελαχιστη ενδειξη ευγενιας σου ζητω συγνωμη αλλα επετρεψε μου να συνεχισω πιστευω οτι ο εμπορος που στο εδωσε μαλλον φιδεμπορας ειναι..

 

Εαν καποιος επισης γνωστης απαντησει θα δεις οτι θα σου πει τα ιδια.

 

Παντως οσον αφορα τα 30 χρονια εγγυηση συνεχιζω να τον θεωρω φιδεμπορα τον ανθρωπο που στο πουλησε καθως επισης και αυτο το 1400 mm εστιακη αποσταση το οποιο βγαζει ματι πια.

 

Αν καποιος που πραγματικα ξερει απο τηλεσκοπια μπει και δει την αγγελια σου με τα στοιχεια που παραδιδεις σε σχεση με τη φωτο που στελνεις θα σε διαφωτισει περι τινος προκειται

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχήν να ζητήσω συγγνώμη για την παρέμβασή μου. Και ζητώ συγγνώμη γιατί παρά το ότι παρακολουθώ καθημερινά τις συζητήσεις του Astrovox εδώ και δύο περίπου χρόνια, η ενεργός συμμετοχή μου στα δρώμενα του site θα μπορούσε να χαρακτηριστεί από αστεία ως ανύπαρκτη. Οπότε η παρέμβασή μου στη μέση μιας συζήτησης που χαρακτηρίζεται από ένταση ίσως θεωρηθεί, δικαιολογημένα εν μέρει, ύποπτη από κάποιους.

Ωστόσο πρέπει να σημειώσω ότι η ανύπαρκτη συμμετοχή μου στο Astrovox πηγάζει από συμπεριφορές όπως του KOTS. Και εξηγούμαι. Πυκνά, συχνά πολλά μέλη του Astrovox επιτίθενται με απίστευτους χαρακτηρισμούς σε νέα μέλη που δεν έχουν τις γνώσεις και την εμπειρία των παλαιότερων. Αυτό το παραμυθάκι της "ξερολίασης" των παλιών, συγχωρήστε μου τη γλώσσα, και της διαπόμπευσης νέων ξεκίνησε από συγκεκριμένα άτομα και πλέον βλέπω ότι μεταδίδεται σαν ιός και σε άλλους χρήστες του Astrovox. Προσωπική μου άποψη είναι ότι τέτοιες συμπεριφορές ταιριάζουν σε άλλα site. Επίσης θα ήθελα να τονίσω ότι όποιος νομίζει ότι ανήκει σε ένα κλειστό κύκλο πεφωτισμένων αστρονόμων, καλύτερα να μαζέψει τις βαλίτσες του και να τρέξει αμέσως στη NASA.

Τέλος, για να κλείσω. Φίλε KOTS, η προστακτική του τύπου "πρόσεχε τα λόγια σου", όταν εσύ δεν πρόσεξες τα δικά σου, μαρτυρά τα εξής πράγματα: α) συμπεριφορά γηπέδου και τσαμπουκά στα φανάρια β) εκνευρισμό και έλλειψη αντεπιχειρημάτων και γ) το νεαρό της ηλικίας σου που ευτυχώς για σένα δικαιολογεί τα παραπάνω.

 

Σας ευχαριστώ και σας ζητώ και πάλι συγγνώμη

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο τη στιγμη που δεν εισαι ενεργος στο forum αυτο και απαντας μονο σε τετοιες περιπτωσεις τοτε μπορουμε να καταλαβουμε τι χαρακτηρας εισαι..

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο τη στιγμη που δεν εισαι ενεργος στο forum αυτο και απαντας μονο σε τετοιες περιπτωσεις τοτε μπορουμε να καταλαβουμε τι χαρακτηρας εισαι..

 

](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

Δεν αντεξα αλλο...

 

ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΔΗΛΑΔΗ????????????????

 

Εγω, παντως, καταλαβαινω οτι ειναι σοβαρος ανθρωπος με μεγαλες προσδοκιες και απαιτησεις που, προφανως, δεν εκπληρωνονται εδω μεσα.. Θα μου πεις "γιατι δεν φευγει"... ηρθαν τα αγρια...

 

Παιδια καιρος να σοβαρευτουμε και να παρουμε στα σοβαρα αυτο που κανουμε κανοντας το με καποιο επιπεδο αλλιως θα δουμε κι αλλες "βροντερες" σιωπες οπως πολλων αξιολογων ανθρωπων που, προσωπικα, λυπαμαι πολυ που δεν διαβαζω πλεον σχολια τους...

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοτς,οταν λεω "λαμογια" δεν εννοω εσενα φυσικα γιατι δεν εχεις δωσει τετοια δικαιωματα.Αναφερομαι στους φανταστικους ( ανυπαρκτους ) πωλητες-απατεωνες ,που "καραδοκουν"εισβαλοντας στο αστροβοξ για να εξαπατησουν τους αδαεις.Και βεβαια δεν ανεχεται,και δεν εχει τετοιους ο χωρος.(μηπως πρεπει να αναθεωρησεις την αποψη σου για το επιπεδο ηθους του αστροβοξ?)Μου λες να προσεχω τι γραφω,και σου απαντω οτι προσεχω ΠΡΙΝ γραψω.Δεν σε χαρακτηριζω λοιπον τιποτε αλλο ,παρα αγενη.Παρεπιπτοντως,εκανες τον νεο μας φιλο,ιδιαιτερα συμπαθη!!! =D> =D> =D>

Εσυ,θεριζεις οτι εσπειρες :shock: :shock: :shock:

(οσο για τα 1400μμ εστιακης αποστασης ,πολλα Κινεζικα Νευτωνια,εχουν αμεσως μετα το διαγωνιο,στον εστιαστη,μονιμα εγκατεστημενο εναν φακο(περιπου σαν Barlow)που μπορει ακομα και να διπλασιαζει την "φυσικη"εστιακη αποσταση.Αντιλαμβανεσαι,οτι οσο παντογνωστης και να εισαι,δεν μπορεις να τα ξερεις ολα.Γι 'αυτο.....κανε και λιγο κρατει!Ενδεχομενως να μην ειναι και τοσο.....φιδεμπορας) :-k :-k :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε KOTS προσπάθησε να δεις τα πράγματα ως εξής. Αν είχε κάποιο λάθος μια καταχώρηση τότε δεν πρέπει να πάει ο νου σου στο ότι μας κοροϊδεύουν αλλά στο ότι απλά έγινε ένα λάθος. Ας είμαστε πιο συγκρατημένοι και μην περιμένουμε στη γωνία να την πέσουμε σε όποιον πει κάτι λάθος.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O KOTS πραγματι ηταν λιγο αποτομος.Ειμαι σιγουρος πως νομιζε οτι μας κοροιδευει γι αυτο κ αντεδρασε ετσι.Λαθος του.Επρεπε να σκεφτει πως ειναι νεος κ γι αυτο εκανε λαθος.

 

Αλλα κ εσεις ρε παιδια δεν πηγατε πισω.Οπως θα επρεπε κ ο KOTS να κανει τις παρατηρησεις του με πιο ηπιο τονο ετσι κ οι υπολοιποι θα επρεπε να κανουν το ιδιο.Εμαι σιγουρος πως ετσι θα λυνοταν η παρεξηγηση απλα με ενα συγνωμη του KOTS.

 

Στο θεμα μας τωρα που δεν ειναι αλλο απ το τηλεσκοπιο.Ο KOTS εχει δικιο.Ο σωληνας αν ηταν 150mm με f/6 θα εδινε 900mm εστιακη αποσταση.Με το ματι τωρα για την διαμετρο δεν μου φαινετε για 6''.(Δεν βαζω κ το χερι μου στη φωτια μιας κ η φωτο μπορει να ξεγελασει).Αλλα για το 1,4 m του σωληνα ειμαι κ εγω σχεδον σιγουρος πως δεν πρεπει να ειναι.

 

Αρα ή το τηλεσκοπιο ειναι μουφα ή το manual γραφει λαθος πραγματα ή αναφερεται σε αλλο μοντελο

 

Γι αυτο φιλε smitil επειδη υπαρχει ασαφεια καλο θα ηταν να βγαλεις μια φωτο με εσενα διπλα ωστε να παρουμε ενα δειγμα για το το μεγεθος του σωληνα.Σκαναρε το manual k παραθεσε το.Επισης να αναφερεις την μαρκα μοντελο κ απο που το αγορασες.Αν ειναι δυνατον δωσε κ ενα link ωστε να δουμε ακριβως τι τηλεσκοπιο ειναι

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αποφυγή παρεξηγήσεων, μέτρησα το μήκος του σωλήνα και συμβουλεύτηκα και το εγχειρίδιο ξανά.

 

Το μήκος του σωλήνα όπως το μέτρησα με το μέτρο είναι ~77cm. Ωστόσο, το εγχειρίδιο επιμένει ότι η εστιακή απόσταση είναι 1400mm=1.4m, μόνο που ( :oops: ) ) αναφέρει αυτολεξεί: Focal length = 1400mm (catadioptric system).

Προφανώς εννοεί ότι η απόσταση που διανύει το φως μέχρι να φτάσει στο προσοφθάλμιο είναι 1.4m?

 

(Ήδη ακούω τους καγχασμούς θριάμβου του KOTS... 8) ) )

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι όπως αναφέρονται στην αρχική αγγελία.

 

Ειδικότερα για το f μου δημιουργήθηκε η απορία. Όπως κατάλαβα από το post του KOTS, δίνεται από τον τύπο εστιακή απόσταση/διάμετρος φακού? Δηλαδή θα έπρεπε να είναι 1400/150=9.3?Ας μου εξηγήσει κάποιος... Επίσης f=9 είναι καλύτερα από ότι f=6, σωστά? Οπότε το τηλεσκόπιό μου είναι καλύτερο από όσο νόμιζα? :D

 

Φιλικά,

smitil.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δράττομαι της ευκαιρίας που μου δίνει ο χρήστης filiatra και δίνω και το Link από όπου το αγόρασα χωρίς σχόλια:

 

http://cgi.ebay.co.uk/optrons-1400-150mm-Newton-Telescope-Set-Motor-Handcontr_W0QQitemZ170030817760QQihZ007QQcategoryZ3636QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To f ή αλλιως το ποσο "γρηγορο" ειναι ενα τηλεσκοπιο δινεται απο το πηλικο της διαιρεσης του F με τη διαμετρο του πρωτευοντος. Πολυ σωστα λοιπον φιλε smitil ειπες οτι στη προκειμενη περιπτωση εαν τα στοιχεια που εδινε ηταν σωστα τοτε το f σου θα ηταν f/9.3.

 

Ομως κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι 1400 αλλα 700 εφοσον μετρωντας το μηκος του σωληνα σου βγηκε γυρω στα 77 εκατοστα. Να ξερεις οτι παντοτε οι σωληνες ειναι ετσι κατασκευασμενοι ετσι ωστε με ενα απλο μετρημα του μηκους του σωληνα να βγαινει πανω κατω το F. Συνηθιζεται δε, τα τηλεσκοπια αυτου του τυπου να βγαινουν σε εστιακες αποστασεις 3 τυπων. 700mm, 900mm και 1200mm. Παντα χοντρικα ετσι? και στα διαμετρηματα αυτα, τα μικρα.

 

Οσον αφορα το μεγεθος καλο ειναι ενα τηλεσκοπιο να ειναι γρηγορο. Δηλαδη να εχει χαμηλο f. Το f/6 ειναι καλυτερο του f/9.3

 

Ο filiatra πιστευω οτι ειπε οσα χρειαζονταν.. :wink:

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

Παιδια καιρος να σοβαρευτουμε και να παρουμε στα σοβαρα αυτο που κανουμε κανοντας το με καποιο επιπεδο αλλιως θα δουμε κι αλλες "βροντερες" σιωπες οπως πολλων αξιολογων ανθρωπων που, προσωπικα, λυπαμαι πολυ που δεν διαβαζω πλεον σχολια τους...

 

 

 

συμφωνώ απόλυτα και σε συγχαίρω για την άποψη σου αυτή. πιστεύω ακράδαντα και δε θέλω να απαντήσετε σε αυτό που θα πω, ότι κάτι τέτοια διαβάζουν έμπειροι και αξιόλογοι ερασιτέχνες Αστρονόμοι( ναι ναι Αστρονόμοι με Α κεφαλαίο) και απέχουν από τις συζητήσεις μας.ας μην αναρωτιώμαστε λοιπόν γιατί και πώς κτλ

 

ευχαριστώ

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιταξε προσεκτικα μεσα στον εστιαστη(χωρις προσοφθαλμιο)και εξακριβωσε αν εχει στη βαση του(προς τη μερια του διαγωνιου)ενα συστημα φακων.Αν εχει, ξεχνα τα 77 εκ του μηκους του σωληνα,και υπολογιζε τα 140εκ λογω εγκατεστημενου "barlow".Τσεκαρε το και δωσε μας μια απαντηση.Αν εχει φακο,τοτε να εχεις υπ'οψιν οτι θα ειναι λιγο σκοτεινο σε βαθυ ουρανο,αλλα θα εχει φοβερη αποδοση και αντιθεση σε πλανητες-Σεληνη.Εχω δουλεψει τετοιο συστημα,και πραγματικα αξιζει τον κοπο.Μου εδινε σαφηνεια στους δακτυλιους του Κρονου αντιστοιχη με του ΕΤΧ 125,και μαλιστα με aperture mask,λογω φωτεινοτητας.Κανε λοιπον εναν ελεγχο,και πες μας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μήκος του σωλήνα όπως το μέτρησα με το μέτρο είναι ~77cm. Ωστόσο, το εγχειρίδιο επιμένει ότι η εστιακή απόσταση είναι 1400mm=1.4m, μόνο που ( ) ) αναφέρει αυτολεξεί: Focal length = 1400mm (catadioptric system).

 

Προφανως οπως σωστα ειπωθηκε πρεμβαλλεται φακος στον εστιαση για αυξηση του εστιακου λογου....

 

 

 

Οσον αφορα το μεγεθος καλο ειναι ενα τηλεσκοπιο να ειναι γρηγορο. Δηλαδη να εχει χαμηλο f. Το f/6 ειναι καλυτερο του f/9.3

 

Οχι φιλε KOTS ουτε καλυτερο ουτε χειροτερο ειναι. Η ποιοτητα των οπτικων καθοριζεται απο την ομαλοτητα και σωστο σχημα των οπτικων επιφανειων και οχι απο τον εστιακο λογο.... Αν ωστοσο σκεφτουμε πως ενα ποιοτικο κατοπτρο f/8 ειναι πολυ πιο ευκολο να κατασκευαστει απο ενα ποιοτικο f/4 τοτε πιθανοτατα το τηλεσκοπιο με αργοτερο εστιακο λογο να ναι καλυτερο. Αν υποθεσουμε πως μιλαμε για ιδιας ποιοτητας οπτικα και τα τηλεσκοπια με γρηγορους αλλα και αυτα με αργους εστιακους λογους εχουν τα υπερ και τα κατα τους.

 

ΥΓ δεν σχολιαζω το κατα ποσο ειναι καλο και κατα ποσο συμφερει η οχι η αγορα. Ειναι θεμα δεοντολογιας για μενα να μην σχολιαζονται αγγελιες παρα μονο αν θεωρησω πως σκοπιμως εξαπατωνται πιθανοι αγοραστες. Εδω, ειδικα με τοση συζητηση, δεν μπορει να γινει κατι τετοιο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης