Jump to content

Το μάταιον της Αστρολογίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρον:

Έπεσα σε ένα φόρουμ αστρολογίας, όπου βλέπεις απίστευτα πράγματα, έχω πάθει σοκ!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Απίστευτο ειναι και αρκετές σελίδες, πολύ πράμα,

Ειλικρινά δεν ήξερα οτι υπάρχει forum αστρολογίας!!!

Απολαυστικότατος ο erastros!!!!

 

Λέτε να κάνουμε "ντού" ?

 

Πρώτη φορά βλέπω forum με δηλωμένο φύλλο 90% γυναίκες....

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς είναι κοινωνικό το φενόμενο ( στην Ελλάδα της προόδου και των γραμμάτων ) οπου η γνώση ή ελεύθερη σκέψη και ή μέθοδος αντιμετωπίζονται μεμονωμένα , απαξιοτικα και μειονοτικά , ενώ ο ωχαδρεφισμος η αρπακολα και ο τσαρνατανισμος ( βλ. τζοσουα , μυριαμ και ολες τοις απανταχού ανα την επικράτεια , καφετζούδες ) είναι πλέον τρόπος ζωής ….

Όποτε δεν μου κάνει πλέον αίσθηση το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που πουλάνε αυτού του είδους τις ( συχωρέστε μου τον χαρακτηρισμό )’ Βλακείες ‘ , αλλα με θλίβει το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που τις αγοράζουν ( γιατί εδώ εκτός τον αλλων μιλάμε για εμπόριο με χοντρά έσοδα..)….

Χωρίς να επεκταθώ περισσότερο θα σημειώσω αυτό που λέει ο φίλος μας "erastros" στο άλλο πόστ το οποιο ενίοτε λεω και εγω σε ανθρώπους που ψάχνουν να βρουν τον ανάδρομο ερμη και τον ωροσκόπο του Κριού και τα διάφορα αλλα που λενε …

‘Έχετε χάσει ό,τι ομορφότερο έχει να προσφέρει ο έναστρος ουρανός’…

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γέλιο!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως όταν είπα εδώ ότι στην αστρολογία πιστεύουν περισσότερο οι γυναίκες (βάση στατιστικών μελετών) με κατηγόρησαν κάποιες κυρίες εδώ για σεξιστή! :shock:

Συνεπώς προσέξτε τα λόγια σας..! Γιατί το να σε κολήσουν μια ταμπέλα τη σήμερον ημέρα είναι το πλέον εύκολο...

ΑΡΙΣΤΑΡΧΟΣ : Γεννήθηκε στην Σάμο. Είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος άνθρωπος ο οποίος πρότεινε ηλιοκεντρικό μοντέλο του ηλιακού συστήματος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έπεσα σε ένα φόρουμ αστρολογίας http://myhoroscope.gr/forums.php όπου βλέπεις απίστευτα πράγματα, έχω πάθει σοκ!

 

Προσυπογράφω!! Δεν πιστεύω αυτά που διαβάζω! Με θλίβει απεριόριστα η κατάσταση στην Ελλάδα με την εξάπλωση της αστρολογίας. Σε κάθε περιοδικό, εφημερίδα και τηλεόραση (εκπομπές) βλέπεις ζώδια και "σπουδαίους" αστρολόγους! Ο απλός ανυποψίαστος κόσμος έχει ταυτίσει πια τους αστρονόμους με τους αστρολόγους (πόσοι συγγενείς μου νομίζουν ότι θέλω να σπουδάσω αστρολογία.. :evil: ) και είναι πεπεισμένος ότι η αστρολογία είναι επιστήμη! Λένε: "Αφού ειναι σε όλα τα περιοδικά και τις εκπομπές, πως γίνεται να είναι ψέμματα??" Η άγνοια είναι τεράστια.. Κοιτάξτε πόσα εγγεγραμμένα άτομα έχει το παραπάνω φόρουμ: 7.487!!! Ίσως κάποια στιγμή πρέπει να ξεκινήσουμε εκστρατεία κατά της Αστρολογίας..αν και δεν θα ήμουν καθόλου αιδιόδοξος για αυτήν λόγω της έλλειψης γνώσεων, βαθιάς μοιρολατρείας και ανάγκης στηρίγματος που έχουν οι περισσότεροι άνθρωποι που πιστεύουν..

 

Και ίσως να κάνω λάθος (και μακάρι να διαψευστώ) αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν άτομα που έχουν γραφεί στο astrovox επειδή αρχικά νόμιζαν ότι θα βρουν για αστρολογία εδω μέσα ή ταυτίζοντας την αστρονομία με την αστρολογία.. ](*,) Ελπίζω τουλάχιστον να άλλαξαν γνώμη.

 

Δεν είμαι υπέρ των φανατισμών αλλά πιστεύω ότι ένα "ντου" (με την καλή έννοια) ίσως να χρειάζεται στο παραπάνω φόρουμ, ώστε να γράψουμε με ωραίο τρόπο για τα πράγματα που δεν γνωρίζουν και τα λάθη και τις απατεωνιές των αστρολόγων..

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, τουλάχιστον κάποιος μπορεί να μας ακούσει και να προβληματιστεί.

Πολλοί δεν ξέρουν καν ότι υπάρχει ερασιτεχνική αστρονομία ή Αstrovox

Ίσως κάποιοι έχουν να ωφεληθούν αν γράψουμε κάτι στο φορουμ αυτό.

Προς το παρόν Ξέρξης, pentraks και erastros τραβάνε μόνοι κουπί!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είμαι υπέρ των φανατισμών αλλά πιστεύω ότι ένα "ντου" (με την καλή έννοια) ίσως να χρειάζεται στο παραπάνω φόρουμ, ώστε να γράψουμε με ωραίο τρόπο για τα πράγματα που δεν γνωρίζουν και τα λάθη και τις απατεωνιές των αστρολόγων..

 

Παναγιώτη, όχι, δεν είμαστε φόρουμ που οργανώνει "ντου". Οποιος θέλει να γραφτεί εκεί, ή οπουδήποτε, και να πει ό,τι θέλει είναι ελεύθερος να το κάνει αλλά εδώ δεν είμαστε για να οργανώνουμε "ντου".

 

Πέρα από αυτή τη διαφωνία, συμφωνώ απόλυτα στα άλλα περί αστρολογίας που έγραψες.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη, όχι, δεν είμαστε φόρουμ που οργανώνει "ντου". Οποιος θέλει να γραφτεί εκεί, ή οπουδήποτε, και να πει ό,τι θέλει είναι ελεύθερος να το κάνει αλλά εδώ δεν είμαστε για να οργανώνουμε "ντου".

 

Ανδρέα με παρεξήγησες.. :D Εκτός ότι το ντου που έγραψα είναι σε εισαγωγικά και με την καλή έννοια, δεν μίλησα για καμια οργάνωση από μέρους μας ή επίσημα σαν astrovox, αυτό έλειπε, αν άφησα να διαφανεί κάτι τέτοιο είναι λάθος διατύπωσης! Όπως έγραψα: για να γράψουμε με ωραίο τρόπο για τα πράγματα που δεν γνωρίζουν και τα λάθη και τις απατεωνιές των αστρολόγων... Είναι στην προσωπική εκτίμηση του καθενός και καθαρά προσωπικό του θέμα αν θα γραφτεί στο φόρουμ και τι θα γράψει εκεί. Κανείς δεν μίλησε για οργανωμένη επίθεση.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να ασχοληθούμε μαζί τους.

Είναι φανατισμένοι και επηρρεασμένοι και σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να συνέλθουν. Προσωπικά ταυτίζω την Αστρολογία με τη Μαγεία. Δεν έχει νόημα αν κοιτά κανείς τους Αστερισμούς, ή την κίνηση των νεφών, ή ένα αυγό στο νερό κ.λ.π. Καμία από αυτές τις διαδικασίες δεν είναι δυνατό να έχει επιστημονική ορθότητα στην πρόβλεψη των μελλοντικών συμβάντων. Τα υπόλοιπα ανήκουν στη σφαίρα του παραφυσικού, ή όπως θέλετε ονομάστε το.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλετε να δείτε περί αστρο(μπουρδο)λογίας :?: Κοιτάξτε τα αντίστοιχα topic που ευτυχώς είναι στην θεματική ενότητα "Διασκέδαση - Χόμπυ" :!:

 

http://experts.pathfinder.gr/index.php?view=3&topic=703

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ξεφεύγουμε από το θέμα μας nick:

Το θέμα είναι το φόρουμ του myhoroscope.gr

 

http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=9&page=10

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απάντησα

τους τα είπα κομψά θέτοντας ερωτήματα...

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και δεν εννουμε συσπείρωση και ντου με την κακή έννοια. απλα την συμμετοχή με επιχειρήματα στον διάλογο.

 

Δεν νομιζω οτι δεν πρέπει να ασχοληθούμε ενας η δυο οι όσοι θέλουν γιατι αυτοι που τα διαβάζουν ειναι εκατοντάδες και ίσως καποιος (έστω και ένας) αν καταλάβει τι γίνεται... αυτο είναι αρκετό!

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να ασχοληθούμε μαζί τους.

Είναι φανατισμένοι και επηρρεασμένοι και σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να συνέλθουν.

 

συμφωνώ μαζί σου Ηλία. Δεν αξίζει καθόλου να ασχοληθούμε με αυτά τα άτομα.ας συμμετέχουν στις συζητήσεις τους όσοι πιστεύουν σε τέτοια πράγματα , χωρίς να εμπλακούμε καθόλου εμείς.

 

Αγαπητοί φίλοι πιστεύω πως ό,τι πράττει ένας άνθρωπος ελεύθερος , το πράττει γιατί το θέλει. έχει αισθήσεις να αντιλαμβάνεται τι γίνεται γύρω του , έχει μυαλό για να κρίνει τι είναι σωστό και τι όχι και να διαμορφώσει τα πιστεύω του που θα τον ακολουθούν για όλη τη ζωή του.

 

όταν όμως σε έναν άνθρωπο λείπει η Παιδεία,δεν έχει ανεπτυγμένη κρίση με όποιες συνέπειες έχει αυτό.

 

η ουσία είναι ότι όλα στη ζωή , για μένα , είναι θέμα Παιδείας. από τα συγκεκριμένα άτομα, αυτό λείπει.πιστεύετε ότι μπορούμε εμείσ να τους αλλάξουμε μυαλά;;;

 

δεν είναι πολύ καλύτερα να διαφημιζουμε σε κάθε νέο και νέα την μαγεία της επιστήμης μας από το να δυσφημούμε την ψευδεπιστήμη των άλλων;;;;;;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά το θέμα ειναι σοβαρο-τραγικο,

Ξεκίνησα να ψάχνω το Site και αντλώ πληροφορίες που με βγάζουν απο τα ρούχα μου!

 

αν δε βαριέστε δείτε πως μας επηρεάζει κάθε 2 μέρες η σελήνη και δε το ξέραμε

!!! και δείτε απάντηση απο την ταλάιπωρη συντάκτρια του Post#7!!!!

 

Έλεος

Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

EΛΕΟΣ

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΧΙ ΑΛΛΟ...ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ...ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε ξέρω αν είναι για γέλια ή για κλάματα... Δηλαδή τον 21ο αιώνα μετά από τόση πρόοδο να ονομάζει η πλειοψηφία του κόσμου κάτι εντελώς ατεκμηρίωτο επιστήμη. Επίσης να πω την αλήθεια έπαθα πραγματικά σοκ από αυτή τη σελίδα, νόμιζα πως η αστρολογία ήταν απλά μισή σελίδα στις εφημερίδες και κάποιοι γραφικοί τύποι σε επαρχιακά κανάλια στη μεταμεσονύκτια ζώνη.

 

Αυτό που με ενοχλεί αφάνταστα είναι η χρήση της λέξης ΕΠΙΣΤΗΜΗ. Η επιστημονική μέθοδος βασίζεται στη διατύπωση μια θεωρίας επαληθεύσιμης και αυτός που την προτείνει, αυτός ο ίδιος οφείλει να περιγράψει πειράματα που να την στηρίζουν -και όχι η πολύ συνηθισμένη απάντηση που καλεί όποιον τολμά να κάνει κριτική στην αστρολογία να αποδείξει εκείνος ότι η αστρολογία δεν ισχύει.

 

Ισως να είμαστε φωνή βοώντος εν τη ερήμω, αλλά δε νομίζω πως είναι δύσκολο και έχουμε το υπόβαθρο των γνώσεων ώστε να υποστηρίξουμε τις ορθές θέσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης να πω την αλήθεια έπαθα πραγματικά σοκ από αυτή τη σελίδα

 

Ο Κώστας έχει δίκιο..σήμερα διάβασα αρκετά θέματα και "άρθρα αστρολογίας" στο φόρουμ και περιττό να πω το σοκ που υπέστη. Αναιρώ τη προηγούμενη θέση μου για συμμετοχή εκεί. Η κατάσταση είναι μη ανεστρέψιμη, υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα και πολλά άτομα εκεί πιστεύουν με θρησκευτική ευλάβεια στην αστρολογία. Εκτός αυτού είναι χώρος συντηρούμενος και υποστηριζόμενος από αυτοαποκαλούμενους "επαγγελματίες" αστρολόγους, "μελετητές" και "ερευνητές" αστρολογίας, τους οποίους τους έχουν σαν αυθεντίες/επιστήμονες εκει μέσα, ότι μπαρούφα (και είδα τις απίστευτες) και αν πουν. Έτη φωτός μακριά από τον αποδεικτικό λογικό τρόπο σκεψης. Τουλάχιστον να δέχονταν ότι πρόκειται περισσότερο για θρησκεία και να τους αφήσουμε ησυχους..αλλά για όλα έχουν "απαντήσεις". Τι να πω..κανονικά χρειάζονται ένα ξεμπρόστιασμα μπροστά στα μέλη τους επώνυμα από κάποιο επαγγελματία αστρονόμο. Αλλά και πάλι σε τσακωμό θα καταλήξει ή σε γράψιμο από μέρους τους..Αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να χάσεις την ώρα σου (απ' την άλλη αισθάνεσαι κάτι σαν χρέος να συμμετάσχεις με αυτά που βλέπεις..).

 

http://myhoroscope.gr/index.php?page=astrologers, κοιτάξτε..το καλύτερο από όλα είναι ότι είναι αρκετοί μορφωμένοι άνθρωποι με σπουδές ΑΕΙ, ο ένας είναι Διδάκτωρ Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Αθηνών..

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκοπός δεν είναι να ξυπνήσουν οι φανατισμένοι που γράφουν,(αυτοί ειναι "καμμένοι" ήδη) αλλα απο τους εκατοντάδες ανώνυμους που μπαίνουν και κοιτούν μπας και δει κανείς φώς.... και την κάνει
Imagination is more important than knowledge
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ημουν στον "Ελευθερουδακη" στα Village το Σαββατο, ψαχνοντας διαφορα βιβλια. Μετα απο πολλη ωρα.....

 

:-k " τι στο καλο δεν εχουν ερασιτεχνικη Αστρονομια εδω; Μονο την Κομμη Βερρενικης εχουνε;" :-k

 

Τελικα ειχαν!

 

Στο ραφι ........"ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ - ΠΑΡΑΨΥΧΟΛΟΓΙΑ" ](*,) ](*,) ](*,)

 

Λεω στην κοπελα οτι κανανε σοβαρο λαθος που τοποθετησανε εκει τα βιβλια Αστρονομιας.

Η κοπελα ευγενεστατη.

-" Το ξερω προσπαθω να το αλλαξω αλλα ειναι θεμα της υπευθύνου, η οποια ισχυριζεται οτι βασει ερευνων οσοι ενδιαφερονται για Αστρονομια θα ψαξουν σε τετοια κατηγορια" ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

 

- Πολυ "υπευθυνη" η υπευθυνος. Της ειπα.

- Εχετε δικιο, μου ειπε και γελουσε.

 

 

Να γιατι το φορουμ της αστρολογιας εχει 7000 μελη σε 2 χρονια, ενω της Αστρονομιας 2500 μελη σε 5 χρονια.

 

Καλη φωτιση στην Ανθρωποτητα, παιδια!!!!

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είμαι φανατισμένος αλλά και λίγο κράξιμο (με την καλή έννοια) στους τσαρλατάνους δεν θα ήταν άσχημα. Βεβαίως και είμαστε σε ελεύθερη χώρα που ο κάθε ένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει σε αυτό που τον κάνει να αισθανθεί καλύτερα, αλλά τι σόι άνθρωποι της επιστήμης είμαστε αν αφήνουμε τον κάθε κομπογιαννίτη να λέει ανοησίες κοροϊδεύοντας τον κόσμο; Σε λίγες μέρες θα γράψω ένα ωραιότατο άρθρο που θα ξεσκεπάσει την απάτη της αστρολογίας (δυστυχώς τώρα δεν μπορώ γιατί είμαι στη Ζάκυνθο και δεν έχω τα βιβλία μου) και θα το επικολλήσω και εδώ και στο άλλο φόρουμ. Θα το κάνω όχι μόνο γιατί αυτή είναι η αλήθεια, μα και από περιέργεια. Πως θα αντιδράσουν; :-k

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μερικές φορές σκέφτομαι, αν θα έπρεπε να απαγορευτεί όπως το κάπνισμα, ή κάποιες αιρέσεις..

υπάρχει μια πλύση εγκεφάλου γύρω απο την αστρολογία, απο περιοδικά, εφημερίδες, τηλεόραση, ραδιόφωνο, θεϊάδες, μπαρμπάδες, κτλ..

είναι απολύτως φυσικό, ο κόσμος να την θεωρεί κάτι πιο φυσιολογικό, και πιο οικείο απο την αστρονομία.

 

βλέπουμε ζώδια παντού γύρω μας καθημερινά, κάθε πότε όμως βλέπουμε κάποιον πλανήτη? νεφέλωμα? πόσοι ξέρουν οτι η άσπρη θολούρα στον ουρανό, είναι ο Γαλαξίας μας?

 

Είναι φυσικό λοιπόν, οχι μόνο ο μέσος Ελληνας, αλλα και ο μορφωμένος, να πιστεύει στα ζώδια, ως κάτι απολύτως πραγματικό..

Υ.Γ. όταν λέμε μορφωμένος, θα έπρεπε να λέμε "Μορφωμένος" με εισαγωγικά δηλαδή, επειδή αυτό δεν εννοεί οτι είναι και έξυπνος, ξέρετε πόσους "μορφωμένους" εχω συναντήσει που έχουν IQ ποντικιού?

 

Τέλος, θα συμφωνήσω και εγω, να τους αφήσουμε ήσυχους εκεί στο forum τους, να λένε οτι βλακεία τους κατέβει, απλώς επειδή είναι πολύ προχωρημένη η κατάστασή τους, και απο τα λίγα πράγματα που σιχαίνομαι, είναι να προσπαθώ να κάνω ενα βλάκα, να καταλάβει το σωστό..

πιστεύω οτι όλοι μας, εχουμε καλύτερα πράγματα να κάνουμε, απ'το να ασχολούμαστε μαζί τους..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κοιτάξτε..το καλύτερο από όλα είναι ότι είναι αρκετοί μορφωμένοι άνθρωποι με σπουδές ΑΕΙ, ο ένας είναι Διδάκτωρ Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Αθηνών..

Παναγιώτη, γιατί σου φαίνεται παράξενο?

Είναι γνωστό ότι και στο παρελθόν και αλλά σήμερα πολλοί μορφωμένοι άνθρωποι ασχολούνται με την παραψυχολογία και τον αποκρυφισμό.

Ίσως επειδή έχουν και την οικονομική δυνατότητα για πιο extreme αναζητήσεις.

Επίσης είναι γνωστή η εξουσία των Μασονικών στοών σε Πανεπιστήμια της Ευρώπης και της Αμερικής (ξέρω παραδείγματα από φίλους μου καθηγητές).

 

Κώστα (Carl Sagan), όσο αφορά το συγκεκριμένο βιβλιοπωλείο εδώ και χρόνια έχει πολύ "προχωρημένη" συλλογή!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης