AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Ποιον από τους παρακάτω παράγοντες έχει περισσότερο ανάγκη..
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Ποιον από τους παρακάτω παράγοντες έχει περισσότερο ανάγκη..
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Ποιον από τους παρακάτω παράγοντες έχει περισσότερο ανάγκη η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα για να αναπτυχθεί;
πιο έντονη δραστηριοποίηση των αστρονομικών συλλόγων
26%
 26%  [ 63 ]
φθηνότερες τιμές τηλεσκοπίων στην ελληνική αγορά
25%
 25%  [ 61 ]
αναβάθμιση της διδασκαλίας της αστρονομίας στα σχολεία
48%
 48%  [ 118 ]
Σύνολο Ψήφων : 242

Συγγραφέας Μήνυμα
MARIA ARGYRIOUOffline
Εξωγήινη
Ένταξη: 22 Φεβ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1088
Τόπος: ΚΟΖΑΝΗ
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/08/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 15:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

vroxh έγραψε:
Βεβαια υπαρχει και το θερινο σχολειο και ορισμενα καλα τμηματα στα πανεπιστημια απο εκει και περα πρεπει να κανουμε κουμαντο μονοι μας... αυτο βεβαια δν ειναι απαραιτητα κακο καθως και τα μαθηματα που δν ειναι παραμελημενα βλεπουμε πως ειναι!
καλυτερα να κατσεις να μαθεις μονος σου και οπως θες παρα να προσπαθουν να στα βαλουν στο μυαλο με τον δικο τους τροπο...

Όσον αναφορά για το θερινό σχολείο αστρονομίας το άκουσα και αυτό σήμερα σε μια εκπομπή Brick wall Brick wall..!
Λέει ένας δημοσιογράφος:
-''Τώρα τον Αύγουστο υπάρχουν θερινά σχολεία αστρονομίας και Φυσικής για μαθητές και μεγαλύτερης ηλικίας.''
Και απαντά ο παρουσιαστής:
- ''Τι να κάνουν τα παιδιά στα θερινά σχολεία?Το καλύτερο που μπορούν να κάνουν είναι να πάνε στην παραλία και να γλεντήσουν μέχρι το πρωί στα μπαρ!'' Brick wall Brick wall
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
vroxhOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Απρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 231
Τόπος: Χίος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/08/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΦΣΝΤΟΙΝ! Brick wall Brick wall Brick wall
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nickthegreek13_7Offline
Εξωγήινος
Ένταξη: 29 Δεκ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2144
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/08/2007, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MARIA ARGYRIOU έγραψε:

Όσον αναφορά για το θερινό σχολείο αστρονομίας το άκουσα και αυτό σήμερα σε μια εκπομπή Brick wall Brick wall..!
Λέει ένας δημοσιογράφος:
-''Τώρα τον Αύγουστο υπάρχουν θερινά σχολεία αστρονομίας και Φυσικής για μαθητές και μεγαλύτερης ηλικίας.''
Και απαντά ο παρουσιαστής:
- ''Τι να κάνουν τα παιδιά στα θερινά σχολεία?Το καλύτερο που μπορούν να κάνουν είναι να πάνε στην παραλία και να γλεντήσουν μέχρι το πρωί στα μπαρ!'' Brick wall Brick wall

Κλασσικός Έλληνας που το μόνο που κοιτάει είναι να περνάει καλά! Πάλι καλά που ο παρουσιαστής δεν πέταξε κανένα "Τι να κάνουν τα παιδιά στα θερινά σχολεία? Όσον αφορά αστρολογικές προβλέψεις, υπάρχουν ειδικοί επι του θέματος και δεν είναι άμεση προτεραιότητα τα παιδιά να μάθουν την επιστήμη αυτού!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
dimidourOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 13 Μάρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 467
Τόπος: Νέα Ιωνία Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/08/2007, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποιος ήταν ο παρουσιαστής; Γιατί εγώ γύρισα τώρα από διακοπές και δεν το πήρα χαμπάρι... Όχι τίποτα άλλο αλλά να του στείλω ένα μηνυματάκι στο e-mail του και να τον κατσαδιάσω!!!!
bouzarasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Αύγ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 208
Τόπος: Κομοτηνή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/08/2007, ημέρα Πέμπτη και ώρα 9:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το σημαντικότερο δυστυχώς είναι το πρώτο. Και λέω δυστυχώς γιατί παρόλες τις προσπάθειες, δε γίνονται αρκετά.

- Οι τιμές των τηλεσκοπίων δε νομίζω να επηρρεάζουν την αγάπη του κοινού για την Αστρονομία. Με την ίδια λογική, θα έπρεπε όλοι να μισούμε τις Φερράρι και τις Πόρσε! Πράγμα που φυσικά δε συμβαίνει...

- Η ανεπάρκεια και τα κενά της Δημόσιας Εκπαίδευσης επίσης δε νομίζω να επηρρεάζουν την αγάπη του κοινού για την Αστρονομία. Ούτε για Φερράρι και Πόρσε διδαχθήκαμε.

Θέλω να πω, πως δεν είναι ανάγκη να διδαχθούμε κάτι στο δημόσιο σχολείο (λες και όσα διδαχθήκαμε εκεί τα διδαχθήκαμε σωστά και τα αγαπήσαμε!) ή να έχουμε λεφτά για να το αγοράσουμε για να το αγαπήσουμε.

Τα σημαντικά πράγματα στη ζωή σου μάλλον τα ανακαλύπτεις μόνος, τα ταλέντα σου, τις κλίσεις σου κ.ο.κ. και τα αγαπάς απλά γιατί σου βγαίνει από μέσα σου, όχι επειδή σου το είπαν ή έχεις χρήματα. Αν δεν ήταν έτσι δε θα υπήρχαν φίλοι των αεροπλάνων και της αεροπλοϊας, φίλοι της φόρμουλα 1 κλπ.

Το σχολείο είναι για να σου μάθει να διαβάζεις, όχι για να σου μάθει ΤΙ να διαβάζεις. Και τα λεφτά είναι για να σε βοηθήσουν να κάνεις ευκολότερα αυτό που αγαπάς, όχι η αφορμή για να το αγαπήσεις.

Ξέρω ανθρώπους και χωρίς χρήματα και χωρίς μόρφωση που έχουν φτάσει σε απίστευτα επίπεδα νόησης.

Από την άλλη, δυστυχώς πολλοί σύλλογοι ξεχνούν έναν αντικειμενικό τους σκοπό: αυτό της ΔΙΑΔΟΣΗΣ της Αστρονομίας. Πολλοί συνοστίζονται σε ανάλογους συλλόγους (πως συνοστιζόταν οι Ελληνες στη Σμύρνη, κάπως έτσι...) για πολλούς και διάφορους λόγους και λιγότερο για Αστρονομία.

Αλλοι σύλλογοι αναλώνουν τους ανθρώπινους και υλικούς τους πόρους πολλές φορές σε αρκετές δραστηριότητες αλλά όχι στην επένδυση στο μέλλον.

Και για να παινέψω τον φίλο μου τον Πρασόπουλο και τον ΣΕΑΘ (και την Κατερίνα Αγγειοπλάστη και την Ελένη Δελίδου), δείτε ένα πρακτικό παράδειγμα:

http://www.astrothraki.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=599&Itemid=107

http://www.astrothraki.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=589&Itemid=107

Και για να παινέψω και το δεύτερό μου σπίτι, δείτε και το εξής:

http://www.astronomos.gr/therino_sxoleio_genika.html

...αλλά και το εξής:

http://www.astronomos.gr/olympiada1.html

Ποιος να μάθει Αστρονομία στα παιδιά, αυτοί που πολλές φορές είναι ανεπαρκείς στο να τους προσφέρουν τη βασική μόρφωση; Μάλλον θα περιμένουμε πολύ καιρό για να δούμε κάτι τέτοιο στην Ελλάδα.

Επίσης παραλήφθηκε κατά τη γνώμη μου μια αναφορά στους γονείς και κατά πόσο είναι αυτοί υπεύθυνοι για τα κενά στην εκπαίδευση των παιδιών τους και κατά προέκταση και στην Αστρονομία. Οταν τα κενά από το σπίτι είναι τόσο μεγάλα, οι εκπαιδευτικοί (που στο σύνολό τους μπορεί να είναι και καλοί και φιλότιμοι) δε μπορούν να προσφέρουν και πολλά.

View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
MARIA ARGYRIOUOffline
Εξωγήινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/08/2007, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

bouzaras έγραψε:
Επίσης παραλήφθηκε κατά τη γνώμη μου μια αναφορά στους γονείς και κατά πόσο είναι αυτοί υπεύθυνοι για τα κενά στην εκπαίδευση των παιδιών τους και κατά προέκταση και στην Αστρονομία. Οταν τα κενά από το σπίτι είναι τόσο μεγάλα, οι εκπαιδευτικοί (που στο σύνολό τους μπορεί να είναι και καλοί και φιλότιμοι) δε μπορούν να προσφέρουν και πολλά.

Θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου! Speak to the hand Η μητέρα μου δεν ασχολείται και δεν της ενδιαφέρει καθόλου η Αστρονομία...Αλλά εγώ πάντως αγάπω αυτόν τον τομέα..Αλλά παρόλο που δεν της ενδιαφέρει είχα την αμέριστη υποστήριξη (οικονομική και ψυχολογική) της μητέρας μου.Όσο για αν είναι φιλότιμοι οι καθηγητές δεν θα το σχολίασω... Brick wall
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MARIA ARGYRIOUOffline
Εξωγήινη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/08/2007, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

dimidour έγραψε:
Ποιος ήταν ο παρουσιαστής; Γιατί εγώ γύρισα τώρα από διακοπές και δεν το πήρα χαμπάρι... Όχι τίποτα άλλο αλλά να του στείλω ένα μηνυματάκι στο e-mail του και να τον κατσαδιάσω!!!!

Στη ΝΕΤ με τον Λυριτζή και τον Οικονόμου... Brick wall
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
bouzarasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Αύγ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 208
Τόπος: Κομοτηνή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/08/2007, ημέρα Πέμπτη και ώρα 20:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μαρία

Και οι δικοί μου γονείς δε γνωρίζουν από επιστήμες. Φυσικά δεν αναφερόμουν σε αυτή την περίπτωση αλλά σε "βαριές" περιπτώσεις εγκατάλειψης του παιδιού (πνευματικής εγκατάλειψης) σε σημείο που οι καθηγητές και δασκάλοι να προσπαθούν αλλά λόγω επιπέδου και χαρακτήρα να είναι αδύνατον να του μάθουν γράμματα και ανθρώπινη συμπεριφορά.

Το να μη σου μάθει ο γονιός σου αστρονομία ή αστροφυσική επειδή μάλλον δε ξέρει, είναι άλλο. Το να μεγαλώνεις όμως με πρότυπα "ότι φάμε, ότι πιούμε κι ότι αρπάξουμε", χωρίς ήθος και αρχές και να γίνεσαι ένας μικρός κανίβαλος που δε σέβεται τίποτε, είναι εντελώς διαφορετικό.

View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
dimidourOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 13 Μάρ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 467
Τόπος: Νέα Ιωνία Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 24/08/2007, ημέρα Παρασκευή και ώρα 12:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

MARIA ARGYRIOU έγραψε:

Στη ΝΕΤ με τον Λυριτζή και τον Οικονόμου... Brick wall

Δεν το περίμενα από αυτό το δίδυμο αλλά την Δευτέρα θα στείλω ένα μηνυματάκι πρωϊ-πρωϊ.....

ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ ΛΕΩΝOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 06 Δεκ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1216
Τόπος: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/08/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Οπως φαινεται το θεμα της παιδειας ειναι πολυ βαθυτερο απο οτι νομιζουμε.Απορω πως υπαρχουν και καποιοι νεοι ανθρωποι που ξεφευγουν απο τα παραπανω απογοητευτικα κοινωνικα προτυπα των ΜΜΕ.Νεαροι φιλοι μου στο αστροβοξ,εισαστε ενα φως ελπιδας στο σκοταδι. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
vroxhOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Απρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 231
Τόπος: Χίος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/08/2007, ημέρα Τρίτη και ώρα 17:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ ΛΕΩΝ έγραψε:
Οπως φαινεται το θεμα της παιδειας ειναι πολυ βαθυτερο απο οτι νομιζουμε.Απορω πως υπαρχουν και καποιοι νεοι ανθρωποι που ξεφευγουν απο τα παραπανω απογοητευτικα κοινωνικα προτυπα των ΜΜΕ.Νεαροι φιλοι μου στο αστροβοξ,εισαστε ενα φως ελπιδας στο σκοταδι. Very Happy

σκοταδι, γυρω μου σκοταδι... Brick wall Brick wall Brick wall

ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
NadagirOffline
Αστρόφιλη
Άβαταρ

Ένταξη: 17 Ιούν 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 41
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/08/2008, ημέρα Δευτέρα και ώρα 9:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

νομιζω και οι 3 επιλογες πρεπει να ισχυουν.....
και επισης πρεπει να δημιουργηθουν συλλογοι σε ολες τις πολεις..

οσον αφορα τωρα την παιδεια....ειτε γινει αναβαθμιση στο θεμα αστρονομιας στα σχολεια ειτε οχι το ιδιο και το αυτο....
οσοι μαθητες θελουν να ασχοληθουν με την αστρονομια θα το κανουν ειτε τους προτρεψει το σχολειο ειτε οχι....
το μονο που μπορει να γινει ειναι να διοριστουν αστρονομοι για να διαδασκουν το μαθημα επιλογης στο σχολειο.....που αυτο θα ηταν κατι τελειο για τα παιδια που ενδιαφερονται...ωστοσο ειναι τοσα τα προβληματα στην παιδεια που το τελευταιο που τους νοιαζει ειναι να φερουν αστρονομους στα σχολεια.....
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
terringOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 20 Αύγ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 684
Τόπος: Πειραιάς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/08/2008, ημέρα Δευτέρα και ώρα 10:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Από τη στιγμή που τα trendόσκυλα πιστεύουν σε ζώδια, κούφιες Γαίες και Άρηδες σαν πανσέληνους, αποφασίσω και διατάσω (ξήπνησε μέσα μου ο φασίστας Mr. Green Laughing ) να αναπτυχθεί το μάθημα της Αστρονομίας στα σχολεία.
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
NadagirOffline
Αστρόφιλη
Άβαταρ

Ένταξη: 17 Ιούν 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 41
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/08/2008, ημέρα Δευτέρα και ώρα 11:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

κατι ελεγαν να το κανουν υποχρεωτικο....αλλα αν και εμενα θα με βολευε γιατι μου αρεσει....αλλους που δεν θελουν να ασχοληθουν δεν μπορεις να τους αναγκασεις...γι'αυτο και το αφηνουν επιλογης....αν και τις περισσοτερες φορες το διαλεγουν για πλακα αφου μαθημα δεν γινεται....εκτος καποιων εξαιρεσεων Brick wall και το μαθημα διδασκεται απο μαθηματικους....ή φυσικους, που οπως και να το κανουμε αμα δεν εχουν ασχοληθει και λιγο απλα μεταφερουν τα λογια του βιβλιου το οποιο ειναι και παλιο....
ισως θα επρεπε να ξαναγραφτει και να συμπεριλαβει και νεα γεγονοτα οπως το οτι ο πλουτωνας δεν θεωρειται πλανητης ή νεες αποστολες....κτλ κτλ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nansyOffline
Εξωγήινη
Ένταξη: 01 Απρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1360
Τόπος: Κοζάνη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/08/2008, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Nadagir έγραψε:
κατι ελεγαν να το κανουν υποχρεωτικο....

Προσωπικά πλέον διαφωνώ να κάνουν το μάθημα υποχρεωτικό..γιατί δεν θα υπάρξουν πολλές αδικίες..Προσωπικά εγώ δεν θα ήθελα να είχα κάποιον μελλοντικό ''συνάδελφο'' στην Αστρονομία επειδή ήθελε να πάρει 20 στο μάθημα αυτό στο σχολείο(σε περίπτωση που ήταν υποχρεωτικό) και όχι επειδή τον ενδιαφέρει...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 3 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης